جراحی انحراف بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی انحراف بینی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی است. بینی یکی از مهم ترین اعضای صورت است که زیبایی آن باعث زیبایی کل صورت می شود به همین دلیل برای جراحی بینی باید بسیار در انتخاب پزشک دقت شود. برای آشنا شدن با جراحی انحراف بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

انسان ها زیبای هستند و زیبایی را دوست دارند. با پیشرفت علم پزشکی به انسان ها این امکان داده شده است که مهم ترین عضو ظاهری بدن طوری که دوست دارند تغییر دهند. عمل بینی از اولین روش های عمل های زیبایی برای بهتر شدن ظاهر افراد در دنیا است که بسیاری طرفدار دارد.

جراح پلاستیک، غضروف و استخوان بینی را برای رسیدن به ظاهر مناسب تغیر می دهد. برای افرادی که از اندازه و شکل بینی خود ناراضی هستند جراحی بینی یکی از بهترین روش ها است. رینوپلاستی تا حدی می تواند ویژگی های صورت را بهتر کند و به افراد کمک کند تا اعتماد به نفس تازه ای پیدا کنند. عمل بینی برای اصلاح نقص های ساختاری مانند مواردی که باعث مشکلات تنفسی به کار گرفته می شود.

جراحی بینی چیست ؟

اهداف جراحی بینی :

عمل بینی می تواند برای تغییر شکل و اندازه بینی استفاده شود. در ادامه به اهداف جراحی بینی می پردازیم:

 • جراحی بینی  می تواند استخوان بینی را باریک کنند.
 • سوراخ بینی را تنگ یا گشاد کنند.
 • بینی کج شان را صاف کنند.
 • جراحی بینی می تواند نوک بینی را تغییر دهند.
 • زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر دهند.

مدل های عمل بینی

مدل های جراحی بینی به سه دسته تقسیم می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

عمل بینی طبیعی :

جراحی بینی طبیعی برای از بین بردن عیب های ظاهری و حفظ کردن ظاهر طبیعی بینی انجام می شود. آقایان این بیشتر از این روش برای جراحی بینی استفاده می کنند. در این روش به غیر از عملکرد تنفسی ظاهر بینی هم حفظ می شود.

عمل بینی فانتزی یا عروسکی :

جراحی بینی برای کوچک تر کردن سایز بینی انجام می شود که به آن عمل بینی فانتزی می گویند. در این نوع عمل باید پزشک تخصص و تجربه داشته باشد. کوچک دن سایز بینی می تواند مشکلات تنفسی به وجود بیاورد. این تغییر سایز و بالا رفتن نوک بینی باعث تغییر زاویه بین بینی و لب می شود. اگر تغییر زاویه بینی زیاد باشد بینی خوکی می شود و باعث مشکلات تنفسی می شود.

عمل بینی نیمه فانتزی :

عمل بینی نیمه فانتزی ویژگی و خصوصیت هایی داد که در مدل بینی های فانتزی و طبیعی وجود دارد اما داشتن قوس روی بینی نشان دهنده عمل زیبایی بینی می باشد. این نوع عمل بینی در بین خانم ها بیشتر رواج دارد.

جراحی انحراف بینی چیست ؟

تیغه بینی یا سپتوم دیواره ای است که از استخوان و غضروف تشکیل شده است که دو مجرای بینی را از هم جدا می کند. انحراف بینی زمانی اتفاق می افتد که تیغه بینی به یک طرف حرکت کرده است. بعضی از افراد با عوارض انحراف تیغه بینی به دنیا می آیند اما در بعضی از موارد این عوارض می تواند به صورت ثانویه و در طول یک آسیب یا ضربه اتفاق بیفتد. بیشتر افرادی که به انحراف بینی دچار هستند یک مجرای بینی دارند که کوچک تر از مجرای دیگر است.

این موارد می تواند باعث اختلال در تنفس شود. از علائم دیگر انحراف تیغه بینی می توان به خونریزی و درد در ناحیه صورت اشاره کرد. جراحی تنها روش ترمیم انحراف تیغه بینی است. سپتوپلاستی اسم دیگر جراحی اصلاح تیغه بینی است. این نوع جراحی می توان به اصلاح تیغه بینی پرداخت و جریان هوا به راحتی در بینی عبور کند.

