جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی (Rhinoplasty )

جراحی زیبایی بینی  خیلی برای افراد مهم بوده و هر روز افراد بیشتری برای اعتماد به نفس بیشتر و لذت بیشتر از زندگی خود، از اعمال مختلف زیبایی کمک می گیرند و از میان اعمال جراحی که به منظور زیبایی انجام می شوند، عمل جراحی پلاستیک بینی که به اصطلاح راینوپلاستی نامیده می شود

و از ویژگی خاصی بر خوردار است، بیش از سایر اعمال جراحی زیبایی صورت می گیرد . این عمل تلفیقی ازعلم و هنر است و برای درک بهترآن لازمست کلمه پلاستیک درک گردد . کلمه پلاستیک ریشه یونانی دارد و به معنی شکل دادن است .

ا

جراحی زیبایی بینی

اعمال جراحی پلاستیک شامل اعمالی می شودکه به منظور تغییر شکل و ترمیم هریک از اعضای بدن، بدون صدمه دیدن عملکرد طبیعی عضو انجام می گیرد و تا جای ممکن آثار جراحی دیده نمی شود. عمل جراحی سپتوپلاستی جهت اصلاح اشکالات تیغه میانی بینی و عمل جراحی راینوپلاستی جهت اصلاح اشکالات ظاهر بینی است، که درآن استخوان ها و غضروف های بینی تصحیح می گردند

و عمل جراحی سپتوراینوپلاستی شامل هر دو عمل مذکور می گردد. میل به زیباتر شدن، رفع نواقص مادرزادی، رفع آثار ناشی از آسیب دیدگی و گرفتگی بینی هر کدام می توانند انگیزه ی فرد برای جراحی بینی باشد، که موجب بهتر شدن  وضعیت موجود گردد.

جراحی زیبایی بینی

جراح با در نظر گرفتن شکل موجود بینی و صورت فرد شکل مناسبی برای بینی درآن صورت خاص با برداشتن قسمت های اضافی شکل دادن قسمت های مختلف سعی می کند بینی رابه عنوان جزئی از صورت درکنار سایراجزای صورت در نظر گرفته و در ایجاد هماهنگی با سایر اجزای صورت اهتمام ورزد.

هدف جراح این است که با انجام کارهایی که به دقت برنامه ریزی شده اند صورت را زیباتر کند و آن بستگی به میزان آموزش جراح و تجربه و مهارت وی ازسویی، و فاکتورهای ترمیم کننده نسوج آسیب دیده و مراقبت های پس از عمل از سوی دیگر، دارد.

جراحی زیبایی بینیجراحی زیبایی بینی

بنابراین جراح نمی تواند نتیجه نهایی عمل را تضمین کند، بلکه او می تواند بکارگیری تمامی تلاش خود را برای حصول نتیجه ی بهتر بکار بگیرد.

نکته بسیار مهم اینست که عمل جراحی پلاستیک بینی باید به گونه ای انجام شود که هیچگونه اختلالی در وظایف اصلی بینی شامل تنفس راحت و تهویه ی مطلوب هوای ورودی، حس بویایی و رزنانس صدا ایجاد نکند .

مراقبت های پس از عمل نیز به اندازه ی عمل جراحی مفید هستند .سرانجام یادآوری می شود بهبودی پس از عمل نیاز به زمان، صبر و حوصله دارد.

اقدامات قبل از انجام عمل جراحی پلاستیک بینی

  • آگاه شدن جراح از خواسته ها و انتظارات شما.
  • معاینه ی ساختار داخلی و خارجی بینی که چهار چوب طرح اولیه جراحی را معین کرده و معلوم می شود چه نوع عمل جراحی برای بینی نیاز است ( رینوپلاستی یا سپتورینو پلاستی)، و آشنایی با آنها.
  • تهیه ی عکس از صورت و بینی، تبادل نظر پیرامون تغییرات و اقدامات قابل انجام در آن چهره ی خاص.
  • گرفتن سابقه ی بیماری و جراحی از شما و درخواست آزمایش خون و ادرار و رادیوگرافی در صورت لزوم.
  • توافق برای زمان انجام عمل.
  • در زمان انجام جراحی باید شما  ناشتا باشید .

