عمل جراحی بینی چگونه است ؟

شاید برای شما سوال باشد که عمل جراحی بینی چگونه است ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که جراحی بینی یکی از جراحی های پرطرفدار در جهان است که بیشتر در ایران از این جراحی استفاده می کنند و همه افراد در هر سن و سالی خواستار این جراحی هستند. جراحی بینی می تواند مشکلات بینی را از بین ببرد و باعث زیبایی ظاهر بینی شود. در ادامه برای آشنا شدن با جراحی بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های پرطرفدار است که این جراحی با هدف بهتر شدن ظاهر بینی و از بین رفتن مشکلاتی مانند پولیپ، انحراف، شکستگی و جذابیت بیشتر افراد صورت می گیرد. جراحی بینی توسط پزشکان متخصص صورت می گیرد و با یک برش در ناحیه پایینی بینی بین سوراخ های بینی پوست را از روی بینی بلند می کند و تغییرات لازم را در بینی انجام می دهد.

جراحی بینی چیست ؟

انواع شکل فرم بینی :

شکل و فرم بینی افراد با افراد دیگر متفاوت است و هر بینی دارای ویژگی و خصوصیت هایی است که باعث تنوع و تفاوت بین افراد می شود. در ادامه با انواع شکل و فرم بینی در افراد آشنا می شوید :

بینی استخوانی :

بینی استخوانی یکی از بهترین انواع بینی برای جراحی است که در این مدل بینی ساختار بینی طوری است که پوست روی آن نازک و بدون بافت است. جراحی در این نوع بینی ها بسیار مناسب است و نیاز به پیوند غضروف یا استفاده از غضروف مصنوعی نیست. در این نوع بینی ها کمی انحراف دیده می‌شود که در هنگام جراحی به راحتی از بین می‌رود.

بینی گوشتی :

بینی گوشتی یکی از بیشترین مدل های بینی است که این نوع بینی پوست بسیار ضخیمی دارد و غضروف بینی ضعیف است و اگر جراحی بینی توسط یک پزشک بی تجربه انجام شود امکان دارد بینی بعد از مدتی به حالت اول خود برگردد. بینی گوشتی جراحی پیچیده‌ای دارد و برای جراحی آن باید در انتخاب پزشک دقت زیادی داشته باشید.

بینی قوز دار :

اکثر افراد دارای بینی قوز دار هستند که این مدل بینی در اثر یک ضربه عمیق در کودکی و بزرگسالی اتفاق می‌افتد. بینی های قوز دار در استخوان بینی ناهمواری هایی دارند و دچار انحراف هستند که با عمل زیبایی بینی از بین می روند. افرادی که دارای قوز بینی هستند امکان دارد دچار اختلال تنفسی هم باشند و به همین دلیل جراحی آن ها به طور زیبایی و درمانی صورت می گیرد.

برای جراحی بینی چه آمادگی‌های لازم است ؟

برای جراحی بینی باید بعد از نیمه شب تا صبح فردا از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید. اگر سیگار می کشید باید یک هفته قبل از جراحی بینی از مصرف آن خودداری کنید و اگر که ترک سیگار برای شما سخت است پزشک برای شما راهکارهایی پیدا می کند. سیگار به غیر از تاثیرات منفی که روی سلامتی می گذارد می تواند جریان خون در پوست را تحت تاثیر قرار دهد و این به این معنی است که اکسیژن کمتری به پوست برای بهتر شدن زخم می رسد که در این حالت مرگ پوست اتفاق می افتد. مصرف الکل یک هفته قبل از جراحی بینی باید ممنوع شود زیرا الکل می‌تواند روند بهتر شدن را دچار اختلال کند.

پزشک امکان دارد بعضی از داروها را در روز های هفته های آخر جراحی قطع کند. برای مثال داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن می‌تواند باعث بیشتر شدن خونریزی شوند. بعضی از ویتامین ها و داروهای گیاهی مانند ویتامین E و اسیدهای چرب امگا 3 و چای سبز می تواند باعث بیشتر شدن خون ریزی شود. قبل از جراحی باید پزشکی را درباره هر چه که استفاده می کنید مطلع سازید و بعد از عمل داروهایی که پزشک تجویز کرده را باید در اسرع وقت بخورید و بدون گفتگو با او این داروها را قطع نکنید. بعضی از پزشکان امکان دارد قبل از جراحی درمان‌های هومیوپاتی مثل آرنیکا برای شما تجویز کنند. بعضی از پزشکان برای کم شدن تورم استروئید تجویز می کنند.