آمادگی برای جراحی انحراف تیغه بینی :

از بیمار درخواست می شود که از دو هفته قبل از جراحی از مصرف بعضی از داروهای خاص دوری کنند. این داروها شامل آسپیرین، ایبوپروفن و داروهای دیگر رقیق کننده خون هستند. این روش برای کاهش خطر خونریزی اضافه در طول جراحی و بعد از آن است. اگر به داروی خاصی حساسیت دارید پزشک خود را در جریان بگذارید. در بعضی از موارد جراحی بیماران توسط بی حسی موضعی صورت می گیرد و ناحیه بینی و اطراف آن بی حس می شود. در بیشتر موارد بیماران تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد این به این معنی است که در همه مراحل جراحی بیمار کاملا خواب است.

اگر بیمار تحت بیهوشی قرار بگیرد شب قبل از جراحی بعد از نیمه شب هیچ خوراکی و آشامیدنی نباید استفاده کند. اگر در طول جراحی و زمان بیهوشی بیمار حالت تهوع داشته باشد از استفراغ و خفه شدن جلوگیری می کند. یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود را همراه خود ببرید تا بتوانید بعد از جراحی با او به خانه برگردید. بیهوشی عمومی می تواند باعث گیجی شود و فرد نتواند رانندگی کند. قبل از جراحی از بیمار عکس هایی گرفته می شود که این عکس ها مقایسه قبل و بعد از جراحی است که به بیمار کمک می کند تا تغییراتی که ایجاد شده را مشاهده کند.

خطرات عمل انحراف بینی

در بعضی از موارد نتیجه جراحی همانطور که خود فرد می خواسته است نمی شود و نیاز به جراحی ثانویه است. جراحی انحراف بینی مانند سایر روش های دیگر خطرات و عوارض دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم :

 • خونریزی
 • اسکار و جای بخیه
 • به وجود آمدن سوراخ در تیغه بینی، که شکل یک حفره در تیغه بینی است.
 • تغییر در شکل بینی
 • تغییر رنگ پوست بینی
 • کم شدن حس بویایی

خطرات جراحی انحراف بینی

دوران نقاهت بعد از جراحی انحراف بینی چگونه است ؟

جراحی انحراف تیغه بینی به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری بیمار نیست در بیمارستان نیست. در بعضی از موارد نیاز است که بیمار در بیمارستان بستری شود ولی اکثر افراد همان روز جراحی می توانند به منزل بروند. بینی بعد از جراحی متورم است و خونریزی و درد از موارد طبعی بعد از جراحی هستند. بری بیمار مسکن تجویز می شود تا بعد از جراحی مصرف کند. پانسمان بینی یک تا دو روز برداشته می شود.

بعد از جراحی انحراف بینی از بیمار خواسته می شود که داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و ایبوپروفن مصرف نکند. این اتفاق برای پیشگیری از خونریزی است. برای چند هفته بعد از جراحی باید از انجام فعالیت های بدنی سنگین دوری کنید تا تورم کاهش یابد و اختلالی در ترمیم ایجاد نشود. بیشتر فعالیت های ورزشی سنگین مثل دویدن، وزنه برداری و فعالیت های ورزشی تماسی نباید انجام شود.

این فعالیت ها فشار خون را بلا می برد و باعث خونریزی سنگین می شود. برخی از نکات دوران نقاهت عبارتند از : بالا قرار دادن سر هنگام خواب به منظور کاهش تورم، ندمیدن در بینی برای حداقل سه روز بعد از جراحی، پوشیدن لباس هایی که نیاز به پوشیدن از ناحیه سر ندارند و از جلو دکمه می خورند.

جراحی انحراف بینی چه نتیجه ای می تواند داشته باشد ؟

زخم های هنگام جراحی درمان می شود و تنفس در مدت زمان کوتاه بعد از جراحی بهتر می شود. شاید برای ترمیم کامل غضروف و دیگر بافت های بینی نیاز به یک سال زمان باشد تا اینکه شکل نهایی بینی مشخص شود. بسیاری از افرادی که می خواهند بینی خود را عمل کنند بعد از جراحی شاهد از بین رفتن علائم انحراف بینی می باشد. در بعضی از موارد بافت های غضروف و بینی در طول زمان تغییر موقعیت می دهند و شاید مجرای بینی را مسدود کند. در این موارد نیاز است که جراحی ثانویه انجام شود و بینی و تیغه بینی اصلاح شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • قبل از جراحی بینی باید 2 هفته قبل داروهای خود را قطع کنید.
 • بعضی از داوها باعث رقیق شدن خون می شوند و امکان دارد خطر خون ریزی در هنگام جراحی را بیشتر کنند به همین خاطر باید چند هفته قبل از جراحی بینی از این داروها استفاده نکنید.
 • اگر حساسیت به دارویی دارید و یا بیماری خاصی دارید باید قبل از جراحی بینی به پزشک اطلاع دهید.
 • در جراحی بینی باید 8 تا 12 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید و باید در روز جراحی ناشتا باشید.
 • بیهوشی باعث خواب آلودگی می شود تا هنگامی که اثرات داروی بیهوشی از بین نرفته است نباید رانندگی کنید و سعی کنید یک همراه داشته باشید تا در روز جراحی بتواند به شما کمک کند.

