مزایای جراحی بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مزایای جراحی بینی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از جراحی های پرطرفدار در کشور است که همه افراد در هر سن و سالی خواستار این جرحی هستند زیرا این جراحی می تواند مشکلات بینی را از بین ببرد و باعث زیباتر شدن بینی و چهره افراد شود. جراحی بینی یکی از جراحی هایی است که جنبه زیبایی و درمانی دارد یعنی با این جراحی می توانید مشکلات بینی را درمان کنید و ظاهر بینی را زیباتر کنید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی می تواند مشکلات زیاد بینی مانند اندازه بینی، عرض بینی، موقعیت و اندازه سوراخ های بینی، برجستگی و فرورفتگی ها، را از بین ببرد. بعضی از پزشکان دوران قومیت شناسی را پشت سر گذاشتند و می توانند فرم ظاهری بینی را از قومیت و نژادی های مختلف تغییر دهند.

جراح بینی می تواند نوک بینی را تغییر شکل دهد، ظاهر سوراخ های بزرگ بینی را کاهش دهد و عدم تقارن بینی را اصلاح کند. این جراحی می تواند بعضی از مشکلات تنفسی مانند مشکلات انحراف تیغه بینی را درست کند. جراحی زیبایی گزینه خوبی برای از بین بردن نقایص مادرزادی و بینی هایی است که در تصادفات، رانندگی یا ورزش آسیب دیدند.

جراحی بینی چیست ؟

اهداف جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی می تواند باعث تغییر شکل، اندازه و ظاهر کلی بینی شود. جراحی بینی می تواند سوراخ بینی را تنگ یا گشاد کنند، زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر دهند، استخوان بینی را باریک کنند، نوک بینی را تغییر دهند، بینی کج شان را صاف کنند. هدف کلی جراحی بینی بهتر شدن ظاهر و حفظ یک ظاهر طبیعی با دیگر اجزای صورت است.

انواع روش های عمل بینی

جراحی بینی یک عمل جراحی پلاستیک تهاجمی است که هدف از آن تغییر شکل بینی یا از بین رفتن مشکلات تنفسی است. این جراحی انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

جراحی بینی به روش باز :

یکی از روش‌های جراحی بینی، جراحی بینی به روش باز است که در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارد و این روش برای افرادی که مشکلات زیادی دارند استفاده می شود. در این روش پزشک پوست بینی را از ناحیه پایینی بینی برش می دهد و بلند می کند و تغییرات لازم را در غضروف و استخوان و ساختار بینی انجام می‌دهد و مشکلات آن را برطرف می کند و بعد از اتمام کار پوست را به حالت اول برمی گرداند و بخیه می زنند. همه برش و بخیه ها در این روش در بیرون بینی است و دیده می شود اما بعد از مدتی از بین می رود. مدت زمان این جراحی نسبت به روش های دیگر بیشتر است.

جراحی بینی به روش بسته :

یکی دیگر از روش های جراحی بینی، جراحی بینی به روش بسته است که پزشک دسترسی کمی به نقاط بینی دارد و برای افرادی استفاده می‌شود که خواستار تغییرات کمی در بینی هستند و مشکلات کمی دارند. این روش برعکس روش قبل است و در این روش می‌توان پوست بینی را بلند کرد و تغییرات لازم از داخل حفره های بینی انجام داد و برش و بخیه ها در داخل بینی است و دیده نمی شود. این روش برای تغییر نوک بینی مناسب نیست و پزشک برای این کار باید پوست روی پل بینی را بشکافد. یکی از مزایای این روش این است که نیاز به برش و شکاف در پوست بینی وجود ندارد و در این روش درد و خونریزی و دوران نقاهت کمتری دارد.

جراحی بینی ترمیمی :

جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه یک جراحی زیبایی است که برای درست کردن مشکلات باقیمانده و به وجود آمده در جراحی بینی قبلی است. این مشکلات امکان دارد جزئی باشند و به راحتی درست شوند اما بیشتر مشکلات سخت است و به خاطر ضعیف شدن بافت بافت بینی در جراحی قبلی امکان دارد جراحی بینی ثانویه یا ترمیمی برای پزشک سخت تر باشد.

