هزینه عمل انحراف بینی در ونک⭐【سال1402】

ما در این مقاله سعی داریم شما را با هزینه عمل انحراف بینی در ونک آشنا کنیم. امروزه بسیاری از افراد از انحراف بینی خود رنج می برند و به دنبال راهی برای از بین بردن آن هستند که یکی از این روش ها جراحی انحراف بینی است. بینی امکان دارد به دلایل متفاوتی مانند ضربه شدید به بینی و یا به صورت مادرزادی اتفاق بیفتد و دچار انحراف شود اما دیگر جای نگرانی نیست زیرا با جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی می توانید این مشکل را حل کنید. در ادامه برای آشنا شدن با هزینه عمل انحراف بینی در ونک با ما همراه باشید.

عمل انحراف بینی چیست ؟

در جراحی انحراف بینی ابتدا برشی در قسمت انحراف بینی ایجاد می شود و سپس سپتوم انحرافی اصلاح می شود. منظور از جراحی پلاستیک بینی یا جراحی زیبایی بینی ایجاد تغییراتی در ظاهر بینی مانند اصلاح افتادگی نوک بینی، کاهش سایز بینی، قوس تیغه بینی می باشد.

بسیاری از افراد مراجعه کننده با انحراف بینی معتقدند با انجام عمل جراحی انحنای تیغه میانی بینی اصلاح شده و بینی صاف می شود. جراحی انحراف بینی تنها منجر به اصلاح انحراف تیغه بینی می شود و تغییری در ظاهر بینی ایجاد نمی کند. هدف از جراحی انحراف بینی باز کردن راه های هوایی مسدود شده بینی است.

کجی ظاهری بینی با انحراف بینی متفاوت است، در برخی موارد انحراف بینی می تواند باعث اختلال در ظاهر بینی شود که در این صورت باید جراحی زیبایی بینی انجام شود. همزمان با عمل انحراف بینی برای از بین رفتن عیوب بینی انجام می شود که بستگی به صلاحدید جراح بینی دارد.

عمل انحراف بینی چیست ؟

انواع انحراف بینی و علائم آن

گاهی اوقات تیغه میانی بینی کج است و در نتیجه یک یا هر دو حفره بینی بسته می شود. در برخی موارد سپتوم وسط بینی و به موازات آن، ساختار بینی پیچ خورده است، اما هیچ یک از حفره های بینی مسدود نمی شود. در حالت سوم، کل هرم بینی و نوک میانی بینی پیچ خورده است، به طوری که حفره های بینی مسدود می شوند.

به انحراف بینی آسیب غضروفی تیغه میانی بینی می گویند که در داخل حفره بینی ایجاد می شود و امکان دارد از بیرون دیده نشود. ناهنجاری های مربوط به انحراف بینی علائمی را نشان نمی دهند و امکان دارد فرد متوجه این مشکل نشود. برخی از علائم آن عبارتند از :

 • در موارد شدید آپنه خواب
 • بسته شدن مجاری سینوس‌ها و تشدید سینوزیت
 • سوزش گلو
 • گرفتگی بینی
 • صدای تو دماغی
 • خروپف در خواب
 • به وجود آمدن ترشحات خلطی در پشت گلو بینی
 • کم شدن حس بویایی
 • فرد ترجیح می‌دهد به یک سمت مشخص بخوابد
 • خشک شدن و خونریزی بینی
 • درد صورت
 • سردرد
 • عفونت مکرر گوش

عمل انحراف بینی چگونه است ؟

جراحی انحراف بینی، بسته به شدت انحراف حدود 30-90 دقیقه طول می کشد. سپتوپلاستی معمولا به صورت سرپایی انجام می شود. مگر اینکه بعد از انجام این کار عارضه ای ایجاد شود. بسته به شرایط بیمار، بی حسی موضعی یا بی حسی برای انجام عمل انحراف بینی انتخاب می شود.