جراحی زیبایی بینی

مراقبت های پس از عمل جراحی زیبایی بینی

تغذیه پس از جراحی زیبایی بینی به خاطر کند شدن حرکات دستگاه گوارش در اثر داروهای بیهوشی و امکان بروز تهوع و استفراغ، حدود سه تا شش ساعت بعد از عمل ، ابتدا با نوشیدن مقداری آب ولرم شروع می گردد و اگر مشکلی ایجاد نشود.

پس از ده دقیقه تا یک ربع مقداری آب میوه که رنگ آن روشن باشد، (قرمز یا آلبالوئی نباشد که با خون اشتباه نشود) آشامیده می شود۰ پس از نیم ساعت دیگر می توان غذای نرم استفاده کرد. از روز دوم فرد می تواند غذاهای معمولی میل کند. اما اگر بینی مسدود باشد،

باتوجه به اینکه جویدن نیاز به تنفس از راه بینی دارد بهتر است از غذاهایی که نیاز به جویدن ندارند استفاده شود. پس از غذا می توان دندان ها را مسواک زد و اگر در دندان های پیشین فک بالا درد احساس شود به خاطر دستکاری روی تیغه میانی، در کف بینی است و دندان ها سالم می باشند و جای نگرانی نیست .

جراحی زیبایی بینیپس از جراحی زیبایی بینی و سر و گردن و صورت ، بایستی در حالت استراحت و خوابیدن، سر بالاتر از قلب قرار گیرد تا تورم از ناحیه صورت به طرف گردن و سینه تغییر مکان دهد .

بنابراین تصور می شود استراحت و خواب بر روی صندلی راحتی دسته دار یکنفره مناسب است و اگر شخص بخواهد در رختخواب استراحت کند نیاز است سر و سینه ی فرد با سطح تخت، زاویه ای سی تا چهل و پنج درجه ای داشته باشد و این وضعیت استراحت را پنج تا هفت روز ادامه دهد .

جراحی زیبایی بینی

قراردادن کمپرس سرد روی صورت ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل به کاهش تورم و کبودی کمک می کند. برای این منظور می توان چند تکه یخ را در دوران کیسه فریزر قرار داد و آن را پس از قرار دادن روی یک لایه حوله، روی گونه و چشم گذاشت .

از روز دوم پس از عمل می توان کارهای سبک از قبیل کار اداری، مطالعه، نوشتن، کار با کامپیوتر و کارهای سبک منزل را انجام داد. بعد از سه هفته می توان کارهای فیزیکی نیازمند حرکات بیشتر از قبیل رقص، دویدن، دراز و نشست و بدنسازی (با استفاده از وزنه های سبک و فشارهای کمتر) ، شنا و ژیمناستیک را انجام داد

و پس از هفته ی ششم انجام هرگونه ورزشی شامل شیرجه زدن، اسکی، وزنه برداری، فوتبال، مشروط به اینکه ضربه ی مستقیم به بینی و صورت وارد نگردد، بلامانع است .

استفاده از لنزهای تماسی بعد از روز سوم عمل  ممکن است ولی استفاده از عینک تا زمانی که قالب بینی در پشت بینی قرار دارد بلامانع است ولی پس از آن و پس از هفته ی سوم از عینک سبک و پس از هفته ی ششم از عینک آفتابی و عینک های طبی نسبتاً سنگین می توان بهره برد.

جراحی زیبایی بینی

در صورتی که بیمار مجبور به استفاده از عینک در روزهای قبل از روزهای یادشده باشد می تواند با چسب عینک را بر روی پیشانی خود چسابند تا از وارد شدن وزن عینک روی بینی جلوگیری شده باشد .

