عوارض جراحی رینوپلاستی سال 1401 ❤️

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض جراحی رینوپلاستی آشنا کنیم. جراحی رینوپلاستی امروزه یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است که اکثر افراد برای زیباتر شدن ظاهر بینی خود دست به انجام این جراحی می زنند. با پیشرفت علم و تکنولوژی افراد می توانند بینی خود را همانطور که می خواهند تغییر دهند و یا حتی اگر مشکلی داشته باشند با جراحی بینی می توانند مشکلات خود را رفع کنند. برای آشنا شدن با عوارض جراحی رینوپلاستی با ما  همراه باشید.

رینوپلاستی یا جراحی بینی چیست ؟

رینوپلاستی یک عمل جراحی برای تغییر ساختار بینی است که می تواند برای بهتر شدن عملکرد یا زیبایی بینی انجام شود. رینوپلاستی برای بهبود عملکرد بینی که به ان ترمیم بینی هم می گویند عبارت است از صاف کردن غضروف و استخوان تقسیم کننده داخل بینی برای بهتر شدن تنفس و رفع گرفتگی بینی و صاف کردن دیواره های کناره بینی.

رینوپلاستی زیبایی هم عبارت است از تغییر ساختمان بیرونی بینی برای بهتر شدن تعادل و ظاهر صورت. در مواقعی که یک بیمار برای بار اول از عمل جراحی برای تغییر ساختار بینی استفاده می کند احتمال موفقیت آمیز بودن عمل بیشتر است. هنگامی می توان از یک رینوپلاستی ثانویه استفاده کرد که برای اصلاح ظاهر بینی یا بهتر شدن تنفس به یک عمل جراحی اضافی نیاز باشد.

 

رینوپلاستی یا جراحی بینی چیست ؟

رینوپلاستی چه مشکلاتی را می تواند برطرف کند ؟

 • بزرگی اندازه بینی
 • قوز بینی
 • زاویه کم بین بینی، لب و افتادگی نوک بینی
 • بینی پهن
 • بزرگی سوراخ های بینی
 • فاصله زیاد نوک بینی تا صورت
 • عدم قرینگی بینی
 • ظاهر نامناسب بعد از جراحی

عوارض جراحی رینوپلاستی

رینوپلاستی هم مانند سایر روش های دیگر می تواند عوارض و مزایایی داشته باشد که این عوارض طبیعی هستند و بعد از گذشت چند روز از بین می روند. در ادامه با عوارض جراحی رینوپلاستی آشنا می شوید :

عدم تقارن سوراخ های بینی : 

پزشک قبل از عمل سوراخ بینی افراد را به طور دقیق اندازه گیری می کند اما امکان دارد به دلیل تورم بعد از عمل مشکل عدم تقارن سوراخ بینی به وجود بیاید که بیشتر بعد از برطرف شدن تورم و کاهش آن این اختلاف از بین می رود.

زینی شکل بودن بینی :

این مشکل به دلیل بیش از اندازه بودن استخوان پشت بینی به وجود می آید. اگر پزشک کم تجربه باشد و در اندازه گیری دقت نکرده باشد این عوارض به وجود می آید.

آسیب به پوست بینی :

اگر پزشک در هنگام عمل دقت نکرده باشد و به پوست بینی آسیب برساند امکان دارد پوست سیاه شده و از بین برود. بدترین عوارض بعد از عمل آسیب پوستی است که ترمیم آن به بسیار سخت است.

باریک شدن بیش از اندازه نوک بینی :

این عوارض بیشتر به دلیل اصرار افراد به وجود می آید که نه تنها زیبا نمی شود بلکه باعث می شود بینی فرد غیر طبیعی و مصنوعی دیده می شود.

بینی خوکی شکل : 

زاویه مناسب برای نوک بینی خانم ها 110 درجه و آقایان 90 درجه است. اگر پزشک به این اندازه استاندارد توجه نکند نوک بینی بیش از اندازه بالا می رود و ظاهر آن نامطلوب می شود. این عوارض بینی خوکی شکل نام دارد.

کوچک شدن بیش از اندازه پره های بینی :

در افرادی که بینی گوشتی دارند و یا پره های بینی آن ها بیش از اندازه بزرگ است، با کوچک کردن پره های بینی می توان به ظاهر مناسبی رسید. اما اگر این کوچک شدن بیش از حد باشد فرد ظاهر زیبایی بینی خود را از دست می دهد و مشکلات تنفسی را به وجود می آورد.

بزرگ و کوچک شدن پره وسط بینی :

اگر پزشک دقت نکند و پره وسطی بینی را در محلی مناسب با پره های بینی قرار ندهد امکان دارد پره ها به سمت داخل یا بیرون بینی قرار بگیرد که در این صورت ظاهر نازیبایی در نیم رخ افراد به وجود می آورد.

رینوپلاستی بینی گوشتی چگونه انجام می شود ؟

پوست بینی یک از اجزای مهم در بینی است. پوست بینی علاوه بر اینکه ساختمان زیرین پوست بینی را می پوشاند تعیین کننده نوع بینی است. اگر جنس پوست بینی ضخیم باشد بینی گوشتی است. شکل گیری بینی در رینوپلاستی بینی های گوشتی با کار روی بافت قسمت سخت بینی یعنی استخوان بینی و غضروف انجام می شود و پوست صورت دستکاری نمی شود.

