انحراف بینی چیست ؟

شاید برای شما سوال باشد که انحراف بینی چیست ؟ تیغه بینی یا سپتوم یک دیواره نازک استخوانی و غضروفی است که سوراخ های راست و چپ بینی را از هم جدا می کند. هنگامی که این تیغه به یک طرف کج می شود، انحراف بینی ایجاد می شود که می تواند در تنفس اختلال ایجاد کند. جراحی انحراف بینی روشی موثر برای ترمیم و اصلاح این مشکل است که باید توسط پزشک با تجربه انجام شود. در ادامه برای آشنا شدن با جراحی انحراف بینی با ما همراه باشید.

انحراف تیغه بینی چیست ؟

جدا از ایجاد ساختاری زیبا در ظاهر بینی، سپتوم نقش مهمی را ایفا می کند. اگر یکی از حفره های بینی شما عفونی شود، تیغه بینی از گسترش آن به حفره دیگر جلوگیری می کند. نامتقارن بودن حفره بینی را انحراف تیغه بینی می نامند. انحراف تیغه بینی می تواند ارثی باشد و در اوایل کودکی شکل گرفته و در بزرگسالی برای فرد مشکل ایجاد کند.

در برخی موارد ضربه به بینی به خصوص در دوران شیرخوارگی و کودکی باعث انحراف بینی فرد می شود. در برخی موارد انحراف بینی یا تیغه بینی باعث بروز مشکلاتی در فرد می شود. انحراف تیغه بینی باعث احتقان بینی و مشکلات تنفسی می شود. علاوه بر این، در برخی موارد شایع باعث ایجاد سینوس در اطراف چشم و پیشانی شده است.

انحراف تیغه بینی چیست ؟

علائم انحراف بینی :

انحراف بینی امکان دارد علائمی داشته باشد که در ادامه با آن آشنا می شوید :

 • خروپف در خواب
 • خشکی بینی
 • تنفس سخت و تنگی نفس در بیداری
 • سینوزیت های مکرر
 • کج شدن شکل ظاهری بینی
 • سردرد
 • خونریزی بینی

انحنای تیغه بینی منجر به ناهمواری اندازه حفره های بینی می شود. اولین علامت انحراف بینی ناهمواری اندازه حفره های بینی است. البته با توجه به شدت انحراف، تشخیص آن مشخص تر خواهد بود، یعنی اگر انحراف شدید باشد، به راحتی می توان ناهمواری سوراخ ها را تشخیص داد و با چشم غیر مسلح قابل انجام است.

اما در برخی افراد این انحراف بسیار خفیف و مختصر است و علائم دیگری مانند خروپف یا کم شدن توانایی تنفس از حفره، خروپف، عفونت های سینوسی و در نتیجه خونریزی و سردرد به عنوان علامت استفاده می شود. تشخیص انحراف تیغه انحراف بینی با ایجاد مشکلات مختلف در بدن خود را نشان می دهد و می توان گفت که مربوط به برخی بیماری های جزئی است، به عنوان مثال می توان به مشکل انحراف بینی و سردرد، آلرژی، انحراف بینی و سرگیجه انحراف بینی اشاره کرد.

چگونه می توان انحراف بینی را تشخیص داد ؟

در برخی افراد انحراف بینی به حدی زیاد است که با چشم قابل مشاهده است و نیاز به بررسی بیشتر ندارد. اما در برخی افراد، این انحراف با ظهور علائم خاصی مشخص می شود، که در ادامه به آن می پردازیم :

مشکل در تنفس :

شاید شایع ترین علامت انحراف تیغه بینی مشکل در تنفس باشد که باعث می شود هوا از مجرای بینی سخت تر شود. اگر سرماخوردگی یا سینوزیت داشته باشید این مشکل برای شما به وجود می آید.

خون دماغ شدن :

خون دماغ افرادی را که سپتوم انحرافی دارند آزار می دهد. انحنای غیرطبیعی تیغه بینی می تواند تنفس از طریق بینی را دشوار کرده و باعث خشکی بینی شود. خشکی بینی باعث ایجاد ترک و ترک در لایه داخلی بینی می شود که در نهایت منجر به خونریزی می شود.

گرفتگی بینی :

انحراف تیغه بینی می تواند باعث گرفتگی بینی شود، زیرا مسیرهای پیچ خورده بیشتر برای پاکسازی مخاط تلاش می کنند. این گرفتگی می تواند فشاری ایجاد کند که می تواند منجر به سردرد یا درد در اطراف سینوس ها شود. اگر به طور مرتب این نوع سردرد احتقانی را تجربه می کنید، امکان دارد تیغه بینی انحرافی داشته باشید.

خروپف زیاد :

انحراف تیغه بینی می تواند جریان هوا را از طریق حفره های بینی مسدود کند. این انسداد می تواند باعث تنفس پر سر و صدا یا خروپف غیر طبیعی با صدای بلند یا نامنظم شود.