خطرات و عوارض جراحی بینی

جراحی بینی مانند سایر روش های دیگر دارای خطرات و عوارضی است که این خطرات و عوارض امکان دارد بعد از مدتی از بین برود اما در صورت از بین رفتن این عوارض باید با پزشک خود گفت و گو کنید و اگر نیاز باشد جراحی بینی ثانویه انجام دهید. در ادامه با خطرات و عوارض جراحی بینی آشنا می شوید :

 • خونریزی
 • مشکلات تنفسی
 • عفونت
 • عوارض بیهوشی
 • نیاز داشتن به جراحی اضافی و ترمیمی
 • سوراخ شدن سپتال
 • وضعیت نداشتن از نتیجه جراحی بینی

آیا جراحی بینی خطرناک است ؟

جراحی بینی اگر توسط پزشک متخصص و قابل اعتماد انجام شود هیچ خطری ندارد اما به وجود آمدن شرایط خاص و عوارض طبیعی است اما مراجعه به یک پزشک بی تجربه و بی مهارت امکان دارد خطرات زیادی به بار آورد و نیاز به جراحی ثانویه باشد. پس سعی  کنید در انتخاب پزشک بسیار دقت کنید.

خطرات و عوارض جراحی بینی

نحوه جراحی بینی

اکثر جراحی های بینی تحت بیهوشی در بیمارستان و کلینیک انجام می‌شود. زمان دقیق انجام این جراحی به نوع جراحی بستگی دارد. برای مثال جراحی بینی به روش باز به یک تا سه ساعت زمان نیاز دارد و یا جراحی ثانویه یا ترمیم می تواند زمان بیشتری طول بکشد. در ادامه به نحوه جراحی بینی می‌پردازیم :

بیهوشی :

پزشک ناحیه مورد نظر برای جراحی را بی حس می کنند و با کمی آرام بخش و داروی بیهوشی شما را بیهوش می کنند. جراحی بینی به روش باز و بسته به خاطر پیچیدگی هایی که دارند تحت بیهوشی صورت می‌گیرد در حالی که جراحی های پرکننده فقط با بی حسی انجام می شود.

برش و شکاف بینی :

برش پوست بینی و بخیه ها شکاف ها در روش بسته در داخل بینی صورت می گیرد اما در روش باز همه برش ها و بخیه ها در بیرون بینی است که از طریق این برش‌ها بافی نرمی غضروف نام دارد را بالا می‌کشد که این کار باعث می‌شود تا پزشک به همه نقاط بینی دسترسی داشته باشد و به راحتی بتواند جراحی بینی را انجام دهد.

تغییر شکل دادن فرم بینی :

در این روش پزشک می توانند فرم نوک بینی و بخش‌های بینی را به کمک غضروف های پیوندی تغییر دهد. غضروف های اهدا شده از تیغه بینی یا از گوش و غضروف دنده خارج می‌شوند. اگر تیغه بینی منحرف شده باشد پزشک باید آن را صاف کند و صیقل دهد و اگر نیاز باشد پره ها و حفره‌های بینی باید بسته شود که در این صورت جراحی بینی استاندارد نیست و افراد باید برای از بین رفتن این عوارض جراحی بینی ترمیمی انجام دهند.

بخیه و پانسمان :

بعد از این که فرم بینی توسط پزشک تغییر کرد نوبت بخیه زدن ناحیه برش داده می رسد که در این مرحله پوست های برداشته شده به حالت قبلی خود بر می‌گردند و اگر نیاز باشد پزشک بینی افراد را گچ می گیرد.

دوره نقاهت :

یکی از نکات مهم در جراحی بینی دوران نقاهت است زیرا با رعایت کردن این دوران می توان نتیجه مناسبی از این جراحی گرفت و عوارض و خطرات جراحی بینی را کم کرد. امکان دارد بعد از جراحی بینی با دیدن بینی جدید بسیار مضطرب شوید زیرا چهره شما کبود و ملتهب است اما بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید و نتیجه اولیه را جدی نگیرید زیرا امکان دارد یک سال طول بکشد تا بینی شما فرم نهایی خود را به دست آورد. سعی کنید در این دوران تمام دستورالعمل های پزشک را رعایت کنید و داروهایی را که تجویز کرده در اسرع وقت مصرف کنید و نتیجه مناسبی از این جراحی بگیرید.

