ماساژ بینی بعد از جراحی بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با ماساژ بینی بعد از جراحی بینی آشنا کنیم. انسان ها زیبا هستند و به دنبال زیبایی و زیبا تر شدن می باشند و با پیشرفت علم و تکنولوژی انسان ها این امکان را دارند که بینی خود را هر طور که می خواهند تغییر دهند. عمل بینی از اولین عمل های زیبایی برای بهتر شدن ظاهر افراد است که در دنیای طرفدار زیادی دارد. برای آقایان و خانم هایی که از بینی خود راضی نیستند جراحی بینی یکی از بهترین راه حل ها برای بهبود ظاهر بینی است. برای آشنا شدن با ماساژ بینی بعد از جراحی بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

همه افراد نیاز دارند زیبا دیده شوند. این زیبایی را از روش های مختلفی به دست می آورند. برای مثال برای زیباتر شدن صورت از لوازم آرایش استفاده می کنند تا عیب های ظاهری را بپوشانند. یا برای زیباتر شدن و آراسته شدن ظاهرشان از لباس های مختلفی استفاده می کنند. با افزایش سن و به وجود آمدن تغییرات در صورت و ظاهر افراد نیاز به انجام زیبایی بیشتر احساس می شود.

یکی از اعضای صورت که از سن پایین نیاز به تغییرات پیدا می کند بینی است. جراحی بینی از سن پایین بسیار مورد توجه افراد است. نوجوانان بعد از ورود به سن بلوغ و تغییر در ظاهرشان احساس اعتماد به نفس در آن ها کم می شود. به همین علت به سمت عمل های زیبایی به ویژه جراحی بینی گرایش می یابند.

با جراحی بینی می شود تغییراتی در ظاهر بینی ایجاد کرد که زیباتر و مناسب با صورت به نظر برسد. با کمک جراحی بینی تغییراتی مثل کوچک کردن سایز بینی، کوچک یا بزرگ تر کردن سوراخ های بینی، تغییر در زاویه بینی و فاصله آن با لب، برداشتن قوز و برآمدگی های روی بینی و انحراف بینی را ایجاد کرد. جراحی بینی در صورت و ظاهر افراد تاثیر زیادی دارد. در بین افرادی که نیاز به جراحی بینی دارند درصد کمی هستند که برای از بین بردن اشکالات بینی اقدام می کنند.

اشکالات و ایرادات بینی که نیاز بیشتری به جراحی بینی دارند انحراف و پولیپ بینی است. این موارد باعث اختلالات تنفسی می شود و شخص را آزرده می کند . در فعالیت های روزانه مانند ورزش کردن، خوابیدن و نفس کشیدن های معمولی اختلال ایجاد می کند. در صد بیشتری از افراد که برای جراحی بینی اقدام می کنند به جراحی بینی به چشم زیبایی نگاه می کنند.

برای جراحی بینی باید در نظر گرفت که زمانی اقدام به عمل کنید که صفحات رشد بینی بسته شده باشد. بینی رشد خودش را کرده باشد. این صفحات رشد در دختران در سن 15 سالگی بسته می شود و حداقل سن برای جراحی بینی 16 سال می باشد و در پسران از 17 سالگی پیشنهاد می شود.

جراحی بینی چیست ؟

سن مناسب برای جراحی بینی چه سنی است ؟

هنگامی که به سن بلوغ می رسیم تغییرات در ظاهر و صورت دیده می شود. این تغییرات باعث می شود احساس کنیم زیبا نیستیم و به دنبال انجام عمل های زیبایی می باشیم. یکی از مواردی که تصمیم به تغییر آن می گیریم بینی است. تغییرات ناگهانی سن بلوغ باعث می شود عمل بینی در بین نوجوانان بسیار رواج داشته باشد.اما برای جراحی بینی باید کمی منتظر ماند تا صفحات رشد بینی بسته شود که در دختران سن 15 سالگی و در پسران 17 سالگی است. بهترین زمان برای عمل بینی در دختران 16 سالگی و در پسران 17 سالگی است.