برای انجام این جراحی، جراح با ایجاد برشی در یک طرف بینی به تیغه بینی دسترسی پیدا می کند. سپس پوشش محافظ تیغه را بلند می کند و تیغه را به موقعیت صحیح حرکت می دهد. در طی سپتوپلاستی، هرگونه انسداد مانند تکه های اضافی استخوان یا غضروف برداشته می شود. آخرین مرحله این جراحی تغییر موقعیت غشای مخاطی است.

دلایل انحراف بینی :

انحراف بینی دلایل دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید :

تکاملی و ژنتیکی :

اولین و مهم ترین دلیل ایجاد انحراف بینی، تفاوت های ژنتیکی در اثر تفاوت قد والدین است که با افزایش سن بیشتر نمایان می شود. به این ترتیب زمانی که تیغه می خواهد رشد کند به دلیل این عدم تشابه که از والدین به ارث رسیده است به طور نامتقارن در دو طرف بینی رشد می کند، بنابراین رشد تیغه، گوشت و پوست لزوما مطابقت ندارد و تیغه بینی منحرف شده است.

ضربه به بینی یا شکستگی :

عامل دوم آسیب به بینی است که می تواند در دوران کودکی یا بزرگسالی رخ دهد. اگرچه بافت غضروفی بینی نرم تر از استخوان است، اما ضربه محکم به بینی می تواند منجر به انحراف تیغه بینی شود. هر چه در سنین پایین ضربه بیشتر به بینی وارد شود، زیرا بافت غضروفی نسبت به بزرگسالان استحکام کمتری دارد، عوارض جدی تری به دنبال خواهد داشت.

روش های تشخیص انحراف بینی چگونه است ؟

این عارضه با معاینه ساده توسط متخصص گوش و حلق و بینی قابل تشخیص است. زمانی که تشخیص ممکن نیست، پزشک از آندوسکوپ استفاده می کند. آندوسکوپ به جراح بینی کمک می کند تا تیغه بینی را به دقت بررسی کند. البته در برخی موارد جراح بینی برای تشخیص قطعی از سی تی اسکن استفاده می کند.

نحوه جراحی انحراف بینی :

در طی جراحی، برش کوچکی در تیغه بینی ایجاد می شود و استخوان و غضروفی که راه هوایی را مسدود می کند از بینی خارج می شود.  پزشک هنگام اصلاح انحراف تیغه بینی، باید توربین های بینی را درست کند.

در برخی موارد نیاز به انجام جراحی سپتورینوپلاستی بر روی بیمار است، یعنی برای تغییر ظاهر بینی، علاوه بر جراحی انحراف بینی، جراحی بینی انجام می شود. گاهی علاوه بر انحراف بینی، بیمار دچار مشکل سینوزیت می شود که همراه با سپتوپلاستی انجام می شود.

آیا می توان از انحراف بینی جلوگیری کرد ؟

بله اگر این عوارض منشا مادرزادی نداشته باشد. برای جلوگیری از انحراف، تنها با رعایت نکات احتیاطی مانند بستن کمربند ایمنی هنگام کار با وسیله نقلیه و محافظت از بینی هنگام انجام ورزش هایی مانند والیبال، می توانید از ضربه به بینی که باعث انحراف می شود، جلوگیری کنید.

خطرات و عوارض جراحی انحراف تیغه بینی :

جراحی انحراف بینی مانند روش های دیگر دارای خطرات و عوارضی است. خونریزی، عفونت و عکس العمل بدن فرد به داروهای بیهوشی از خطرات این جراحی است. از دیگر عوارض جراحی بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بی حسی موقتی در دندان ها یا لثه بالایی
 • از بین نرفتن علائم قبل از جراحی مثل انسداد بینی با وجود انجام دادن جراحی
 • احتباس خون در فضای بینی که نیاز به تخلیه دارد.
 • خونریزی بیش از اندازه
 • به وجود آمدن سوراخ در تیغه بینی septal perforation
 • کم شدن حس بویایی
 • تغییر در شکل و ظاهر بینی

انواع انحراف بینی و علائم آن

آیا انحراف بینی باعث ایجاد سینوزیت در افراد می شود ؟

انحراف بینی به تنهایی نقشی در ایجاد سینوزیت ندارد، یعنی همه افراد مبتلا به سینوزیت عارضه انحراف بینی را ندارند. اما اگر فردی سینوزیت داشته باشد، انحراف بینی می‌تواند درد سینوزیت را بدتر کند زیرا در تنفس فرد اختلال ایجاد می‌کند.