بعد از جراحی بینی باید چه مراقبت هایی انجام داد ؟

برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • سعی کنید از کمپرس گرم برای کمتر شدن درد و ورم استفاده کنید.
 • در روز جراحی سعی کنید یک پیراهن دکمه دار بپوشید تا هنگام تعویض به بینی شما فشار وارد نشود.
 • بعد از جراحی برای کمتر شدن ورم روی یک سطح شیب دار بخوابید.
 • از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم استفاده کنید.
 • هنگام نشستن سر خود را بالا بگیرید.
 • زمانی که گچ روی بینی شما قرار دارد سعی کنید خیس نشود.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید تا فشار زیادی به بینی شما وارد نشود.
 • برای کم شدن تورم از غذاهای چرب و مصرف نمک خودداری کنید.
 • تا 1 ماه از فین کردن و فشار وارد کردن به بینی پرهیز کنید.
 • داروهایی که پزشک تجویز می کند را در اسرع وقت استفاده کنید.
 • سعی کنید تا 3 روز بعد از جراحی به حمام نروید.
 • از غذاهای نرم استفاده کنید تا بینی شما فشار وارد نشود.
 • سعی کنید در روز های بعد از جراحی سرما نخورید زیرا عطسه و سرفه در جراحی شما تاثیر می گذارد.
 • تا 3 ماه از ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • فشار و ضربه بعد از جراحی بینی امکان دارد در جراحی شما تاثیر گذار باشد.
 • استفاده از سیگار و مشروبات الکلی برای 1 تا 2 ماه ممنوع است.

انواع روش های جراحی بینی

جراحی بینی یک جراحی تهاجمی است که باعث تغییر شکل بینی و از بین رفتن مشکلات تنفسی بینی می شود. این جراحی انواع مختلفی دارد مانند جراحی بینی به روش باز، جراحی بینی به روش بسته، جراحی بینی ثانویه و جراحی بینی پرکننده که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بینی است که بیشتر پزشکان از این روش استفاده می کنند زیرا در این روش به همه نقاط بینی دسترسی دارند و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهند و این روش برای افرادی مناسب است که می خواهند تغییرات زیادی انجام دهند. پزشکان در این روش پوست بینی را از ناحیه پایینی بینی برش می دهند و پوست را از روی بینی بلند می‌کنند و تغییرات لازم را در غضروف و استخوان های بینی انجام می‌دهند و بعد از تمام شدن جراحی پوست را بخیه می زنند. همه برش و بخیه ها در این روش در بیرون بینی است و می توان آن ها را مشاهده کرد اما بعد از مدتی این برش ها و بخیه ها از بین می روند. مدت زمان این جراحی نسبت به جراحی‌های دیگر بیشتر است.

جراحی بینی به روش بسته :

یکی دیگر از روش های جراحی بینی جراحی بینی به روش بسته است این روش برعکس روش بالا است یعنی پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی ندارد و این روش برای افرادی مناسب است که مشکلات کمتری دارند و می‌خواهند تغییرات کمتری در بینی آنها ایجاد شود. برش و بخیه ها در این روش در بیرون بینی است و مشاهده نمی‌شود و مدت زمان این جراحی کمتر از روش‌های دیگر است.

جراحی بینی ثانویه :

نام دیگر جراحی بینی ثانویه جراحی بینی ترمیمی است که برای درست کردن مشکلات باقی مانده به وجود آمده بعد از جراحی بینی قبلی صورت می‌گیرد. این مشکلات امکان دارد جزئی باشد و به راحتی درست شوند اما بیشتر این مشکلات سخت و پیچیده هستند که به خاطر ضعیف شدن بافت بینی در جراحی قبلی است و امکان دارد روش جراحی را برای پزشک دشوارتر کند.

لیفت بینی با تزریق ژل :

این روش غیر تهاجمی از پرکننده های تزریقی برای صاف کردن زاویه های تیز، پر کردن فرورفتگی های بینی،تغییر زاویه نوک بینی، بازگرداندن تقارن و کوچک تر و جذاب تر نشان دادن بینی استفاده می شود. بیشتر پزشکان برای برداشتن فرورفتگی های بینی با انجام روش های باز و بسته از پرکننده های تزریقی، برای یکنواخت کردن سطح و پل بینی استفاده می کنند که نتیجه این کار همیشگی نیست و نیاز به ترمیم دارد. بعضی از پزشکان امکان دارد از پرکننده های تزریقی بافت نرم مانند Juvederm ، Restylane یا Radiesse برای صاف کردن بی نظمی های بوجود آماده روی سطح بینی بعد از عمل استفاده کنند.

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟

هنگامی که نوجوانان به سن بلوغ می رسند تغییراتی در چهره آن ها ایجاد می شود که که فکر می کنند زشت هستند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و به دنبال راهی برای زیباتر شدن می گردند که یکی از این راه ها جراحی بینی است. جراحی بینی باید بعد از تمام شدن دوره بلوغ انجام شود زیرا جراحی در این دوران باعث می شود بینی شما به حالت قبلی خود برگردد. بهترین سن برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 18 سالگی است.

انواع روش های جراحی بینی

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
عمل بینی نیمه فانتزی
نوشتهٔ بعدی
خونریزی بعد از عمل بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)