تغذیه مناسب بعد از عمل بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با تغذیه مناسب بعد از عمل بینی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از پر طرفدار ترین روش های جراحی بینی است که بیشتر افراد از این جراحی برای زیباتر شدن استفاده می کنند. جراحی بینی برای از بین رفتن مشکلات بینی و مشکلات تنفسی از جراحی بینی استفاده می کند. با جراحی بینی می توان ظاهر بینی را تغییر داد و ایرادات بینی را برطرف کرد. در ادامه برای آشنا شدن با تغذیه مناسب بعد از عمل بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یکی از روش های جراحی زیبایی است که امروزه محبوبیت زیادی بینی افراد دارد و بیشتر افراد از این جراحی برای زیباتر شدن ظاهر بینی و چهره خود و از بین رفتن ایرادات بینی استفاده می کنند. همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا از این جراحی بهره ببرند. به جراحی بینی در علم پزشکی رینوپلاستی یا راینوپلاستی هم گفته می شود. پزشک تغییراتی در ساختار بینی ایجاد می کند و فرم بینی را اصلاح می کند. بینی می تواند مشکلاتی مانند گوشتی بودن بینی، افتادگی بینی، قوز بینی، افتادگی یا پهن بودن بینی را درمان کند.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی چه تاثیری در ظاهر افراد دارد ؟

جراحی بینی می تواند به غیر از برطرف کردن ایرادات و مشکلات بینی در ظاهر بینی هم تاثیراتی داشته باشد. برای مثال جراحی بینی می تواند سایز سوراخ های بینی را تغییر دهد، جراحی بینی می تواند باعث تغییر سایز بینی شود، جراحی بینی می تواند انحراف و پولیپ بینی را از بین ببرد، جراحی بینی می تواند باعث تغییر بینی های گوشتی و استخوانی شود، جراحی بینی می تواند قوز روی بینی را برطرف کند.

انواع شکل و فرم بینی

شکل و فرم بینی هر فردی ویژگی و خصوصیاتی دارد که باعث تفاوت شکل و فرم بینی افراد می شود. در ادامه با انواع شکل و فرم بینی افراد آشنا می شوید :

بینی گوشتی :

یکی از بیشترین مدل های بینی، بینی گوشتی است. این بینی پوست ضخیمی دارد و غضروف بینی ضعیف است و اگر جراحی این مدل بینی توسط پزشک بی تجربه انجام شود امکان دارد به حالت اول برگردد. بینی گوشتی جراحی سختی دارد و باید پزشک متخصص برای این جراحی انتخاب کرد تا نتیجه مناسبی از این جراحی بگیرید.

بینی قوز دار :

9 درصد افراد جهان بینی آن ها قوز دارد و این مدل بینی در اثر یک حادثه یا ضربه در بزرگسالی یا در کودکی اتفاق می افتد. در این بینی ناهمواری هایی دیده می شود و دچار انحراف است. اکثر افرادی که بینی آن ها قوز دارد مشکلات تنفسی دارند.

بینی استخوانی :

بینی استخوانی یکی از بهترین مدل های جراحی بینی است که ساختار این بینی طوری است که پوست روی آن نازک و بدون بافت است. غضروف در بینی های استخوانی مناسب است و نیازی به پیوند غضروف مصنوعی نیست. بین های استخوان کمی انحراف دارند که با جراحی بینی از بین می روند.

چه افرادی برای جراحی بینی مناسب هستند ؟

بیشتر افراد می توانند از جراحی بینی استفاده کنند و کاندیدای مناسبی باشند و با جراحی بینی ایرادات و مشکلات بینی را از بین ببرند. افرادی که بینی آن ها کج است و انحراف دارد، افرادی که بینی آن ها قوز دارد، افرادی که گوشتی زیاد و اضافه دارند، افرادی که می خواهند فرم بینی را درست کنند، افرادی که بینی آن ها پهن و افتاده است. این افراد می توانند برای از بین رفتن این مشکلات جراحی بینی انجام دهند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی بینی برای آن ها ممنوعیت دارد. در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

  • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.
  • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
  • زنان باردار
  • افراد مبتلا به چاقی شدید
  • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
  • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.
  • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
  • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
  • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.
  • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند.