مراحل جراحی انحراف بینی

برای انجام سپتوپلاستی، بی حسی موضعی یا بی حسی کامل لازم است که بستگی به ترجیح بیمار و پزشک دارد.

بی حسی :

این نوع بی حسی فقط به بینی محدود می شود. جراح با تزریق ماده بی حسی به بینی و بافت های اطراف بینی، ناحیه جراحی را بی حس می کند. اگر بیمار استرس داشته باشد، جراح می تواند با تزریق داروی آرام بخش، فرد را کمی آرام کند.

بیهوشی کامل :

بیهوشی کامل با تزریق ماده بی حسی در یکی از رگ های اصلی فرد حاصل می شود. این دارو تمام بدن فرد را درگیر می کند و فرد کاملا بیهوش می شود. در پایان عمل، محل با بخیه های قابل جذب بسته می شود. برای محافظت از تیغه بینی می توان اسپلینت های سیلیکونی را در سوراخ های بینی قرار داد. این کار از خونریزی احتمالی جلوگیری می کند. در بیشتر موارد، بیمار می تواند در همان روز مرخص شود.

در این روش، جراح برای دسترسی به سپتوم و برداشتن مخاط، غشای نازکی که تیغه بینی را می پوشاند و محافظت می کند، برشی در یک طرف بینی ایجاد می کند. این به متخصص اجازه می دهد تا استخوان و غضروف سپتوم را تغییر شکل دهد. گاهی اوقات قسمت هایی از استخوان و غضروف برداشته می شود و سپس تغییر شکل می یابد. پس از آن، مخاط روی سپتوم قرار می گیرد. این روش بین 60 تا 90 دقیقه طول می کشد. اسپلینت ها یک یا دو هفته بعد برداشته می شوند. انتخاب روش جراحی به صلاحدید پزشک بستگی دارد و توسط او انتخاب می شود.

بعد از جراحی انحراف بینی چه مراقبت هایی انجام می شود ؟

بری این که نتیجه مناسبی از این روش بگرید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • لباس هایی بپوشید که جلو با دکمه یا زیپ بسته می شوند. لباس هایی که باید روی سر و بینی کشیده شوند می توانند به بینی آسیب بزنند.
 • از فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید.
 • نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی بسیار مهم است. هنگام خواب سر را بالاتر از گردن قرار دهید.
 • با فشار زیاد فین نکنید.
 • برای تمیز کردن بینی هیچ اشیایی را داخل بینی قرار ندهید.

انتظارات بعد از جراحی انحراف بینی :

پزشک جراحی را با بخیه زدن داخل بینی کامل می کند. گاهی اوقات یک بخیه کوچک بین دو سوراخ بینی لازم است. اگر استخوان بینی به تیغه بینی فشار آورد، لازم است استخوان را کمی برش داده و محل استخوان را اصلاح کرد. برای این جراحی از گرافت های باز کننده کوچک استفاده می شود.

آیا جراحی زیبایی و جراحی انحراف بینی همزمان انجام می شود ؟

برخی از بیماران تصمیم می گیرند از سپتورینوپلاستی که در واقع ترکیبی از جراحی انحراف بینی و جراحی زیبایی بینی است استفاده کنند تا بینی را با سایر قسمت های صورت تطبیق دهند و اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

با این کار به غیر از داشتن مزایای جراحی انحراف بینی مثل بهبود تنفس، بهتر شدن کیفیت خواب، کم شدن عفونت های سینوسی و بهبود حس بویایی، از مزایای جراحی زیبایی بینی برخوردار است. بسیار محبوب و دارای عملکردی است که بیشتر مردم را به استفاده از آن ترغیب می کند. می توانید از این روش استفاده کنید و بینی زیبا و بدون انحراف داشته باشید.