انواع مدل جراحی بینی

انواع مدل های جراحی بینی به سه دسته جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی یا عروسکی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود که در ادامه به آن می پردازیم :

جراحی بینی طبیعی :

عمل بینی طبیعی برای از بین بردن عیب های ظاهری و برای حفظ کردن ظاهر طبیعی بینی صورت می گیرد. آقایان به این نوع عمل بینی علاقه دارند. به غیر از حفظ عملکرد تنفسی بینی و ظاهر طبیعی مورد عمل قرار می گیرد.

جراحی بینی فانتزی یا عروسکی : 

جراحی بینی برای کوچک تر کردن سایز بینی صورت می گیرد که به این اتفاق جراحی بینی فانتزی گفته می شود. در این جراحی پزشک باید تجربه و تخصص داشته باشد. کوچک شدن سایز بینی می تواند مشکلات تنفسی را به وجود بیاورد. این تغییر سایز و بالا رفتن نوک بینی باعث تغییر زاویه بین بینی و لب می شود. اگر این تغییر زاویه زیاد باشد بینی خوکی می شود و باعث ایجاد مشکلات تنفسی می شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

عمل بینی نیمه فانتزی ویژگی و خصوصیت های هر دو نوع جراحی را دارد. به غیر از اینکه نتیجه کار شما این است که یک بینی طبیعی دارید مقدار قوس روی بینی نشان دهنده عمل زیبایی بینی می باشد. امروزه این نوع عمل بینی در بین خانم ها بیشتر رواج دارد.

اقدامات قبل از جراحی بینی : 

 • برخی از مسکن ها باعث بیشتر شدن خونریزی می شوند. قرص هایی مثل آسپرین و پروفن این اثر را دارند. توصیه می شود 2 هفته قبل از جراحی بینی خود مصرف این قرص ها را قطع کنید.
 • توصیه می شود در صورت امکان 2 هفته قبل از جراحی بینی و در صورت امکان مصرف سیگار و سیگار را کم کنید.
 • در روزهای نزدیک به جراحی بینی مراقب سلامتی خود باشید تا سرما نخورید. اگر سرما خوردید باید جراحی بینی را به تعویق بیندازید.
 • قبل از جراحی بینی باید 8 ساعت ناشتا باشید. از خوردن و آشامیدن بپرهیزید. اگر ناشتا نباشید، داروهای بیهوشی باعث تهوع می شود.

اقدامات بعد از جراحی بینی :

برای اینکه نتیجه بهتری از عمل خود داشته باشید باید یکسری مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید. به طوری که سر بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • پزشک برای حفظ شکل بینی و محافظت از آن برای شما گچ بینی استفاده می کند. این گچ بعد از 1 هفته برداشته می شود.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. این کار نیاز به نفس بیشتر دارد که باعث می شود به بینی شما فشار بیشتری وارد شود.
 •  در هنگامی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید، با دهان نفس بکشید.
 • از غذاهای مایع و پوره شده استفاده کنید زیرا که جویدن و گاز زدن برای شما سخت است.
 • از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنید.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • تا 1 ماه بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید زیرا استفاده از عینک می تواند در ظاهر بینی شما تاثیر گذار باشد.
 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • تا 2 هفته بعد از عمل بینی سر خود را بالا نگه دارید. شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود از چند بالش استفاده کنید. این کار از خونریزی جلوگیری می کند و به کم شدن ورم کمک می کند.
 • سعی کنید برای بروز احساسات کمتر فشار وارد کنید، به آرامی بخندید.
 • از آناناس بیشتر استفاده کنید زیرا این میوه در کم شدن درد و تورم تاثیر گذار است.
 • روش صحیح چسب زدن به بینی را از پزشک بپرسید. درست چسب نزدن بینی باعث بد حالت گرفتن و کج شدن آن می شود.
 • بعد از ترخیص، از بیمارستان مراقبت هایی که در منزل انجام می دهید می تواند دوره نقاهت را برای شما راحت تر و کوتاه تر کند.
 • حتما روی تخت دراز بکشید و سرتان را بالاتر از شانه قرار دهید. این کار باعث کم شدن خونریزی می شود.
 • از گاز زدن و جویدن غذا خودداری کنید. این کار به بینی شما فشار وارد می کند و باعث خونریزی می شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین مثل ورزش خودداری کنید. اما بعد از طی شدن 3 تا 4 هفته می توانید فعالیت خود را دوباره شروع کنید.
 • هنگامی که بینی شما دارای پانسمان است برای حمام کردن ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.

