نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی آشنا کنیم. جراحی بینی کی از پرطرفدار ترین روش های جراحی زیبایی است که اکثر افراد به آن علاقه دارند. آمار جراحی بینی در کشور ایران بیشتر از کشور های دیگر است و همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا جراحی بینی انجام دهند. جراحی بینی روش هایی دارد که طبق نوع بینی و ایرادات بینی پزشک مشخص می کند که کدام نوع روش برای بینی شما مناسب است. در ادامه برای آشنا شدن با نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی است که باعث از بین رفتن ایرادات و مشکلات بینی است و باعث اصلاح فرم بینی می شود. مشکلات بینی مانند پولیپ، شکستگی بینی، انحراف بینی را از بین می برد و درمان می کند.

بینی بعضی از افراد بزرگ و گوشتی یا استخوانی و دراز است و افراد برای درست کردن فرم بینی خود دست به جراحی بین می زنند. جراحی بینی باید توسط پزشک متخصص انجام شود تا نتیجه مناسبی داشته باشد. با برش در ناحیه پایینی بینی جراحی انجام می شود و تغییرات مورد نیاز روی بینی صورت می گیرد.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

هدف از جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی به غیر از زیبایی بینی می تواند مشکلات و ایرادات بینی را از بین ببرد. جراحی بینی می تواند زاویه بین بینی و لب را تغییر دهد، سوراخ های بینی را تنگ یا گشاد می کند، استخوان بینی را باریک می کند، نوک بینی را تغییر می دهد، بینی کج را صاف می کند و باعث زیباتر شدن فرم بینی می شود.

انواع شکل و فرم بینی :

بینی هر فردی می تواند ویژگی هایی داشته باشد و به همین دلیل بینی هر فردی با فرد دیگر با هم تفاوت دارد. در ادامه با انواع شکل و فرم بینی آشنا می شوید :

بینی گوشتی :

بینی گوشتی یکی از بیشترین مدل های جراحی بینی است. این نوع مدل بینی پوست ضخیمی دارد و غضروف آن ضعیف است. به همین دلیل باید در انتخاب پزشک دقت کنید زیرا جراحی توسط یک پزشک بی تجربه می تواند باعث برگشت بینی شود. بینی گوشتی جراحی سختی دارد و برای جراحی باید پزشک با تجربه را انتخاب کنید تا دچار عوارض و خطرات نشوید.

بینی قوز دار :

اکثر افراد بینی قو دارا بنی قوز دار هستند یعنی 9 درصد از مردم بینی قوز دار دارند. این مدل بینی در اثر یک ضربه و حادثه در کودکی یا بزرگسالی اتفاق می افتد. در این نوع بینی ها ناهمواری هایی در استخوان بینی دیده می شود و دچار انحراف است. افرادی که بینی آن ها قوز دارد دچار اختلال تنفسی می شوند.

بینی استخوانی :

بینی استخوانی یکی از بهترین مدل های بینی است که در این نوع بینی ساختار بینی طوری است که پوست روی آن نازک است و بدون بافت است. غضروف در بنی های استخوانی مناسب است و نیازی به پیوند غضروف با غضروف مصنوعی نیست.

سن مناسب برای جراحی بینی :

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که افراد دوره بلوغ خود را پشت سر گذاشته باشند و صفحات رشد بینی در افراد بسته شده باشد زیرا در غیر این صورت جراحی در این دوره باعث می شود بینی شما به حالت قبلی برگردد. در دوران بلوغ تغییراتی در ظاهر افراد به وجود می آید که افراد گمان می کنند زشت هستند و بینی آن ها بد فرم است به همین دلیل می خواهند بینی خود را جراحی کنند. به همین دلیل باید صبر کنید دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی بسته می شود و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی اتفاق می افتد.

مدل جراحی بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود که در ادامه به آن می پردازیم :

جراحی بینی طبیعی  :

جراحی بینی بیعی برای از بین بردن ایرادات و مشکلات بینی صورت می گرد و در این مدل بینی ظاهر بینی شما یکی بینی طبیعی است و بیشتر آقایان به این روش علاقه دارند و از این روش جراحی استفاده می کنند زیرا در این روش مشخص نمی شود که شما بینی خود را جراحی کردید و طبیعی به نظر می رسد.

