تزریق کورتون به بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با تزریق کورتون به بینی آشنا کنیم. یکی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی، جراحی بینی است که بسیاری از افراد به این جراحی علاقه دارند و می خواهند بینی و ظاهر خود را زیبا کنند. با جراحی بینی می توان مشکلات و ایرادت بینی را درمان کرد. بعد از جراحی بینی امکان دارد بعضی از افراد دچار ورم شدید شوند و این ورم ها از بین نرود و در این صورت باید از کورتون استفاده کنند. در ادامه با جراحی بینی و تزریق کورتون به بینی آشنا می شوید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یکی از بهترین جراحی های زیبایی است که باعث از بین رفتن ایرادات و مشکلات بینی می شود و می تواند ظاهر مناسبی برای بینی و چهره افراد به وجود بیاورد. آمار این جراحی در کشور ایران بیشتر از کشور های دیگر است و همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا از این جراحی استفاده کنند. جراحی بینی مشکلاتی مانند شکستگی، پولیپ، انحراف بینی را برطرف می کند. پزشک با برش  در ناحیه بین سوراخ ها پوست را از بینی بلند می کند و تغییرات لازم را در بینی انجام می دهد.

جراحی بینی چیست ؟

انواع روش های جراحی بینی :

جراحی بینی به دو روش انجام می شود و پزشک با توجه به نوع بینی و ایرادات آن مشخص می کند که از کدام روش باید استفاده شود. هر دو روش با بیهوشی انجام می شود و انتخاب هر روش با توجه به تغییرات در ساختار بینی مشخص می شود. امکان دارد این روش ها برای افراد مناسب نباشد و پزشک از روش های دیگری برای جراحی استفاده می کند. در ادامه با این روش ها آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بینی است. در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد. این روش بیشتر از روش های دیگر استفاده می شود زیرا در این روش می توان تغییرات زیادی انجام داد و همه مشکلات را برطرف کرد. بیشتر پزشکان از این روش استفاده می کنند. در این روش در بین سوراخ های بینی  برشی ایجاد می شود و در استخوان و غضروف بینی تغییراتی ایجاد می شود و ایرادات و مشکلات بینی از بین می رود. جراحی بینی گوشتی و بینی هایی که انحراف یا قوز دارند را با این روش انجام می دهند. همه برش ها در این روش در بیرون بینی انجام می شود و دیده می شود اما بعد از مدتی از بین می ورد.  مدت زمان این جراحی نسبت به روش های دیگر بیشتر است.

جراحی بینی به بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی دیگر از روش های جراحی بینی است که در این روش پزشک دسترسی کمی به همه نقاط بینی دارد و می تواند تغییرات کمی در این روش انجام دهد. از این رو برای زمانی استفاده می شود که بیمار مشکلات کمی دارد. در این روش پوست بینی برداشته نمی شود و جای بخیه و برشی دیده نمی شود و همه برش ها و بخیه ها در داخل بینی انجام می شود. این روش یکی از روش هایی است که تورم  درد کمی دارد. مدت زمان این روش کمتر است.

آلار پلاستی :

آلار پلاستی یکی از جدیدترین روش های آلار پلاستی است که این روش برای افراد که می خواهند سوراخ های بینی آن ها تغییر کند استفاده می شود. آلار پلاستی باعث می شود غضروف های نوک بینی را محدود کند و پایه آلار را کوتاه یا بلند کند. این تغییرات باعث می شود بینی باریک به نظر برسد. یکی از روش های جراحی بینی آلار پلاستی است.

دلیل انجام جراحی بینی چیست ؟

امکان دارد مشکلات بینی از زمان تولد به صورت مادرزادی وجود داشته باشد و یا بعد از حادثه و تصادف به وجود بیاید. بعضی از افراد به صورت مادرزادی یا مشکل انحراف بینی به دنیا می آیند و بعضی دیگر در اثر ضربه که در ورزش به بینی وارد شده دچار شکستگی و کج شدن تیغه بینی می شوند. این مشکلات با جراحی بینی درمان می شوند.

هدف از جراحی بینی چیست ؟

هدف از جراحی بینی ظاهر بهتر بینی و از بین رفتن ایرادات و مشکلات بینی است. با جراحی بینی می توان بینی کج را صاف کرد، نوک بینی را تغییر داد، استخوان بینی را باریک کرد، زاویه بین بینی و لب را تغییر داد، سوراخ بینی را تنگ یا گشاد کرد.