لیفت بینی با تزریق ژل :

این روش جز جراحی های غیر تهاجمی از پرکننده های تزریقی برای صاف کردن زاویه های تیز، تغییر زاویه نوک بینی، پر کردن فرورفتگی های بینی و بازگرداندن تقارن و کوچکتر نشان دادن بینی استفاده می شود. بیشتر پزشکان به جای برداشتن فرورفتگی های بینی با انجام روش های باز یا بسته از یک پرکننده تزریقی برای یکنواخت کردن سطح و پل بینی استفاده می کند که نتیجه این کار همیشگی نیست. بعضی از پزشکان امکان دارد از پرکننده های تزریقی بافت نرم برای صاف کردن بی نظمی های روی سطح بینی بعد از جراحی استفاده کند.

آمادگی هایی برای جراحی بینی لازم است؟

قبل از جراحی پزشکی لیستی از دستورالعمل ها را به شما می دهد تا با رعایت کردن آن ها جراحی مناسب پیش رو داشته باشید. برای جراحی بینی باید بعد از نیمه شب تا صبح فردا از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. اگر سیگار می کشید باید یک هفته قبل از جراحی بینی از کشیدن آن خودداری کنید.

اگر ترک سیگار برای شما سخت است پزشک امکان دارد راهکارهایی برای کمک به شما بدهد. سیگار به غیر از تاثیرات مخربی که روی سلامتی دارد جریان خون در پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود اکسیژن کمتری به پوست برای بهتر شدن زخم برسد. نوشیدن الکل یک هفته قبل از جراحی باید متوقف شود زیرا الکل می‌تواند روش بهتر شدن را دچار اختلال کند.

پزشک امکان دارد بعضی از داروها را برای شما قطع کند. برای مثال داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن می‌تواند باعث خونریزی بیشتر در شما شود. بعضی ویتامین ها و داروهای گیاهی مانند ویتامین e و اسیدهای چرب امگا ۳، چایی سبز باعث بیشتر شدن خونریزی در شما می شود. سعی کنید قبل از جراحی بینی اگر داروی خاصی مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید و بعد از جراحی داروهایی که برای شما تجویز می شود را بدون دستور پزشک قطع نکنید.انواع روش های عمل بینی

مراحل عمل بینی

جراحی بینی می تواند مراحلی داشته باشد که برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بگیرید باید این مراحل را طی کنید. در ادامه با مراحل جراحی بینی آشنا می شوید :

انتخاب پزشک :

یکی از مهم ترین کارهایی که افراد باید برای جراحی بینی انجام دهند انتخاب پزشک است. برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید در انتخاب پزشک دقت زیادی داشته باشید. این کار مشکل است و نیاز به دقت و زمان زیادی دارد و باید از افراد زیادی پرس و جو کنید. سعی کنید از افرادی که قبلا جراحی بینی انجام دادند سوال کنید و در صورت انتخاب پزشک تخصص و شماره نظام پزشکی او و نمونه کار های او را مشاهده کنید.

جلسه مشاوره :

یکی از اصلی ترین مراحل در جراحی بینی جلسه مشاوره است. در این جلسه شما می توانید همه سوالات خود را از پزشک بپرسید و نیاز های روحی و مشکلات جسمی که از بینی دارید را بیان کنید. می توانید با پزشک درباره انتظارات و خواسته های خود گفت و گو کنید و درباره جراحی بینی و عوارض و خطرات آن از او سوال کنید.

بیهوشی :

بعد از رفتن به کلینیک یا بیمارستان به اتاق جراحی می روید. در اتاق جراحی با حضور متخصص بیهوشی مراحل بیهوشی را طی می کنید و با تزریق داروی بیهوشی این مرحله انجام می شود و پزشک جراحی را شروع می کند.

اگر سابقه دارویی دارید و یا داروی خاصی استفاده می کنید و یا بیماری خاصی دارید حتما با پزشک در میان بگذارید. بعد از بیهوشی پزشک جراحی را شروع می کند و تغییرات لازم را در بینی و استخوان و غضروف انجام می دهد و اگر مشکلی مانند پولیپ و انحراف بینی باشد از بین می برد و درمان می شود و در آخر برش ها بخیه زده می شود.

گچ و آتل بینی :

پزشک بعد از تمام شدن جراحی و بخیه ها با استفاده از گچ یا آتل بینی را محدود می کند و پانسمان مخصوص بینی انجام می شود. با استفاده از آتل سه بعدی که جدیدا با تکنولوژی سه بعدی ساخته می شود تورم را کنترل می کند و بعد از 1 هفته آتل برداشته می شود و گچ باز می شود. این روش برای کم شدن تورم و کبودی مناسب است.