جراحی بینی فانتزی :

جراحی بینی برای از بین رفتن ایرادات بینی و کوچک تر شدن بینی انجام می شود. به این روش جراحی بینی، جراحی بینی عروسکی هم گفته می شود. برای جراحی بینی خود به این روش باید پزشک با تجربه و با مهارت انتخاب کنید زیرا پزشک باید به تغییر سایز و بالا رفت نوک بینی دقت کند در غیر این صورت تغییر زاویه بیش از اندازه بینی و فاصله زیاد بین بینی و لب باعث می شود مشکلات تنفسی برای افراد به وجود بیاید و این تغییر بیش از اندازه باعث خوکی شدن بینی می شود.

جراحی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتزی هر دو ویژگی ها و خصوصیات روش بالا را دارد زیرا در این رش ما یکی بینی طبیعی با کمی قوس دارید. بیشتر خانم ها به این مدل جراحی بینی علاقه دارند و از این مدل استفاده می کنند.

چه افرادی برای جراحی بینی مناسب هستند ؟

جراحی بینی برای اکثر افراد که بینی آن ها ایرادات و مشکلاتی دارد مناسب است و اکثر افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند. افرادی که بینی آن ها افتادگی دارد، افرادی که می خواهند فرم بینی را درست کنند، افرادی که بینی آن ها قوز دارد، افرادی که می خواهند پهن بودن نوک بینی را درست کنند، افرادی که می خواهند گوشت زیاد و اضافه بینی را از بین ببرند، افرادی که می خواهند کجی و انحراف بینی را درست کنند می توانند جراحی بینی انجام دهند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

جراحی بینی برای بعضی از افراد ممنوعیت دارد و نمی توانند جراحی بینی انجام دهند. این افراد عبارتند از :

  • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
  • زنان باردار
  • افرادی که چاقی شدید مبتلا هستند
  • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند
  • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند
  • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
  • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
  • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است
  • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
  • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند

مدل جراحی بینی

عوارض بعد از جراحی بینی :

جراحی بینی مانند سایر روش های دیگر دارای مزایا و معایبی است که موقتی هستند و بعد از مدتی از بی می رود. ما بعضی از این عوارض اماکن دارد طولانی مدت باشد و از بین نرود که در این صورت باید جراحی بینی ترمیمی صورت بگیرید. یکی از عوارض جراحی بینی کبودی است که در بیشتر افراد دیده می شود که با کمپرس سرد و گرم از بین می رود. میزان این کبودی ها در افراد متفاوت است و در بینی های استخوانی بیشتر دیده می شود.

درد یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است که طبیعی است و با استفاده از قرص های مسکن از بین می رود. ورم بینی تا 2 تا 3 هفته بعد از جراحی از بین می ورد اما مقدار کمی از آن باقی می ماند که بعد از 6 ماه به طور کامل از بین می ورد. بعضی از عوارض جراحی بینی هستند مانند انحراف و کج شدن بینی، اختلال در عصب ناحیه بینی و بی حسی شدن آن، باقی ماندن جای زخم و بخیه روی بینی، اختلال در تنفس بینی عوارضی هستند که ممکن است باقی بماند و در این صورت باید جراحی بینی ترمیمی انجام دهید.

انواع روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی باز و بسته صورت می گیرد که هر کدام زیر نظر پزشک برای افراد انجام می شود. ه دو روش جراحی با بیهوشی انجام می شود و با توجه به نوع بینی و تغییرات لازم برای بینی هر کدام از این روش ها برای شما استفاده می شود. امکان دار روش های جراحی برای افراد مناسب نباشد و پزشک از روش های دیگری برای جراحی استفاده کنید که در ادامه به این روش ها بیشتر آشنا می شود :

جراحی بینی به روش باز :

یکی از روش های جراحی بینی به روش باز است که در این روش پزشک با یک برش در ناحیه بین سوراخ های بینی برشی ایجاد می کند و پوست بینی را بلند می کند و تغییرات لازم را در استخوان و غضروف بینی انجام می دهد. پزشک در این روش به همه نقاط بینی دسترسی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد.