کاندیدای مناسب جراحی بینی

بعضی از افراد برای جراحی بینی مناسب هستند و می توانند از این جراحی برای ظاهر بهتر بینی و از بین رفتن ایرادات استفاده کرد. در ادامه با کاندیدای مناسب برای جراحی بینی آشنا می شوید :

  • کجی و انحراف بینی
  • رفع گوشت زیاد و اضافه بینی
  • قوز بینی
  • اصلاح فرم بینی
  • اصلاح پهن بودن نوک بینی
  • افتادگی نوک بینی

سن مناسب برای جراحی بینی :

در هنگام بلوغ تغییراتی در چهره افراد به وجود می آید که افراد فکر می کنند زشت هستند و باید تغییراتی در صورت خود به وجود بیاورند و به دنبال راهی برای زیباتر شدن می گردند که یکی از این راه ها جراحی بینی است اما باید توجه داشته باشید که جراحی بینی باید بعد از تمام شدن دوره بلوغ و بسته شدن صفحات رشد انجام شود زیرا در غیر این صورت بینی به حالت اول بر می گردد. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی اتفاق می افتد و بهترین سن برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است.

کاندیدای مناسب جراحی بینی  

مدل های جراحی بینی :

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی طبیعی یکی از مدل های جراحی بینی است که در این روش ایرادات و مشکلات بینی برطرف می شود و بینی حالت طبیعی می گیرد که اکثر مردان از این جراحی استفاده می کنند زیرا می خواهند ظاهر بینی آن ها طبیعی باشد.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی عروسکی است. این روش یکی از حساس ترین روش های جراحی بینی است و باید برای انجام این روش پزشک با تجربه را انتخاب کنید زیرا امکان دارد با کوچک تر کردن بینی مشکلات تنفسی به وجود بیاید. تغییر سایز بینی و بالا رفتن نوک بینی و فاصله بین بینی و لب می تواند مشکلات تنفسی به وجود بیاورد و بینی حالت خوکی بگیرید.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

یکی دیگر از مدل های جراحی بینی، جراحی بینی نیمه فانتزی است. این مدل هر دو ویژگی های مدل های بالا را دارد. یعنی شما یکی بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید. بیشتر خانم ها از این مدل جراحی بینی استفاده می کنند.

بینی های گوشتی و استخوانی چه ویژگی هایی دارد ؟

اگر بینی گوشتی دارید باید برای دیدن نتیجه بینی خود کمی صبر کنید زیرا دوران نقاهت بینی های گوشتی بیشتر از بینی استخوانی است. بینی های استخوانی نتیجه بهتری دارند و زودتر بهبود می یابند. بینی هایی که پوست آن ها نازک است و غضروف محکمی دارد استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای از بین رفتن قوز و برآمدگی بینی باید جراحی بینی انجام دهند.

بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف آن ها نرم است و نوک پهنی دارند و غدد چربی در این نوع بینی های زیاد است. جراحی بینی گوشتی باعث می شود افتادگی نوک بینی و پهن بودن نوک بینی از بین برود. جراحی بینی استخوانی برای بینی های استخوانی راحت تر انجام می شود و نتیجه آن بهتر است. بینی های استخوانی غضروف سفت و محکمی دارند و تراشیدن آن ها راحت است.

کورتون چیست ؟

کورتون مواردی است که در بدن به طور طبیعی در بدن توسط غده فوق کلیوی ساخته می شود و در حفظ ایمنی بدن و کاهش التهاب نقش دارد. در بعضی از بیماری ها که پاسخ ایمنی بدن بیشتر می شود مثل بیماری های روماتیسی یا خود ایمنی از داروهای مانند کورتون برای درمان استفاده می شود. کورتون ها دارویی هستند که باعث شفا بخشی می شوند اما با مصرف زیاد عوارض زیادی مانند چاقی، زخم معده، پوکی استخوان، آب مروارید چشمی، آکنه و پرمویی بیشتر شدن عفونت و سرطان می شود.

