شست و شوی بینی بعد از جراحی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با شست و شوی بینی بعد از جراحی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از جراحی ها پرطرفدار در بین مردم است که همه افراد خواستار این جراحی هستند. یکی از مراقبت های مهم شست و شوی بینی بعد از جراحی بینی است که بعد از جراحی مراحل شست و شو توسط پزشک به بیمار آموزش داده می شود. در ادامه برای آشنا شدن با شست و شوی بینی بعد از جراحی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

یکی از بهترین و محبوب ترین جراحی های زیبایی، جراحی بینی است که افراد در هر سن و سالی از این جراحی استفاده می کنند. کشور ایران یکی از کشور هایی است که آمار آن در جراحی زیبایی بینی نسبت به کشور های دیگر بیشتر است.

جراحی بینی هم به صورت زیبایی و هم به صورت درمانی انجام می شود یعنی شما می توانید برای زیبا سازی چهره یا بینی خود آن را عمل کنید یا می توانید برای از بین بردن مشکلات جراحی انجام دهید. جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی هایی است که ساختار بینی و سایز بینی را متعادل می کند و باعث زیبایی و از بین رفتن ایرادات بینی می شود و مشکلات تنفسی را از بین می برد.

جراحی بینی چیست ؟

چه افرادی می توانند جراحی بینی انجام دهند؟

اکثر افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند مگر این که دچار مشکل باشند. افرادی که می خواهند فرم بینی را درست کنند، افرادی که بینی آن ها قوز دارد، افرادی که نوک بینی آن ها پهن است و گوشت زیاد و اضافه دارند و می خواهند آن را از بین ببرند، افرادی که بینی آن ها افتاده است و انحراف و کجی بینی دارند می توانند از جراحی بینی استفاده کنند.

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته صورت می گرد که در ادامه این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم :

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی از روش های جراحی زیبایی بینی است که در این رو پزشک دسترسی کمتری به همه نقاط بینی دارد و این روش برای زمانی است که پزشک می خواهد تغییرات کمی در بینی شما انجام دهد و بینی شما ایرادات زیادی ندارد. در این روش برش ها در داخل بینی است و دیده نمی شود.

جراحی بینی به روش باز :

یکی دیگر از روش های جراحی بینی، جراحی بینی به روش باز است که پزشک در این روش به همه نقاط بینی دسترسی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد  و ایرادات بینی را از بین ببرد. برش ها در این روش روی بینی است و دیده می شود و بعد از مدتی از بین می رود. در این روش با یک برش بین دو بینی پزشک پوست را از نوک بینی بلند می کند و غضروف را شکل می دهد.

آیا بینی بعد از مدتی به حالت قبل خود بر می گردد ؟

بینی عمل شده 2 ماه زمان می خواهد تا ترمیم شود و جوش بخورد و در این مدت تحت تاثیر جاذبه زمین قرار می گرد و به سمت پایین می آید و اگر لازم باشد پزشک توصیه هایی مثل چسب زدن یا ماساژ به افراد می دهد که تا از این اتفاق جلوگیری می کند و بینی به سمت پایین کشیده نشود.

بعد از جراحی بینی امکان دارد دچار تورم شوید که مقدار آن به نوع پوست شما و بینی شما بستگی دارد و فرق می کند و 1 سال زمان نیاز است تا بینی شما بهبود یابد. این تغییرات می تواند مثبت و منفی باشد و بعد از این زمان دیگر بینی شما تغییر نمی کند و و تا آخر عمر باقی می ماند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند؟

بعضی از افراد نباید جراحی بینی انجام دهند و جراحی بینی برای آن ها ممنوع است. این افراد عبارتند از :

 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند
 • زنان باردار
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.

ویژگی های بینی گوشتی و استخوانی :

اگر بینی گوشتی دارید و جراحی بینی را انجام دهید برای مشاهده نتیجه آن باید صبر کنید زیرا دوران نقاهت آن بیشتر است و زمان زیادی برای بهتر شدن نیاز دارد ام بینی های استخوانی نتیجه بهتر و زود تری دارند. بینی هایی که پوست آن ها نازک است و غضروف محکمی دارند استخوانی هستند و بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز بینی و برآمدگی آن باید جراحی زیبایی بینی انجام دهند.

بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف ان ها نرم است و نوک پهنی دارند  غدد چربی روی آن ها زیاد است. جراحی بینی گوشتی می تواند باعث از بین رفتن پهن بودن نوک بینی و افتادگی نوک بینی شود. جراحی بینی برای بینی های استخوانی راحت تر است و نتیجه ان بهتر است. بینی های استخوانی غضروف محکمی دارند و فرم دادن به آن ها راحت تر صورت می گیرد.