در این روش بخیه ها و برش ها در بیرون بینی است و قابل مشاهده است که بعد از مدتی از بین می رود. در جراحی بینی های گوشتی و بینی هایی انحراف دارند توسط روش باز انجام می شود. مدت زمان جراحی بینی به روش باز نسبت به جراحی بینی به روش بسته بیشتر است.

جراحی بینی به روش بسته :

این روش برای زمانی است که تغییرات کمی در بینی انجام می شود زیرا پزشک در این روش دسترسی کمی به همه نقاط بینی دارد. برش ها در این روش در داخل بینی است و دیده نمی شود و پزشک با ورود توسط سوراخ های بینی جراحی را انجام می دهد.

در این روش پوست بینی برداشته نمی شود و افراد بعد از جراحی درد و تورم کمتری را مشاهده می کنند. از مزایای این روش که روی پوست بینی جای برش و زخمی وجود ندارد. مدت زمان این روش جراحی کم است.

آلار پلاستی :

آلار پپلاستی یکی از روش های جدید جراحی بینی است که این روش برای افرادی کاربرد دارد که می خواهند تغییراتی در سوراخ های بینی انجام دهند. آلار پلاستی این امکان را به پزشک می دهد که غضروف های نوک بینی محدود شود و پایه آلار را کوتاه یا بلند کند. این تغییرات باعث باریک تر شدن بینی می شود. آلار پلاستی یکی از روش های جراحی بینی است.

مزایا جراحی بینی به روش باز :

به دلیل برداشتن پوست به طور کامل از روی اسکلت بینی با دقت و ظرافت زیادی می توانند روی بینی تغییرات زیادی انجام دهند. در این روش می توان غضروف را تقویت کرد. در جراحی نامتقارنی و ناهنجاری هایی که در معاینه های خارجی دیده نمی شود قابل مشاهده است.

بینی استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

اگر بینی گوشتی دارید برای اینکه نتیجه جراحی را مشاهده کنید باید کمی صبر کنید زیرا دوران نقاهت بینی طولانی تر است. بینی های استخوانی در مقایسه با بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارند. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفت و محکمی دارند استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز روی بینی و برآمدگی دست به جراحی می زنند.

بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند. غضروف آن ها نرم تر است و نوک پهن و بزرگی دارند و غدد چربی در این بینی ها بیشتر است. جراحی بینی گوشتی باعث از بین رفتن افتادگی نوک بینی می وشند و پهن بودن نوک بینی را از بین می برد. جراحی بینی برای بینی های استخوانی راحت تر انجام می شود و نتیجه آن بهتر است. بینی استخوانی غضروف محکمی دارد و فرم دادن به آن راحت تر است.

چه عواملی در هزینه عمل بینی نقش دارد ؟

عواملی در جراحی بینی می تواند نقش داشته باشد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

تجربه پزشک :

تجربه و مهارت پزشک و سابقه کاری در هزینه ها متفاوت است زیرا جراحی که چند سال کارش این است و تجربه زیادی دارد با جراحی که تجربه کمتری دارد فرق زیادی دارند و هزینه هزینه جراحی متفاوت است.

نوع بینی :

این که بینی افراد گوشتی است یا استخوانی و چه مشکلاتی دارد می تواند در هزینه جراحی بینی نقش داشته باشد. هزینه جراحی بینی به نوع بینی افراد و مشکلات آن بستگی دارد. جراحی بینی ترمیمی اگر توسط پزشک دیگر انجام شود هزینه بیشتری دارد.

موقعیت جغرافیایی :

موقعیت جغرافیایی می تواند در هزینه جراحی نقش داشته باشد برای مثال هزینه جراحی در تهران نسبت به هزینه جراحی در شهرستان متفاوت است.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی در حالت نیمه نشسته بهترین حالت است. این اتفاق باعث کمتر شدن تورم و التهاب بعد از جراحی بینی می شود. اگر به پهلو می خوابید، سوراخ های بینی شما در طول خواب کشیده می شود که می تواند ناراحت کننده باشد زیرا نمی توانید بینی خود را منقبض یا دستکاری کنید.

