مشکلات رایج بعد از عمل بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مشکلات رایج بعد از عمل بینی آشنا کنیم. امروز بعضی از افراد از بینی خود ناراضی هستند و به دنبال راهی برای زیباتر شدن ظاهر بینی خود می گردد و بعضی از افراد هم دچار ایرادات مشکلاتی هستند که می خواهند آن ها را برطرف کنند که با جراحی بینی این مشکلات درمان می شود. امروزه جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است که بسیاری از افراد در هر سن و سالی از این جراحی استفاده می کند. در ادامه برای آشنا شدن با مشکلات رایج بعد از عمل بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یکی از جراحی های زیبایی است که طرفدار زیادی دارد و جراحی با هدف بهتر شدن ظاهربینی و از بین رفتن مشکلات بینی انجام می‌شود. در علم پزشکی به جراحی بینی رینوپلاستی یا راینوپلاستی گفته می شود. پزشک در ساختار بینی تغییراتی انجام می‌دهد که فرم بینی را درست می‌کند و مشکلات تنفسی را از بین می برد.

مشکلاتی مانند کج بودن بینی، گوشتی بودن بینی، قوز بینی، افتادگی یا پهن بودن بینی برطرف می شود. یکی از محبوب‌ترین جراحی‌ها در کشور ایران جراحی بینی است که همین افراد از کشورهای دیگر به ایران می‌آیند تا از این جراحی استفاده کنند.

جراحی بینی چیست ؟

دلیل انجام جراحی بینی :

مشکلات بینی امکان دارد از زمانی که متولد می شویم به صورت مادرزادی وجود داشته باشد و یا بعد از یک حادثه و یا تصادف ایجاد شوند. وضعیت افراد به صورت مادرزادی با مشکل انحراف بینی متولد می شوند و بعضی دیگر در اثر ضربه‌ای در ورزش دچار شکستگی و کشته شدن تیغه بینی می‌شوند که این مشکلات با استفاده از جراحی بینی درمان می شود.

انواع روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته انجام می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش‌های جراحی بینی است که در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارد و می‌تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد. این روش برای افرادی است که ایرادات و مشکلات زیادی در بینی دارند.

در این روش پزشک با یک برش کوچک در ناحیه بین دو سوراخ بینی پوست را از بینی بلند می‌کند و تغییرات لازم را در استخوان و غضروف بینی انجام می دهد. برای جراحی بینی گوشتی و بینی هایی که انحراف یا قوز دارند از این روش جراحی استفاده می‌کنند. مدت زمان این جراحی بیشتر از روش‌های دیگر است. برش ها و بخیه ها در این روش در بیرون بینی است و بعد از مدتی از بین می‌رود.

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی دیگر از روش های جراحی بینی است که در این روش پزشک دسترسی کمی به همه نقاط بینی دارد از این روش برای بینی هایی که مشکلات کمی دارند استفاده می‌کند. برش ها و بخیه ها در این روش در داخل بینی است و دیده نمی شوند.

در این روش پوست بینی برداشته نمی‌شود و افراد بعد از جراحی درد و تورم کمتری را مشاهده می کنند. از مزیت های این روش این است که برش و جای زخم روی پوست دیده نمی‌شود و از عیب های این روش دسترسی به داخل بینی است. مدت زمان این جراحی کمتر از روش های دیگر است.

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟

هنگامی که نوجوانان به سن بلوغ می رسند ممکن است تغییراتی در ظاهر خود مشاهده کنند که احساس کنند زشت هستند و باعث کاهش اعتماد به نفس در آن ها می‌شود و به دنبال راه هایی برای زیباتر شدن می گردند. جراحی بینی باید بعد از تمام شدن دوره بلوغ و بسته شدن صفحات رشد بینی انجام شود زیرا در غیر این صورت بینی شما به حالت اول برمی گردد.

صفحات رشد بینی در دختران در ۱۵ سالگی و در پسران در ۱۶ سالگی اتفاق می‌افتد و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن ۱۶ سالگی و در پسران در سن ۱۷ سالگی است. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی خود بگیری باید صبر کنید تا صفحات رشد بینی شما بسته شود و دوره بلوغ شما تمام شود.

مراحل جراحی زیبایی بینی :

برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراحلی را طی کنید که در ادامه به این مراحل می پردازیم.

