انواع مدل بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با انواع مدل بینی آشنا کنیم. جراحی بینی کی از جراحی های پر طرفدار در جهان است که همه افراد به این جراحی علاقه دارند و برای زیباتر شدن بینی و ظاهر خود و برای از بین رفتن مشکلات بینی این جراحی را انجام می دهند. بینی انواع مختلفی دارد که امکان دارد بینی هر فرد دارای ویژگی ها و خصوصیاتی باشد. در ادامه برای آشنا شدنت با انواع مدل بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یکی از جراحی های محبوب است که می تواند مشکلات زیادی درباره بینی مانند اندازه بینی، اندازه و موقعیت سوراخ های بینی، عرض بینی، برجستگی یا فرورفتگی های بینی و مشخصات ظاهری بینی را از بین می برد. بعضی از پزشکان دوره های قومیت شناسی را پشت سر گذاشتند و می توانند ظاهر بینی افراد را در هر شکل و ویژگی هایی تغییر دهند و ایرادات آن را از بین ببرند.

جراحی بینی می تواند حالت نوک بینی را تغییر دهد و سوراخ های بینی را کوچک کند و تقارن بینی را درست کند. جراحی بینی می تواند مشکلات تنفسی مثل انحراف تیغه بینی را درست کند و می تواند نقص های مادرزادی و بین هایی که در تصادف و سانحه های رانندگی دچار مشکل شدند را اصلاح کند.

جراحی بینی چیست ؟

انواع مدل بینی

بینی افراد مثل بقیه اعضای بدن تفاوت ها و ویژگی هایی دارد. امکان دارد انواع شکل و فرم بینی در همه افراد مختلف باشد که در ادامه به آن می پردازیم :

بینی گوشتی :

بینی گوشتی یکی از بیشترین مدل بینی است که این مدل بینی پوست ضخیمی دارد و غضروف بینی ضعیف است. اگر در جراحی بینی پزشک با تجربه و کاربلد برای جراحی انتخاب نکنید امکان دارد بعد از مدتی نتیجه مناسبی از جراحی بینی نگیرید و بینی شما به حالت قبلی خود برگردد. بینی گوشتی جراحی سخت و پیچیده ای است و برای جراحی نیاز است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

بینی قوز دار :

9 درصد مردم جهان دارای بینی قوز دار هستند و این مدل بینی در اثر یک ضربه عمیق در بزرگسالی و یا کودکی اتفاق افتاده است. این بینی دارای ناهمواری استخوان بینی است و دچار انحراف هم است. افرادی که دارای قوز بینی هستند دچار اختلال تنفسی هستند که با جراحی بینی می توانند این مشکل را برطرف کنند.

بینی استخوانی :

بینی استخوانی یکی از بهترین انواع مدل بینی است. در این مدل بینی ساختار بینی طوری است که پوست روی آن نازک و بدون بافت است. غضروف در بینی استخوانی مناسب است و نیازی به پیوند غضروف و یا غضروف مصنوعی نیست. در بینی های استخوانی کمی انحراف دیده می شود که هنگام جراحی از بین می رود.

جراحی بینی چه روش هایی دارد ؟

جراحی بینی با دو روش انجام می شود که پزشکان با توجه به شرایط افراد از یکی از این روش ها استفاده می کنند. هر دو روش با بیهوشی انجام می شود و انتخاب روش جراحی با توجه به میزان تغییرات و ساختار بینی افراد بستگی دارد. امکان دارد روش جراحی انتخابی برای افراد مناسب نباشد و در این صورت پزشک از روش دیگری برای جراحی استفاده می کند که در ادامه به آن می پردازیم :

جراحی بینی به روش باز :

یکی از روش های جراحی بینی، جراحی بینی به روش باز است که بیشتر پزشکان از این روش استفاده می کنند زیرا در این روش دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارند و این روش برای افرادی است که بینی آن ها دارای مشکلات زیادی است. پزشک در این روش پوست بینی را از روی بینی بلند می کند و تغییرات لازم را در ساختار بینی و غضروف و استخوان انجام می دهد. بعد از تمام شدن جراحی پوست را به حالت قبلی بر می گرداند و بخیه می زند.