از کورتون برای کمتر شدن ورم بینی استفاده می کنند. اگر کورتون به صورت خوراکی یا تزریقی و با دوز بالا استفاده شود عوارض زیادی دارد. برای اینکه دچار این عوارض نشوید باید به صورت تزریقی در بینی و در فصل های سه ماهه از آن استفاده کنید زیرا به دلیل کم بودن مقدار تزریق عوارض سیتمیک کورتون وجود ندارد. تنها عوارض می تواند نازکی و پوست و فرورفتگی در ناحیه تزریق است.

تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی :

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی باعث می شود ورم های بینی بعد از جراحی از بین برود و کم شود. تزریق کورتون در بینی های گوشتی بعد از جراحی بینی استفاده می شود زیرا بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و تورم بینی های گوشتی بیشتر از بینی های استخوانی است. تزریق کورتون نباید در بینی های استخوانی استفاده شود زیرا موجب از بین رفتن بافت های زیر پوستی می شود.

چه زمانی بعد از جراحی بینی برای تزریق کورتون مناسب است ؟

برای تزریق کورتون نباید عجله داشته باشید و باید 1 ماه بعد از جراحی صبر داشته باشید تا ورم بینی کمتر شود و بعد تزریق کورتون را انجام دهید. بعضی از پزشکان 1 هفته بعد از جراحی بینی تزریق کورتون را انجام می دهند اما باید 2 ماه از جراحی بینی گذشته باشد و تزریق انجام شود. اگر تزریق کورتون زودتر انجام شود باعث می شود فرورفتگی هایی به صورت نامنظم روی بینی به وجود بیاید. پزشک بینی باید 1 ماه صبر کند و بعد تزریق کورتون را انجام دهد. تزریق کورتون باید توسط پزشک انجام شود زیرا ناحیه تزریق و میزان رقیق بودن آن اهمیت زیادی دارد.

بعضی از پزشکان در هنگام انجام جراحی بینی این آمپول را تزریق می کنند و بعضی دیگر از پزشکان بعد از 7 روز به افراد توصیه می کنند این تزریق را انجام دهند. بعضی دیگر از پزشکان بعد از 2 ماه جراحی بینی انجام می دهند زیرا می خواهند این تورم کمتر شود و اگر در بینی افراد تورمی باشد با چسب زدن از بین نرفته باشد با تزریق کورتون از بین می ورد.

چه افرادی می توانند بعد از جراحی بینی تزریق کورتون را انجام دهند ؟

افرادی که جراحی بینی ترمیمی انجام دادند و بیشتر از یک بار جراحی بینی انجام دادند، افرادی که روند تورم آن ها کند است، افرادی که بینی آن ها گوشتی است و پوست آن ها ضخیم است. همه بینی ها نیاز به تزریق کورتون ندارند و بینی های گوشتی و بینی هایی که پوست ضخیمی دارند از این تزریق باید استفاده کنند زیرا بافت اضافه زیر پوست این افراد متورم می شود و حالت پشت بینی را از بین می برد.

عوارض تزریق کورتون

تزریق کورتون هم مانند روش های دیگر می تواند عوارضی داشته باشد اما این عوارض بعد از مدتی از بین می ورد. در تزریق کورتون به غیر از برطرف کردن بافت اسکار امکان دارد بافت های سالم را از بین ببرد. عوارض کورتون باعث تورفتگی و افتادگی پوست می شود. یکی دیگر از عوارض تزریق کورتون به بینی نازکی پوست یا ایجاد لکه های پوستی است که در مقایسه با پوست افراد روشن تر است. این عوارض امکان دارد نادر باشد.

عوارض تزریق کورتون

تزریق کورتون چند بار باید انجام شود ؟

در تزریق کورتون نمی توان تعداد دفعاتی را مشخص کرد زیرا که داروهای استروئیدی بستگی به شرایط بیمار دارد برای مثال بعضی از افراد بعد از جراحی بینی ترمیمی برای کمتر شدن تورم کورتون تزریق می کنند اما افرادی که یک بار تزریق انجام می دهند. بعضی از پزشکان تزریق کورتون را در تعداد دفعات تزریق در فصل زمانی 4 تا 6 هفته انجام می شود که در این زمان بینی فرم خود را به دست می آورد.

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این جراحی بزنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله تزریق کورتون به بینی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
طریقه خوابیدن بعد از عمل بینی
نوشتهٔ بعدی
بهترین دکتر عمل بینی در تهران

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)