اقدامات قبل از جراحی بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با اقدامات قبل از جراحی بینی آشنا کنیم.  امروز بعضی از افراد از بینی خود ناراضی هستند و به دنبال راهی برای زیباتر شدن ظاهر بینی خود می گردد و بعضی از افراد هم دچار ایرادات مشکلاتی هستند که می خواهند آن ها را برطرف کنند که با جراحی بینی این مشکلات درمان می شود. امروزه جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است که بسیاری از افراد در هر سن و سالی از این جراحی استفاده می کند. در ادامه برای آشنا شدن با اقدامات قبل از جراحی بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یکی از جراحی های زیبایی است که طرفدار زیادی دارد و جراحی با هدف بهتر شدن ظاهربینی و از بین رفتن مشکلات بینی انجام می‌شود. در علم پزشکی به جراحی بینی رینوپلاستی یا راینوپلاستی گفته می شود. پزشک در ساختار بینی تغییراتی انجام می‌دهد که فرم بینی را درست می‌کند و مشکلات تنفسی را از بین می برد. مشکلاتی مانند کج بودن بینی، گوشتی بودن بینی، قوز بینی، افتادگی یا پهن بودن بینی برطرف می شود. یکی از محبوب‌ترین جراحی‌ها در کشور ایران جراحی بینی است که همین افراد از کشورهای دیگر به ایران می‌آیند تا از این جراحی استفاده کنند.

جراحی بینی چیست ؟

دلیل انجام جراحی بینی :

مشکلات بینی امکان دارد از زمانی که متولد می شویم به صورت مادرزادی وجود داشته باشد و یا بعد از یک حادثه و یا تصادف ایجاد شوند. وضعیت افراد به صورت مادرزادی با مشکل انحراف بینی متولد می شوند و بعضی دیگر در اثر ضربه‌ای در ورزش دچار شکستگی و کشته شدن تیغه بینی می‌شوند که این مشکلات با استفاده از جراحی بینی درمان می شود.

انواع روش های جراحی بینی :

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته انجام می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش‌های جراحی بینی است که در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارد و می‌تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد. این روش برای افرادی است که ایرادات و مشکلات زیادی در بینی دارند. در این روش پزشک با یک برش کوچک در ناحیه بین دو سوراخ بینی پوست را از بینی بلند می‌کند و تغییرات لازم را در استخوان و غضروف بینی انجام می دهد. برای جراحی بینی گوشتی و بینی هایی که انحراف یا قوز دارند از این روش جراحی استفاده می‌کنند. مدت زمان این جراحی بیشتر از روش‌های دیگر است. برش ها و بخیه ها در این روش در بیرون بینی است و بعد از مدتی از بین می‌رود.

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی دیگر از روش های جراحی بینی است که در این روش پزشک دسترسی کمی به همه نقاط بینی دارد از این روش برای بینی هایی که مشکلات کمی دارند استفاده می‌کند. برش ها و بخیه ها در این روش در داخل بینی است و دیده نمی شوند. در این روش پوست بینی برداشته نمی‌شود و افراد بعد از جراحی درد و تورم کمتری را مشاهده می کنند. از مزیت های این روش این است که برش و جای زخم روی پوست دیده نمی‌شود و از عیب های این روش دسترسی به داخل بینی است. مدت زمان این جراحی کمتر از روش های دیگر است.

سن مناسب برای جراحی بینی :

هنگامی که نوجوانان به سن بلوغ می رسند ممکن است تغییراتی در ظاهر خود مشاهده کنند که احساس کنند زشت هستند و باعث کاهش اعتماد به نفس در آن ها می‌شود و به دنبال راه هایی برای زیباتر شدن می گردند. جراحی بینی باید بعد از تمام شدن دوره بلوغ و بسته شدن صفحات رشد بینی انجام شود زیرا در غیر این صورت بینی شما به حالت اول برمی گردد. صفحات رشد بینی در دختران در ۱۵ سالگی و در پسران در ۱۶ سالگی اتفاق می‌افتد و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن ۱۶ سالگی و در پسران در سن ۱۷ سالگی است. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی خود بگیری باید صبر کنید تا صفحات رشد بینی شما بسته شود و دوره بلوغ شما تمام شود.

