جراحی قوز بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی قوز بینی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است که بسیاری از افراد دست به انجام آن می زنند. همه افراد به دنبال زیبایی هستند و زیبا تر شدن را دوست دارند. بسیاری از افراد به دلیل مشکلات بینی مانند انحراف بینی، پولیپ، مشکلات تنفسی و ظاهر نامناسب از بینی خود ناراضی هستند. برای آشنا شدن با جراحی قوز بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

همه افراد نیاز به زیبا شدن دارند. این زیبایی را از روش های مختلفی به دست می آورند برای مثال برای زیبا تر شدن صورت از لوازم آرایشی استفاده می کنند تا عیب های ظاهری صورت را بپوشانند.  یا برای زیبا تر شدن ظاهرشان از لباس های زیبا استفاده می کنند. با افزایش  سن و به وجود آمدن  تغییرات در صورت و ظاهر افراد نیاز به انجام زیبایی بیشتری است. یکی از اعضای صورت که از سن پایین نیاز به تغییرات دارد بینی است. جراحی بینی از سن پایین مورد توجه قرار می گیرد. بسیاری از نوجوانان بعد از ورود به سن بلوغ و تغییر در ظاهرشان احساس اعتماد به نفس در آن ها کاهش پیدا می کند و به همین علت به سمت عمل های زیبایی می روند.

با جراحی بینی می توان تغییراتی در ظاهر بینی به وجود آورد که زیباتر و مناسب با صورت به نظر می رسد. با کمک جراحی بینی تغییراتی مثل کوچک کردن سایز بینی، کوچک یا بزرگ تر کردن سوراخ های بینی، تغییر در زاویه بینی و فاصله آن با لب، برداشتن قوز و برآمدگی های روی بینی و انحراف بینی را ایجاد می کند. جراحی بینی می تواند در صورت و ظاهر بینی تاثیر گذار باشد.  در بین افرادی که نیاز به جراحی بینی دارند افراد کمی هستند که برای برطرف کردن اشکالات بینی اقدام می کنند. اشکالات و ایرادات بینی که در واقع نیاز زیادی به جراحی دارند انحراف و پولیپ بینی است.

این موارد باعث اختلالات تنفسی و شخص را آزرده خاطر می کند و در فعالیت های روزانه مانند ورزش کردن، خوابیدن و نفس کشیدن های معمولی اختلال به وجود می آید. درصد بیشتری از افراد که برای جراحی بینی اقدام می کنند به جراحی بینی به چشم زیبایی نگاه می کنند. برای جراحی بینی باید در نظر گرفت که هنگامی که اقدام به جراحی بینی می کنید که صفحات رشد بینی بسته شده باشد. برای جراحی بینی شما باید رشد کرده باشد که این رشد صفحات در دختران در سن 15 سالگی بسته می شود و حداقل سن برای جراحی بینی 16 سال می باشد و در پسران در سن 17 سالگی مناسب است.

جراحی بینی چیست ؟

هدف جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی می تواند برای تغییر شکل، اندازه و ظاهر بینی صورت می گیرد. نمونه از درخواست های زیادی که بیماران از جراحان خود می پرسند عبارتند از : استخوان بینی را باریک کنند، سوراخ بینی را تنگ یا گشاد کنند، بینی کج را صاف کند، نوک بینی را تغییر دهند، زاویه بینی و لب بالا را تغییر دهند.  در بیشتر موارد برش های مورد استفاده برای تغیر شکل می تواند در داخل بینی پنهان شود و یا اینکه به صورت غیر قابل تشخیص در ظاهر بینی دیده می شود. هدف از جراحی بینی بهتر شدن ظاهر و حفظ یک ظاهر طبیعی دیگر اجزای صورت است.

سن مناسب برای جراحی بینی : 

هنگامی که به سن بلوغ می رسیم تغییرات در ظاهر و صورت دیده می شود. این تغییرات باعث می شود که افراد احساس کنند نا زیبا هستند و به دنبال انجام عمل های زیبایی باشند. یکی از مواردی که به سرعت تصمیم به تغییر آن می گیریم بینی است. تغییرات ناگهانی سن بلوغ باعث می شود عمل بینی در بین نوجوانان رواج داشته باشد.

برای عمل بینی باید صبر کنید که صفحات رشد بینی بسته شود. در دختران سن 15 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی این اتفاق رخ می دهد. اگر می خواهید از عمل بینی بهترین نتیجه را بگیرید باید بعد از بسته شدن صفحات رشد بینی اقدام کنید.

انواع مدل های عمل بینی

جراحی بینی با توجه به اثری که روی بینی باقی می گذارد به سه دسته تقسیم می شود. در ادامه با انواع مدل های جراحی بینی آشنا می شوید :

عمل بینی طبیعی :

عمل بینی طبیعی برای از بین بردن عیب های ظاهری در عین حفظ کردن ظاهر طبیعی بینی انجام می شود. این نوع عمل بینی در بین آقایان بیشتر رواج دارد. علاوه بر حفظ عملکرد تنفسی بینی و ظاهر طبیعی آن مورد عمل قرار می گیرد.

عمل بینی فانتزی یا عروسکی :

جراحی بینی که با هدف کوچک تر کردن سایز بینی انجام می شود عمل بینی فانتزی گفته می شود. در این نوع عمل باید پزشک زیبایی تخصص و تجربه داشته باشد. کوچک شدن سایز بینی می تواند مشکلات تنفسی را به وجود بیاورد. این تغییر سایز و بالا رفتن نوک بینی باعث تغییر زاویه بین بینی و لب می شود. اگر این تغییر زاویه زیاد باشد بینی حالت خوکی می شود و مشکلات تنفسی به وجود می آید.

