کاندیدای مناسب برای جراحی بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با کاندیدای مناسب برای جراحی بینی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از جدیدترین روش‌های جراحی زیبایی است که می تواند کاربرد درمانی هم داشته باشد و با استفاده از این روش می توانید بینی زیبا، بدون عیب و ایراد داشته باشید. در جراحی بینی شما می‌توانید مشکلات بینی مانند مشکلات تنفسی، پولیپ، انحراف و شکستگی را درمان کنید و اگر از ظاهر بینی خود ناراضی هستید می توانید با این جراحی بینی خود را زیباتر کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با جراحی بینی آشنا کنیم.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی یک جراحی زیبایی است که می‌تواند بینی شما را به شکل و فرم دلخواه شما برساند. در این جراحی، بینی از قسمت پایینی برش داده می شود و با توجه به تغییراتی که مورد نیاز شما است پره های بینی، غضروف و شکل و فرم استخوان بینی تغییر داده می شود. جراحی بینی برای از بین رفتن مشکلات تنفسی و بهتر شدن ظاهر بینی استفاده می‌شود. در این جراحی استخوان تقسیم کننده داخلی بینی و غضروف آن صاف می‌شود تا گرفتگی بینی از بین برود و افراد بتوانند به خوبی نفس بکشند.

با توجه به مشکل و نیاز بیمار در این جراحی زیبایی و درمانی بینی پزشک می‌تواند دیواره‌های بینی را صاف کند تا شکل بینی زیباتر شود و مشکلات تنفسی افراد از بین برود. این جراحی را می‌توان به صورت بی حسی و بیهوشی انجام داد. در این جراحی می‌توان مشکلاتی مانند قوزدار بودن بینی، افتادگی نوک بینی، کم بودن زاویه بینی و لب ،بزرگ بودن اندازه بینی،پهن بودن بینی، جعبه ای شکل بودن نوک بینی، بزرگ بودن سوراخ های بینی، زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت، دو شاخه بودن نوک بینی، دررفتگی تیغه بینی، غیر قرینه بودن بینی، بدشکلی های بعد از جراحی بینی را برطرف کرد.

جراحی بینی چیست ؟

انواع مشکلات جراحی بینی

در بینی امکان دارد مشکلاتی وجود داشته باشد که در جراحی بینی می‌توان این مشکلات را از بین برد که در ادامه با این مشکلات آشنا می شوید :

بینی پهن :

بینی پهن می تواند در اثر پوست ضخیم اطراف بینی و شکل ساختار استخوانی آن باشد.

بینی کج :

بینی کج در اثر قرار نگرفتن استخوان های بینی یا تیغه بینی در خط وسط صورت است که باعث می‌شود بینی به یک سمت کج شود.

نوک بینی :

در بعضی از افراد یک طرف نوک بینی با طرف دیگر متفاوت است. برای مثال یک طرف بینی امکان دارد بزرگتر و یا کوچکتر و یا به سمتی منحرف شده باشد.

بزرگی بینی :

بیشتر بینی های بزرگ استخوانی هستند و تغییر شکل آن ها راحت است اما نباید از پزشک انتظار کوچک شدن بینی را داشت. امکان دارد بینی بعضی از افراد در مراحل بعدی زندگی به دلیل مبتلا شدن به مراحل پیشرفته بیماری پوستی روزاسه بزرگ شود که جراحی بینی برای این افراد و برای تغییر شکل آن ها ضروری است.

کوچکی بینی :

بعضی از افراد امکان دارد به دلیل حادثه ای پل بینی آن ها خرد شده باشد و به طور ذاتی بینی کوچکی داشته باشند که با جراحی بینی می توانند بینی خود را بزرگتر کنند و ظاهر بینی را زیباتر کنند.

بینی بلند :

بینی بلند از روبرو مشخص است اما بلندی آن هنگامی که نیم رخ باشید دیده می‌شود. پزشک با کم کردن طول غضروف به کوتاه کردن سپتوم بینی، از بین بردن پوست درون سوراخ های بینی می تواند طول بینی را کم کند.

قوز بینی :

قوز روی بینی امکان دارد در اثر آسیب یا ژنتیکی باشد. برآمدگی بینی برای هر نوع شکل از بینی اتفاق می افتد.

سوراخ های بزرگ بینی :

این اتفاق در نژادهای خاص بیشتر است و به همین خاطر بیشتر تحت عنوان جراحی قومیتی انجام می شود.