در هنگام جراحی انحراف بینی چه اتفاقی می افتد ؟

جراحی انحراف بینی به میزان شدن انحراف بستگی دارد که حدودا بین 30 تا 90 دقیقه طول می کشد. بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی با توجه به شرایط بیمار صورت می گیرد. جراح باید برای انجام این جراحی با ایجاد برش در یک طرف بینی به تیغه بینی دسترسی داشته باشد و غشای مخاطی تیغه را بالا می برد و تیغه را به موقعیت مناسب انتقال می دهد.  هنگام عمل سیپتوپلاستی هر گونه مانعی مثل قطعات اضافی استخوان یا غضروف برداشته می شود. آخرین مرحله تغییر موقعیت غشای مخاطی است.

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی :

برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی خود داشته باشیم باید مراقبت هایی را انجام دهیم. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • بعد از جراحی بینی داخل بینی پانسمان قرار می دهند تا افراد دچار خون ریزی نشوند، 1 تا 2 روز بعد از جراحی پانسمان ها خارج می شود.
 • در صورت داشتن درد و برای کنترل آن می توانید از مسکن هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.
 • بعد از جراحی بینی برای کمتر شدن خون ریزی نباید از داروهای آسپیرین و ایبوپروفن و داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند استفاده کنید.
 • بعد از جراحی بینی سعی کنید فعالیت های خود را مانند ورزش کردن شدید، دویدن و وزنه برداری را کمتر کنید تا تورم در صورت شما کمتر شود. این فعالیت های سنگین باعث می شود فشار خون شما بیشتر شود و باعث به خون ریزی می شود.
 • سعی کنید بعد از جراحی بینی در هنگام خواب سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید تا از ورم و کبودی جلوگیری شود.
 • بعد از جراحی بینی از فین کردن و فشار وارد کردن به بینی خودداری کنید.
 • سعی کنید از لباس های دکمه دار استفاده کنید تا هنگام تعویض به بینی شما فشار وارد نشود.

هزینه عمل بینی چقدر است ؟

هزینه جراحی انحراف بینی به عواملی بستگی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

تجربه جراح :

دستمزد پزشک با تجربه و متخصص  نسبت به یک پزشکی که مهارت پایین تری دارد بیشتر است. بسیاری از افرادی که می خواهند بینی خود را عمل کنند تمایل دارند هزینه بیشتری پرداخت کنند زیرا می دانند پزشک باتجربه و متخصص می تواند نتایج بهتری داشته باشد.

امکانات جراحی :

اگر پزشک دارای امکانات انجام عمل در مطب نداشته باشد این کار در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود که این مکان ها هزینه های جداگانه دارد که بستگی به موقعیت و تجهیزات دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد حاضرند هزینه بیشتری برای راحتی و امنیت خود پرداخت کنند.

محل جغرافیایی :

هزینه جراحی پلاستیک مثل بسیاری از کالاها و خدمات در جامعه متفاوت است. عمل جراحی بینی در کلان شهر و در شهرستان متفاوت است. برای مثال هزینه جراحی بینی در تهران نسبت به شیراز گران تر است.

بیهوشی :

جراحی بینی را می توان تحت بیهوشی عمومی انجام داد که این نوع بیهوشی به هزینه های درمان اضافه می کند. دستمزد پزشک متخصص بیهوشی مانند جراحان با توجه به شهرت و تجربه به هزینه های درمان اضافه می کند.

هزینه جراحی انحراف بینی چقدر است ؟

در طی جراحی انحراف بینی چه اتفاقی می افتد؟

این روش به طور کامل در داخل بینی شما انجام می شود. جراح شما یک برش در یک طرف بینی شما ایجاد می کند و مخاط را بلند می کند. این به جراح شما اجازه می دهد تا شکل استخوان و غضروف تیغه بینی را تغییر دهد. گاهی اوقات جراح شما قسمت هایی از استخوان و غضروف را برمی دارد، سپس ساختارهای زیرین بینی شما را تغییر شکل داده و در موقعیت آن قرار می دهد.

