جراحی بینی عروسکی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی بینی عروسکی آشنا کنیم. یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی بینی جراحی بینی عروسکی است که افراد زیادی به آن علاقه دارد و از این جراحی زیبایی استفاده می کنند. با جراحی بینی می توان مشکلات بینی را از بین برد و ظاهر بینی را بهبود بخشید. پولیپ، انحراف بینی، شکستگی را با جراحی بینی می توان از بین برد. در ادامه برای آشنا شدن با جراحی بینی عروسکی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

در علم پزشکی به جراحی بینی رینوپلاستی هم گفته می شود. در این جراحی پزشک ایرادات و مشکلات بینی را از بین می برد و فرم بینی را اصلاح می کند. مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی، پولیپ بینی، انحرافی بینی، قوز بینی، کج بودن، افتادگی یا پهن بودن بینی را از بین می برد. یکی از بیشترین جراحی های زیبایی جراحی بینی است که طرفدار زیادی دارد و همه افراد از این جراحی استفاده می کنند. همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا جراحی بینی انجام دهند.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

مدل های جراحی بینی :

مدل جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی عروسکی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم :

جراحی بینی طبیعی :

در این روش جراحی بینی ایرادات و مشکلات بینی از بین می رود و بینی حالت طبیعی می گیرد که بیشتر آقایان به این روش تمایل دارند زیرا می خواهند بینی طبیعی داشته باشند.

جراحی بینی عروسکی :

جراحی بینی برای کوچک کردن سازی بینی انجام می شود. این روش یکی از روش های جراحی بینی است که پزشک باید در این روش دقت زیادی داشته باشد زیرا در غیر این صورت امکان دارد مشکلات تنفسی به وجود بیاید. پزشک باید در این روش به فاصله بین لب و بینی دقت کنید زیرا در صورت زیاد بودن این فاصله امکان دارد بینی حالت خوکی بگیرد و مشکلات تنفسی به وجود بیاید و بینی حالت خوکی می گیرد.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتزی ویژگی و خصوصیت های هر دو روش بالا را دارد و در این روش شما یکی بینی طبیعی با کمی قوس دارید. بیشتر خانم ها به این روش علاقه دارند.

کاندیدای مناسب برای جراحی بینی  :

بیشتر افراد می توانند از جراحی بینی استفاده کنند و کاندیدای مناسب برای جراحی هستند. افرادی که کجی و انحراف بینی دارند، افرادی که قوز بینی دارند و بینی آن ها عقابی است، افرادی که می خواهند فرم بینی را اصلاح کنند، از بین رفتن گوشت زیاد و اضافه بینی، افتادگی نوک بینی، اصلاح کردن پهن بودن نوک بینی. افرادی که این مشکلات را دارند می توانند از جراحی بینی استفاده کنند.

چه افرادی برای جراحی بینی مناسب نیستند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی برای آن ها ممنوعیت دارد که این افراد عبارتند از :

 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به چاقی شدید.
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی انجام می دهند.
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند.

انواع شکل و فرم بینی

بینی افراد شکل و فرم های زیادی دارد که در بینی هر فردی متفاوت است و در هر بینی ویژگی و خصوصیت هایی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

بینی گوشتی :

بینی گوشتی یکی از بیشترین مدل های بینی است که این نوع بینی پوست ضخیمی دارد و غضروف بینی ضعیف است و این موضوع باعث می شود که اگر پزشک شما بی تجربه باشد بینی شما به حالت قبلی خود برگردد. بینی گوشتی جراحی پیچیده ای دارد و برای جراحی باید پزشک با تجربه ای را انتخاب کنید.

بینی قوز دار :

بینی قوز دار بینی است که 9 درصد افراد دارای این بینی هستند و این مدل بینی در اثر یک ضربه در کودکی یا بزرگسالی اتفاق می افتد و در این مدل بینی ها ناهمواری در استخوان بینی مشاهده می شود و دچار انحراف است. افرادی که بینی آن ها قوز دارد دچار مشکلات تنفسی هستند.