مدل های عمل بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی صورت می گیرد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

جراحی بینی طبیعی :

یکی از مدل های جراحی بینی، جراحی بینی به صورت طبیعی است که که در این روش ایرادات بینی شما از بین می رود و شما یک بینی طبیعی دارید. بیشتر آقایان به این روش علاقه دارند و می خواهند بینی طبیعی داشته باشند.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر جراحی بینی فانتزی جراحی بینی به صورت عروسکی است برای کوچک کردن سایز بینی انجام می شود. پزشک باید در این روش دقت داشته باشد زیرا این روش حساس است و ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود. در این روش باید فاصله لب و بینی هماهنگ باشد زیرا بینی حالت خوکی می گیرد و و باعث مشکلات تنفسی می شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

اکثر خانم به این مدل جراحی بینی علاقه دارند و از این روش استفاده می کنند زیرا این روش هر دو خصوصیات روش های بالا را دارد یعنی شما یکی بینی طبیعی با کمی قوس دارید.

مدل های عمل بینی

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که صفحات رشد بینی شما بسته شده باشد و دوره بلوغ شما تمام شده باشد زیرا در دوران بلوغ بینی شما در حال رشد است و تغییر می کند و امکان دارد با جراحی بینی شما به حالت اول برگردد.

باید صبر کنید تا دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود و بعد اقدام به جراحی بینی کنید. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی بسته می شود و بهترین سن برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی می باشد.

اقدامات بعد از جراحی بینی  :

برای اینکه از جراحی خود نتیجه مناسب را بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید زیرا که جویدن و گاز زدن برای شما سخت است.
 • پزشک برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند که این گچ بعد از 1 هفته برداشته می شود.
 • در هنگامی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید با دهان نفس بکشید.
 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • روش درست چسب زدن به بینی را از پزشک خود بپرسید زیرا درست چسب نزدن بینی باعث بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.
 • تا 1 ماه بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید زیرا استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می کند. امکان دارد روی شکل بینی شما تاثیر بگذارد.
 • از گاز زدن و جویدن غذا پرهیز کنید زیرا این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید زیرا فیبر موجود در آن موجب ایجاد یبوست نمی شود.
 • تا 2 هفته بعد از جراحی بینی سر خود را بالا نگه دارید. شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود از چند بالش استفاده کنید. این کار از خونریزی جلوگیری می کند و به کاهش ورم نیز کمک می کند.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید زیرا این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که به بینی شما فشار بیشتری وارد می کند.
 • از انجام فعالیت های سنگین مثل ورزش پرهیز کنید اما بعد از 3 تا 4 هفته می توانید فعالیت خود را دوباره شروع کنید.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید به آرامی بخندید.
 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید زیرا این کار باعث کاهش خونریزی می شود.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • بعد از مرخص شدن از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.

شست و شوی بینی بعد از جراحی

روش شستشوی بینی با سرم بعد از عمل به این صورت است که فرد ابتدا باید بینی را با قطره و سرم مخصوص شستشو دهد که برای راحتی انجام این کار می تواند از سرنگ استفاده کند. افراد باید به این نکته توجه کنند، تا زمانی که داخل بینی بخیه وجود دارد شستشوی بینی باید با دقت بیشتری انجام شود. در هفته اول بعد از جراحی بینی، شستشوی بینی باید هر 2 تا 4 ساعت و سپس هر 8 تا 12 ساعت یک بار انجام شود که به مرور زمان مصرف محلول ها کم می شود.

شست و شوی بینی بعد از جراحی چه اهمیتی دارد ؟

یکی از توصیه های مهم متخصصین زیبایی بعد از جراحی بینی شستشوی مداوم بینی بعد از جراحی است. شست و شو بینی به دو دلیل صورت می گیرد. اول : پیشگیری از عفونت در ناحیه متورم پوست؛ دوم : از بین بردن لخته های خون پس از جراحی.

نکات مهم در شست و شوی بینی :

سرم نباید وارد گلوی انسان شود اما اگر وارد شود مشکلی پیش نمی آید. قبل از شروع شستن بینی، وسایل مورد استفاده باید کاملا شسته و خشک شوند. در هفته اول نیازی به شستشوی بینی با سرم نیست و استفاده از قطره بینی کافی است. بهتر است از سرم بینی در حالت ایستاده و کمی تکیه استفاده کنید. سعی کنید آتل یا گچ را لمس نکنید.

چگونه بینی خود را شست و شو دهیم ؟

دستگاه های مختلفی برای شستشوی بینی بعد از جراحی زیبایی در داروخانه ها وجود دارد. می توانید آن ها را درست کنید، اما در صورت تمایل می توانید از یک سرنگ 10 سی سی استفاده کنید. سوزن را از سر سرنگ خارج کرده و سرنگ را وارد بینی خود کرده و به آرامی محلول را به بینی خود تزریق کنید. لازم نیست مایع وارد گلو شود، اما اگر وارد گلو شود خطرناک نیست.

