جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

اعمال جراحی پلاستیک شامل اعمالی می شودکه به منظور تغییر شکل و ترمیم هریک از اعضای بدن، بدون صدمه دیدن عملکرد طبیعی عضو انجام می گیرد و تا جای ممکن آثار جراحی دیده نمی شود. عمل جراحی سپتوپلاستی جهت اصلاح اشکالات تیغه میانی بینی و عمل جراحی راینوپلاستی جهت اصلاح اشکالات ظاهر بینی است، که درآن استخوان ها و غضروف های بینی تصحیح می گردند

 

و عمل جراحی سپتوراینوپلاستی شامل هر دو عمل مذکور می گردد. میل به زیباتر شدن، رفع نواقص مادرزادی، رفع آثار ناشی از آسیب دیدگی و گرفتگی بینی هر کدام می توانند انگیزه ی فرد برای جراحی بینی باشد، که موجب بهتر شدن وضعیت موجود گردد.

جراح با در نظر گرفتن شکل موجود بینی و صورت فرد شکل مناسبی برای بینی درآن صورت خاص با برداشتن قسمت های اضافی شکل دادن قسمت های مختلف سعی می کند بینی رابه عنوان جزئی از صورت درکنار سایراجزای صورت در نظر گرفته و در ایجاد هماهنگی با سایر اجزای صورت اهتمام ورزد.

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

هدف جراح این است که با انجام کارهایی که به دقت برنامه ریزی شده اند صورت را زیباتر کند و آن بستگی به میزان آموزش جراح و تجربه و مهارت وی ازسویی، و فاکتورهای ترمیم کننده نسوج آسیب دیده و مراقبت های پس از عمل از سوی دیگر، دارد.

بنابراین جراح نمی تواند نتیجه نهایی عمل را تضمین کند، بلکه او می تواند بکارگیری تمامی تلاش خود را برای حصول نتیجه ی بهتر بکار بگیرد.

نکته بسیار مهم اینست که عمل جراحی پلاستیک بینی باید به گونه ای انجام شود که هیچگونه اختلالی در وظایف اصلی بینی شامل تنفس راحت و تهویه ی مطلوب هوای ورودی، حس بویایی و رزنانس صدا ایجاد نکند .

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی بینی خیلی برای افراد مهم بوده و هر روز افراد بیشتری برای اعتماد به نفس بیشتر و لذت بیشتر از زندگی خود، از اعمال مختلف زیبایی کمک می گیرند و از میان اعمال جراحی که به منظور زیبایی انجام می شوند، عمل جراحی پلاستیک بینی که به اصطلاح راینوپلاستی نامیده می شود

و از ویژگی خاصی بر خوردار است، بیش از سایر اعمال جراحی زیبایی صورت می گیرد . این عمل تلفیقی ازعلم و هنر است و برای درک بهترآن لازمست کلمه پلاستیک درک گردد . کلمه پلاستیک ریشه یونانی دارد و به معنی شکل دادن است .

مشکلاتی که رینوپلاستی می تواند حل کند.

امروزه همه درباره عمل زیبایی بینی اطلاعات کافی دارند و در اطرافیان یا دوستان خود کسی هست که عمل بینی انجام داده باشد.

البته بد نیست بدانید که عمل بینی قدمت ۱۵۰ تا ۱۶۰ ساله دارد. و امروزه کشورمان یکی از کشورهایی است که در آن انجام عمل های بینی زیاد است.

هم اکنون عمل جراحی بینی می تواند مشکلات بینی نظیر موارد زیر را رفع کند :

 • قوز بینی
 • بزرگ بودن اندازه بینی
 • افتادگی نوک بینی و کم بودن زاویه بین لب و بینی
 • پهن بودن بینی
 • دو شاخه بودن نوک بینی
 • بزرگ بودن سوراخ های بینی
 • در رفتگی تیغه بینی و عدم قرینه بودن آن
 • جعبه ای شکل بودن نوک بینی
 • فاصله زیاد نوک بینی با صورت
 • دماغ زین اسبی

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

عمل بینی با لیزر

جراحی بینی با لیزر، اصطلاحی است که این روزهای خیلی درباره ی آن می شنویم. اما در حقیقت جراحی بینی با لیزر انجام نمی شود و این عبارت برای فریب مردم است. . لیزر تنها در شرایط خاص بر روی پوست بینی تغییراتی ایجاد می کند. پس عبارت جراحی بینی برای لیزر صحیح نیست.

بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

عوارض احتمالی جراحی بینی شامل:

مشکل تنفسی:

اگر عمل بینی با دقت و حوصله کافی انجام نشود، در مسیر عبور هوا مشکل ایجاد شده و در این صورت تنفس فرد دچار مشکل شده و هنگام نفس کشیدن تنفس صدادار می شود. درمان این گونه عارضه متاسفانه بسیار مشکل است.

بینی زینی شکل:

در برخی موارد مشاهده شده است ، این عارضه در اثر از بین رفتن مقاومت تیغه وسط بینی ایجاد می شود.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

آسیب پوستی:

اگر در زمان جراحی بینی به پوست آسیب وارد شود، ممکن است بعد از جراحی ناحیه آسیب دیده پوست سیاه شده و از بین برود. این عارضه بینی به عنوان بدترین نوع عارضه بوده و ترمیم آن بسیار سخت است. اما خوشبختانه وقوع این عارضه، بسیار نادر است. برای ترمیم ازگرافت پوست یا فلپ پوست پیشانی یا صورت استفاده می شود..

باریک شدن بیش از اندازه نوک بینی

اگر بیمار درخواست داشته باشد که نوک بینی را باریک کند و جراح هم با توجه به سلیقه بیمار این کار را انجام دهد. در چنین موارد، بینی نه تنها زیبا نمی شود، بلکه بینی شکل طبیعی خود را نیز از دست می دهد.

بالا رفتن بیش از حد نوک بینی

براساس علم زیباشناسی زاویه نوک بینی برای مردها ۹۰ درجه و برای خانم ها ۱۱۰ درجه می باشد. در صورتی که جراح این نکته را رعایت نکند و نوک بینی از حد استاندارد آن بالاتر رود، ظاهر بینی به اصطلاح خوکی درآمده و هیچ گونه زیبایی نخواهد داشت.

کوچک شدن پره های بینی

در بینی های گوشتی و یا هر فردی که پره های بینی بزرگی داشته باشد، اگرچه کوچک کردن پره های بینی باعث زیبایی بیشتر می شود. اما کوچک کردن بیش از اندازه آنها نتیجه عکس دارد و باعث تنگی راه تنفسی می شود.

اشکال هشتی شکل:

اشکال هشتی یا اینورت وی شکل زمانی رخ می دهد که حد فاصل هرم استخوانی و غضروفی مشخص است و موجب شده است که در پشت بینی شکستی دیده شود. در ظاهر بینی این گونه نشان می دهد که بینی دو تکه تقسیم شده است. در این مواقع ممکن است مشکل تنفسی نیز برای فرد ایجاد شود.

نامتقارن بودن سوراخ های بینی

این مشکل برای ظاهر بینی رخ می دهد و در عملکرد بینی هیچ گونه اختلالی ایجاد نمی کند. یعنی ممکن است جراح در حین عمل، اندازه گیری های دقیقی انجام داده است، اما نامتقارن بودن سوراخ های بینی بخاطر تورم بعد از عمل باشد که بعد از مدتی رفع می شود.

در ادامه مقاله با برخی از سوالات رایج مراجعه کنندگان بینی می پردازیم که ممکن است یکی از سوالات شما نیز باشد.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

امکانش هست بینی من هم شبیه یکی از هنرمندان بشه؟

در نظر داشتن یک مدل بینی، بخاطر این که پزشک با سلیقه شما آشنا شود، می تواند مفید باشد.

اما نمی توان ظاهر بینی را به تنهایی در نظر گرفت. چرا که اندازه و ابعاد بینی باید با سایر اجزای صورت شما متناسب باشد.

نکته ای که در نتیجه عمل بینی تاثیرگذار است، نوع بینی، پوست بینی و حالت غضروف است. پس مهم ترین عامل در نتیجه بینی بعد از عمل، مدل بینی قبل از عمل و اشکالات آن می باشد.

خندیدن بعد از عمل بینی چه مشکلی ایجاد می کند؟

بخاطر این که ساختار بینی به کلی دچار تغییر شده است و باید در موقعیت جدید قرار بگیرد.