همه برش ها و بخیه ها در این روش در بیرون بینی است و دیده می شوید اما جای نگرانی نیست زیرا بعد از مدتی از بین می رود و پزشک در صورت نیاز برای شما کرم های ترمیم کننده تجویز می کند. مدت زمان این جراحی نسبت به روش های دیگر بیشتر است زیرا این روش یک روش سخت و پیچیده است. عمل بینی گوشتی جراحی سختی است و بینی هایی که انحراف یا قوز دارند از طریق این جراحی درمان می شوند.

جراحی بینی به روش بسته :

یکی دیگر از روش های جراحی بینی، جراحی بینی به روش بسته است. جراحی بینی به روش بسته  برای افرادی است که مشکلات کمی دارند و می خواهند تغییرات کمی در بینی انجام دهند. این روش برعکس روش قبل است یعنی در این روش پوست بینی برداشته نمی شود و تغییرات لازم از داخل حفره های بینی انجام می شود. همه برش ها و بخیه ها در داخل بینی است و دیده نمی شود. مدت زمان این جراحی کمتر از روش های دیگر است.

آلار پلاستی :

آلار پلاستی یکی از جدیدترین روش های جراحی بینی است. این روش برای افرادی که می خواهند تغییراتی در سوراخ های بینی ایجاد شود مناسب است. آلار پلاستی به پزشک این امکان را می دهد که غضروف های نوک بینی را محدود کند و پایه آلار را کوتاه یا بلند کند. این تغییرات باعث می شود بینی باریک تر به نظر برسد.

چه افرادی برای جراحی بینی مناسب هستند ؟

بیشتر افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند و ایرادات و مشکلات بینی خود را از بین ببرند. بعضی از افراد بینی هایی بدون غضروف دارند و امکان دارد نیاز به پوند غضروف داشته باشند که امکان دارد از جراحی بینی نتیجه مناسبی نگیرند. اگر دارای بینی های غضروفی هستید می توانید با خیال راحت جراحی بینی انجام دهید. در ادامه با کاندیدای مناسب برای جراحی بینی آشنا می شوید :

 • افرادی که بینی آن ها بیش از اندازه پهن است می توانند با جراحی بینی آن را از بین ببرند.
 • شکستگی تیغه بینی باعث می شود بینی در مرکز صورت قرار نداشته باشد و در این صورت باید جراحی بینی انجام شود.
 • افرادی که بینی آن ها در اثر آسیب یا ضربه دچار مشکلاتی شده است با جراحی بینی می توانند این مشکلات را برطرف کنند.
 • با جراحی بینی می توان ظاهر بینی را مناسب با ژنتیک تغییر داد.
 • اگر بینی شما در ناحیه پل بینی قوز داشته باشد می توانید با جراحی بینی آن را از بین ببرید.
 • با جراحی بینی می توانید بهتر نفس بکشید و مشکلات تنفسی را اصلاح کنید.
 • نوک بینی ضخیم و یا بیش از اندازه بیرون زده که باعث افتادگی بینی می شود با جراحی بینی برطرف می شود.

انواع مدل بینی

برای آشنا شدن با بهترین جراح بینی استخوانی به سایت مربوطه مراجعه کنید.

مراحل جراحی بینی

برای جراحی بینی باید مراحلی را انجام دهید تا نتیجه مناسبی کسب کنید. در ادامه با مراحل جراحی بینی آشنا می شوید :

انتخاب پزشک :

یکی از انتخاب های مهم در جراحی بینی انتخاب پزشک است. برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید برای جراحی بینی یک پزشک با تجربه و کاربلد انتخاب کنید. این انتخاب کمی دشوار است و برای انتخاب آن باید تحقیق و پر و جو کنید. سعی کنید تحقیقات زیادی انجام دهید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید. چک کردن تخصص پزشک و شماره نظام پزشکی اهمیت زیادی دارد. سعی کنید در هنگام تحقیقی نمونه کارهای پزشک را مشاهده کنید.

جلسه مشاوره :

جلسه مشاوره جراحی بینی یکی از مهم ترین کارها قبل از جراحی بینی است. در این جلسه شما می توانید همه سوالات خود را از پزشک بپرسید و نیاز های روحی و مشکلات جسمی خود را با پزشک در میان بگذارید. قبل از جراحی بینی، اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا بیماری خاصی دارید حتما با پزشک در میان بگذارید. از مزایای و عوارض جراحی بینی و دوران نقاهت از پزشک سوال بپرسد تا جراحی مطلوبی را پشت سر بگذارید و آگاهی زیادی کسب کنید.