پس از آن جراح، آتل نرمی را وارد بینی شما می کند تا بافت بینی را در جای خود نگه دارد، از خونریزی بینی جلوگیری کند و خطر بافت اسکار را کاهش دهد. معمولا اسپیلنت ها در یک هفته باقی می مانند. گاهی اوقات ممکن است فقط بخیه های حل شونده را باقی نگذارد که به مرور زمان خود به خود ناپدید  می شوند.

چگونه می توان بعد از جراحی انحراف بینی  از خود مراقبت کنم؟

بیمار حداقل به یک هفته برای بهبودی نیاز دارد. جراح شما دستورالعمل های خاصی را پس از عمل به شما ارائه می دهد که باید به دقت در این مدت رعایت کنید. در ادامه به بررسی دستورالعمل های کلی برای کمک به بهبودی سریع برسید:

سطح فعالیت

 • پس از جراحی، چند روز را در خانه استراحت کنید. در صورت تمایل می توانید پس از یک هفته فعالیتهای سبک را از سر بگیرید.
 • از دمیدن بنی خودداری کنید و در هفته اول با دهان باز عطسه کنید.
 • اگر پزشک شما سوراخ های بینی تان را با آتل پر کرده است، از خیس شدن اسپیلنت ها در حمام خودداری کنید.

رژیم غذایی

 • رژیم غذایی متناسب با سلامتی خود داشته باشید.

تب

 • اگر تب با درجه 101 درجه یا کمتر دارید، استامینوفن مصرف کنید.
 • اگر تب شدید بیش از 102 درجه دارید، یا اگر تب شما بیش از دو روز طول کشید، با پزشک خود تماس بگیرید.

پانسمان جراحی

 • جراح بعد از عمل، گاز را زیر بینی شما قرار می دهد. معمولا بعد از 48 ساعت گاز را جدا می کند.
 • جراح آتل نرم یا بسته بندی را در داخل بینی عمل شده قرار می دهد. به طور معمول، بسته بندی خود به خود حل می شود. اما اگر آن ها هنوز حضور داشته باشند، پزشک شما آن ها در اولین ملاقات بعد از عمل برمی دارد.

تمیز نگه داشتن محل جراحی

شما باید داخل بینی خود را با آب نمک بشویید، پزشکان به شما نحوه انجام این کار را توضیح خواهد داد.

علائم انحراف بینی :

اغلب ناهنجاری های مربوط به انحراف بینی هیچ علائمی ندارد، و شاید حتی شخص متوجه این مشکل نشود. اما در برخی موارد علائم به شرح زیر است:

گرفتگی یک یا هر دو سوراخ بینی

این گرفتگی بینی می تواند تنفس از بینی را برای فرد دشوار کند. این گرفتگی در زمانی که شما به سرماخوردگی دچار شوید یا آلرژی داشته باشید، بیشتر می شود.

 خونریزی بینی

خشکی بینی به دلیل انحراف بینی رخ می دهد که این احتمال خونریزی از بینی را افزایش می دهد.

درد صورت

اگر چه بحث های زیادی در مورد علل احتمالی درد صورت مرتبط با انحراف بینی وجود دارد، اما انحراف شدیدی که دیواره داخلی بینی را تحت تاثیر قرار دهد، می تواند درد در همان سمتی که انحراف وجود دارد را به همراه داشته باشد.

تنفس صدادار در خواب

این مشکل بیشتر در نوزادان و کودکان مبتلا به انحراف بینی و یا در افراد با تورم بافت بینی رخ می دهد.

 ترجیح دادن خواب به یک سمت

برخی افراد خوابیدن به یک سمت را به علت راحت نفس کشیدن ترجیح می دهند که این می تواند به علت انحراف بینی و گرفتگی یک سمت بینی باشد.

کلام آخر

قبل از انجام جراحی انحراف بینی از افرادی که این عمل را انجام دادند پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست به انجام این جراحی بزنید. سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی بینی انتخاب کنید تا دچار خطرات و عوارض نشوید. مراقبت ها و دستورات لازم را به خوبی انجام دهید و داروهای خود را در اسرع وقت استفاده کنید تا نتیجه مناسبی از این جراحی بگیرید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
جراحی بینی طبیعی مردانه
نوشتهٔ بعدی
اقدامات قبل از جراحی بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)