هزینه عمل انحراف بینی در ونک

هزینه عمل انحراف بینی در ونک به عوامل مختلفی بستگی دارد. دارو های بعد از عمل، هزینه بیمارستان و کلینیک، امکانات و تجهیزات اتاق عمل، دستمزد جراح، دستمزد پزشک بیهوشی در هزینه عمل انحراف بینی در ونک تاثیر گذار است.

آیا عمل انحراف بینی بخیه دارد ؟

در هنگام عمل نیاز به بخیه های کوچک بین دو سوراخ بینی است و در پایان عمل جراح از بخیه هایی در محل جراحی با بخیه های قابل جذب استفاده می کند. پزشک می تواند بینی را با استفاده از روش های تغییر موقعیت غضروف ها و بخیه زدن یا شکستن استخوان های مدیریت شده بینی صاف کند. شش روز پس از جراحی، پزشک چند بخیه را برمی دارد و می چسباند. پس از روز هشتم، پزشک تمام بخیه های استفاده شده را برمی دارد.

سن مناسب جراحی انحراف بینی :

سن مناسب برای انجام جراحی انحراف بینی هنگامی است که بیمار به بلوغ جسمانی کامل رسیده باشد. این سن 18 سال در نظر گرفته می شود. در سنین پایین و زیر 18 سال، رشد استخوان هنوز متوقف نشده است. در عین حال بلوغ فکری افراد در این سن کامل است و توانایی درک مشکل و مشکلات و رعایت اصول حفظ بینی عمل شده را دارند.

درست است که بسیاری از افراد به دلیل فرم نامناسب و مشکلاتی از این دست خجالت می کشند، اما باید منتظر زمان مناسب برای انجام این عمل یا زیباسازی آن باشند، البته در برخی از جوانان به خصوص خانم ها رشد بدن در همان زمان متوقف شده است. سن 16 تا 17 سال و امکان جراحی بینی وجود دارد.

مدت زمان عمل انحراف بینی چقدر است ؟

مدت زمان جراحی انحراف بینی به عوامل متفاوتی مانند میزان انحراف صفحه تیغه بینی و شدت آن، وضعیت جسمی، روحی و روانی فرد، تکنیک بستگی دارد. مورد استفاده پزشک در هنگام جراحی، نوع بینی و مواردی از این دست. در صورت عدم وجود مشکل جدی در زمان انجام آن، حدود 30-90 دقیقه زمان می برد.

هزینه عمل انحراف بینی در ونک

روش‌های درمان انحراف تیغه بینی :

از رایج‌ترین روش‌های درمان انحراف تیغه بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سپتوپلاستی

سپتوپلاستی یا جراحی اصلاحی تیغه بینی در مواردی به‌کار می‌رود که تنفس بیمار دچار اختلال بوده و استفاده از دارو بهبود قابل توجهی را برای وی به دنبال نداشته باشد.

سپتورینوپلاستی

اصطلاح سپتورینوپلاستی در اصل به ترکیبی از جراحی زیبایی و عمل اصلاح وضعیت تیغه بینی اطلاق می‌شود. برای انجام این عمل معمولا از بیهوشی کامل استفاده می‌شود.

تربینوپلاستی

در عمل تربینوپلاستی، جراح بخش کوچکی از شاخک بینی را بریده یا آن را می‌سوزاند. نوع دیگری از این جراحی نیز وجود دارد که در آن بخش اضافی استخوان بینی برداشته شده و مجرای تنفسی بزرگ‌تر می‌شود. این جراحی، اغلب به صورت سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد.