انتخاب پزشک :

یکی از مهمترین کارهایی که هر فرد باید قبل از جراحی بینی انجام دهد انتخاب پزشک مناسب است زیرا پزشک می‌تواند در جراحی و شما تأثیر مثبتی بگذارد. انتخاب پزشک بسیار دشوار است و باید در انتخاب آن دقت کرد.

سعی کنید از افراد با تجربه کمک بگیرید و از افرادی که قبلاً این جراحی را انجام دادند و پرس و جو کنید. در فضای مجازی تحقیق کنید و سعی کنید در صورت انتخاب پزشک شماره نظام پزشکی او را چک کنید زیرا این موضوع اهمیت زیادی در تحقیقات دارد و قبل از جراحی سعی کنید عکس های قبل و دکترای پزشکی را بررسی کنید.

جلسه مشاوره :

یکی از مهمترین کارها در مراحل جراحی بینی جلسه مشاوره با پزشک است که در این جلسه می توانید همه سوالاتی که در زمینه جراحی بینی دارید از پزشک بپرسید و باید در این جلسه نیازهای روحی و مشکلات جسمی که از بینی دارید را بیان کنید. باید انتظارات و خواسته های خود را به پزشک اطلاع دهید و سوالات خود را در خصوص جراحی بینی از آن بپرسید.

بیهوشی :

یکی از مراحل جراحی زیبایی بینی بیهوشی است که بعد از مراجعه به کلینیک یا بیمارستان به اتاق جراحی هدایت می شوید و در اتاق جراحی با حضور متخصص بیهوشی مراحل لازم برای بیهوشی را انجام می دهید و با تزریق داروی بیهوشی این مرحله انجام می‌شود و پزشک جراحی را آغاز می‌کند.

اگر سابقه دارویی و حساسیتی به داروهای بیهوشی دارید قبل از جراحی با پزشک در میان بگذارید بعد از بیهوشی پزشک بر اساس نوع جراحی بینی کار را شروع می‌کند و در این زمان تغییرات مورد نیاز در غضروف و استخوان بینی انجام می‌دهد و اگر مشکلات و ایراداتی مانند پلید و یا قوز روی بینی وجود داشته باشد درمان می‌کند و ناحیه برش  را بخیه می زند.

گچ و آتل بینی :

پزشک بعد از تمام شدن جراحی و زدن بخیه ها با استفاده از گچ یا آتل بینی روی بینی را محدود می‌کند و پانسمان مخصوص بینی انجام می شود و با استفاده از آتل سه بعدی که با تکنولوژی پرینتر سه بعدی ساخته می شود میزان تورم کنترل می شود تا بعد از یک هفته آتل برداشته شود یا گچ باز شود و این روش برای کنترل تورم و کبودی تاثیر دارد.

دوران نقاهت :

بعد از تمام شدن جراحی بینی دوره نقاهت شروع می‌شود. برای اینکه در نتیجه خوبی از جراحی بینی بگیرید باید این مراقبت ها را به خوبی انجام دهید و هر چقدر این مراقبت ها با دقت بیشتری انجام شود نتیجه جراحی بهتر است. بعد از یک هفته آتل و گچ باز می‌شود و چسب بینی جای آن را می گیرد و بعد از این روش ها باید مراقبت‌ها را انجام دهید و تورم بینی کاهش یابد و شکل و فرم بینی مشخص شود.

آیا جراحی بینی خطرناک است ؟

جراحی بینی اگر توسط پزشک متخصص و قابل اعتماد انجام شود هیچ خطر و عوارضی ندارد اما اگر همان جراحی بینی توسط پزشک بی تجربه انجام شود می‌تواند عوارض و خطراتی در پیش داشته باشد.

عوارض و خطرات جراحی بینی

جراحی بینی مانند سایر جراحی های دیگر می‌تواند عوارض و خطراتی داشته باشد که در ادامه با آن آشنا می شوید :

 • آسیب به عصب بویایی
 • حساسیت به داروی بیهوشی بعد از جراحی بینی
 •  انحراف نوک بینی و عدم قرینگی
 • بی حسی دائمی بینی و ناحیه اطراف جراحی
 • خونریزی بعد از جراحی بینی
 • عدم تقارن در پره های بینی
 • عفونت و به وجود آمدن مشکلات در اثر استفاده نکردن آنتی بیوتیک
 • اختلالات تنفسی در اثر آسیب به آناتومی دستگاه تنفس در ناحیه بینی
 • اسکار پوستی در پره های بینی

عوارض و خطرات جراحی بینی

مدل های جراحی بینی :

جراحی بینی به سه مدل جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی و جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می‌شود.

