طریقه خوابیدن بعد از عمل بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با طریقه خوابیدن بعد از عمل بینی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی است که بیشتر افراد به این جراحی علاقه دارند و می خواهند از این جراحی برای زیباتر شدن استفاده کنند. جراحی بینی می تواند مشکلات بینی را از بین ببرد و ظاهر بینی را زیباتر کند. برای آشنا شدن با جراحی بینی و طریقه خوابیدن بعد از عمل بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

در علم پزشکی به جراحی بینی رینوپلاستی یا راینوپلاستی هم گفته می شود. پزشک در جراحی بینی تغییراتی در ساختار بینی ایجاد می کند و ظاهر بینی را تغییر می دهد و بینی را به فرم دلخواه شما در می آورد. مشکلاتی مانند قوز بینی، گوشتی بودن بینی و افتادگی یا پهن بودن نوک بینی، کج بودن بینی از بین می ورد. بیشترین جراحی زیبایی در ایران جراحی بینی است که بیشتر افراد از این جراحی استفاده می کنند و همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا جراحی بینی انجام دهند.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

دلیل انجام جراحی بینی چیست ؟

مشکلات بینی از هنگام تولد امکان دارد به صورت مادرزادی وجود دارد و یا بعد از یک حادثه و تصادف به وجود می آید. برای مثال بعضی از افراد به طور مادرزادی با مشکل انحراف بینی به دنیا می آیند و بعضی دیگر در اثر ضربه که در ورزش به بینی وارد شده دچار شکستگی و کج شدن تیغه بینی می شود. این مشکلات توسط پزشک درمان می شود.

انواع شکل و فرم بینی

بینی افراد ویژگی و خصوصیاتی دارد که این ویژگی برای هر فردی متفاوت است. در ادامه با انواع شکل و فرم بینی آشنا می شوید :

بینی گوشتی :

یکی از بیشترین مدل ها بینی گوشتی است که این نوع بینی پوست ضخیمی دارد و غضروف بینی ضعیف است و این اتفاق باعث می شود  اگر یک جراحی بی تجربه صورت بگرید بینی به حالت اول خود بر می گردد. بینی گوشتی جراحی سختی است و برای جراحی باید یک پزشک با تجربه را انتخاب کنید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید.

بینی قوز دار :

9 درصد از بینی های جهان بینی قوز دار است که این بینی در اثر حادثه در بزرگسالی یا کودکی اتفاق می افتد. در این بینی ناهمواری هایی دیده می شود و دچار انحراف است. افرادی که بینی آن ها قوز دارد اکثرا مشکلات تنفسی دارند.

بینی استخوانی :

بینی استخوانی یکی از بهترین مدل های بینی است که ساختار بینی در این مدل طوری است که پوست روی آن نازک و بدون بافت است. غضروف در بینی استخوانی مناسب است و نیازی به پیوند غضروف مصنوعی نیست. بینی های استخوانی اکثرا انحراف دارند که در جراحی از بین می روند.

جراحی بینی در ظاهر افراد چه تاثیری دارد ؟

جراحی زیبایی بینی می تواند باعث بهتر شدن ظاهر  افراد شود و ایرادات و مشکلات بینی را برطرف کند. جراحی بینی می تواند باعث از بین رفتن انحراف و پولیپ بینی شوند، جراحی بینی می تواند باعث تغییر سایز بینی شود، جراحی بینی می تواند باعث تغییر در سایز سوراخ های بینی شود، جراحی بینی می تواند قوز بینی را برطرف کند و می تواند باعث تغییر ظاهر بینی گوشتی و استخوانی می شود.

ویژگی های بینی استخوانی و گوشتی :

در بینی های گوشتی باید برای دیدن نتیجه کمی صبر کنید زیرا دوران نقاهت در این بین های زیاد است. بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارند. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفتی دارند استخوانی هستند و بینی های استخوانی برای از بین رفتن قوز روی بینی و برآمدگی می توانند جراحی بینی انجام دهند.

بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف آن ها نرم و نوک آن پهن است و غدد چربی در این نوع بینی ها زیاد است. جراحی بینی گوشتی می تواند افتادگی نوک بینی و پهن بودن آن را درمان کند. جراحی بینی برای بینی های استخوانی راحت تر است و نتیجه آن بهتر است. بینی های استخوانی غضروف محکمی دارد و تراشیدن آن راحت تر است.

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟

وقتی که به سن بلوغ می رسید تغییراتی در چهره شما به وجود می آید که ممکن است گمان کنید زشت هستید و به دنبال راهی برای زیباتر شدن می گردید که جراحی بینی کی از این راه ها است اما باید بدانید که باید دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود زیرا در غیر این صورت بینی شما به حالت اول بر می گردد. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی بسته می شود و بهترین سن برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است. سعی کنید بعد از تمام شدن این دوران بینی خود را جراحی کنید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید.

جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است ؟

جراحی بینی برای اکثر افراد مناسب است و می توانند از این جراحی استفاده کنند و مشکلات و ایرادات بینی را درمان کنند. افرادی که می خواهند فرم بینی را درست کنند، افرادی که می خواهند پهن بودن نوک بینی را برطرف کنند، افرادی که می خواهند قوز بینی را از بین ببرند، افرادی که می خواهند کجی و انحراف بینی را درمان کنند، کسانی که نوک بینی آن ها افتاده است و گوشت زاید و اضافه دارند می توانند جراحی بینی انجام دهند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد به دلیل مشکلاتی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی بینی برای آن ها ممنوعیت دارد. در ادامه به این افراد می پردازیم :

 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی انجام می دهند.
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند.
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.