برداشتن پوست می تواند کمک کننده باشد اما این کار باعث ایجاد زخم شدید می شود و به همین دلیل این کار توصیه نمی شود. بهترین روشی که برای جراحی بینی های گوشتی به کار می رود روش باز است به دلیل این که در روش جراحی بسته بینی به خوبی دیده نمی شود و دسترسی به نوک بینی محدود است.

پوست بینی یکی از اجزا بسیار مهم در بینی است. پوست بینی علاوه بر این که ساختمان زیرین پوست بینی را می پوشاند تعیین کننده نوع بینی است. اگر جنس پوست بینی ضخیم باشد، بینی گوشتی است. شکل گیری بینی در رینوپلاستی بینی های گوشتی، با کار روی بافت قسمت سخت بینی یعنی استخوان و غضروف صورت می گیرد و پوست صورت دستکاری نمی شود.

بر خلاف تصور بیماران که برداشتن پوست می تواند کمک کننده باشد، اما این کار باعث ایجاد زخم شدید می شود و به همین علت این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود. بهترین روشی که برای جراحی بینی های گوشتی به کار می رود روش باز است به علت این که در روش جراحی بسته، بینی به خوبی دیده نمی شود و دسترسی به نوک بینی محدود است.

عوارض جراحی رینوپلاستی

رینوپلاستی بینی استخوانی چگونه انجام می شود ؟

در بین های استخوانی پوست بینی ظریف تر و انعطاف پذیر است. بینی های استخوانی دارای پوست با کیفیت تری نسبت به بینی های گوشتی هستند. پوست بینی و نوع بینی یکی دیگر از فاکتور های مهم جراحی است که به تجربه و مهارت پزشک در نتیجه جراحی موثر است. بهترین پزشک پزشکی است که بتواند روش های مناسب با هر بینی را اجرا کند و میزان رضایت از نتیجه نهایی جراحی بینی را افزایش دهد.

مراقبت های قبل از عمل بینی :

قبل از عمل بینی مراقبت هایی لازم است که افراد باید برای به آن ها توجه کنند تا دوره بهبودی بهتری داشته باشند. در ادامه با مراقبت های قبل از عمل بینی آشنا می شوید :

 • 2 هفته قبل از عمل از آسپرین استفاده نکنید.
 • تنباکو و نیکوتین باعث باریک شدن رگ های خونی و همچنین اختلال در گردش خون می شود، بنابراین حداقل 2 هفته قبل از جراحی بینی از مصرف آن خودداری کنید.
 • 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • روز قبل از عمل به اندازه کافی آب بنوشید.
 • روز قبل از عمل دوش بگیرید. علاوه بر پاکسازی بدن از هرگونه آرایش، لوسیون ها و کرم ها نیز می توانند به آرامش شما کمک کنند.
 • اگر لاک دارید، آن را پاک کنید.
 • حتما بررسی کنید که چگونه به کلینیک یا بیمارستانی که می خواهید بروید تا در روز عمل دچار استرس نشوید.
 • در روز عمل نباید از جواهرات استفاده کنید.
 • در روز عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • آزمایشات و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

برای اینکه نتیجه بهتری از عمل خود داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید. 24 ساعت اول بعد از عمل سخت ترین زمان برای ریکاوری است. هنوز داروهای بیهوشی از بین نرفته است و امکان دارد کمی سر درد، ورم، کبودی و خونریزی بینی داشته باشید. باید در این مدت از داروهای خود استفاده کنید و استراحت کنید. در ادامه به مراقبت های بعد از جراحی بینی می پردازیم :

 • حتما از پزشک خود بپرسید که بهترین زمان برای استحمام بعد از جراحی بینی چه زمانی است.
 • حداقل 24 ساعت پس از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم استفاده کنید تا کبودی و تورم کاهش یابد.
 • تا 24 ساعت از مایعات و غذاهای مخلوط و نرم استفاده کنید. از خوردن غذاها و میوه هایی که نیاز به جویدن دارند مانند هویج، سیب و غیره خودداری کنید.
 • پس از عمل بینی، سفر هوایی در روزهای اول توصیه نمی شود.
 • با دهان باز عطسه یا سرفه کنید تا به بینی خود فشار نیاورید.
 • از فشار روی بینی خودداری کنید زیرا باعث خونریزی می شود.
 • در چند هفته اول از خندیدن و صحبت زیاد خودداری کنید.
 • از خوردن نمک خودداری کنید.
 • از غذاهای مفید برای کاهش تورم صورت غافل نشوید. آب آناناس، آلوئه ورا و کرفس می توانند به کاهش تورم صورت کمک کنند. برای بهتر شدن طعم آب کرفس می توانید آن را با آب هویج مخلوط کنید.
 • هنگام استراحت و خواب بالش زیر سر خود قرار دهید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید.