مراحل جراحی زیبایی بینی

برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراحلی را طی کنید که در ادامه به این مراحل می پردازیم.

انتخاب پزشک :

یکی از مهمترین کارهایی که هر فرد باید قبل از جراحی بینی انجام دهد انتخاب پزشک مناسب است زیرا پزشک می‌تواند در جراحی و شما تأثیر مثبتی بگذارد. انتخاب پزشک بسیار دشوار است و باید در انتخاب آن دقت کرد. سعی کنید از افراد با تجربه کمک بگیرید و از افرادی که قبلاً این جراحی را انجام دادند و پرس و جو کنید. در فضای مجازی تحقیق کنید و سعی کنید در صورت انتخاب پزشک شماره نظام پزشکی او را چک کنید زیرا این موضوع اهمیت زیادی در تحقیقات دارد و قبل از جراحی سعی کنید عکس های قبل و دکترای پزشکی را بررسی کنید.

جلسه مشاوره :

یکی از مهمترین کارها در مراحل جراحی بینی جلسه مشاوره با پزشک است که در این جلسه می توانید همه سوالاتی که در زمینه جراحی بینی دارید از پزشک بپرسید و باید در این جلسه نیازهای روحی و مشکلات جسمی که از بینی دارید را بیان کنید. باید انتظارات و خواسته های خود را به پزشک اطلاع دهید و سوالات خود را در خصوص جراحی بینی از آن بپرسید.

بیهوشی :

یکی از مراحل جراحی زیبایی بینی بیهوشی است که بعد از مراجعه به کلینیک یا بیمارستان به اتاق جراحی هدایت می شوید و در اتاق جراحی با حضور متخصص بیهوشی مراحل لازم برای بیهوشی را انجام می دهید و با تزریق داروی بیهوشی این مرحله انجام می‌شود و پزشک جراحی را آغاز می‌کند. اگر سابقه دارویی و حساسیتی به داروهای بیهوشی دارید قبل از جراحی با پزشک در میان بگذارید بعد از بیهوشی پزشک بر اساس نوع جراحی بینی کار را شروع می‌کند و در این زمان تغییرات مورد نیاز در غضروف و استخوان بینی انجام می‌دهد و اگر مشکلات و ایراداتی مانند پلید و یا قوز روی بینی وجود داشته باشد درمان می‌کند و ناحیه برش  را بخیه می زند.

گچ و آتل بینی :

پزشک بعد از تمام شدن جراحی و زدن بخیه ها با استفاده از گچ یا آتل بینی روی بینی را محدود می‌کند و پانسمان مخصوص بینی انجام می شود و با استفاده از آتل سه بعدی که با تکنولوژی پرینتر سه بعدی ساخته می شود میزان تورم کنترل می شود تا بعد از یک هفته آتل برداشته شود یا گچ باز شود و این روش برای کنترل تورم و کبودی تاثیر دارد.

دوران نقاهت :

بعد از تمام شدن جراحی بینی دوره نقاهت شروع می‌شود. برای اینکه در نتیجه خوبی از جراحی بینی بگیرید باید این مراقبت ها را به خوبی انجام دهید و هر چقدر این مراقبت ها با دقت بیشتری انجام شود نتیجه جراحی بهتر است. بعد از یک هفته آتل و گچ باز می‌شود و چسب بینی جای آن را می گیرد و بعد از این روش ها باید مراقبت‌ها را انجام دهید و تورم بینی کاهش یابد و شکل و فرم بینی مشخص شود.

آیا جراحی بینی خطرناک است ؟

جراحی بینی اگر توسط پزشک متخصص و قابل اعتماد انجام شود هیچ خطر و عوارضی ندارد اما اگر همان جراحی بینی توسط پزشک بی تجربه انجام شود می‌تواند عوارض و خطراتی در پیش داشته باشد.