بینی استخوانی :

یکی از بهترین مدل های بینی، بینی استخوانی است که در این مدل ساختار بینی طوری است که پوست روی بینی نازک و بدون بافت است. غضروف در بینی استخوانی مناسب است و نیاز به پیوند غضروف با استفاده از غضروف مصنوعی نیست. بینی های استخوانی انحراف دارند که این انحراف ها با جراحی بینی از بین می رود.

انواع شکل و فرم بینی 

جراحی بینی چه روش هایی دارد ؟

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی باز و بسته صورت می گیرد. هر دور وش با بیهوشی انجام می شود و انتخاب روش جراحی به تغییرات در بینی افراد بستگی دارد. امکان دارد این روش ها برای افراد مناسب نباشد و پزشک روش های دیگری پیشنهاد می کند.

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش هایی است که بیشتر پزشکان از این روش استفاده می کنند. در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد. در این روش پزشک با یک برش در ناحیه بین دو سوراخ بینی پوست را از نوک بینی بلند می کند و ساختار بینی را تغییر می دهد و ایرادات بینی را از بین می برد. جراحی بینی گوشتی و بینی های که انحراف یا قوز دارند توسط جراحی بینی باز صورت می گیرد. مدت زمان جراحی بینی باز بیشتر از بینی بسته است.

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی از روش های جراحی بینی است که در این روش پزشک نمی تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد و برای مواردی استفاده می شود که بینی ایرادات و مشکلات زیادی ندارد. در این روش برش زیر بینی کم است یا برشی وجود ندارد. به همین دلیل بعد از جراحی بینی تورم و درد کمی بعد از جراحی مشاهده می کنید. در این روش روی سطح بینی برشی ایجاد نمی شود و همه برش ها برای جراحی در ناحیه داخلی بینی انجام می شود. در این روش پزشک با ورود توسط سوراخ های بینی جراحی را انجام می دهد. در این روش جای زخم و برشی وجود ندارد.

آلار پلاستی :

آلار پلاستی یکی از روش های جراحی بینی است. این روش برای افرادی که علاقه زیادی به تغییرات در سوراخ های بینی دارند مناسب است. آلار پلاستی غضروف نوک بینی را محدود می کند و پایه آلار را کوتاه یا بلند می کند. این تغییرات باعث می شود نوک بینی باریک به نظر بیاید.

اقدامات قبل از جراحی بینی

برای اینکه از عوارض و خطرات جراحی بینی کم کنید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه به مراقبت های قبل از جراحی بینی می پردازیم :

 •  آزمایش و مدارک پزشکی را در روز عمل همراه داشته باشید.
 • دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون می شود باید 2 هفته قبل از عمل بینی از آن استفاده نکنید.
 • روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
 •  2 هفته قبل از جراحی نباید از آسپیرین استفاده نکنید.
 • سعی کنید روز جراحی از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 •  اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 •  روز جراحی نباید زیورآلات همراه خود داشته باشید.
 • شب قبل از جراحی دوش بگیرید زیرا نمی توانید بعد از جراحی به حمام بروید.
 • 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی 

اقدامات بعد از جراحی بینی :

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید و بینی زیبا و مناسب داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت بعد از عمل بینی آشنا می شوید :

 •  ضربه و فشار به بینی تا 6 ماه تا یک سال در جراحی بینی می تواند تاثیر گذار باشد.
 • تا 2 روز بعد از جراحی باید از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • از پیرهن دکمه دار برای راحتی بعد از جراحی استفاده کنید تا به بینی فشار وارد نکنید.
 • داروهایی که پزشک تجویز می کند را مرتب مصرف کنید.
 • سعی کنید سرما نخورید زیرا عطسه و سرفه در فرم بینی شما تاثیر می گذارد.
 • بعد از جراحی بینی از فعالت های سنگین تا 2 ماه خودداری کنید.
 • برای اینکه دچار تورم نشوید باید از خوردن نمک و غذاهای چرب خودداری کنید.
 • مصرف مشروبات الکلی، سیگار و قلیان حداقل برای 1 تا 2 ماه ممنوع است .
 • برای کاهش تورم روی سطح شیب دار بخوابید.
 • تا 2 روز اول از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • غذاهای نرم استفاده کنید تا نیاز به جویدن نداشته باشد.
 • سعی کنید گچ و آتل شما خیس نشود.
 • در هنگام نشستن سر خود را بالا نگه دارید.
 • در هنگام مسواک زدن دقت کنید تا فشار به بینی شما وارد نشود.
 • تا 1 ماه فین نکنید و هیچ فشاری به بینی وارد نکنید.