جراحی بینی طبیعی:

جراحی بینی طبیعی یکی از مدل‌های جراحی بینی است بیشتر آقایان خواستار حین جراحی هستند وضع این مدل جراحی استفاده می کنند زیرا در این مدل شما یک بینی طبیعی دارید همه ایرادات و مشکلات بینی شما برطرف می شود و ظاهر بینی شما حفظ می شود.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر عمل بینی فانتزی، جراحی بینی عروسکی است. برای انجام این روش باید در انتخاب پزشک دقت کنید زیرا این یک روش حساس است و نیازمند دقت و تجربه زیادی است. پزشک باید در تغییر سایز بینی و فاصله بین بینی و لب دقت زیادی داشته باشد زیرا بینی حالت خوکی می‌گیرد و باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی در افراد می‌شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

عمل بینی نیمه فانتزی یکی دیگر از مدل های جراحی بینی است. بیشتر خانم ها خواستار این جراحی هستند زیرا این جراحی هر دو ویژگی و خصوصیت های جراحی بالا را دارد یعنی شما یک بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید.

برگشت پذیری بینی گوشتی :

بیشتر افراد که بینی آن ها گوشتی است از فرم بینی خود ناراضی هستند و می خواهند جراحی بینی انجام دهند اما با شنیدن برگشت پذیری بینی گوشتی به شک می افتند و نا امید می شوند. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و روش های جراحی این مشکلات از بین رفته است و می توانید با خیال راحت جراحی بینی انجام دهید. اگر هنوز شک و تردیدی دارید می توانید با یک پزشک جراحی بینی گوشتی مشورت کنید.

بعد از جراحی بینی چه مراقبت هایی را باید انجام داد ؟

برای اینکه از جراحی بینی خود نتیجه مناسبی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از عمل بینی آشنا می شوید :

 •  تا 24 ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید.
 •  از فین کردن و فشار به بینی خودداری کنید زیرا امکان دارد باعث خون ریزی شود.
 • بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را از پزشک بپرسید.
 •  از خوردن نمک پرهیز کنید.
 •  تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کم شدن کبودی و تورم استفاده کنید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید.
 • در روزها و ماه های اول بعد از عمل بینی فرم بینی شما مشخص نمی باشد و سعی کنید زود قضاوت نکنید.
 • با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 • از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول پرهیز کنید.
 •  تا 2 ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود.
 •  از خوراکی هایی که برای کم شدن تورم صورت مفید است استفاده کنید.
 • بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول پرهیز کنید.
 •  چسب زدن برای کم شدن تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است و سعی کنید در درست چسب زدن دقت کنید.
 •  هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 •  تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین، فعالیت های شدید ورزشی پرهیز کنید.

مشکلات رایج بعد از عمل بینی

امکان دارد بعد از جراحی بینی دچار مشکلاتی شوید. در ادامه با مشکلات رایج بعد از عمل بینی آشنا می شوید :

آبریزش بینی و عطسه کردن :

در روزهای اول اتفاق می افتد، سپس متوقف می شود. این اتفاق جای نگرانی ندارد. پس بهتر است استرس نداشته باشید و اجازه دهید این روند طبیعی مسیر خودش را به حالت عادی بازگرداند.

خون و به وجود آمدن تورم :

از آنجایی که بینی عمل شده هنوز زخم های باز نشده دارد، خون از شیارهایی که تیغ خورده شده است جاری می شود. این به هیچ وجه جای نگرانی نیست و پس از مدت کوتاهی قبل از عمل به حالت عادی باز می گردید.

درد بعد از جراحی بینی :

این موضوع خیلی کم اتفاق می افتد و در صورت وقوع باید با پزشک خود در میان بگذارید. استفاده از تعدادی قرص می تواند درد را کمتر کند.

گچ و آتل بعد از جراحی :

این گچ بعد از گذشت 7 روز از روی بینی برداشته می شود که درد ندارد  اما در شکل دادن به حالت بینی تاثیر زیادی دارد. افرادی که می خواهند این جراحی را انجام دهند باید توجه داشته باشند که امکان دارد برای مدت کمی بعد از جراحی دچار مشکل تنفسی شوند.