پس برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، از حرکات شدید عضلات صورت به مدت دو هفته خودداری کنید

هزینه عمل بینی چقدر است؟

این سوال جز اولین سوالی است که در ذهن بیمار ایجاد می شود. به طور کلی هزینه عمل بینی به عوامل زیادی بستگی دارد که شامل تجربه و مهارت جراح، موقعیت جغرافیایی، مدل بینی فرد گوشتی یا استخوانی و… می باشد.

بینی های گوشتی به خاطر پوست نازک یا ضخیم و قوام بافت غضروفی که دارند، عمل بینی آنها دشوار است، به همین خاطر هزینه آنها بیشتر است.

همچنین بینی های استخوانی با توجه به میزان انحراف و ضخامت پوست بینی هزینه های متفاوتی دارند.

پس هزینه مشخصی را نمی توان در نظر گرفت.


من خیلی نگران فاصله بین لب و بینی هستم، آیا بعد از عمل این فاصله زیاد می شود یا نه؟

چنین اتفاقی بعید است. اگر به جراح خود اعتماد دارید و از نمونه کارهای او راضی هستید، نگرانی شما بی مورد است.

نقطه نقطه شدن پوست بعد از عمل چه دلیلی دارد؟

جراحی بینی بر روی ساختار زیر پوست انجام می شود و بر روی پوست هیچ تغییراتی شکل نمی گیرد. به عبارت دیگر، در این عمل جنس پوست تغییر نمی کند. اگر جنس پوست ضخیم و چرب است، بعد از عمل همان باقی می ماند. اگر خال یا جای زخم بر روی پوست باشد، بعد از عمل باز هم خواهد بود.

از نظر قانونی برای عمل بینی اجازه والدین یا همسر لازم است؟

اگر فرد سن کمتر ۱۸ سال داشته باشد، برای عمل بینی لازم است اجازه پدر داشته باشد و لازم است پدر اجازه کتبی را در روز جراحی به بیمارستان ارائه دهد.

اما در صورتی که فرد سن بیشتر از ۱۸ سال داشته باشد، می تواند به تنهایی برای عمل بینی اقدام کند.

دستور بیان شده از منظر قانون بوده است. اما از نظر اخلاقی لازم است فرد رضایت والدین یا همسر خود را جلب کند و بعد از آن، برای عمل اقدام کند.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

چرا عمل بینی توسط برخی از جراحان با کبودی و ورم همراه نمی باشد؟

عمل بینی بدون کبودی و تورم می تواند چندین دلیل داشته باشد که به تکنیک و متدهای مورد استفاده جراح، نوع ابزار جراحی و رعایت مراقبت های بعد از عمل برمی گردد. البته مهم ترین این عوامل، به تکنیک جراح بستگی دارد.

آیا نحوه چسب زدن بر روی ظاهر بینی تاثیر دارد؟

تنها دلیل چسب زدن، جلوگیری از ظربه خوردن بینی و کمک به فرم بینی در دو هفته اول بعد از عمل است.

چه زمانی بعد از عمل بینی می توان ورزش را شروع کرد؟

پیاده روی را چند روز بعد از عمل می توانید شروع کنید. ورزش هایی که احتمال خوردن ضربه به بینی وجود ندارد مانند بدنسازی، دویدن، بعد از یک ماه می توانید شروع کنید. اما ورزش هایی مانند فوتبال که احتمال ضربه خوردن زیاد است، تا چهار ماه ممنوع است.

بعد از عمل بینی می توان از عینک استفاده کرد؟

کسانی که از عینک استفاده می کنند تا ۳ ماه بعد از عمل نباید عینک بزنند و در این مدت باید از لنز استفاده کنند و یا اینکه وسط فریم عینک را با چسب کاغذی به پیشانی طوری بچسبانند که وزن عینک بر روی بینی قرار نگیرد.

پایانه های اعصاب بویایی در سقف حفره داخل بینی قرار گرفته است. در این قسمت در زمان جراحی هیچ دستکاری انجام نمی شود. مگر این که فردی که برای عمل زیبایی اقدام کرده است، دچار پولیپ گستره نیز باشد و همزمان با انجام عمل زیبایی، تحت عمل پولیپ کتونی نیز قرار گرفته است. زمانی که پولیپ تا نزدیکی حفره های بینی قرار گرفته، احتمال آسیب دیدگی پایانه های بویایی وجود دارد.