مراحل جراحی زیبایی بینی

عوارض و خطرات جراحی بینی :

جراحی بینی مانند سایر جراحی های دیگر می‌تواند عوارض و خطراتی داشته باشد که در ادامه با عوارض جراحی بینی آشنا می شوید :

 • آسیب به عصب بویایی
 • حساسیت به داروی بیهوشی بعد از جراحی بینی
 •  انحراف نوک بینی و عدم قرینگی
 • بی حسی دائمی بینی و ناحیه اطراف جراحی
 • خونریزی بعد از جراحی بینی
 • عدم تقارن در پره های بینی
 • عفونت و به وجود آمدن مشکلات ناشی از عدم مصرف آنتی بیوتیک
 • اختلالات تنفسی ناشی از آسیب به آناتومی دستگاه تنفس در ناحیه بینی
 • اسکار پوستی در پره های بینی

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه مدل جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی و جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می‌شود.

جراحی بینی طبیعی:

جراحی بینی طبیعی یکی از مدل‌های جراحی بینی است بیشتر آقایان خواستار حین جراحی هستند وضع این مدل جراحی استفاده می کنند زیرا در این مدل شما یک بینی طبیعی دارید همه ایرادات و مشکلات بینی شما برطرف می شود و ظاهر بینی شما حفظ می شود.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر بر روی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی است. برای انجام این روش باید در انتخاب پزشک دقت کنید زیرا این یک روش حساس است و نیازمند دقت و تجربه زیادی است. پزشک باید در تغییر سایز بینی و فاصله بین بینی و لب دقت زیادی داشته باشد زیرا بینی حالت خوکی می‌گیرد و باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی در افراد می‌شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

بیشتر خانم ها خواستار این جراحی هستند زیرا این جراحی هر دو ویژگی و خصوصیت های جراحی بالا را دارد یعنی شما یک بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید.

عمل بینی گوشتی :

تقویت غضروف های بینی و استحکام ساختار آن همراه با فرم دهی به بینی انجام می شود که نتیجه آن مثبت و برگشت پذیر است و افتادگی بینی گوشتی را کم می کند. این روش جراحی غضروف را از تیغه وسط بینی با سپتوم برداشته و در قسمت نوک بینی قرار می دهد تا باعث تقویت غضروف های نوک بینی شود.

برگشت پذیری بینی گوشتی :

بیشتر افراد که بینی آن ها گوشتی است از فرم بینی خود ناراضی هستند و می خواهند جراحی بینی انجام دهند اما با شنیدن برگشت پذیری بینی گوشتی به شک می افتند و نا امید می شوند. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و روش های جراحی این مشکلات از بین رفته است و می توانید با خیال راحت جراحی بینی انجام دهید. اگر هنوز شک و تردیدی دارید می توانید با یک پزشک جراحی بینی گوشتی مشورت کنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی

برای این که دچار عوارض و خطرات نشوید و دوره بهبودی مناسبی داشته باشید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با اقدامات قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • سعی کنید 8 ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 •  اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 •  2 هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز عمل پرهیز کنید.
 •  دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون شده، حداقل 2 هفته قبل از عمل بینی از استفاده آن دوری کنید.
 •  روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
 •  حتما راه های رسیدن به ناحیه کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.
 •  شب قبل از عمل دوش بگیرید.

مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی :

مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی بعد از جراحی بیشتر از بینی های استخوانی است زیرا تورم در این نوع بینی ها بیشتر است و به این دلیل پزشک توصیه می کند زمان زیادی از چسب بینی استفاده کنید. 4 تا 6 هفته درست چسب زدن می تواند باعث شکل گیری بهتر و استحکام بینی شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی

هفته اول بعد از جراحی بینی :

پس از عمل سعی کنید غذاهای آبکی و نرم مانند سوپ مصرف کنید. از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارد، پرهیز نمایید. در صورت سرماخوردگی یا احساس تنگی نفس از داروهایی مانند آنتی هیستامین استفاده کنید. این باعث باز شدن و رفع گرفتگی بینی می شود. فراموش نکنید گرفتگی ناشی از تورم به مدت ۱۰-۷ روز بهبود نمی یابد. بنابراین از آنتی هیستامین زیاد استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث خواب آلودگی شود. فقط در صورت نیاز مصرف کنید.

کمپرس سرد را تا آنجا که ممکن است پس از عمل ادامه دهید. شما باید به مدت سه روز مداوم هر ۱۵ دقیقه تا نیم ساعت کمپرس سرد روی بینی خود استفاده کنید.  کمپرس سرد را می توانید با استفاده از یک ظرف آب یخ و یک عدد پد تمیز انجام دهید. تا جایی که ممکن است حالت نشسته یا ایستاده خود را حفظ کنید تا تورم کاهش یابد. به یاد داشته باشید که فقط هنگام خواب یا خستگی باید استراحت کنید. بینی حدود دو هفته پس از جراحی متورم است و حدود شش تا نه ماه طول می کشد تا ۹۰ درصد تورم برطرف شود. به پشت بخوابید طوری که سرتان با بالش در زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه قرار بگیرد. بهتر است از یک بالش اضافی هنگام خواب استفاده کنید.

برش های خارجی را با پراکسید هیدروژن تمیز کنید و وازلین را چهار بار در روز استفاده کنید. همچنین می توانید داخل بینی را با پراکسید به آرامی تمیز کنید. هرچقدر که می توانید از اسپری نمکی بینی استفاده کنید تا خون خشک شده از داخل بینی پاک شود. از ماساژ دادن بینی پرهیز کنید، زیرا این کار بر خلاف باور عمومی در کاهش ورم بینی تاثیری ندارد. ماساژ بینی بعد عمل زمانی مفید است که جراح تشخیص دهد فشار آوردن به بخشی از بینی باعث فرم دهی بهتر آن می شود، اما این نیز بستگی به روش عمل و تشخیص پزشک دارد. سر خود بینی را ماساژ ندهید، زیرا در صورت تمرینات غیر اصولی بینی و نتایج عمل با شکست مواجه خواهند شد.

شما می توانید بعد از جراحی بینی تحت نظر پزشک کورتون تزریق کنید این می‌ تواند میزان تورم و بافت اسکار را کاهش دهد و از این طریق روند بهبودی را تسریع نماید. دندان های بالا را با دقت مسواک بزنید.  از زدن ضربه یا فشار روی دندان ها هنگام شستشو دهان اجتناب نمایید.  در صورت بروز عطسه بعد عمل بینی، دهان باز شود. در صورت بروز خونریزی از اسپری بینی ضد احتقان مانند آفرین یا نئو سینفرین استفاده کنید. اگر خونریزی دارید، بی حرکت بمانید. بیشتر خونریزی ها خود به خود متوقف می شوند. اگر خونریزی به مدت ۱۰ دقیقه ادامه یافت با پزشک تماس بگیرید.

از بلند کردن اجسام سنگین این خودداری کنید. به هیچ وجه برای بلند کردن این اجسام خم نشوید. از قرار گرفتن در موقعیت هایی که ممکن است باعث ضربه به بینی بعد عمل شود دوری کنید. از طریق بینی استشمام و یا تنفس نکنید. هر قطره یا دارویی را درون بینی خود نریزید مگر اینکه پزشک دستورالعمل استفاده از آن را به شما داده باشد.

کلام آخر

قبل از عمل بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بزنید. مراقبت های بعد از عمل بینی را انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید. دستورات لازم را به خوبی انجام دهید و داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است در اسرع وقت استفاده کنید. ممنون از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
جراحی انحراف بینی
نوشتهٔ بعدی
مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)