جراحی بینی با لیزر

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی بینی با لیزر آشنا کنیم. امروزه یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی جراحی بینی است که آمار این جراحی در کشور ایران بیشتر است و افراد زیادی از کشور ها دیگر به ایران می آیند تا جراحی بینی انجام دهند. با جراحی بینی می توان مشکلات بینی را از بین برد و ظاهر بینی را اصلاح کرد. برای آشنا شدن با جراحی بینی با لیزر با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی پرطرفدار است. این جراحی برای بهتر شدن ظاهر و از بین رفتن مشکلات بینی است که مشکلاتی مانند پولیپ، انحراف بینی را درمان می کند و باعث اعتماد به نفس در افراد می شود. جراحی بینی توسط پزشکان با ایجاد برش در ناحیه پایینی بینی انجام می شود. شکل و فرم بینی و پره ها و غضروف بینی در آن تغییر می کند.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

هدف از جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی برای از بین رفتن مشکلات و زیبایی ظاهر بینی صورت می گیرد. جراحی بینی می تواند استخوان بینی را تغییر دهد، نوک بینی را تغییر می دهد، سوراخ ها بینی را تنگ و گشاد می کند، بینی کج را صاف می کند، زاویه بین بینی و لب را تغییر می دهد.

روش های عمل بینی :

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته انجام می شود.

جراحی بینی بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی از روش های جراحی بینی است که در این روش پزشک دسترسی کمتری به همه نقاط بینی دارد و برای زمانی انجام می شود که تغییرات کمی در بینی انجام می شود. همه برش ها در بینی در داخل بینی صورت می گیرد و دیده نمی شود.

جراحی بینی به روش باز :

در این روش پزشک به همه نقاط بینی دسترسی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد. همه برش ها و زخم ها در این روش در بیرون بینی است و دیده می شود اما بعد از مدتی از بین می رود. پزشک با ایجاد یک برش در بین دو بینی پوست را از بینی جدا می کند و تغییرات لازم را در استخوان و غضروف بینی انجام می دهد.

انواع شکل و فرم بینی

بینی می تواند انواع و فرم های مختلفی داشته باشد که در هر فردی متفاوت است. در ادامه با شکل و فرم بینی آشنا می شوید :

بینی گوشتی :

بینی گوشتی یکی از بیشترین مدل های بینی است که این نوع بینی پوست ضخیمی دارد و غضروف بینی ضعیف است و به همین دلیل باید در انتخاب پزشک دقت داشته باشید و یک پزشک با تجربه و با دقت را انتخاب کنید تا بینی بعد از جراحی به حالت اول برنگردد. بین گوشتی جراحی سختی دارد و برای جراحی باید پزشک با مهارت را انتخاب کنید تا دچار عوارض نشوید.

بینی قوز دار :

اکثر افراد دارای بینی قوز دار هستند و این قوز در اثر حادثه و یا ضربه در کودکی یا بزرگسالی اتفاق می افتد. ناهمواری در استخوان بینی مشاهده می شود و دچار انحراف است. افرادی که قوز بینی دارند دچار مشکلات تفسی هستند و جراحی بینی هم جنبه زیبای دارد و هم جنبه درمانی یعنی با جراحی بینی می توان هم مشکلات بینی را از بین برد و هم می توان ظاهر بینی را درست کرد.

بینی استخوانی :

بینی استخوانی یکی از بهترین انواع بینی است که در این مدل ساختار بینی طوری است که پوست آن نازک و بدون بافت است. غضروف در استخوان بینی طوری است که نیاز به پیوند غضروف با استفاده از غضروف مصنوعی وجود ندارد. انحراف در بینی های استخوانی به راحتی از بین می رود.

چه زمانی باید جراحی بینی انجام دهید ؟

باید زمانی جراحی بینی انجام دید که بینی شما دچار مشکل باشد یا از ظاهر بینی خود راضی نباشید. باید قبل از هر اقدامی اول به پزشک مراجعه کنید و با بررسی و علم زیبایی شناسی و تناسب بینی با سایر اعضای صورت پزشک تشخیص دهد که آیا شما به جراحی بینی نیاز درید یا خیر.

چه افرادی می توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

جراحی بینی بیشتر برای افرادی که بینی آن ها مشکل دارد مناسب است و می توانند از این جراحی استفاده کنند.افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند، افرادی که به دلایل پزشکی به جراحی بینی درمانی نیاز دارند، افرادی که به دلیل ژنتیکی و مادرزادی بینی های بزرگی دارند، افرادی که بینی آن ها در اثر حادثه یا ضربه دچار شکستگی و انحراف شدند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی بینی برای آن ها ممنوعیت دارد. این افراد عبارتند از :

 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند.
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.

سن مناسب برای جراحی بینی :

وقتی که افراد به سن بلوغ می رسند تغییراتی در چهره آن ها ایجاد می شود که گمان می کند زشت هستند و به دنبال راه هایی برای زیبایی هستند. بهترین سن برای جراحی بینی زمانی است که دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شده باشد زیرا جراحی در این زمان باعث می شود بینی ماش به حالت اول برگردد. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی بسته می شود و بهترین سن جراحی برای دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است.

انواع شکل و فرم بینی 

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

عمل بینی طبیعی :

جراحی بینی برای از بین رفتن مشکلات بینی صورت می گیر و شما یکی بینی طبیعی دارید که بیشتر آقایان از این روش جراحی استفاده می کنند.

