سپتوپلاستی چیست ؟

شاید برای شما سوال باشد که سپتوپلاستی چیست ؟ سپتوپلاستی یکی از روش های جراحی بینی است که باعث از بین رفتن انحراف بینی می شود و بینی را زیباتر می کند. جراحی بینی یکی از جراحی های زیبایی بینی است که باعث از بین رفتن ایرادات بینی می شود و ظاهر بینی و چهره شما را زیباتر می کند. در ادامه برای آشنا شدن با سپتوپلاستی و جراحی بینی با ما همراه باشید.

عمل بینی چیست ؟

جراحی بینی یا عمل بینی یکی از بهترین روش های جراحی زیبایی است که همه افراد به این جراحی علاقه دارند و در هر سن و سالی از این جراحی استفاده می کنند. پزشکان می توانند در ساختار بینی تغییراتی به وجود بیاورد که باعث زیبایی بینی شود و مشکلات بینی را درمان کنند. یکی از بیشترین آمارها در زمینه جراحی بینی در کشور ایران است و همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند و جراحی بینی انجام می دهند.

عمل بینی چیست ؟

دلیل انجام جراحی بینی :

بینی در مرکز صورت قرار دارد و باعث زیبایی صورت می شود و تغییر در آن باعث تغییر در چهره می شود. بینی هایی که انحراف دارند و گوشتی هستند بیشتر مورد جراحی قرار می گیرند. جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی هایی پرطرفدار است که برای زیبا سازی بینی و از بین رفتن ایرادات صورت می گیرد. بیشتر افرادی که جراحی بینی انجام می دهند برای زیباتر شدن این کار را می کنند. جراحی بینی می تواند پولیپ، شکستگی، کج بودن و سپتوم بینی، گوشتی بودن بینی را درمان کند.

جراحی بینی در ظاهر افراد چه تاثیری دارد ؟

جراحی بینی می تواند تاثیرات مناسبی در چهره افراد ایجاد کند و باعث زیبایی چهره و افراد شود. جراحی بینی می تواند باعث تغییر سایز بینی شود، جراحی بینی می تواند باعث تغییر ظاهر بینی های گوشتی و استخوانی شود، جراحی بینی می تواند در سایز سوراخ های بینی تغییر ایجاد کند، جراحی بینی انحراف و پولیپ را برطرف می کند و جراحی بینی می تواند قوز بینی را از بین ببرد.

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته انجام می شود. در ادامه به این روش ها می پردازیم :

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بینی است. پزشک در این روش به همه نقاط بینی دسترسی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد و این روش برای افرادی است که ایرادات و مشکلات زیادی دارند. پزشک با به وجود آمدن برش در بین دو سوراخ پوست را از روی بینی بلند می کند و تغییرات را روی استخوان و غضروف بینی انجام می دهد. جراحی بینی گوشتی و بینی هایی که انحراف یا قوز دارند باید از این روش استفاده کنند. برش ها در این روش در بیرون بینی است و دیده می شود اما بعد از مدتی این برش ها و جای زخم از از بین می رود. مدت زمان جراحی در این روش طولانی است.

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بینی است. پزشک در این روش دسترسی کمی به همه بخش های بینی دارد و برای مواقعی استفاده می شود که تغییرات کمی در بینی انجام می شود و بینی مشکلات کمی دارد. در این روش پوست بینی برداشته نمی شود و به همین علت درد و تورم کمتری وجود دارد. برش ها در این روش در داخل بینی است و مشاهده نمی شود. مدت زمان این جراحی در این روش کم است.

آیا جراحی بینی خطرناک است ؟

جراحی بینی اگر توسط پزشک با تجربه  و با سابقه کاری زیاد انجام شود خطرناک نیست اما اگر جراحی توسط پزشک بی تجربه انجام شود امکان دارد خطرناک باشد و دچار عوارض شوید. به همین علت باید در انتخاب پزشک دقت کنید تا نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید.