جراحی بینی چه روش هایی دارد ؟

یکی از ویژگی‌های جراحی بینی این است که روش های مختلفی دارد. پزشک می تواند با توجه به فرم بینی افراد فرمی که بعد از جراحی می خواهند مشکلات تنفسی و ویژگی‌های جسمی یکی از روش‌ها را انتخاب کند تا بهترین نتیجه را بگیرند. جراحی بینی با روش های متفاوت انجام می شود و در انجام روش های مختلف می توان از تکنولوژی های جدید استفاده کرد تا عوارض ناشی از جراحی کمتر شود و افراد به فرم دلخواه خود برسند. یکی از این تکنولوژی ها استفاده از روش تصویربرداری سه بعدی است که باعث می شود میزان و عمق برش ها و آسیب بافت بینی کمتر شود.

در این روش در قسمت های متفاوتی روی بینی برش‌های ریزی زده می‌شود تا بتوان لوله آندوسکوپی را از داخل آن ها را رد کرد. سر این لوله ها دوربین های فیلمبرداری ریزی است تا بتواند داخل بینی را با وضوح و دقت به پزشک نشان دهد. با این روش پزشک می‌تواند حساس‌تر این تغییرات را روی بینی انجام دهد و عوارضی مثل تورم و خونریزی کمتر شود. در ادامه با انواع روش های جراحی بینی آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش باز :

یکی از روش‌های جراحی بینی، جراحی بینی به روش باز است. در این جراحی پزشک به همه بخش‌های بینی دسترسی دارد و می‌تواند با آزادی زیادی تغییرات را انجام دهد. بیشتر پزشکان از این روش استفاده می کنند. از این روش می‌توان برای از بین رفتن مشکل و زیبا کردن بینی در مدل های متفاوت بینی گوشتی ،بینی‌های قوزدار و یا انحراف دارد استفاده کرد. اگر بینی شما نیازمند تغییرات زیادی مانند بیرون آمدن و یا تو رفتن دارد پزشک از این روش برای جراحی بینی استفاده می‌کند. همه برش‌ها و بخیه ها در این روش در بیرون بینی است و دیده می‌شود اما بعد از مدتی از بین می‌رود. این روش نسبت به روش های دیگر مدت زمان زیادی دارد و نیاز به مراقبت های بیشتری دارد.

جراحی بینی به روش بسته :

یکی دیگر از روش‌های جراحی بینی، جراحی بینی به روش بسته است. اگر شما خواستار تغییرات کمی در بینی خود هستید می توانید از این روش استفاده کنید زیرا در این روش امکان دارد یک برش ریز در قسمت پایینی بینی زده شود و یا همه جراحی از طریق حفره های بینی صورت بگیرد. با این روش شما کمتر تورم و درد را تجربه می کنید و همه بخیه ها برش ها در داخل بینی شما است و دیده نمی شوند. مدت زمان این جراحی نسبت به روش های دیگر کمتر است.

آلار پلاستی :

یکی از جدیدترین روش‌های جراحی بینی آلار پلاستی است که باعث می‌شود بینی شما ظریف تر و باریک تر دیده شود .این جراحی برای تغییرات در سوراخ‌های بینی صورت می گیرد و در این روش پزشک می‌تواند غضروف های نوک بینی را کوتاه کند و پایه آلار را بلند یا کوتاه تر کند.

کاندیدای مناسب برای جراحی بینی

بیشتر افراد برای جراحی بینی مناسب هستند و می‌توانند مشکلات بینی را برطرف کنند و ظاهر بینی خود را زیبا تر کنند. در ادامه با کاندیدای مناسب برای جراحی بینی آشنا می شوید :

 • اگر بینی شما در یک حادثه دچار شکستگی و آسیب شده باشد با استفاده از جراحی بینی می توانید فرم بینی را به شکل دلخواه در بیاورید و مشکلات آن را برطرف کنید.
 • افرادی که مشکل تنفسی دارند اما ظاهر بینی آن ها خوب است می تواند بدون تغییر دادن فرم بینی و مشکلات تنفسی خود را از بین ببرند.
 • اگر بینی بزرگی دارید با جراحی بینی می توانید اندازه آن را با اجزای صورت خود متناسب کنید.
 • بعضی از افراد دچار مشکلات ژنتیکی و مادرزادی هستند که با جراحی بینی می تواند مشکلات زیبایی و تنفسی خود را از بین ببرند.
 • اگر نوک بینی افتاده ای دارید و باعث فاصله کم بین بینی و لب شما باشد می‌توانید برای از بین رفتن این مشکل از جراحی بینی استفاده کنید.
 • در بعضی از بینی ها عدم تقارن و قرینگی وجود دارد که با جراحی بینی می توان آن را برطرف کرد.
 • بعضی از افراد دارای بینی پهن هستند یا سوراخ های بزرگی دارند که کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی هستند.

کاندیدای مناسب برای جراحی بینی 

جراحی بینی چه مدل هایی دارد ؟

جراحی بینی سه مدل جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی طبیعی یکی از پرطرفدارترین جراحی های بینی است. در جراحی بینی طبیعی زاویه بین لب و بینی بین 90 تا 95 درجه است. اندازه سوراخ های بینی و ضخامت تیغه بینی طبیعی است. تیغه بینی در جراحی بینی طبیعی صاف است و قوسی در آن به وجود نمی آید.