عمل بینی فانتزی :

جراحی بینی برای کوچک تر شدن سایز بینی و زیبایی ظاهر بینی است. نام دیگر جراحی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی است. پزشک باید در این روش جراحی بینی تجربه زیادی داشته باشد زیرا در این روش با کوچک تر شدن سایز بینی امکان دارد مشکلات تنفسی برای افراد به وجود بیاید. فاصله بینی بینی و لب باید طوری باشد که بینی حالت خوکی نگیرد و باعث زشت شدن بینی شود.

عمل بینی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتزی هر دو ویژگی های بالا را دارد یعنی شما در این مدل بینی بینی طبیعی دارید با کمی قوس روی بینی که باعث زیبایی بینی می شود و بیشتر خانم ها از این روش استفاده می کنند.

بینی استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

اگر بینی گوشتی داری باید برای دین نتیجه آن کمی صبر کنید زیرا دوران نقاهت در بینی های گوشتی بیشتر از بینی های استخوانی است. بینی های استخوانی نتیجه زودتر از بینی های گوشتی دارد و نتیجه آن زودتر مشخص می شود. بینی هایی که پوست نازک و غضروف محکمی دارند استخوانی هستند و در بینی های استخوانی برای از بین رفتن برآمدگی بینی و از بین رفتن قوز روی بینی باید جراحی انجام داد. بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف آن نرم و نوک پهنی دارند و غدد چربی روی بینی وجود دارد. جراحی بینی گوشتی می تواند افتادگی نوک بینی و پهن بودن آن را از بین ببرد. جراحی بینی برای بینی های استخوانی آسان تر است و نتیجه آن بهتر است. بینی های استخوانی غضروف محکمی دارد و تراشیدن آن راحت تر است.

جراحی بینی با لیزر :

لیزر یک وسیله جراحی است که  مهم ترین کاربرد آن برش های داخلی و برداشتن ضایعاتی مانند تومورها است. پزشکان گوش و حلق و بینی از آن در برداشتن تومورهای خوش خیم و بدخیم دهان و حلق و حنجره استفاده می کنند. در بیماری های بینی و سینوس مانند پولیپ کاربرد محدودی دارد. لیزر هیچ جایگاهی در جراحی زیبایی بینی ندارد زیرا در اینجا کار اصلی روی استخوان و غضروف است که استفاده از لیزر کاربرد ندارد. البته امکان دارد پزشک برش های پوستی را با لیزر انجام دهد اما مزیتی بر وسایل معمولی تر ندارد.

اقدامات قبل از جراحی بینی :

برای اینکه از عوارض و خطرات جراحی بینی بکاهید باید مراقبت های را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • سعی کنید 8 ساعت قبل از جراحی بینی از خوردن و آشامیدن  دوری کنید.
 • 2 هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز عمل دوری کنید.
 •  دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون می شود و باید 2 هفته قبل از عمل بینی از دخانیات استفاده نکنید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 • اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 •  در روز عمل هیچ زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.
 • روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
 •  راه های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.
 •  شب قبل از عمل دوش بگیرید.

اقدامات بعد از جراحی بینی

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 •  بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را از پزشک بپرسید.
 •  با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 • تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید.
 •  از خوردن نمک خودداری کنید.
 •  از فین کردن و فشار به بینی پرهیز کنید زیرا امکان دارد باعث خونریزی شود.
 •  از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول دوری کنید.
 •  هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید.
 •  تا 2 ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود.
 • چسب زدن برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است سعی کنید در نحوه چسب زدن دقت کنید.
 • در روزها و ماه های اول بعد از عمل بینی فرم بینی شما مشخص نمی باشد و نباید زود قضاوت کنید.
 •  از خوراکی هایی که برای کاهش تورم صورت مناسب استفاده کنید. آب آناناس، آلوئه ورا و کرفس می تواند به کاهش تورم صورت کمک کند.
 •  کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی بر اسکلت زمان زیادی نیاز دارد و تورم در دو طرف بینی شما فرق دارد حتی اگر این جراحی یکسان باشد.
 • سعی کنید تا چند هفته سر خود را پایین نیندازید و اجسام سنگین بلند نکنید از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 •  تا 24 ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید.

اقدامات بعد از جراحی بینی 

عوارض بعد از جراحی بینی :

جراحی بینی مانند سایر جراحی های دیگر دارای عوارضی است که این عوارض طبیعی هستند و بعد از مدتی از بین می روند. بعضی اوقات این عوارض ماندگار است و برای همیشه باقی می ماند و باید در این صورت جراحی بینی ترمیمی صورت بگرید. یکی از عوارض جراحی بینی ورم است که ورم بعد از 3 هفته از بین می رود . درد یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است که طبیعی است و در همه افراد اتفاق می افتد و افراد می توانند با مصرف مسکن این درد را کاهش دهند. بعد از جراحی بینی امکان دارد دچار کبودی در ناحیه چشم و اطراف چشم شوید که با کمپرس سرد و کمپرس گرم از بین می رود. کبودی در بینی های استخوانی بیشتر از بینی های گوشتی است. بعضی از عوارض هستند مانند ماندن جای زخم و بخیه، کج شدن بینی، انحراف بینی، اختلال در عصب ناحیه و بی حس شدن، اختلال در تنفس که می تواند تا مدتی با شما بماند که در این صورت  باید از جراحی بینی ترمیمی استفاده کنید.

کلام آخر

سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید و با آگاهی کامل دست به انجام این جراحی بزنید و از افراد با تجربه پرس و جو کنید. مراقبت های قبل و بعد از جراحی را انجام دهید تا نتیجه بهتری از جراحی خود بگیرید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
عوارض جراحی بینی استخوانی
نوشتهٔ بعدی
جراحی بینی فانتزی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)