مزایای جراحی بینی :

جراحی بینی می تواند مانند سایر جراحی های دیگر دارای مزایا و معایبی باشد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

 • بهتر شدن روابط اجتماعی و افسردگی
 • بهتر شدن تنفس از بینی
 • نشان دادن زیبایی‌های دیگر اجزا صورت
 • بهتر شدن حالات خلقی و انرژی مثبت
 • دستیابی به بینی خوش فرم و مناسب صورت

سن مناسب برای جراحی بینی

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که دوره بلوغ شما تمام شده باشد و صفحات رشد بینی شما بسته شده باشد زیرا در غیر این صورت بینی شما به حالت اول بر می گردد. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی اتفاق می افتد و بهترین سن برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است. سعی کنید بعد از تمام شدن این سنین اقدام به جراحی بینی کنید تا نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید.

سن مناسب برای جراحی بینی 

بینی استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

بینی های استخوانی نسبت به بینی گوشتی نتیجه بهتری دارد و زودتر به نتیجه می رسید.بینی های که پوست آن ها نازک و غضروف آن ها سفت و محکم است استخوانی است. بینی های استخوانی برای از بین رفتن قوز روی بینی و برآمدگی دست به جراحی بینی می زنند. بینی گوشتی پوست ضخیمی دارد و نوک آن پهن است و غدد چربی در آن زیاد است. جراحی بینی گوشتی باعث از بین رفتن افتادگی نوک و پهن بودن نوک بینی می شود. جراحی بینی در بینی های استخوانی راحت تر است و نتیجه آن بهتر است. بینی استخوانی غضروف محکمی دارد و تراشیدن آن آسان تر است.

کاندیدای نامناسب برای جراحی بینی :

جراحی بینی برای بعضی از افراد مناسب نیست و نمی توانند از این جراحی استفاده کنند که در ادامه به این افراد می پردازیم :

 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی انجام می دهند
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی نیمه فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی طبیعی یکی از مدل های جراحی بینی است که در این مدل ایرادات بینی از بین می ورد و بینی حالت طبیعی می گیرد. بیشتر مردان به این روش علاقه دارند.

جراحی بینی فانتزی :

به جراحی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی هم گفته می شود. در انتخاب پزشک برای این روش باید دقت کنید تا مشکلات تنفسی برای افراد به وجود نیاید. پزشک باید در فاصله بین بینی و لب دقت داشته باشید در غیر این صورت بینی حالت خوکی می گیرد و مشکلات تنفسی به وجود می آید.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتزی یکی از روش های جراحی بینی است. هر دو ویژگی ها و خصوصیات روش های بالا در این روش وجود دارد یعنی در این مدل بینی شما بینی طبیعی با کمی قوس دارید. بیشتر خانم ها به این روش علاقه دارند.

مدل های جراحی بینی 

انواع شکل و فرم بینی :

بینی افراد از نظر نوع بینی و مشکلات بینی با هر فرد دیگر فرق دارد و هر بینی ویژگی ها و خصوصیاتی دارد. در ادامه با انواع شکل و فرم بنی آشنا می شوید  :

بینی گوشتی :

بینی گوشتی یکی از بیشترین مدل های بینی است. این بینی پوست ضخیمی دارد و غضروف بینی ضعیف است و به همین دلیلی باید در انتخاب پزشک دقت کنید زیرا بی تجربه بودن پزشک باعث می شود بینی بعد از مدتی به حالت قبل خود برگردد. بینی گوشتی جراحی سختی دارد و پزشک باید دقت زیادی داشته باشد که دچار عوارض و خطرات نشوید.

بینی استخوانی :

یکی از بهترین مدل ها برای جراحی، بینی استخوانی است. ساختار بینی در این مدل طوری است که پوست روی آن نازک و بدون بافت است. غضروف در بینی استخوانی مناسب است و نیازی به پیوند غضروف با غضروف مصنوعی نیست. انحراف در بینی های استخوانی در جراحی به راحتی از بین می ورد.

بینی قوز دار :

امروزه اکثر بینی ها قوز دار هستند. این مدل در اثر یک ضربه و حادثه در بزرگسالی یا کودکی اتفاق می افتد. در این نوع مدل بینی ناهمواری در استخوان مشاهده می شود و دچار انحراف است. بیشتر افرادی که بینی استخوانی دارند دچار مشکلات تنفسی هستند.