جراحی بینی فانتزی :

جراحی بینی فانتزی با جراحی بینی طبیعی فرق دارد. در بینی فانتزی زاویه بین لب و بینی بیشتر از 100 درجه است و به همین خاطر نوک بینی رو به بالا است و سوراخ های بینی در مقایسه با بینی طبیعی جمع تر است و تیغه بینی نازک است و قوسی روی آن وجود دارد.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

در این جراحی زاویه بین لب و بینی بین 95 تا 100 درجه است و نوک بینی به اندازه مدل بینی فانتزی رو به بالا نیست و قوس به وجود آمده در روی پل بینی در مدل نیمه فانتزی نسبت با مدل فانتزی کمتر است.

تفاوت جراحی بینی مردان و زنان :

یکی از تفاوت جراحی بینی زنان و مردان تفاوت در آناتومی بینی این دو جنسیت است. بینی آقایان بزرگتر است و پهنای آن در بخش تحتانی نسبت با بخش فوقانی بینی بیشتر است و پوست بینی در آقایان ضخیم تر است. اما بینی خانم ها نسبت به بینی مردان ظریف تر است و پوست آن نازک تر بوده. یکی دیگر از دلایل تفاوت جراحی بینی مردان و زنان گرایش آن ها به سمت مدل بینی است که بیشتر خانم ها ترجیح می دهند بینی ظریف و زنانه تر داشته باشند و به همین خاطر مدل‌های بینی مانند عمل بینی فانتزی و عمل بینی نیمه فانتزی را انتخاب می‌کنند اما آقایان بیشتر به سمت مدل بینی طبیعی می روند و می خواهند که نواقص و ایرادات ظاهری بینی آن ها از بین برود و شکل ظاهری بینی طبیعی باشد.

آیا بعد از جراحی بینی خونریزی طبیعی است ؟

24 ساعت بعد از جراحی بینی خونریزی کمتر می‌شود و در طول این مدت یک پد در زیر بینی قرار داده می شود تا خون خارج شده از بینی را جذب کند. در زمان آغشته شدن پد به خون باید آن را تعویض کنید. اگر خونریزی کم باشد طبیعی است و می‌توان آن را نشانه خوبی دانست زیرا ضایعاتی مانند ترشحات بر جامانده از عمل به همراه خون از مجاری بینی خارج می‌شود اما اگر خون خارج شده از بینی زیاد باشد و با گذر زمان متوقف نشود باید به پزشک خود اطلاع دهید.

برای کاهش تورم بینی باید چه کرد ؟

استفاده از مواد مغذی و میوه‌ها که منابع غنی ویتامین به حساب می آیند می توانند به کم شدن تورم کمک کنند. استفاده نکردن از نوشیدنی های الکلی و تنباکو می‌تواند به کاهش تورم شما کمک کند. محدود کردن فعالیت های ورزشی و بالا گرفتن سر می تواند کمک زیادی به کاهش تورم کند. قرار دادن کمپرس گرم برای کمتر شدن تورم مناسب است.

مزایای جراحی بینی

جراحی بینی مانند روش های دیگر دارای مزایا و معایبی است که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

 • با جراحی بینی می توانید راحت تر نفس بکشید.
 • جراحی بینی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در افراد می‌شود.
 • جراحی بینی می تواند شکل ظاهری متقارن و متوازن در صورت به وجود بیاورد.
 • جراحی بینی باعث کیفیت بهتر زندگی می شود.
 • یکی از مزایای جراحی بینی شکل جذابتر در بینی و چهره افراد است.
 • از بین رفتن مشکلات و ظاهری زیبا یکی دیگر از مزایای جراحی بینی است.

آیا جراحی بینی خطرناک است ؟

جراحی بینی مانند هر روش دیگری از عوارض و خطراتی دارد. خطرات و عوارض جراحی بینی به مهارت و دانش پزشک بستگی دارد هنگامی که جراحی بینی به دست یک پزشک ماهر و با تجربه سپرده شود جراحی بینی هیچ خطری برای افراد ندارد. اما اگر همین جراحی بینی به دست یک پزشک بی تجربه صورت بگیرد امکان دارد عوارض و خطرات زیادی برای افراد داشته باشد.

مزایای جراحی بینی

کلام آخر

برای انجام جراحی بینی سعی کنید بهترین پزشک و بهترین کلینیک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام جراحی بینی بزنید. مراقبت ها و دستورات پزشک را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید. ممنون از این که تا آخر مقاله کاندیدای مناسب برای جراحی بینی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره کاندیدای مناسب برای جراحی بینی در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
خونریزی بعد از عمل بینی
نوشتهٔ بعدی
عمل بینی بدون تامپون

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)