انواع روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش انجام می شود که با توجه به بینی افراد و جنس پوست و ایراداتی که دارند و طبق بررسی های پزشک مشخص می شود که از کدام روش جراحی بینی استفاده می شود. هر دو روش های جراحی با بیهوشی انجام می شود. امکان دارد روش های جراحی برای افراد مناسب نباشد و پزشک روش دیگری را برای شما مشخص کرده باشد. در ادامه با این روش ها آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بنی است که بیشتر پزشکان از این روش برای جراحی استفاده می کنند زیرا در این روش دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارند و تغییرات زیادی در بینی می توانند انجام دهند. در این روش با یک برش در بین سوراخ های بینی پوست بینی بلند می شود و تغییرات لازم در بینی را انجام می دهد. برای جراحی بینی های گوشتی و بینی های که انحراف و قوز دارند از این روش جراحی استفاده می کنند. مدت زمان این جراحی بیشتر است. در این روش بخیه و زخم در بیرون بینی است و دیده می شود که بعد از مدتی از بین می ورد.

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی دیگر از روش های جراحی بینی است. این روش برای زمانی استفاده می شود که تغییرات کمی در بینی انجام می شود و بینی ایرادات کمی دارد. در این روش برش و بخیه ای وجود ندارد و همه برش ها در داخل بینی صوت می گیرد. به همین دلیل تورم و درد کمتری در این روش وجود دارد. مدت زمان این جراحی کمتر از روش باز کمتر است.

آلار پلاستی :

یکی از جدیدترین روش های جراحی بینی آلار پلاستی است که برای افرادی مناسب است که می خواهند تغییراتی در سوراخ های بینی ایجاد کنند. آلار پلاستی غضروف های نوک بینی را محدود می کند و پایه آلار را کوتاه یا بلند می کند و این اتفاق باعث می شود نوک بینی باریک به نظر بیاید.

سن مناسب برای جراحی بینی :

هنگامی که افراد به سن بلوغ می رسند فکر می کنند زشت هستند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و دنبال راهی برای زیباتر شدن می گردند. یکی از این راه ها جراحی بینی است. جراحی بینی باید بعد از تمام شدن دوره بلوغ و بسته شدن صفحات رشد بینی باشد زیرا با جراحی بینی در این دوره امکان دارد بینی به حالت اول برگردد. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی بسته می شود و بهترین سن برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی می باشد. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی خود بگیرید باید بعد از تمام شدن این دوران اقدام به جراحی بینی کنید.

انواع روش های جراحی بینی

بینی استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

اگر بینی گوشتی دارید باید برای دیدن نتیجه آن صبر کنید زیرا دوران نقاهت در بینی های گوشتی بیشتر از بینی های استخوانی است. بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارد. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفتی دارند استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای از بین رفتن قوز روی بینی و برآمدگی آن دست به جراحی بینی می زنند.

بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف آن ها نرم و پهن است و غدد چربی در این بینی ها زیاد است. جراحی بینی گوشتی پهن بودن و افتادگی نوک بینی را از بین می برد. جراحی بینی در بینی های استخوانی راحت تر است و نتیجه آن زودتر مشاهده می شود و غضروف محکمی دارد و تراشیدن آن راحت تر است.

مدل های جراحی بینی :

جراحی بینی به سه مدل جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

یکی از مدل های جراحی بینی، جراحی بینی طبیعی است که در این مدل بینی حالت طبیعی دارد و ایرادات و مشکلات بینی از بین می رود. بیشتر آقایان از این مدل جراحی استفاده می کنند زیرا یک روش طبیعی است و مشخص نمی شود که بینی افراد جراحی شده است.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر این مدل جراحی، جراحی بینی عروسکی است که این روش یک روش حساس است زیرا باید دقت داشت که در این روش فاصله بین بینی و لب زیاد نشود و بینی حالت خوکی نگیرید زیرا هم باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی در افراد می شود و هم زشت می شود. باید برای انجام این روش در انتخاب پزشک دقت کنید.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتری هر دو ویژگی های بالا را دارد یعنی شما یک بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید. بیشتر خانم ها زا این روش استفاده می کنند.