تفاوت رینوپلاستی باز و بسته در چیست ؟

در رینوپلاستی بسته برش ها داخل بینی زده می شود. در رینوپلاستی باز پزشک قاعده بینی را در محل کلوملا برش می زند. بافت کلوملا نواری باریک است که پره های بینی را جدا می کند. رینوپلاستی بسته بیشتر از نوع دیگر جراحی انجام می شود. بعضی از پزشکان می گویند رینوپلاستی بسته سریع تر از رینوپلاستی باز بهتر می شود اما بعضی ها می گویند رینوپلاستی باز کنترل بیشتری را در هنگام عمل برای پزشک فراهم می کند و نتیجه یکنواخت تری دارد.

دوران ریکاوری چقدر طول می کشد ؟

ریکاوری بعد از رینوپلاستی مستلزم به زمان و صبوری است. بعد از جراحی انتظار تورم و کبودی را داشته باشید که این کبودی می تواند باعث سیاه شدن زیر چشم باشد. بیشتر بیماران می گویند در این دوره از کیپ شدگی بینی رنج می برند و مجبور بودند از دهان نفس بکشند.

درد می تواند یکی از عوامل باشد ولی انتظار نداشته باشید که در این دوره به راحتی بخوابید یا ظاهری دلنشین داشته باشید. یک هفته بعد از جراحی بسته به پیشرفت بهبودی شما آتل و یا گاز پانسمان قرار گرفته در بینی باز می شود و خارج می شود. بعد از این کار می توانید از راه بینی نفس بکشید و خواب بهتری داشته بالشید و بینی خود را نظافت کنید.

بعد از 10 تا 14 روز تورم و کلودی فروکش می کند تا بتوانید به فعالیت های خود ادامه دهید. بیشتر پزشکان توصیه می کنند یک ماه برای از سر گرفتن فعالیت ها و ورزش های سنگین صبر کنید. از استفاده از عینک یا عینک آفتابی دوری کنید تا وقتی پل بینی التیام یابد. بعد از جراحی بینی سعی کنید به پزشک مراجعه کنید و پزشک را در جریان همه چیز بگذارید.

آیا رینوپلاستی درد دارد ؟

بیشتر افراد تا چند روز از داروهای مسکن تجویزی استفاده می کنند و سپس داروی مسکن خود را داروی بدون نسخه تغییر می دهند. ممکن است تغییراتی در تنفس خود تجربه کنید و نیاز باشد به صورت نشسته بخوابید که برای کاهش تورم توصیه می شود.

این کار ممکن است سخت تر از سر کردن با درد بینی باشد. بیشتر بیماران می گویند دردناک ترین بخش عمل برداشتن پانسمان داخل بینی یا پرکننده هایی است که برای کنترل خونریزی استفاده شده است. هر پزشکی از پانسمان داخل بینی استفاده نکرده و آن را توصیه نمی کند.

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟ 

سن قانونی که فرد می تواند برای خودش تصمیم بگیرد 18 سال است. اما از لحاظ علمی دخترها از 16 تا 18 سالگی و پسرها از 18 تا 20 سالگی می توانند مورد جراحی زیبایی قرار بگیرند به شرط اینکه رضایت والدین وجود داشته باشد. برای جراحی بینی تا 60 سالگی به شرطی که بیماری داخلی وجود نداشته باشد امکان جراحی وجود دارد.

آیا این درست است که بینی بعد از مدتی که از عمل گذشت به حالت اول خود بر می گردد ؟

بینی عمل شده دو ماه زمان نیاز دارد که نسوج نرم آن تا حدی ترمیم شده یا اصطلاحا چوش بخورد و در این مدت تحت تاثیر جاذبه زمین بینی به سمت پایین و محل قبلی خود کشیده می شود و اگر لازم باشد پزشک در این مواقع توصیه هایی مانند زدن چسب یا ماساژ به بیماری دهد که تا حدی از این پدیده جلوگیری شود و بعد از این مدت دیگر بینی به سمت پایین کشیده نمی شود.

بعد از عمل بینی دچار تورم می شوید که مقدار آن بسته به نوع عمل جراح و جنس پوست بیمار متفاوت است و برای اینکه این ورم از بین برود یک سال زمان لازم است. بینی بعد از عمل از نظر شکل ظاهری تا حدود یک سال تغییر داشته که این تغییرات بیشتر در جهت مثبت و منفی است اما بعد از این زمان دیگر بینی شکل ثابتی پیدا کرده و تغییر نمی کند و می توان گفت عمل بینی جز معدود جراحی های زیبایی است که نتیجه آن تا آخر عمر باقی می ماند و برگشت به شکل قبلی امکان ندارد.

آیا رینوپلاستی درد دارد ؟

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینی و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. درباره عوارض جراحی رینوپلاستی اطلاعات کسب کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بینی بزنید. ممنون از اینکه تا ادامه مقاله عوارض جراحی رینوپلاستی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره عوارض جراحی رینوپلاستی در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تفاوت جراحی بینی مردان و زنان❤️【در سال 1401】
نوشتهٔ بعدی
هزینه جراحی بینی استخوانی سال 1401 ❤️

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)