انواع شکل و فرم بینی 

برای آشنا شدن با قیمت عمل بینی به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

مراحل جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی مراحلی دارد که انجام آن ها می تواند باعث نتیجه بهتر جراحی شما شود.

انتخاب پزشک :

یکی از مهم ترین اقدامات در جراحی بینی انتخاب پزشک است زیرا در جراحی نقش مهمی دارد و در نتیجه جراحی تاثیر گذار است. باید از افرادی که قبلا این جراحی را انجام دادند و در این زمینه تجربه دارند کمک بگیرید. در فضای مجازی تحقیق کنید. شماره نظام  پزشک اهمیت دارد و سعی کنید چک کنید. نمونه کارهای پزشک را مشاهده کنید و در صورت رضایت نوبت خود را رزرو کنید.

جلسه مشاوره :

یکی از مهم ترین اقدامات بعد از انتخاب پزشک جلسه مشاوره است که در این جلسه می توانید هر سوال یا انتظاراتی که دارید از پزشک بپرسید و در این جلسه نیاز های روحی و مشکلات جسمی که از بینی دارید را بیان کنید. اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا بیماری خاصی دارید حتما قبل از جراحی در این جلسات با پزشک در میان بگذارید.

بیهوشی :

بعد از جلسات مشاوره و تعیین نوبت در روزی که مشخص شده است به بیمارستان یا کلینیک مورد نظر می روید و به اتاق جراحی هدایت می شوید و متخصص بیهوشی مراحل لازم را انجام می دهد و با تزریق داروی بیهوشی این مرحله صورت می گیرد و پزشک جراحی را شروع می کند. اگر نسبت به دارویی حساسیت دارید قبل از جراحی به پزشک بگویید تا پزشک داروی مناسبی برای شما تجویز کند. بعد از بیهوشی پزشک تغییرات لازم را در غضروف و استخوان بینی شما انجام می دهد و ایرادات و مشکلات بینی را درمان می کند. بعد از تمام شدن جراحی بخیه و برش در ناحیه مورد نظر انجام می شود.

گچ و آتل بینی :

پزشک بعد از تمام شدن ناحیه ای مکه برش داده است را بخیه می زند و با استفاده از گچ و آتل روی بینی را می پوشاند و پانسمان مخصوص بینی انجام می شود. با استفاده از آتل سه بعدی که با تکنولوژی سه بعدی ساخته می شود میزان تورم در بینی کنترل می شود و بعد از 1 هفته آتل برداشته می شود و گچ برداشته می شود. این روش برای تورم و کبودی مناسب است.

دوران نقاهت :

بعد از تمام شدن جراحی بینی دوران نقاهت شروع می شود و در این دوران باید همه مراقبت های بعد از جراحی را انجام دهید تا بهترین مراقبت را داشته باشید و نتیجه مناسب تری از جراحی بینی بگیرید. بعد از 1 هفته آتل و گچ برداشته می شود و چسب جای آن را می گیرد و باید مراقبت هایی برای کمتر شدن تورم و کبودی انجام دهید.

اقدامات قبل از جراحی بینی :

برای اینکه از عوارض و خطرات جراحی بینی کم کنید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
 •  اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 •  2 هفته قبل از عمل نباید آسپرین مصرف کنید.
 •  8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن دوری کنید.
 •  در روز عمل هیچ زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 •  دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون می شود و باید 2 هفته قبل از جراحی از مصرف دخانیات پرهیز کنید.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز عمل خودداری کنید.
 •  شب قبل از عمل دوش بگیرید.

اقدامات بعد از جراحی بینی

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت بعد از عمل بینی آشنا می شوید :

 • از کمپرس گرم برای کم شدن تورم و کبودی استفاده کنید.
 • برای اینکه به بینی فشار وارد نکنید یک پیراهن دکمه دار بپوشید.
 • به آرامی مسواک بزنید و هیچ فشاری به بینی وارد نکنید.
 • سعی کنید قبل از جراحی سرما نخورید زیرا در این صورت جراحی بینی به تاخیر می افتد.
 • برای کاهش تورم و کبودی باید از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • از مصرف غذاهای چرب و پر نمک خودداری کنید زیرا باعث تورم می شود.
 • سعی کنید گچ یا آتل بینی شما خیس و مرطوب نشود.
 • غذاهای نرم استفاده کنید تا نیاز به جویدن نداشته باشد.
 • حتما داروهای تجویز شده توسط پزشک را مرتب مصرف کنید.
 • روی سطح شیب دار بخوابید تا تورم شما کمتر شود.
 • تا 3 روز بعد از عمل استحمام نکنید و تا زمان باز گردن گچ یا آتل محل صورت را نشویید.
 • حتما در حالت نشسته نیز سرتان را بالا نگهدارید.

جراحی بینی چه مزایایی دارد ؟

جراحی بینی مانند سایر جراحی های دیگر می تواند مزایا و معایبی داشته باشد که بعد از مدتی از بین می رود. بهترش دن تنفس از بینی، بهتر شدن روابط اجتماعی و افسردگی، نشان دادن زیبایی های دیگر اجزای صورت، رسیدن به بینی خوش فرم و مناسب صورت، بهتر شدن حالات خلقی و انرژی مثبت از مزایای جراحی بینی است.

اقدامات بعد از جراحی بینی 

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید از افراد با تجربه کمک بگیرید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بزنید. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین جراح بینی را انتخاب کنید.مراقبت های قبل و بعد از جراحی را به خوبی انجام دهید و داروهایی که پزشک برایتان تجویز می کند را سر فرصت مناسب استفاده کنید تا نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگرید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی
نوشتهٔ بعدی
تزریق کورتون به بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)