تراش بافت مخاطی

در عمل تراش بافت مخاطی، قسمتی از استخوان و غضروف بینی برداشته شده و به این ترتیب، انحراف تیغه بینی برطرف می‌شود. این عمل، با استفاده از بیهوشی کامل انجام گرفته و پس از جراحی، بیمار برای مدت یک یا دو روز بستری می‌شود.

انواع شکستگی بینی که نیاز به جراحی دارند :

هنگام وارد شدن ضربه به بینی، اگر به لایه میانی یا همان اسکلت بینی آسیب وارد شود، فرم بینی تغییر می‌کند و فرد نیاز به جراحی زیبایی بینی دارد جهت وارد شدن ضربه به بینی، در نوع شکستگی آن موثر است. معمولا دو نوع شکستگی وجود دارد؛ شکستگی کناری بینی و شکستگی روبه‌روی بینی.

شکستگی کناری بینی:

شکستگی بینی از کنار، شایع‌ترین نوع شکستگی است که براثر برخورد ضربه به ناحیه کناری بینی رخ می‌دهد. در این نوع شکستگی معمولا یک سمت بینی دچار فرورفتگی و سمت دیگر برآمده می‌شود. این نوع شکستگی ممکن است با انحراف تیغه میانی بینی یا انحراف نوک بینی، همچنین کج‌ شدگی بینی همراه باشد. در فرورفتگی بین، ممکن است غضروف‌های کناری بالایی یا پایینی دچار آسیب شده باشند. در چنین شرایطی عمل زیبایی بینی به رفع بد فرمی بینی کمک خواهد کرد.

آسیب به غضروف‌ها ممکن است باعث کج شدن نوک بینی شود یا در آسیب‌دیدگی‌های شدیدتر، بینی دچار انحراف تیغه میانی شود. در انحراف تیغه بینی، غضروف‌های سپتوم که ورودی‌های چپ و راست هوا را از هم جدا می‌کند، به یک سمت خم می‌شود، در این صورت ممکن است تیغه میانی بینی حالت حرف Z یا زیگزاگی پیدا کند. همچنین ممکن است ضربه به اندازه‌ای شدید باشد که کل ساختار بینی را کج کند و بینی دچار چرخش شود. در چنین مواردی کج‌شدگی بینی رخ می‌دهد و کل استخوان یا تیغه میانی بینی به یک سمت می‌چرخد.

شکستگی روبه‌روی بینی:

در شکستگی بینی از روبه‌رو، به بخش فوقانی بینی و صورت آسیب وارده می‌شود. در این نوع شکستگی بروز مشکلاتی نظیر ایجاد فرم ظاهری نامتناسب برای بینی، همچنین ایجاد فرورفتگی در پل بینی به حداقل می‌رسد. ایجاد قوز در بینی، افتادگی نوک بینی و انحراف در تیغه میانی بینی، از دیگر عوارض این نوع شکستگی است. اگر ضربه روبه‌رویی شدید نباشد، ممکن است موجب ایجاد قوز در بالای بینی شود که این بد فرمی با عمل‌ اصلاح قوز بینی قابل رفع است.

لازم به یادآوری است، اگر استخوان یا غضروف‌های بینی از یک حدی بیشتر خُرد شوند، کنار هم قرار دادن تکه‌های استخوان برای جوش خوردن دشوار است، همچنین ممکن است غضروف‌های نوک بینی توانایی فرم بخشیدن به بینی را نداشته باشند که معمولا از یک بخش بدن فرد، استخوان و غضروف برداشته می‌شود تا بینی بازسازی شود.

کلام آخر

قبل از انجام این جراحی درباره هزینه عمل انحراف بینی در ونک پرس و جو کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. مراقبت ها و دستورات پزشک را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
عمل بینی گوشتی فانتزی در ونک ⭐【سال1402】
نوشتهٔ بعدی
جراحی بینی طبیعی در ونک✅【سال 2023】

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)