نکات قبل از بیهوشی

نکات قبل از بیهوشی

برای انجام عمل بینی لازم است، نکات قبل از بیهوشی. چرا که فرد باید در مورد هر چیزی که می خواهد انجام دهد، آگاهی کسب کند.بیهوشی به دو صورت ناحیه ای و عمومی تقسیم می شود.بیهوشی ناحیه ای برای جراحی های کوچک انجام می شود و معمولا درنواحی پایین تر از قفسه سینه کاربرد دارد که در این روش از بی حسی موضعی یا بیهوشی ناحیه ای استفاده می کنند. اما بیهوشی عمومی برای جراحی های بزرگ بکار می رود که به وسیله دارو هوشبر به داخل رگ و تجویز گاز بیهوش کننده به داخل راه های تنفس باعث بیهوشی کامل بیمار می شود.

قبل از بیهوشی موارد زیرا را به دکتر اطلاع دهید.

 • در صورت وجود بیماری سرماخوردگی در روزهای اخیر
 • زمان بیهوشی قبلی تان را بیان کنید. چرا که فاصله بین دو بار استفاده از گاز هالوتان برای بیهوشی باید دو ماه باشد.
 • سابقه بیهوشی قبلی و در صورت نشان دادن حساسیت به داروهای بیهوشی
 • در صورت مصرف الکل، سیگار و یا مواد مخدر باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت داشتن مشکلات و بیماری هایی مانند قند خون بالا، فشار خون باید، تیروئید، مشکل انعقادی خون، بیماری قلبی و ریوی با پزشک در میان بگذارید.
 • اگر با سموم باغبانی ارگانوفسفره در تماس بوده اید یا مسموم شده اید، به اطلاع پزشک برسانید.

بایدها و نبایدهای قبل از عمل بینی

 • اگر دارو خاصی مصرف می کنید، به جراح بینی اطلاع دهید.
 • مصرف برخی از داروها مانند آسپرین موجب افزایش خونریزی در جراحی بینی می شود. همچنین مصرف قرص راکوتان حدود سه ماه قبل از جراحی بینی باید قطع شود.
 • اگر استرس شدید داشته باشید می توانید قبل از عمل داروهای آرام بخش مصرف کنید.
 • قبل از عمل بینی باید ناشتا باشید.
 • قبل از عمل بینی حمام بروید و همچنین آقایان باید صورت خود را اصلاح کنند.
 • خوردن غذا باید حدود ۸ ساعت و مصرف آب حدود ۳ ساعت قبل از عمل به اتمام برسد. در غیر این صورت احتمال دارد محتویات معده به ریه ها برگردد و خطر بروز پنومونی افزایش پیدا می کند.
 • برای عمل افراد زیر۱۸ سال حضور پدر یا ولی قانونی ضروری است. در غیر این صورت عمل انجام نخواهد شد.
 • خانم ها قبل از عمل نباید آرایش داشته باشند و حداقل یکی از ناخن های دست چپ شان لاک نداشته باشد.

نکات قبل از عمل بینی

نکات قبل از بیهوشی هشت ساعت قبل از جراحی بینی از خوردن غذا پرهیز کنید. اگر قبل از عمل یک وعده سنگین میل کنید، در زمانی بیهوشی مواد غذایی از معده به مجرای تنفسی برگشت داده می شود. در این صورت انجام عمل بینی با ریسک بالایی همراه است و سلامت بیمار به خطر می افتد.

قبل از جراحی بینی، از مصرف مشروبات الکلی و نوشیدنی های انرژی زا جدا خودداری کنید. چرا که افزایش میزان الکل در خون و مواد غیر طبیعی در آن، احتمال خونریزی در حین عمل را بالا می برد.

کسانی که روزانه عادت به سیگار کشیدن دارند، باید حدود ۲ الی ۳ هفته قبل از عمل سیگار را کنار بگذارند. چرا که دود سیگار موجب کاهش اکسیژن خون و بروز مشکلات تنفسی در حین عمل می شود.

انجام آزمایش های لازم قبل از عمل

انجام آزمایش های قبل از عمل بخاطر بی خطر بودن روند جراحی است. آزمایش ها باید به طور کامل انجام شود تا پزشک با اطمینان از سلامتی کامل شما جراحی بینی را انجام دهد.

آزمایش های لازم قبل از عمل شامل موارد زیر است:

 • آزمایش های مربوط به قند خون
 • آزمایش های مربوط به کمبود پلاکت خون و کم خونی
 • آزمایش بارداری مخصوص بانوان
 • آزمایش مشکلات تنفسی
 • آزمایش مربوط به تعداد گلبول های قرمز خون
 • آزمایش مربوط به مشکلات انعقاد خون
 • آزمایش مربوط به بیماری ایدز

روز عمل چکار باید بکنیم؟

در روز عمل سعی کنید در زمان مشخص شده توسط دکتر در بیمارستان حضور پیدا کنید. در صورت تاخیر داشتن احتمال دارد عمل شما در آن روز کنسل شده یا بیش از اندازه معطل شود.