در چنین مواقع بهتر است ابتدا پولیپ ها برداشته شود و چند ماه بعد برای جراحی زیبایی اقدام کرد.

مراقبت های پس از عمل نیز به اندازه ی عمل جراحی مفید هستند .سرانجام یادآوری می شود بهبودی پس از عمل نیاز به زمان، صبر و حوصله دارد.

بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

اقدامات قبل از انجام عمل جراحی پلاستیک بینی

 • آگاه شدن جراح از خواسته ها و انتظارات شما.
 • معاینه ی ساختار داخلی و خارجی بینی که چهار چوب طرح اولیه جراحی را معین کرده و معلوم می شود چه نوع عمل جراحی برای بینی نیاز است
 • (رینوپلاستی یا سپتورینو پلاستی)، و آشنایی با آنها.
 • تهیه ی عکس از صورت و بینی، تبادل نظر پیرامون تغییرات و اقدامات قابل انجام در آن چهره ی خاص.
 • گرفتن سابقه ی بیماری و جراحی از شما و درخواست آزمایش خون و ادرار و رادیوگرافی در صورت لزوم.
 • توافق برای زمان انجام عمل.
 • در زمان انجام جراحی باید شما ناشتا باشید .

مراقبت های پس از عمل جراحی زیبایی بینی

تغذیه پس از جراحی زیبایی بینی به خاطر کند شدن حرکات دستگاه گوارش در اثر داروهای بیهوشی و امکان بروز تهوع و استفراغ، حدود سه تا شش ساعت بعد از عمل ، ابتدا با نوشیدن مقداری آب ولرم شروع می گردد و اگر مشکلی ایجاد نشود.

پس از ده دقیقه تا یک ربع مقداری آب میوه که رنگ آن روشن باشد، (قرمز یا آلبالوئی نباشد که با خون اشتباه نشود) آشامیده می شود، پس از نیم ساعت دیگر می توان غذای نرم استفاده کرد. از روز دوم فرد می تواند غذاهای معمولی میل کند. اما اگر بینی مسدود باشد،

باتوجه به اینکه جویدن نیاز به تنفس از راه بینی دارد بهتر است از غذاهایی که نیاز به جویدن ندارند استفاده شود. پس از غذا می توان دندان ها را مسواک زد و اگر در دندان های پیشین فک بالا درد احساس شود به خاطر دستکاری روی تیغه میانی، در کف بینی است و دندان ها سالم می باشند و جای نگرانی نیست .

پس از جراحی زیبایی بینی و سر و گردن و صورت ، بایستی در حالت استراحت و خوابیدن، سر بالاتر از قلب قرار گیرد تا تورم از ناحیه صورت به طرف گردن و سینه تغییر مکان دهد .

بنابراین تصور می شود استراحت و خواب بر روی صندلی راحتی دسته دار یکنفره مناسب است و اگر شخص بخواهد در رختخواب استراحت کند نیاز است سر و سینه ی فرد با سطح تخت، زاویه ای سی تا چهل و پنج درجه ای داشته باشد و این وضعیت استراحت را پنج تا هفت روز ادامه دهد .

قراردادن کمپرس سرد روی صورت 24 تا 48 ساعت بعد از عمل به کاهش تورم و کبودی کمک می کند. برای این منظور می توان چند تکه یخ را در دوران کیسه فریزر قرار داد و آن را پس از قرار دادن روی یک لایه حوله، روی گونه و چشم گذاشت .

از روز دوم پس از عمل می توان کارهای سبک از قبیل کار اداری، مطالعه، نوشتن، کار با کامپیوتر و کارهای سبک منزل را انجام داد. بعد از سه هفته می توان کارهای فیزیکی نیازمند حرکات بیشتر از قبیل رقص، دویدن، دراز و نشست و بدنسازی (با استفاده از وزنه های سبک و فشارهای کمتر) ، شنا و ژیمناستیک را انجام داد

و پس از هفته ی ششم انجام هرگونه ورزشی شامل شیرجه زدن، اسکی، وزنه برداری، فوتبال، مشروط به اینکه ضربه ی مستقیم به بینی و صورت وارد نگردد، بلامانع است .

مراقبت های پس از عمل جراحی زیبایی بینی

استفاده از لنزهای تماسی بعد از روز سوم عمل ممکن است ولی استفاده از عینک تا زمانی که قالب بینی در پشت بینی قرار دارد بلامانع است ولی پس از آن و پس از هفته ی سوم از عینک سبک و پس از هفته ی ششم از عینک آفتابی و عینک های طبی نسبتاً سنگین می توان بهره برد.