دوران نقاهت بینی :

بعد از تمام شدن جراحی بینی دوره نقاهت شروع می شود. در این دوره باید همه مراقبت های بعد از جراحی بینی را بدانید تا به خوبی این دوران را پشت سر بگذارید. هر چقدر این مراقبت ها با دقت تر انجام شود نتیجه بهتری دارد. بعد از 1 هفته جراحی بینی آتل و گچ برداشته می شود و به جای آن چسب بینی استفاده می شود. باید مراقبت هایی را انجام دهید تا تورم کمتر شود و بینی شکل مناسبی بگیرید.

آیا جراحی بینی خطر دارد ؟

جراحی بینی زمانی خطر دارد که شما در انتخاب پزشک و کلینیک خود دقت نکرده باشید و باعث به وجود آمدن خطرات و عوارضی شود اما در کل جراحی بینی اگر توسط یک پزشک با تجربه و با مهارت انجام شود هیچ خطری برای افراد ندارد.

مزایای جراحی بینی

جراحی بینی مزایایی دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

  • یکی از مزایای جراحی بینی شکل ظاهری جذاب تر و صاف تر به خاطر برداشته شدن قوز و دیگر نقص ها از روی بینی است.
  • جراحی بینی باعث شکل ظاهری متقارن و متوازن در صورت می شود.
  • یکی دیگر از مزایای جراحی بینی بالا رفتن اعتماد به نفس به خاطر بهتر شدن چهره است.
  • شکل جذاب تر در بینی که با دیگر ویژگی های صورت شما هماهنگ می باشد.
  • یکی از مزایای جراحی بینی کیفیت بهتر زندگی است.
  • یک بینی کوچک تر و متناسب تر که با بقیه اجزای صورت هماهنگ است.
  • با جراحی بینی راحت تر نفس می کشید.

جراحی بینی چه مدل هایی دارد ؟

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی طبیعی یکی از روش های جراحی بینی است که در این مدل ایرادت بینی شما از بین می ورد و شما یک بینی طبیعی دارید. بیشتر مردان از این مدل جراحی استفاده می کنند زیرا می خواهند بینی طبیعی داشته باشند و مشخص نشود که بینی خود را جراحی کردند.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر جراحی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی است که در این مدل باید در انتخاب پزشک دقت شود زیرا یک روش حساس است. پزشک باید در این روش به فاصله بین بینی و لب دقت کند زیرا تغییر بیش از اندازه باعث می شود بینی حالت خوکی بگیرد و زشت شود و باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

عمل بینی نیمه فانتزی یکی دیگر از مدل های جراحی بینی است. این مدل هر دو ویژگی و خصوصیات های بالا را دارد یعنی در این مدل شما یکی بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید. بیشتر خانم خواستار این روش هستند و از این روش استفاده می کنند.

سن مناسب برای جراحی بینی :

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که دوره بلوغ شما تمام شده باشد و صفحات رشد بینی شما بسته شده باشد. زمانی که نوجوانان به سن بلوغ می رسند گمان می کنند زشت هستند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و به دنبال راهی برای زیباتر شدن می گردند که یکی از این راه ها جراحی بینی است.

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید بعد از بسته شدن صفحات رشد و تمام شدن دوره بلوغ این کار را انجام دهید زیرا بینی به حالت قبلی خود بر می گردد. بهترین زمان بسته شدن صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی است و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 17 سالگی و در پسران در سن 18 سالگی است.

کاندیدای مناسب جراحی بینی چه افرادی هستند ؟

بعضی از افراد برای جراحی مناسب هستند و می توانند این جراحی را انجام دهند. افرادی که نیاز به جراحی بینی درمانی دارند، افرادی که ظاهر بینی آن ها مناسب نیست و از آن ناراضی هستند، افرادی که به علت ژنتیکی یا مادرزادی بینی های بزرگی دارند، افرادی که بینی آن ها در حادثه یا اتفاقی دچار ضربه و شکستگی شده است.

مزایای جراحی بینی

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی سعی کنید از افراد با تجربه کمک بگیرید و با آگاهی دست به انجام جراحی بینی طبیعی بزنید. ممنون از این که تا آخر مقاله مزایای جراحی بینی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین جراح بینی مردانه
نوشتهٔ بعدی
نحوه چسب زدن بینی استخوانی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)