آیا جراحی بینی خطرناک است ؟

اگر پزشک در جراحی بینی بی تجربه و بی مهارت باشد امکان دارد باعث خطرات و آسیب های جبران ناپذیری باشد اما اگر پزشک قابل اعتماد باشد هیچ خطر و عوارضی ندارد.

بهترین سن برای جراحی بینی :

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که دوره بلوغ شما تمام شده باشد و صفحات رشد بینی شما بسته شده باشد هنگامی که نوجوانان به سن بلوغ می رسند تغییراتی در چهره آن ها ایجاد می شود که فکر می کنند زشت هستند و می خواهند جراحی بینی انجام دهند. جراحی بینی باید بعد از تمام شدن دوره بلوغ انجام شود زیرا در این صورت بینی به حالت قبلی بر می گردد. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی انجام می شود و بهترین سن جراحی برای دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی انجام می شود.

نکات مهم در جراحی بینی عروسکی :

در جراحی بینی عروسکی بینی از بافت و غضروف محکم برخوردار است و پوست نازکی دارد که یکی از لازمه های جراحی بینی عروسکی است. افرادی که بینی استخوانی دارند و اعضای صورت آن ها کوچک است افراد مناسبی برای جراحی بینی عروسکی نیستند. افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند باید از تحت فشار قرار دادن برای کوچک کردن بینی بیش از اندازه خودداری کنند و این تصمیم را به عهده پزشک بگذارند. افرادی که بینی آن ها گوشتی است افراد مناسبی برای جراحی بینی عروسکی نیستند و باید بینی آن ها طبیعی جراحی شود. جراحی بینی نیمه فانتزی باید توسط یک پزشک با تجربه انجام شود تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید.

عوارض جراحی بینی عروسکی

افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند باید بدانند که تنفس در بینی مهم تر از زیبایی است و کوچک تر کردن بینی بیش از اندازه باعث مشکلات تنفسی می شود. یکی دیگر از عوارض جراحی بینی عروسکی تورم و کبودی است که بیعی است و بعد از مدتی از بین می رود. برای این که از این عوارض جلوگیری کنید باید به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید.

جراحی بینی عروسکی با جراحی بینی طبیعی چه تفاوتی دارد ؟

یکی از تفاوت های عمل بینی طبیعی و جراحی بینی عروسکی زاویه نوک بینی و لب است. در جراحی بینی عروسکی زاویه نوک بینی با لب بالا  بیشتر از مدل بینی طبیعی است. در مدل جراحی طبیعی بینی از نیم رخ حالت سرسره ای ندارد و قوسی در آن دیده نمی شود اما در مدل عروسکی این اتفاق دیده می شود. سربالا بودن بینی در مدل عروسکی بیشتر است. سایز بینی در مدل عروسکی بیشتر کوچک می شود و شکل عروسکی می گیرد و در مدل طبیعی کسی بعد جراحی متوجه نمی شود که شما بینی تان را جراحی کردید.

عوارض جراحی بینی فانتزی 

کلام آخر

قبل از جراحی بینی عروسکی از افراد با تجربه کمک بگیرید و با آگاهی دست به انجام این جراحی بزنید. مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی را  به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی بگیرید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
جراحی بینی به روش باز
نوشتهٔ بعدی
مدت زمان چسب زدن بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)