تغذیه مناسب بعد از عمل بینی

یکی از مواردی که در جراحی بینی اهمیت زیادی دارد تغذیه مناسب بعد از عمل بینی است. از پزشک خود بخواهید یک دستور غذایی برای بعد از جراحی شما مناسب با عملتان تجویز کند. در ادامه با تغذیه مناسب بعد از عمل بینی آشنا می شوید :

خوردن غذاهای نرم :

برای کمک کردن به بدن و دستگاه گوارش و به خاطر این که جویدن غذاهای سخت بعد از جراحی بینی سخت و خطرناک است توصیه می شود بعد از جراحی بینی از غذاهای نرم در دوران نقاهت استفاده کنید. غذاهای نرم مانند تخم مرغ خرد شده، سوپ مرغ، سیب زمینی پوره شده استفاده کنید.

غذاهای دارای فیبر :

استفاده از غذاهای دارای فیبر در دوران نقاهت بعد از عمل بینی مناسب است زیرا این نوع غذاها با تقویت حرکات طبیعی روده به دستگاه گوارش به نوبه خود به شما در جلوگیری از یبوست کمک می کند. غلات مثل ماکارونی، برنج قهوه ای پخته شده، گندم، نان گندم، پاپ کورن. سعی کنید بعد از جراحی بینی از میوه های تازه مانند سیب، توت فرنگی، گلابی، سیب استفاده کنید. سبزیجات تازه مثل سیب زمینی پخته شده، هویج پخته شده، نخود سبز پخته شده، اسفناج استفاده کنید.

غذاهای ضد التهابی :

یکی از مهم ترین مواردی که باید در رژیم غذایی بعد از جراحی بینی به آن توجه شود غذاهای ضد التهابی است. با استفاده از این مواد غذایی تا حد زیادی می توانید از التهاب به وجود آمده بعد از جراحی کم کنید. دوران نقاهت کمتر و زخم ها زودتر بهتر می شوند. مواد غذایی ضد التهابی مثل غذاهای دارای چربی های اشباع نشده مانند آووکادو، ماهی چرب و روغن زیتون، بعضی از سبزیجات مثل توت فرنگی، زغال اخته، کلم بروکلی، قارچ، انگور و گوجه فرنگی، شکلات تیره و چای سبز.

غذاهای ترمیم کننده :

یکی دیگر از غذاهایی که در رژیم غذایی اهمیت دارد غذاهای ترمیم کننده است. این غذاها می تواند در ترمیم زخم موثر باشد. این غذاها شامل مواد غذایی سرشار از پروتئین مثل ماهی، گوشت، تخم مرغ، غذاهای سرشار از ویتامین A مثل هویج، پرتقال و سبزیجات برگ تیره مثل اسفناج و غذاهایی که سرشار از ویتامین C مثل مرکبات هستند.

غذا برای کم شدن اضطراب :

درد و التهاب تنها مواردی نیستند که افراد بعد از جراحی با آن رو به رو می شوند. بعضی از افراد امکان دارد بعد از جراحی دچار اضطراب شوند. انواع متفاوتی غذا وجود دارد که می تواند باعث از بین رفتن اضطراب شود مثل  آجیل، شکلات تیره، چای سبز.

میوه و سبزیجات :

میوه و سبزیجات تازه به خاطر فواید زیادشان در تغذیه مناسب بعد از عمل بینی مناسب هستند زیرا که میوه ها و سبزیجات تازه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که باید بعد از جراحی استفاده کنید. برای مثال  آناناس میوه‌ای مناسب برای بعد از عمل است. تهیه یا نوشیدن آب آناناس یک روش مناسب برای به دست آوردن همه مواد مغذی مهم و مرطوب نگه داشتن بدن است که به بهتر شدن شما کمک می‌کند.

 

تغذیه مناسب بعد از عمل بینی

بهترین برنامه برای تغذیه بعد عمل بینی چیست ؟

معمولا افراد به محض به هوش آمدن و طی کردن مراحل عمل بینی، احساس ضعف و گرسنگی دارند. بهترین غذاها برای بعد از بیهوشی عمل بینی غذاهای ولرم، نرم و تقریبا بی مزه هستند که از جمله آن ها می توان به سوپ، بلغور، ماست و مواردی که نیاز به گرم کردن ندارند اشاره کرد. ممکن است در ساعات ابتدایی بعد عمل بینی دچار تهوع باشید. اگر احساس می کنید که خوردن غذا می تواند منجر به استفراغ گردد، سعی کنید پس از جراحی مایعات بیشتری بنوشید.