در صورتی که بیمار مجبور به استفاده از عینک در روزهای قبل از روزهای یادشده باشد می تواند با چسب عینک را بر روی پیشانی خود چسابند تا از وارد شدن وزن عینک روی بینی جلوگیری شده باشد .

حمام رفتن بعد از عمل جراحی از روز دوم مشروط به خیس نشدن قالب پشت بینی و عدم وجود بخار دراطاق حمام انجام پذیر است. برای شستن بدن از گردن به پایین می توان از دوش دستی یا یک ظرف جهت ریختن آب روی بدن استفاده کرد

و برای شستن سر مانند آنچه در آرایشگاه های زنانه عمل می شود باید پس از نشستن روی صندلی، سر را عقب گرفته و شخصی دیگر از پشت، سر را بشوید .

پانسمان پایینی بینی در پشت لب که توسط گاز کوچکی انجام می شود را می توان در صورت خونی شدن عوض نمود .

اگر تیغه ی میانی بینی شما جراحی شده باشد (سپتوراینوپلاستی) در درون بینی شما تامپون آغشته به پماد آنتی بیوتیک قرار داده می شود که از روز بعد از عمل تا چهار روز بعد از آن می توان آن را خارج نمود .

مراقبت های پس از عمل جراحی زیبایی بینی

تامپون مذکور خشک نمی شود و خارج نمودن آن به مناسبت لیز بودن پماد به آسانی صورت می گیرد اگرچه قسمتی از تامپون که در معرض هوا قرار دارد و در صورت آغشته شدن به خونابه، ممکن است خشک به نظر برسد .

قالب روی بینی همراه با بخیه های بینی پس از روز ششم یا هفتم برداشته می شوند و پس ازمشاهده ی بینی و چسپ زدن آن بعد از 48-24 ساعت دوش گرفته ، بینی با لیف و صابون شسته و پس از کنترل ، معمولاً چسب زده می شود و به بیمار آموزش داده می شود

تا روزانه یا یک روز درمیان بعد از استحمام و پس ازساعاتی آزاد گذاشتن بینی ، چسب زده و این کار را تا سه هفته ادامه دهد. پس از آن نیازی به چسب زدن نمی باشد. ولی اگر فردی دوست داشته باشد که بینی خود را چسب بزند این امری است که به خود فرد بستگی دارد.

لباس هایی که شخص بعد از عمل بینی می پوشد باید از جلو یا عقب بوسیله زیپ یا دکمه باز و بسته شوند تا در حد امکان از وارد شدن ضربه به بینی اجتناب شود .

حداقل تا چهار ماه پس از عمل جراحی بینی و صورت باید از گرفتن آفتاب (حمام آفتاب به منظور برنزه شدن) اجتناب کرد.

ورم و کبودی پس از عمل جراحی زیبایی بینی عمدتاً ناشی از تراشیدن و کوچک کردن قسمت استخوانی بینی است و معمولاً پس ازدو تا سه هفته از بین می رود به ندرت کبودی مذکور که ناشی از پخش شدن خون در بین نسوج است ممکن است در روی سفیدی چشم نیز مشاهده شود، که اقدام خاصی نیاز ندارد و آن نیز پس از دو تا سه هفته ناپدید خواهد شد .ورم شدید بینی تا سه هفته طول می کشد و پس از آن کاسته می شود و از شش تا هیجده ماه ادامه می یابد .

ضربه های ناخواسته و کوچک پس از عمل معمولاً اثری روی نتیجه جراحی ندارند . اما اگر ضربه شدید بوده و موجب تورم و خونریزی شود، حتماً باید با جراح در میان گذاشته شود.

به جرات می توان گفت یکی از بهترین دکتر جراحی زیبایی بینی گوشتی در تهران دکتر کمال هادی هستند که نمونه کارهای زیادی در این زمینه دارند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

کلام آخر

دکتر کمال هادی متخصص جراحی زیبایی گوش، حلق و بینی دارای سابقه ۲۲ ساله در زمینه جراحی زیبایی بینی است. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی وقت مشاوره بگیرید و هر گونه سوالی در رابطه با عمل بینی دارید، از ایشان بپرسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)