انواع مدل جراحی بینی

ماساژ بینی بعد از جراحی بینی

ماساژ بینی برای افراد از هفته دوم پس از برداشتن پانسمان بینی توصیه می شود. ابتدا جلوی آینه بایستید و به مدت 1 دقیقه از شست هر دو دست خود استفاده کنید تا فشار کافی و یکسانی به دو طرف بینی وارد کنید و انگشت شست خود را ثابت نگه دارید. فشار کافی به این معنی است که پس از اعمال فشار به بینی، درد کمی در ناحیه مورد نظر احساس می شود. می توانید حدود 20 بار در روز ماساژ بینی را بعد از جراحی بینی انجام دهید.

فشار به بالای پل استخوانی وارد نمی شود و انگشت شست باید زیر لبه استخوان بینی باشد. قرار دادن صحیح انگشتان شما فشار یکسان و کافی را به دو طرف بینی وارد می کند که بسیار مهم است. مراقب باشید در هنگام ماساژ بینی خود را از این طرف به سمت دیگر حرکت ندهید و سعی کنید با انگشتان خود بینی خود را به سمت گونه ها ماساژ دهید.

ماساژ بینی بعد از حدود دو ماه زیر نظر جراح بینی متوقف می شود و به یاد داشته باشید که اینگونه تمرینات باید زیر نظر جراح شما باشد تا با اصول صحیح انجام شود. بهترین زمان برای ماساژ بینی بعد از حمام کردن و قبل از چسباندن بینی است. البته زمانی که از چسب بینی استفاده می کنید می توانید بینی خود را ماساژ دهید

جراحی بینی چه عوارضی دارد ؟

عوارضی که جراحی بینی به همراه دارد موقت است و بعد از دو هفته اثرات آن از بین می رود. برخی از این عوارض تا مدت طولانی از بین نمی رود و همیشه همراه شما است و شما را مجبور به جراحی بینی ترمیمی می کند. عوارض کوتاه مدت با مراقبت های بعد از جراحی بینی قابل مدیریت است.

بعد از جراحی بینی در ناحیه چشم و بینی کبودی ایجاد می شود. کبودی یکی از عوارض شایع در بیماران است که با گذاشتن کمپرس سرد و گرم برطرف می شود. میزان کبودی در افراد متفاوت است. کبودی در بینی های استخوانی بیشتر اتفاق می افتد. دردی که بعد از جراحی بینی احساس می کنید طبیعی است. این درد با استفاده کردن از قرص های مسکن از بین می رود.

ورم بعد از سه هفته از بین می رود اما مقدار کمی در ناحیه بینی باقی می ماند که تا 6 ماه بعد از عمل زیبایی بینی از برطرف می شود. بعضی از عوارض ماندگار مثل کج شدن و انحراف بینی، اختلال در عصب ناحیه بینی و بی حس شدن ان قسمت، باقی ماندن جای بخیه و زخم روی بینی عوارضی است که می تواند تا مدت ها با شما بماند و شما را اذیت کند باید جراحی بینی ترمیمی انجام دهید.

هزینه جراحی چقدر است ؟

هزینه جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

تجربه جراح : دستمزد یک پزشک با شهرت و تجربه عالی از یک متخصص با تجربه و مهارت پایین بیشتر است. بسیاری از بیماران به پرداخت هزینه اضافی تمایل دارند زیرا می دانند جراحی توسط پزشک با تجربه نتیجه بهتری دارد.

امکانات جراحی : اگر پزشک دارای امکانات انجام عمل در مطب نباشد این کار در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود که این مکان ها هزینه های زیادی دارد که بستگی به موقعیت، شهرت و تجهیزات متفاوت است. بسیاری از بیماران تمایلی به پرداخت هزینه های بالاتر برای لذت بردن از ایمنی و راحتی بیشتر هستند.

محل جغرافیایی : هزینه جراحی پلاستیک مثل بسیاری از کالاها و خدمات در جامعه متفاوت است. عمل جراحی بینی در کلان شهر مثل تهران با شهرستان متفاوت است و هزینه جراحی در تهران گران تر از هزینه جراحی در شهرستان است.