حمام رفتن بعد از عمل جراحی از روز دوم مشروط به خیس نشدن قالب پشت بینی و عدم وجود بخار دراطاق حمام انجام پذیر است. برای شستن بدن از گردن به پایین می توان از دوش دستی یا یک ظرف جهت ریختن آب روی بدن استفاده کرد

و برای شستن سر مانند آنچه در آرایشگاه های زنانه عمل می شود باید پس از نشستن روی صندلی، سر را عقب گرفته و شخصی دیگر از پشت، سر را بشوید .

پانسمان پایینی بینی در پشت لب که توسط گاز کوچکی انجام می شود را می توان در صورت خونی شدن عوض نمود .

اگر تیغه ی میانی بینی شما جراحی شده باشد (سپتوراینوپلاستی) در درون بینی شما تامپون آغشته به پماد آنتی بیوتیک قرار داده می شود که از روز بعد از عمل تا چهار روز بعد از آن می توان آن را خارج نمود .

جراحی زیبایی بینی

تامپون مذکور خشک نمی شود و خارج نمودن آن به مناسبت لیز بودن پماد به آسانی صورت می گیرد اگرچه قسمتی از تامپون که در معرض هوا قرار دارد و در صورت آغشته شدن به خونابه، ممکن است خشک به نظر برسد .

قالب روی بینی همراه با بخیه های بینی پس از روز ششم یا هفتم برداشته می شوند و پس ازمشاهده ی بینی و چسپ زدن آن بعد از ۴۸-۲۴ ساعت دوش گرفته ، بینی با لیف و صابون شسته و پس از کنترل ، معمولاً چسب زده می شود و به بیمار آموزش داده می شود

تا روزانه یا یک روز درمیان بعد از استحمام و پس ازساعاتی آزاد گذاشتن بینی ، چسب زده و این کار را تا سه هفته ادامه دهد. پس از آن نیازی به چسب زدن نمی باشد. ولی اگر فردی دوست داشته باشد که بینی خود را چسب بزند این امری است که به خود فرد بستگی دارد.

لباس هایی که شخص بعد از عمل بینی می پوشد باید از جلو یا عقب بوسیله زیپ یا دکمه باز و بسته شوند تا در حد امکان از وارد شدن ضربه به بینی اجتناب شود .

جراحی زیبایی بینی

حداقل تا چهار ماه پس از عمل جراحی بینی و صورت باید از گرفتن آفتاب (حمام آفتاب به منظور برنزه شدن) اجتناب کرد.

ورم و کبودی پس از عمل جراحی زیبایی بینی عمدتاً ناشی از تراشیدن و کوچک کردن قسمت استخوانی بینی است و معمولاً پس ازدو تا سه هفته از بین می رود به ندرت کبودی مذکور که ناشی از پخش شدن خون در بین نسوج است ممکن است در روی سفیدی چشم نیز مشاهده شود، که اقدام خاصی نیاز ندارد و آن نیز پس از دو تا سه هفته ناپدید خواهد شد .ورم شدید بینی تا سه هفته طول می کشد و پس از آن کاسته می شود و از شش تا هیجده ماه ادامه می یابد .

جراحی زیبایی بینیضربه های ناخواسته و کوچک پس از عمل معمولاً اثری روی نتیجه جراحی ندارند . اما اگر ضربه شدید بوده و موجب تورم و خونریزی شود، حتماً باید با جراح در میان گذاشته شود.

خدمات جراحی و زیبایی دکتر کمال هادی بهترین جراح بینی در تهران به شرح زیر می باشد

بهترین دکتر برای عمل ترمیمی بینی

جوانسازی پوست با لیزر

جوان سازی کردن پوست و بالا کشیدن صورت

بهترین جراح بینی گوشتی در تهران

 بالا کشیدن خم های ابرو و پیشانی

جراحی زیبایی لاله گوش

برجسته کردن گونه

به جرات می توان گفت یکی از بهترین دکتر جراحی زیبایی بینی گوشتی در تهران دکتر کمال هادی هستند که نمونه کارهای زیادی در این زمینه دارند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر کمال هادی فوق تخصص جراحی پلاستیک

دریافت مشاوره (کلیک کنید)