دقت داشته باشید، مدارک شناسایی، آزمایشات انجام شده، سی تی اسکن، دفترچه بیمه درمانی و هر گونه مدرکی که پزشک درخواست کرده، همراه خود داشته باشید.

هیچ کدام از بیمارستان ها برای عمل بینی چک دریافت نمی کند، پس باید پول عمل را به صورت نقدی پرداخت کرده یا کارت بانکی همراه داشته باشید.

در بیمارستان قبل از عمل قرصی به بیمار خواهند داد که مصرف این قرص برای کاهش فشار خون، استرس و اضطراب است.

بعد از عمل بخاطر پانسمان بینی، باید از دهان نفس بکشید. پس سعی کنید قبل از عمل این کار را تمرین کنید. یعنی بینی خود را با دست گرفته و سعی کنید از دهان نفس بکشید.

اولین مرحله شروع عمل، وصل کردن سرم می باشد. این تنها مرحله ای است که شما متوجه آن می شوید. بعد با تزریق آمپول بیهوشی به خواب عمیق خواهید رفت. سپس متخصص بیهوشی توسط ماسک و لوله ای از راه دهان، اکسیژن مورد نیازتان تامین می شود.

عمل بینی حدود ۲ ساعت طول می کشد که در طول این مدت علائم حیاتی مانند فشار خون و نبض مرتبا چک می شود. بعد از عمل بینی، حدود چند دقیقه به هوش می آیید و به بخش ریکاوری منتقل می شوید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

نکات قبل از بیهوشی مراقبت های بعد از عمل بینی یکی از مهم ترین مسائل مربوط به جراحی زیبایی بینی است. در صورتی که مراقبت های لازم به صورت دقیق و منظم انجام شود، فرد از نتایج عمل بسیار راضی خواهد بود.

حال در ادامه مقاله به بررسی مراقبت ها می پردازیم. تا شما با روند کار بعد از عمل آشنا شوید.

ورم بعد از عمل بینی

بعد از جراحی بینی نواحی اطراف بینی که مورد هدف قرار گرفته، دچار تورم و کبودی می شود. به گونه ای که میزان ورم و کبودی برای همه یکسان نمی باشد. در صورتی که عمل بینی هم از خارج و هم از داخل بینی انجام شود، میزان این عارضه تشدید پیدا می کند. اما سوالی که اینجا مطرح است، برای روبرو شدن با این عارضه چکار باید کرد؟ برای کنترل آن لازم است به نکات زیر دقت کنید:

بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

 • استفاده از کمپرس یخ در دو روز اول بر روی بینی و نواحی اطراف به کاهش تورم و درد بسیار کمک کننده است.
 • بیمار باید دقت کند به مدت دو هفته تا حدی که در توانش است، سر خود را بالا نگه دارد و در هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدنش قرار دهد. برای این کار از دو بالش می توان استفاده کرد.
 • بیمار نباید در روزهای اولیه، کارهای سنگین یا بلند کردن وسایل سنگین انجام دهد. این کار باعث زیاد شدن میزان تورم و وارد شدن فشار زیاد به ناحیه بینی و احتمال بروز خونریزی می شود.
 • فرد بعد از عمل باید مراقب باشد تا هیچ گونه ضربه و فشاری به بینی وارد نشود.
 • حدود یک ماه بیمار نباید زیر نور آفتاب قرار گیرد. پس بهتر است از ضد آفتاب با spf 30 استفاده شود. مخصوصا در فصل تابستان که باید هر ۳ ساعت یک بار از کرم استفاده شود.
 • از هر گونه دست زدن به بینی، فشار وارد کردن و خاریدن آن پرهیز کنید.
 • حدود دو هفته از فین کردن خودداری کنید، چرا که این کار باعث خونریزی می شود.
 • در روزهای اول باید دقت شود که پانسمان بینی خیس نشود. پانسمان بینی در صورتی که آب به آن ها نخورد، شل نمی شود. اگر این اتفاق پیش آید، حتما به مطب پزشک مراجعه کنید.
 • بعد از جراحی بینی استخوانی از نفس کشیدن به زور یا بالا کشیدن بینی خودداری کنید.

خونریزی بعد از عمل جراحی بینی

در صورت مسدود شدن راه تنفسی بینی، غده موجود در بینی مقدار ترشح موکوز را افزایش می دهد. مثل زمانی که دچار سرماخوردگی یا آلرژی هستید. بخاطر مسدود شدن سوراخ های بینی بعد از عمل، تا زمانی که ورم کاهش یابد، ترشحات موکوزی زیاد می شود. این ترشحات امکان دارد با خونابه همراه باشد و تا هنگامی که ترشحات و خونریزی زیاد نباشد، جای نگرانی نیست. اگر با خونریزی مواجه شدید، بلافاصله دراز بکشید و سرتان را بالاتر از بدن خود قرار دهید. و بر روی گردن، بینی و صورت کمپرس یخ قرار دهید. در صورت ادامه دار بودن خونریزی حتما به پزشک مراجعه کنید.

