رینوپلاستی چیست؟

راینوپلاستی ، سپتوراینوپلاستی

رینوپلاستی چیست؟ راینوپلاستی عبارت است از رفع اشکالات ظاهری بینی که در آن استخوان ها و غضروف های بینی تصحیح می گردند. بینی ها عمدتاً به گوشتی و استخوانی دسته بندی می شوند. ساختمان بینی از پوست ، عضله ، غضروف ، استخوان و نسج همبندی است و تناسب این اجزا در افراد مختلف متفاوت است .

بعضی ها استخوان های بینی کوتاه و کوچک، بعضی ها غضروف های ضعیف و نرم ، برخی پوست نازک یا ضخیم وچرب و عده ای سوراخ  بینی کوچک و عده ای دیگر سوراخ بینی فراخ دارند. بطور کلی بینی ظاهراً از دو قسمت ثابت (استخوان) و نسبتاً متحرک (غضروف و نسج نرم) تشکیل شده است .

رینوپلاستی چیست؟

معمولاً وقتی فقط قسمت ثابت بینی نیاز به مداخله ی جراحی دارد، آن را بینی استخوانی می نامند و اگر قسمت پایینی بینی که نسبتاً متحرک است ناهنجاری داشته و اقدام جراحی نیاز داشته باشد، بینی را گوشتی قلمداد می کنند که بسته به وضعیت پوست ، عضله ، نسج همبندی و غضروف بینی دسته بندی های متفاوت دارد و تجربه و مهارت کافی برای جراحی زیبایی بینی نیاز دارد و مستلزم وقت کافی می باشد. (گاهی بیش از سه ساعت)

نکات کلیدی که در راینوپلاستی بایستی به آنها توجه شود علاوه بر بکارگیری ذوق هنری در ایجاد آن، سعی در هماهنگ کردن نسبت ابعاد بینی و صورت است، به گونه ای که طول بلندی بینی یک سوم صورت ازرستنگاه موی سر تا برجستگی چانه و پهنای آن یک پنجم صورت ازکناره لاله ی گوش و ارتفاع آن (فاصله نوک بینی از صورت) تقریباً نصف طول بینی از ریشه تا نوک بینی باشد.

بنابراین شکل دادن به قسمت نسج نرم بینی خصوصاً اگر غضروف های ضعیف داشته یا پوست نازک داشته باشد نیازمندکارزیاد و گه گاه، طاقت فرساست.

بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

سپتوراینوپلاستی

رینوپلاستی چیست؟ عمل جراحی سپتوراینوپلاستی شامل دو عمل مجزای سپتوپلاستی و راینوپلاستی است. سپتوپلاستی جهت رفع اشکالات تیغه میانی است تیغه میانی بینی (سپتوم) دیواره ای است که فضای داخلی بینی را به دو مجرای مجزا تقسیم می کند . نیمه ی تحتانی این تیغه غضروفی و نیمه فوقانی، خلفی و کف آن استخوانی است.

اجزای بینی شامل تیغه ی بینی و ظاهر آن تا پایان بلوغ رشد می کند و بر ابعادش افزوده می شود و در طی دوران بلوغ ممکن است تغییر شکل تیغه میانی بینی و انحراف آن از خط وسط باعث تغییر شکل ظاهری بینی و انحراف آن از خط وسط گردد .

سپتوراینوپلاستی

(اما معمولاً کجی تیغه میانی بینی در داخل بینی است و تاثیری روی شکل ظاهری بینی ندارد.) کجی تیغه میانی گاهی در اثر ضربه در هر مرحله ای از زندگی ممکن است ایجادشود و باعث گرفتگی یک یا هر دو مجرای تنفسی، خرخر شبانه، کاهش حس بویایی و خشکی بینی ، دهان و یا خون دماغ می شود و گاهی عوارضی از قبیل سینوزیت مشکلات گوش و یا مشکلات قلبی ریوی را باعث می گردد .

تیغه ی میانی ساختار داخلی بینی (شاخک های بینی و دهانه ی سینوسهای زیرآنها) را در دو سمت از یکدیگر جدا می کند. به طور طبیعی باید فاصله ای معین بین شاخک های طرفی و تیغه میانی وجود داشته باشد تا تماس هوا در گذر از بینی با شاخک ها به حداکثر خود برسد.

بنابراین اختلال در ساختار تیغه میانی باعث اختلال در ساختار شاخک های طرفی می شود بدین ترتیب که در انحراف تیغه ی میانی دور شدن تیغه از شاخک های طرفی باعث بزرگتر شدن شاخک ها میشود تا فاصله ی مذکور حفظ شود و تهویه هوای تنفسی صورت گیرد در حالی که در سمت مقابل شاخک ها کوچکتر می شوند تا فاصله ی مذکور در سمت مقابل نیز حفظ گردد.

رینوپلاستی چیست؟

نکته ی قابل توجه آنست که پس از عمل جراحی سپتوپلاستی و کشاندن تیغه میانی به خط وسط باعث می شود مسیر جریان هوا در سمتی که شاخک های بینی بزرگ شده بودند تنگ شود و گاهی برای ایجاد مسیر هوایی مناسب لازم است اقدام جراحی روی شاخک های بینی صورت گیرد.

خدمات جراحی و زیبایی دکتر کمال هادی بهترین جراح بینی در تهران به شرح زیر می باشد

بهترین دکتر برای عمل ترمیمی بینی

جوانسازی پوست با لیزر

جوان سازی کردن پوست و بالا کشیدن صورت

بهترین جراح بینی گوشتی در تهران

 بالا کشیدن خم های ابرو و پیشانیرینوپلاستی چیست؟

جراحی زیبایی لاله گوش

برجسته کردن گونه

رینوپلاستی چیست؟ به جرات می توان گفت یکی از بهترین دکتر جراحی زیبایی بینی گوشتی در تهران دکتر کمال هادی هستند که نمونه کارهای زیادی در این زمینه دارند.

امتیاز دهید
, ,
نوشتهٔ پیشین
چسب زدن پس از جراحی بینی
نوشتهٔ بعدی
9 نکته بسیار مهم که قبل از انجام جراحی پلاستیک باید بدانید!

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)