عفونت سینوسی :

سینوزیت مداوم می تواند نتیجه انحراف تیغه بینی باشد. در واقع این انحراف مانع از مرطوب سازی طبیعی بینی می شود، به طوری که باکتری ها در حفره بینی جمع می شوند و خطر عفونت را بیشتر می کند.

درمان انحراف بینی بدون جراحی امکان پذیر است ؟

تا چند سال پیش تنها راه درمان کجی و انحراف بینی انجام جراحی زیبایی و ترمیمی جراحی بینی بود که به نوبه خود با فواید و عوارض خاصی همراه بود. اما در سال های اخیر شاهد پیشرفت های گسترده ای در زمینه مراقبت های زیبایی بودیم و می توان گفت که جراحی بینی دیگر تنها راه حل اصلاح ساختار بینی نیست. یکی از راه حل های غیر جراحی برای درمان انحراف تیغه بینی بدون جراحی تزریق فیلر به قسمت های خاصی از بینی است که برخی موارد انحراف بینی را برطرف می کند.

تزریق ژل به بینی برای اهداف زیبایی طولانی یک روش کم خطر، آسان و بدون درد است که می تواند تا حدی نقص های ساختاری بینی را ترمیم کند. البته در برخی از افرادی که انحرافات شدید دارند، تزریق فیلر امکان دارد موفقیت آمیز نباشد. افرادی که بین جراحی و فیلر، تزریق ژل را انتخاب می کنند، باید کلینیک های معتبری را انتخاب کنند که علاوه بر داشتن پزشک مجرب، از فیلرهای برندهای استاندارد و با کیفیت استفاده کنند تا پس از تزریق بهترین نتیجه را به دست آورند.

مراقبت های قبل از جراحی انحراف بینی

قبل از جراحی انحراف بینی باید مراقبت هایی را انجام دهید تا جراحی خوبی را پشت سر بگذارید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی انحراف بینی آشنا می شوید :

سابقه پزشکی :

شما باید پزشک خود را در مورد هر عمل جراحی یا بیماری خاصی که در گذشته انجام دادید یا داشتید اطلاع دهید و او را در مورد داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید.

معاینه فیزیکی :

قبل از عمل، پزشک یک معاینه فیزیکی با شما انجام می دهد که در طی آن پزشک ساختار بینی و پوست آن را بررسی می کند. پزشک شما امکان دارد تشخیص دهد که آزمایشات بیشتری لازم است.

گرفتن عکس از بینی :

معمولا وقتی برای مشاوره می روید، فردی از مطب از زوایای مختلف از بینی شما عکس می گیرد. این عکس ها در حین عمل یا برای مقایسه بعد از عمل استفاده می شوند.

مشاوره با پزشک :

قبل از عمل در جلسه مشاوره درخواست های خود را با پزشک در میان می گذارید و او به شما می گوید که آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر و به صورت نسبی چه نتایجی خواهد داشت.

مراقبت های قبل از جراحی انحراف بینی 

بعد از جراحی انحراف بینی چه مراقبت هایی باید انجام داد ؟

برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بگیرید باید مراقبت های را انجام دهید که در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی آشنا می شوید :

 • از انجام فعالیت‌های سنگین مثل ایروبیک و آهسته دویدن پرهیز کنید.
 • از حالت‌های شدید چهره مثل لبخند زدن یا خندیدن شدید خودداری کنید.
 • بعد از عمل جراحی انحراف بینی برای کم شدن خونریزی و تورم باید در رختخواب استراحت کنید و سرتان را بالاتر از سینه نگه دارید.
 • برای جلوگیری از فشار روی بینی و انحراف مجدد آن، حداقل 4 هفته بعد از جراحی عینک یا عینک آفتابی را روی بینی خود قرار ندهید.
 • فین نکنید و تا جایی که امکان دارد از عطسه کردن خودداری نمایید.
 • لباسی بپوشید که جلوی آن باز و دکمه‌ای باشد زیرا لباس‌هایی مثل پیراهن یا یقه اسکی را روی سر خود نکشید.
 • دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا حرکت لب بالایی شما محدود شود.

در ادامه برای آشنا شدن با مزایای جراحی به روش بسته به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

عوارض انحراف بینی :

اگر انحراف بینی شدید باشد و گرفتگی بینی ایجاد شود، می تواند منجر به عوارضی مانند احساس گرفتگی و احتقان در مسیر تنفسی، خشکی دهان به علت تنفس همیشگی از دهان، خواب ناراحت در نتیجه توانایی نداشتن در تنفس راحت در طول شب شود.

چه افرادی برای جراحی انحراف بینی مناسب هستند ؟

اگر پزشک شما علائم انحراف تیغه بینی را تشخیص دهد، شما کاندیدای خوبی برای این روش هستید. پزشک برای تصمیم گیری در رابطه با انتخاب بهترین روند بررسی هایی مانند سن شما، سوابق بیماری های قبل، بررسی تیغه بینی، استفاده از دخانیات و نوشیدنی های الکی، سلامت روحی، روانی و جسمی انجام می دهد.