چسب زدن بعد از عمل بینی

نکات قبل از بیهوشی یکی از مهم ترین نکاتی که بعد از عمل بینی باید رعایت کنید، استفاده از چسب بینی است. چرا که چسب زدن بعد از عمل بینی بخاطر کاهش تورم و شکل دهی بینی است.

مدت زمان استفاده از چسب بینی به ضخامت پوست بستگی دارد. افرادی که پوست های کلفت دارد، حدود دو ماه چسب باید بزنند و کسانی که پوست های نازک دارند، حداقل دو هفته چسب زدن توصیه شده است. گاهی اوقات برای افرادی که پوست ضخیم دارد، حدود ۶ ماه استفاده از چسب توصیه می شود.

زمان های تعویض چسب معمولا هر چند روز یا هفته ای یک بار است. برای تعویض چسب ابتدا باید ناحیه بینی با آب ولرم و صابون شسته شود تا چربی های رو پوست از بین بروند. بعد از خشک شدن پوست می توان از چست استفاده نمود.

تمیز کردن بینی بعد از عمل

بعد از عمل در صورت نیاز می توانید اطراف بینی را با پنبه تمیز کنید. برای این کار گوش پاک کن را با آب اکسیژنه آغشته کنید و به آرامی در اطراف و قسمت بینی بکشید.

گاهی مواقع هم، بخاطر خون و مخاط بینی راه تنفسی مسدود شده و مجبور می شوید از راه دهان نفس بکشید. در این وضعیت، پزشک تجویز می کند از اسپری سالین و سرم شور برای حفظ رطوبت استفاده کنید. اسپری سالین یک محفظه پلاستیکی است که با فشار کم آب را از یک سوراخ بینی وارد می کند و از سوراخ دیگری خارج می شود. توصیه شده که سرم سالین برای یک هفته بعد از عمل استفاده شود.

در کنار سرم سالین، می توانید برای حفظ تمیزی از محلول آب نمک برای شستشوی بینی استفاده کنید.

همچنین بعد از برداشتن پانسمان بینی، هر دو روز یک بار بینی خود را تمیز کنید تا چربی پوست از بین برود. چرا که  چربی روی پوست موجب می شود که ورم بینی مدت ها باقی بماند. اما باید در هنگام تمیز کردن مراقب باشد تا فشاری بر روی بینی وارد نشود.

زمانی که به سرکار برمی گردید

یک فرد معمولی می تواند بعد از باز کردن پانسمان و کشیدن بخیه به محل کار خود برگردد یا به تحصیل خود بپردازد. زمان بهبودی حدود ۷ الی ۸ روز طول می کشد.

بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

نکات قبل از بیهوشی اگر فرد با حضور در اجتماع با گچ بینی می تواند بعد از ۲ الی ۳ روز از خانه خارج شود. علاوه بر این، زمانی که فرد می تواند به سرکار خود بازگردد، بستگی به میزان تورم و کبودی بینی و فعالیت فیزیکی شغل فرد دارد.

عطسه بعد از بینی

بعد از عمل بینی تا زمانی که پانسمان دارید، سعی کنید عطسه نکنید. اما در صورتی که مجبور به این کار شدید، باید عطسه را همانند سرفه از دهان خارج کنید.

عینک زدن بعد از عمل بینی

بعد از عمل بینی تا زمانی که گچ روی بینی قرار دارد، می توانید از عینک استفاده کنید. اما بعد از برداشت پانسمان بهتر است، حدود ۶ هفته از عینک استفاده نکنید. رعایت نکات بعد از عمل بسیار مهم است. در صورتی که وزن عینک بر روی بینی سنگینی کند، ممکن است موجب تغییر شکل بینی شود. پیشنهاد می شود که بعد از عمل بینی از لنز بجای عینک استفاده نمایید.

درد بعد از عمل بینی

احساس درد بعد از عمل بینی طبیعی است و معمولا پزشک برای احساس راحتی بیمار مسکن تجویز می کند. نکته مهم این است که بیمار هرگز نباید برای کاهش درد از آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، نوپرین استفاده کند. مصرف این دسته از داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

بهترین جراح بینی در ونک

برجسته کردن گونه

بهترین جراح بینی در ایران

جراح زیبایی گوش

کلام آخر

جراح موفق فردی است که قبل از عمل جلسه مشاوره را جدی بگیرد و ظاهر بینی و ایرادات آن را با همراهی شما مورد بررسی قرار دهد.

همچنین مشکلات بینی در کنار سایر اجزای صورت مشخص می شود.

دکتر کمال هادی متخصص گوش، حلق و بینی یکی از بهترین دکترهای جراحی بینی که به حقوق بیمار اهمیت زیادی نشان می دهد. ایشان حدود ۲۰ سال سابقه در زمینه عمل زیبایی و ترمیمی بینی دارد که در کنار عمل بینی فعالیت های دیگری در حوزه زیبایی و جوانسازی انجام می دهد.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)