برای جلوگیری از ورود سرم به گلو، می توانید در حین وارد کردن آن از بینی خود بازدم کنید. شستن بینی به این معنا نیست که مایع را از یک سوراخ بینی وارد و از سوراخ دیگر خارج کنید. امکان دارد مقداری از این مایع در بینی شما باقی بماند، می توانید به آرامی آن را خارج کنید. آن را به طور کامل از هر وسیله شستشویی که استفاده می کنید بشویید و در جایی قرار دهید که کاملا خشک شود.

ساختن مایع شست و شو بینی در خانه :

شما می توانید سرم نمک را در خانه درست کنید. یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب جوش حل کنید و بعد از خنک شدن از آن استفاده کنید.

شست و شوی بینی بعد از جراحی

مشخصات بهترین جراح بینی :

از آنجا که روز به روز تقاضا برای عمل بینی افزایش می یابد و این نوع جراحی زیبایی بسیار رایج شده است، نباید از این نکته غافل شد که این نوع عمل مانند دیگر جراحی ها باید در یک شرایط استاندارد و توسط یک جراح متخصص برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و بر نگشتن انحراف بینی بعد عمل انجام شود. همانطور که در طول مقاله ذکر شد یکی از مهمترین فاکتورهایی که باعث می شود تا یک عمل بینی با نتایج دلخواه و رضایت بخش همراه باشد مهارت و تخصص جراح معالج است. عمل زیبایی بینی توسط جراح پلاستیک، جراح گوش، حلق و بینی و جراح فک و صورت انجام می شود.

یک جراح خوب شنونده صبور و یک مراقب دلسوز است. در واقع وظیفه شناسی یکی از مهم ترین مشخصه های او است.یک جراح متخصص باید تاییدیه های پزشکی معتبر را از وزارت بهداشت و همچنین سازمان غذا و دارو دریافت کرده باشد. سوابق درمانی و جراحی از دیگر فاکتورهایی که باید به آن توجه کنید. جراحانی که سوء سابقه درمانی داشته باشند به طور حتم قابل اطمینان نیستند. یکی دیگر از شاخص های مهم شهرت جراح و جایگاه پزشکی او است. اراِیه یک مشاوره با کیفیت و دقیق نیز از ویژگی های یک جراح متخصص است. یک جراح ماهر باید بتواند از تصویربرداری رایانه ای برای شبیه سازی تغییرات در خط بینی استفاده کند  تا بیماران بتوانند به راحتی اهداف زیبایی خود را تصور کنند.

انواع مدل های عمل بینی چیست؟

مدل‌های عمل بینی به 3 دسته طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه می‌توانید توضیحات هر کدام از این مدل‌ها را ببینید:

جراحی بینی طبیعی

عمل بینی نچرال نوعی از عمل زیبایی بینی است که در آن تنها ایرادات و نواقص بینی اصلاح می‌شود، طوری که جراح از کوچک شدن بیش از حد بینی در زمان جراحی خودداری می‌کند. همچنین قوس بر روی بینی بسیار کم بوده و فاصله بین لب بالایی تا نوک بینی نیز حدودا 90 درجه است. عمل بینی طبیعی مردانه یکی از انواع مدل‌های پرطرفدار جراحی بینی می‌باشد که به دلیل حفظ چهره مردانه مورد علاقه آقایان است.

به صورت کلی به این صورت می‌توان بیان کرد که بینی‌های طبیعی به گونه جراحی می‌شوند که هیچ علائم و نشانه‌ای از عمل بر روی بینی دیده نشود و بینی فرم طبیعی خود را کاملا حفظ می‌کند. معمولا این مدل جراحی بیشتر مورد پسند آقایان است که به همین دلیل به آن عمل بینی مردانه نیز گفته می‌شود.

عمل بینی فانتزی عروسکی

عمل بینی فانتزی و یا جراحی بینی عروسکی نوعی از عمل است که در آن قوس زیادی بر روی پل بینی ایجاد می‌شود و فاصله بین لب بالایی و نوک بینی بیشتر از مدل طبیعی آن است. این مدل از بینی‌ها معمولا برای خانم‌ها استفاده می‌شوند و اکثر مردان تمایل دارند تا بینی آن‌ها به صورت طبیعی عمل شود. همچنین معمولا فرم بینی فانتزی بر روی بینی‌های استخوانی اعمال می‌گردد، زیرا بینی‌های گوشتی غضروف ضعیف‌تری دارند و برای برداشتن بافت زیادی از بینی ممکن است با مشکل مواجه شود.

عمل بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی، ترکیبی از دو نوع بینی طبیعی و فرم بینی عروسکی است که قوس بر روی بینی کمتر از حالت بینی فانتزی می‌باشد. عمل بینی نیمه فانتزی دخترانه برای صورت‌های ظریف و کوچک مناسب است.

کلام آخر

برای انجام جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این جراحی بزنید. دستورات و مراقبت های پزشک را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
انحراف بینی چیست ؟
نوشتهٔ بعدی
انواع جراحی بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)