درمان انحراف تیغه بینی

برای درمان انحراف بینی، برخی از داروهای موثر در درمان عفونت های مکرر تجویز می شود. این داروها در درمان عوارض انحرافات خفیف موثر هستند، در انحرافات شدید بینی پزشک از روش های تهاجمی تری مانند جراحی استفاده می کند. سپتوپلاستی نام جراحی است که برای درمان عمل بینی استفاده می شود و اگر درمان انحراف بینی همزمان با جراحی زیبایی انجام شود به آن سپتورینوپلاستی می گویند.

در سیتوپلاستی قسمت انحرافی تیغه بینی ترمیم می شود. به گفته متخصصان بهترین و مناسب ترین سن برای جراحی بینی بعد از 18 سالگی است زیرا در این سن رشد فرد کامل می شود. بعد از جراحی سپتوپلاستی، 2 ماه طول می کشد تا با احتیاط انجام شود تا غضروف بینی تقویت شود و شکل نهایی خود را حفظ کند.

سن مناسب برای انجام جراحی انحراف بینی چه سنی است ؟

این عارضه می تواند ژنتیکی یا مادرزادی باشد یا در اثر ضربه و فشار ایجاد شود. اگر این مشکل به دلایل ژنتیکی باشد، بهترین زمان برای انجام سپتوپلاستی پس از توقف رشد است. بنابراین مردان باید تا پایان 18 سالگی و زنان تا پایان 16 سالگی صبر کنند. اگر انحراف تیغه بینی به دلیل ضربه یا فشار اتفاق بیفتد، باید در همان زمان به پزشک مراجعه کنید.

زمان جراحی انحراف تیغه بینی :

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی حدود 90 دقیقه طول می کشد و با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی بسته به میل یا شرایط عمومی بیمار انجام می شود. در حین عمل، جراح تیغه بینی را بریده و غضروف یا استخوان اضافی را برمی دارد. به این ترتیب تیغه بینی صاف شده و مجرا باز می شود. پس از آن، جراح می تواند از آتل های سیلیکونی برای حمایت از تیغه در هر مجرای بینی استفاده کند. در نهایت محل برش بخیه زده می شود.

چه عواملی باعث انحراف تیغه بینی می شود ؟

مهم ترین عوامل دخیل در این مشکل، مسائل مربوط به رشد و ارثی است، به این معنی که تیغه بینی در طول رشد جنین به صورت نامتقارن در دو طرف بینی رشد می کند و باعث انحراف بینی می شود. در این صورت امکان دارد انحراف بینی از ابتدا وجود نداشته باشد و با گذشت زمان و رشد نوزاد و بالا رفتن سن نوزاد این مشکل کم کم خود را نشان دهد. عامل مهم دیگری که باعث انحراف تیغه بینی می شود ضربه است. گاهی این ضربات در دوران کودکی و یا حتی هنگام تولد نوزاد به بینی وارد می شود و باعث انحراف تیغه بینی می شود.

ارتباط بین انحراف بینی و آلرژی :

انحراف بینی تنها با روش های جراحی قابل درمان است، اما می توان از داروهای مختلف برای درمان آلرژی استفاده کرد. بارزترین علائم آلرژی بینی شامل گرفتگی بینی، عطسه، آبریزش بینی و انسداد بینی است که در انحراف بینی دیده نمی شود. بنابراین اگر این علائم را دارید، آلرژی دارید. بعضی بیماران علاوه بر داشتن مشکل انحراف تیغه بینی، علائمی از آلرژی را در درون خود دارند که با عمل جراحی  می‌توان به غیر از درمان انحراف تیغه بینی، تا حدودی به درمان آلرژی کمک کرد.

درمان انحراف بینی در کودکان چگونه است ؟

این درمان مانند بزرگسالان رفتار می شود. نکته قابل توجه در اینجا این است که برخی از والدین تصور می کنند که فرزندانشان به دلیل گرفتگی بینی دچار انحراف بینی شدند که این تنها یکی از علائم انحراف بینی است و باید کودکان را با دقت بیشتری معاینه کرد.

هزینه عمل انحراف بینی

هزینه جراحی بینی به دو دسته تقسیم می شود. اگر فقط شامل اصلاح تیغه بینی باشد، اغلب این هزینه تحت پوشش بیمه های تکمیلی قرار می گیرد، اما اگر این اصلاح همزمان با زیبایی کل بینی انجام شود، کل هزینه باید توسط بیمار پرداخت شود و آن را انجام دهد. امکان دارد بسته به بیمارستانی که در آن جراحی انجام می شود، پزشک متفاوت باشد.

هزینه عمل انحراف بینی

کلام آخر

قبل از انجام جراحی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید تا نتیجه مناسبی از جراحی بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
جراحی بینی بدون درد و کبودی
نوشتهٔ بعدی
شست و شوی بینی بعد از جراحی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)