بیهوشی : رینوپلاستی را می توان تحت بیهوشی عمومی انجام داد که این نوع بیهوشی باعث افزایش هزینه های درمان می شود. دستمزد متخصصان بیهوشی هم مانند جراحان با توجه به شهرت و تجربه باعث افزایش هزینه های درمان می شود.

مراقبت در هنگام بهبودی : بعد از جراحی بینی بیماران امکان دارد نیاز به داروهای خاص یا مراقبت بعد از درمان داشته باشد که بدون شک هزینه های نهایی درمان را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماران باید بدانند که هزینه های جانبی، هزینه های بیهوشی و مراقبت بعد از عمل همیشه در برآورد اولیه درمان در نظر گرفته نمی شود و افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند باید برای اطلاعات دقیق تر درباره این هزینه و هزینه های مربوط تحقیق کند.

هزینه جراحی چقدر است ؟

انواع ماساژ بعد از جراحی بینی :

ما سه نوع ماساژ بعد از جراحی بینی داریم. با توجه به نوع، شکل بینی بعد از عمل و هدف از ماساژ چیست، متفاوت است. انواع ماساژ بینی شامل:

قسمت استخوانی بینی را ماساژ دهید.

این قسمت بالای بینی قرار دارد. استخوان اصلی بینی است که به استخوان های فک بالا و پیشانی متصل می شود که به آن استخوان بینی می گویند. در این روش باید قسمت استخوانی بینی را ماساژ دهید. در این روش باید دو انگشت خود را در دو طرف بینی قرار دهید و سپس بینی را ماساژ دهید.

پشت بینی را ماساژ دهید.

در ماساژ پشت بینی با یک انگشت از پایین و نزدیک به نوک بینی به سمت بالا ماساژ می دهیم. مناطقی که برآمدگی بیشتری دارند باید بیشتر ماساژ داده شوند.

نوک بینی ماساژ دهید.

ماساژ نوک بینی همان طور که از نامش پیداست فقط روی نوک بینی انجام می شود. باید با دو انگشت اشاره خود، نوک بینی خود را به آرامی به سمت بیرون ماساژ دهید.

 روند ماساژ بینی بعد از جراحی بینی :

سه تکنیک مختلف برای ماساژ بینی است که می توان از آن ها استفاده کرد. ابتدا می توانید انگشتان خود را به آرامی در امتداد هر طرف بینی به سمت پایین بکشید و از بالا به پایین حرکت کنید. دوم، می توانید دو انگشت خود را بالای نوک بینی خود قرار دهید و آن ها را در امتداد دو طرف پایین ببرید. از طرف دیگر، می توانید یک از آن انگشتان را در جای خود نگه دارید و انگشت دیگر را به آرامی به آن نزدیک کنید. در آخر، می توانید از انگشت شست خود برای تثبیت ناحیه بین سوراخ های بینی خود استفاده کنید و با انگشت اشاره بالای نوک بینی خود را فشار دهید. شما نباید روی نوک بینی خود فشار بیاورید.

ماساژ بینی بعد از جراحی بینی چه نتیجه ای در بر دارد؟

در بین سوالاتی که در خصوص جراحی بینی پرسیده می شود ماساژ بینی بعد از جراحی بینی جزء پرتکرارترین ها است.  در این زمینه باید بگوییم که پزشکان توصیه می کنند که به نحوی خاص به ماساژ بینی بپردازید. ماساژ باید بدین نحو باشد که به طور دورانی حرکاتی را به آرامی در اطراف بینی انجام دهید. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که این حرکات باید به آرامی و آهسته باشد تا کمترین فشاری به استخوان بینی وارد نشود. ماساژ بینی بعد از جراحی بینی موجب می شود که کبودی و تورم روی بینی کاهش داشته باشند.

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید از افراد با تجربه کمک بخواهید و پزشک با تجربه و متخصص را برای جراحی انتخاب کنید. درباره جراحی بینی تحقیق کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بینی بزنید. ممنون از این که تا آخر مقاله ماساژ بینی بعد از جراحی بینی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
بهترین جراح بینی نیمه فانتزی
نوشتهٔ بعدی
جراحی قوز بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)