چسب بینی :

این چسب باید به طور صحیح به بینی چسبید شود زیرا تاثیر زیادی در حالت بینی دارد.

مشکلات رایج بعد از عمل بینی

عواملی که باعث بروز عوارض جراحی بینی می شود:

پیش از اینکه به عوارض عمل بینی بپردازیم باید بدانید که چه عواملی می تواند این عوارض را به وجود آورد. یکی از این عوامل جراح بینی است، می پرسید چرا؟ چون اگر بهترین جراح بینی تهران را که مجرب و حرفه ای است را برای انجام عمل زیبایی بینی انتخاب نکنید ممکن است از نتیجه جراحی رضایت کافی را نداشته باشید و دچار عوارض جانبی شوید. مورد بعدی رعایت نکردن مراقبت های قبل و بعد از رینوپلاستی می باشد، در صورتی که تمامی مواردی که بهترین جراح بینی به شما توصیه کرده است رعایت نکنید ممکن است در حین جراحي بيني و بعد از آن دچار عارضه های حاصل از جراحی شوید.

پیش از جراحی توصیه های لازم همچون نحوه دراز کشیدن و خوابیدن بعد از جراحی ، ضربه نخوردن به بینی ، نحوه چسب زدن ، عدم استعمال دخانیات و غیره به بیمار گفته می شود. این موارد می تواند تاثیر بسزایی بر نتیجه عمل بینی و در نهایت رضایت 100 % فرد از عمل رینوپلاستی داشته باشد. با توجه به دو مورد فوق متوجه شدید که برای جلوگیری از بروز بخش زیادی از عوارض ، خود شما باید مواردی را رعایت کنید. نکته قابل توجه در عوارض جراحی بینی این است که هم باید به عوارض عمومی و هم عوارض خاص و جدی آن توجه کرد.

آیا ممکن است عوارض جراحی بینی بعد از چند سال بازگردند؟

یکی از موارد بسیار مهمی که زیبا جویان مطرح کردند این است که بعد از گذشت چند سال و مشاهده نتیجه جراحی گاها بینی آن ها دچار تورم می شود ، این موضوع آن ها را بسیار نگران کرده و این سوال را برایشان به وجود آورده است که آیا ممکن است عوارض جراحی بینی بعد از گذشت سال های زیادی مجددا باز گردند یا به مشکلات جدی تری دچار شوند.

عوارض جراحی بینی ممکن است به دلیل عوامل مختلفی مانند عوامل ژنتیکی ، سن، نوع جراحی ، روش جراحی و مراقبت‌ های پس از جراحی متفاوت باشند. برخی از عوارض جراحی بینی ممکن است تا چند سال هم باقی بمانند و یا حتی مجددا به وجود آیند ، اما بسیاری از آن ها بعد از درمان و طی کردن دوره نقاهت بهبود می یابند.

تغییر شکل بینی: در برخی موارد، شکل بینی پس از جراحی ممکن است به دلیل عوامل مختلفی مانند تغییرات در ساختار استخوانی بینی ، تغییرات در بافت نرم و یا عوامل دیگر تغییر کند.

 عفونت: در برخی موارد ، عفونت ممکن است پس از عمل دماغ رخ دهد و در صورت عدم درمان ، ممکن است به مشکلات بیشتری منجر شود.

خونریزی : خونریزی ممکن است پس از جراحی دماغ رخ دهد. بهتر است در این موارد مشکل خود را به پزشک تان گزارش دهید تا علت خونریزی را بررسی کند.

به هر حال، با رعایت مراقبت‌های پس از جراحی و مراجعه به پزشک در صورت بروز هرگونه علائم ناخوشایند، می ‌توانید از بروز عوارض جراحی بینی جلوگیری کنید. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که تورم بینی در مواردی رخ می دهد که فرد نکات مراقبتی مانند مصرف نمک و مواد غذایی تند را رعایت نکرده باشد و برای مدت زمان طولانی در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد. این نوع عوارض طولانی مدت کاملا طبیعی هستند و نباید نگرانی برای بیمار ایجاد کنند.

کلام آخر

قبل از عمل بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بزنید. مراقبت های بعد از عمل بینی را انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله مشکلات رایج بعد از عمل بینی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره مشکلات رایج بعد از عمل بینی  درمیان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
بهترین جراح بینی فانتزی
نوشتهٔ بعدی
نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)