سپتوپلاستی چیست ؟

سپتوپلاستی نوعی جراحی بینی برای صاف کردن استخوان و غضروف بینی  از بین رفتن انحراف بینی است. این جراحی هنگامی انجام می شود که سپتوم بینی افراد به یک طرف بینی انتقال می یابد. سپتوم دیواره استخوان و غضروف است که بینی را به دو قسمت جدا تقسیم می کند. وقتی که تیغه بینی کج باشد یک سپتوم انحرافی شناخته می شود. سپتوم انحرافی می تواند تنفس از طریق بینی را سخت کند و به علت تخلیه ضعیف  هوا خطر عفونت سینوس را بیشتر می کند. بعضی از افراد از هنگام تولد با سپتوم انحرافی متولد می شوند اما بعضی دیگر در اثر آسیب دیدگی دچار این مشکل می شوند.

سپتوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

در طول سپتوپلاستی سپتوم بینی افراد تا وسط بینی جا به جا می شود. در این جراحی امکان دارد نیاز باشد قسمت هایی از بینی بریده شوند و از بین بروند. این روش جراحی درمانی برای از بین رفتن این مشکل است سپتوم را صاف می کند و باعث می شود جریان هوای بهتری در بینی افراد به وجود بیاید. بعد از انجام جراحی سپتوپلاستی نفس کشیدن افراد آسان تر است.

چه افرادی می توانند سپتوپلاستی انجام دهند ؟

افرادی که بالای 15 سال باشند، افرادی که مشکلات تنفسی دارند، خون دماغ می شوند، خشکی دهان دارند، درد صورت دارند، سینوزیت مزمن دارند، خرناس دارند می توانند از این جراحی استفاده کنند.

عوارض و خطرات سپتوپلاستی

سپتوپلاستی مانند روش های دیگر دارای عوارض و خطراتی است که که صورت به وجود آمدن این مشکلات باید حتما به پزشک مراجعه کنید. در ادامه با عوارض و خطرات سپتوپلاستی آشنا می شوید :

 • هماتوم تیغه بینی
 • خونریزی بیش از اندازه
 • ترمیم ناقص برش ها
 • علائم انحراف بینی بعد از عمل
 • عفونت
 • خطرات ناشی از بیهوشی
 • کم شدن حس بویایی
 • هماتوم تیغه بینی
 • تغییر در شکل و ظاهر بینی
 • بی حسی موقت در لثه بالا و یا دندان ها
 • ایجاد سوراخ یا یک مجرای ورودی در تیغه بینی

قبل از جراحی باید در جلسه مشاوره شرکت کنید و با پزشک درباره تمام عوارض و خطرات جراحی بینی صحبت کنید و او باید پاسخگوی همه سوالات شما باشد.

هزینه جراحی بینی چقدر است ؟

عواملی در هزینه جراحی بینی نقش دارد که به آن ها می پردازیم :

تجربه پزشک :

نمونه کارهای یک پزشک، سابقه کاری او، تجربه او در هزینه جراحی بینی تاثیر زیادی دارد برای مثال یک پزشک با تجربه که کارهای زیادی انجام داده است نسبت به یک پزشک بی تجربه دستمزد و هزینه زیادی دارد.

نوع بینی :

بینی افراد می تواند در هزینه جراحی بینی نقش زیادی داشته باشد برای مثال بینی یک فرد می تواند دارای مشکلات زیادی باشد و زمان زیادی برای جراحی لازم باشد اما بر عکس بینی فر دیگری تغییرات زیادی لازم ندارد و هزینه کمتری نیاز است. افرادی که بینی آن ها گوشتی است و غضروف دارند هزینه زیادی برای جراحی بینی باید پرداخت کنند. هزینه جراحی بینی استخوانی کمتر از بینی گوشتی است. جراحی بینی ترمیمی هزینه بیشتری از همه جراحی ها دارد.

موقعیت جغرافیایی :

یکی دیگر از عواملی که در هزینه های جراحی بینی نقش دارد موقعیت جغرافیایی است. برای مثال دستمزد پزشکی در تهران جراحی انجام می دهد نسبت به پزشکی که در شهرستان جراحی انجام می دهد بیشتر است.

عوارض و خطرات سپتوپلاستی 

کلام آخر

قبل از جراحی بینی از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین جراح بینی را برای جراحی انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
رینوپلاستی بسته
نوشتهٔ بعدی
مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)