خوابیدن به پشت بهترین راه برای خواب بعد از جراحی بینی است. در این حالت از چند بالش اضافی زیر سر خود استفاده کنید. بهتر است 3 هفته در جایی تنها بخوابید زیرا امکان دارد ناخودآگاه هنگام خواب فردی به بیتی شما ضربه بزند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

مناسب ترین نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی چگونه است؟

بعد از عمل زیبایی بینی، خوابیدن به درستی و به شکلی که به ترمیم و بهبود در محل عمل کمک کند، بسیار مهم است. در ادامه، چند نکته را برای خوابیدن درست پس از عمل بینی لازم است نکاتی را رعایت کنید که در ادامه برخی از مهم ترین آن ها را برایتان شرح خواهیم داد: در طول شب، سعی کنید به شکلی خوابید که سر و گردنتان در یک خط باشد. این به شما کمک می‌کند فشار و تنش اضافی روی بینی و صورت و در کل بدن کاهش یابد. معمولا خوابیدن بر روی پشت با قرار دادن یک بالش زیر گردن بهترین شکل خوابیدن بعد از جراحی بینی است. برای کاهش فشار بر روی بینی، از بالش‌های نرم استفاده کنید. استفاده از بالش گردن، فشار روی صورت را کاهش دهند،  به این ترتیب زمانی که صورت خود را روی بالش می گذارید، نگرانی در خصوص وارد شدن فشار از بین خواهد رفت. پس از عمل بینی، ممکن است بینی و سایر بخش‌های صورت شما خشک شوند. استفاده از یک رطوبت‌دهنده هوا در اتاق خواب می‌تواند باعث حفظ رطوبت مناسب و کاهش خسکی بینی در حین خواب شود.

در مدت بهبودی پس از عمل بینی، بهتر است از خوابیدن به روی شکم و فشار دادن بینی به بالش خودداری کنید. چرا که ممکن است به جراحی و ترمیم بینی آسیب برساند و تاخیر در بهبودی ایجاد کند. اگر معمولا روی شکم می خوابید، باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. اما توصیه نمی شود. پزشک شما ممکن است دستورات و راهنمایی‌های خاصی را درباره خوابیدن بعد از عمل بینی بدهد. حتما این دستورات را رعایت کرده و هر گونه سوال یا نگرانی را با پزشک خود در میان بگذارید. مهمترین نکته این است که با پزشک خود درباره راهنمایی‌های خوابیدن پس از عمل بینی خود مشورت کنید. هر فرد و هر عمل بینی ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشد. به این ترتیب از درست ترین مراقبت ها درخصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی مطلع خواهید شد.

اهمیت حالت خوابیدن بعد از عمل بینی :

در طی فرایند خواب جریان خون بیشتر و با کیفت‌تری به بافت و عضلات بدن می‌رسد. بدین شکل افزایش  اکسیژن کافی و مواد مغذی به بهبودی سریع‌تری و دوره نقاهت کوتاه‌تر کمک می‌کنند. از همین‌رو جراح بینی توصیه می‌کند برای کاهش درد و تورم حتما ساعات زیادی را به خواب و استراحت اختصاص دهید. اما برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی هنگام خواب مثل غلت زدن یا کوبیدن صورت بر روی بالش باید به نکات مهمی در مورد روش خوابیدن بعد از عمل بینی توجه کنید. در دوره نقاهت پس از جراحی بینی بدن برای ترمیم زخم‌ها و شکل‌گیری غضروف بینی تلاش و فعالیت بیشتری می‌کند. از همین‌رو احتمال تضعیف سیستم ایمنی وجود دارد. درست خوابیدن پس از جراحی بینی علاوه‌بر بهبودی سریع‌تر، کاهش درد و تورم به سلامت سیستم ایمنی بدن شما کمک خواهد کرد.

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
مشکلات رایج بعد از عمل بینی
نوشتهٔ بعدی
بهترین جراح بینی نیمه فانتزی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)