یک رژیم غذایی مناسب بعد از هر نوع جراحی بینی رژیمی است که بتواند تمامی مایحتاج بدن را تامین کرده و در عین حال، کمترین فشار را به ناحیه تحت جراحی بیاورد. در مورد عمل بینی این مساله از اهمیت فراوانی برخوردار است. زیرا مثلا جویدن غذاهای سفت ممکن است نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد و یا بهبود زخم ها را با تاخیر مواجه سازد.

تغذیه بعد از عمل بینی در روزهای اول بعد از جراحی رینوپلاستی باید شامل مواد آبکی، سوپ، آش، انواع سبزیجات، میوه های نرم و مانند این موارد باشد. در واقع، هر چه ماده غذایی مورد استفاده نرم تر و آبکی تر باشد، نیازی به جویدن نداشته و خوردن آن راحت تر خواهد بود. به همان اندازه که باید بعد از جراحی بینی غذاهای توصیه شده، توسط پزشک را مصرف نمایید، باید از مصرف برخی غذا هایی که باعث التهاب، تورم و احتساب مایعات در بدن می‌ شوند نیز پرهیز نمایید. به عنوان مثال مصرف غذاهای تند و اسیدی که شامل ادویه جات تند هستند، می‌ تواند باعث تحریک معده شده و مشکلات گوارشی را ایجاد نمایند. مصرف زیاد نمک نیز به احتساب مایعات و تورم بیشتر بینی منجر خواهد شد.

 بایدها و نبایدهای تغذیه بعد عمل بینی :

برای تهیه یک رژیم غذایی بعد از عمل پولیپ بینی یا هر نوع جراحی رینوپلاستی باید نکات ریزی را در نظر گرفت. رعایت همین نکات ریز می تواند بهبود التهاب، تورم بعد عمل بینی و کبودی ها را تسریع ببخشد. در ادامه به برخی بایدها و نبایدهای تغذیه بعد عمل بینی می پردازیم.

نقش غذاهای نرم در تغذیه بعد عمل بینی

احساس گرسنگی بعد از جراحی بینی کاملا طبیعی است. با این حال، با توجه به زخم ها و التهابات ناشی از جراحی بهتر است غذاهایی مصرف شوند که نرم و آبکی هستند. خوردن غذاهایی که به جویدن نیاز ندارند، به بینی فشار وارد نکرده و شدت التهابات را بالا نمی برد. سوپ جو، ماست و مایعات از این نوع هستند. احساس تهوع بعد از جراحی باعث می شود تا تمایل به خوردن غذا کاهش یابد. در چنین شرایطی بهتر است فرد با خوردن آب و آب میوه و همچنین، غذاهای آبکی و نرم، به تغذیه بعد عمل بینی خود رسیدگی کند؛ در این صورت بیمار به تدریج احساس بهتری به دست می آورد.

برای جلوگیری از فشار به بینی از جویدن غذاهای سفت خودداری کنید

تغذیه بعد عمل بینی باید به گونه ای برنامه ریزی شود که کمترین فشار به بینی وارد گردد. در غیر این صورت می تواند التهاب و کبودی بیشتر و حتی خونریزی در پی داشته باشد. در واقع، محدود کردن تغذیه بعد عمل بینی به غذاها، سبزی ها و میوه های نرم تنها برای کاهش فشار به بینی و عوارض جراحی رینوپلاستی است. مدتی بعد از بهبود شرایط، بیمار می تواند رژیم غذایی معمول خود را در پیش بگیرد.

از مصرف الکل و کافئین بعد از جراحی بینی خودداری کنید

الکل یک ماده رقیق کننده خون محسوب می شود. از این رو، بهتر است از چند روز قبل از عمل بینی تا چند روز بعد از آن از مصرف الکل و نوشیدنی های الکل دار خودداری کنید. در واقع، رقیق شدن خون باعث افزایش خونریزی حین عمل و جمع شدن آن در زیر پوست بینی می گردد. از طرفی التهاب و تورم ناشی از جراحی با رقیق شدن خون بیشتر خواهد شد. کافئین هم با بالا بردن فشار خون، احتمال خونریزی، کبودی بعد از عمل بینی، تورم و لخته شدن را افزایش می دهد. به همین دلیل بهتر است تا بهبودی کامل از مصرف این ماده خودداری نمایید.

کلام آخر

برای انجام جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی زیاد دست به انجام این جراحی بزنید. مراقبت ها و دستورات را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این جراحی بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
بهترین جراح بینی ترمیمی
نوشتهٔ بعدی
جراحی بینی طبیعی مردانه

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)