بیهوشی :

بعد از مراجعه به کلینیک یا بیمارستان به اتاق جراحی می روید و در اتاق جراحی مراحل بیهوشی را انجام می دهید و با تزریق داروی بیهوشی این مرحله صورت می گیرد و پزشک جراحی را شروع می کند. اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا بیماری خاصی دارید قبل از بیهوشی به پزشک اطلاع دهید تا داروی مناسبی برای شما در نظر گرفته شود.

بعد از بیهوشی پزشک جراحی را شروع می کند و تغییرات لازم را در استخوان و غضروف بینی انجام می دهد و اگر مشکلی مانند پولیپ، انحراف داشته باشید برطرف می کند و بعد از اتمام کار ناحیه برش زده را بخیه می زند.

گچ و آتل بینی :

پزشک بعد از اتمام کار با استفاده از گچ و آتل روی بینی را می پوشاند و پانسمان مخصوص بینی صورت می گیرد. با استفاده از گچ و آتل سه بعدی که با تکنولوژی پرینتر سه بعدی ساخته شده میزان تورم بینی کنترل می شود تا بعد از 1 هفته آتل برداشته می شود و گچ از می شود. این اقدام برای کنترل تورم و کبودی تاثیر زیادی دارد.

دوران نقاهت :

بعد از پایان جراحی دوران نقاهت شروع می شود. در این دوران باید به همه مراقبت های جراحی بینی آگاهی داشته باشید. هر چقدر این مراقبت با دقت زیادی صورت بگیرد نتیجه بهتری برای شما دارد. بعد از 1 هفته از تاریخ جراحی آتل و گچ باز می شود و چسب بینی روی بینی قرار می گیرد و بعد از این باید مراقبت های بعد از جراحی را به خوبی انجام دهید تا تورم بینی شما کمتر شود و شکل و فرم نهایی بینی مشخص شود. برای افراد شاغل و دارای مسئولیت مدت زمان دوران نقاهت اهمیت زیادی دارد.

قسمت زیادی از برنامه ریزی ها برای انجام جراحی بینی مربوط به همین دوران است. امکان دارد این مدت زمان برای هر فرد 2 هفته باشد. در بعضی از افراد امکان دارد کمتر یا بیشتر هم باشد. بیشتر شدن زمان دوران نقاهت به خاطر تفاوت در نوع بینی، میزان جراحت، بافت پوست بینی در جراحی باشد. در 2 هفته اول بعد از جراحی بینی کبودی زیر چشم و اطراف بینی به مرور بهتر می شود و شما می توانید با گذشت زمان و مراقبت های بعد از جراحی از شدت تورم و کبودی کم کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت های را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کم شدن کبودی و تورم استفاده کنید.
 •  در روزها و ماه های اول بعد از جراحی بینی فرم بینی شما مشخص نیست و سعی کنید در این روزها قضاوت نکنید تا بینی شما فرم طبیعی خود را به دست آورد.
 •  با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 • برای حمام کردن بعد از جراحی بینی بهترین زمان را از پزشک بپرسید.
 •  از خوردن نمک پرهیز کنید.
 •  تا 24 ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید.
 •  از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول دوری کنید.
 •  از مسواک نرم استفاده کنید تا فشار به بینی شما وارد نشود.
 • سعی کنید بعد از جراحی بینی از مسافرت با هواپیما خودداری کنید.
 •  هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید تا دچار خون ریزی نشوید.
 •  از فین کردن و فشار به بینی دوری کنید زیرا امکان دارد باعث خون ریزی شوید.
 •  تا 2 ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود.
 •  چسب زدن برای کم شدن تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است و به همین خاطر در نحوه چسب زدن باید دقت کنید.
 •  تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های ورزشی پرهیز کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

کلام آخر

برای انجام جراحی بینی از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک و پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. مراقبت های بعد از جراحی را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی بگیرید و از خطرات و عوارض جراحی کم کنید. ممنون از این که تا آخر مقاله انواع مدل بینی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره انواع مدل بینی در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین جراح بینی استخوانی
نوشتهٔ بعدی
بهترین جراح بینی مردانه

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)