عمل بینی نیمه فانتزی :

عمل بینی نیمه فانتزی ویژگی و خصوصیت های هر دو نوع عمل را دارا است. علاوه بر اینکه نتیجه کار شما یک بینی طبیعی دارید اما داشتن مقداری قوس روی بینی نشان دهنده عمل زیبایی بینی می باشد. این نوع عمل بینی در بین خانم ها مورد توجه قرار می گیرد.

جراحی بینی چه روش هایی دارد ؟

در ادامه با روش های جراحی بینی آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی زیبایی بینی به روش بسته روشی است که الویت دارد زیرا همه برش های جراحی در داخل بینی انجام می شود و زخم ها همه داخلی هستند و با اینکه برش ها پنهان هستند پزشک می تواند به نقاط زیادی از بینی دسترسی پیدا کند تا به طیف وسیعی از موارد زیبایی و ساختاری رسیدگی کند.

جراحی بینی به روش باز :

عمل بینی باز به پزشک امکان دسترسی بیشتری به غضروف و استخوان های بینی را می دهد اما امکان دارد جای زخم کوچک بر روی بینی باقی بماند. در این روش با ایجاد یک برش در ناحیه غضروف بین دو بینی پزشک می تواند پوست را از نوک بینی بلند کند و غضروف را دقیق شکل دهد. هنگام بهبودی جای برش یک زخم کوچک بر بینی می ماند.

قبل از عمل بینی باید چه کار کرد ؟

قبل از عمل بینی برای اینکه عوارض جراحی و کاهش خطرات را کاهش دهید باید اقداماتی را انجام دهید.

رژیم غذایی :

در هفته های آخر عمل جراحی رعایت رژیم غذایی سالم برای بیماران اهمیت دارد. تغذیه مناسب باعث سرعت در بهبودی و کاهش خطر ابتلا به عفونت می شود. افراد باید حجم زیادی میوه و سبزیجات، دانه های غلات حاوی پروتئین مصرف می کنند و مکمل های تغذیه مفید است. پزشکان می توانند مکمل های خاصی مانند ویتامین A، ویتامین C و پروملین را به کانی که قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند توصیه کنند.

افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند باید از بعضی از مواد غذایی و مکمل های خاص که باعث کاهش سرعت بهبود و عوارض جراحی می شود دوری کنند. بیماران باید مکمل های مانند ویتامین E، زنجبیل، گینگو و جینسینگ را استفاده نکنند. بعضی از مکمل های هومیوپاتی و گیاهی می توانند عوارض ناشی از بیهوشی را ایجاد کنند و بیماران باید قبل از هر تغذیه اضافه ای باید با پزشک خود مشورت کنند. الکل می تواند توانایی کبد برای متابولیزه کردن درست را تحت تاثیر قرار دهد و بسیاری از پزشکان توصیه می کنند بیماران در هفته های قبل از جراحی خود از نوشیدن مشروبات الکلی دوری کنند.

دارو ها :

هنگام آماده شدن برای جراحی بینی بیماران باید پزشکان را در مورد همه داروهایی که مصرف می کنند اطلاع کنند. زیرا  که بعضی از داروها می توانند عوارض قبل یا بعد از جراحی بینی ایجاد کنند. پزشک می تواند به طور موقت برای بیمار داروی جایگزین تجویز کند. بیماران باید استفاده از آسپیرین، ایبوپروفن و رقیق کننده خون جلوگیری کنند.

سیگار کشیدن :

مصرف تنباکو جریان خون را در کل بدن کاهش می دهد. از آنجا که اکسیژن نمی تواند به سرعت به ناحیه برش برسد و افراد سیگاری امکان دارد زمان بیشتری برای بهتر شدن بعد از عمل نیاز داشته و خطر ابتلا به عفونت و زخم های نامطلوب در آن ها بیشتر است. سیگاری ها از انجام جراحی بینی رد صلاحیت نمی شوند آن ها باید دو هفته قبل و دو هفته بعد از جراحی بینی سیگار را ترک کنند.

آماده سازی برای بهبود :

بهبود عمل بینی امکان دارد چند هفته طول بکشد و بیماران باید بر اساس مدت زمان بهبودی آمادگی لازم داشته باشند. آن ها باید حداقل دو هفته از کار خود بگذرند و در صورت امکان کسی را پیدا کنند تا بتواند برای چند روز به آن ها کمک کند تا به کارهای روزانه آن ها برسند. بعد از جراحی بینی جویدن می تواند اذیت کننده باشد و بیماران باید چند روز اول غذای نرم بخورند.

قوز بینی چیست ؟

برآمدگی بینی برآمدگی روی بینی است که ظاهر بینی را تحت تاثیر قرار می دهد. برآمدگی بینی می تواند از نظر اندازه بسیار متفاوت باشد. وجود برآمدگی باعث می شود که بینی در مقابل برخی افراد استخوانی و عقابی به نظر برسد و بینی در قسمت های صورت قرار نگیرد. این مشکل زیبایی بینی را مختل می کند و توجه عمومی را به خود جلب می کند و اعتماد به نفس فرد را پایین می آورد که در این صورت فرد مجبور می شود زیبایی بینی و صورت و بینی خود را متعادل کند تا با سایر قسمت های صورت سازگار شود.

قوز بینی چیست ؟

دلیل ایجاد قوز بینی :

بعضی از عوامل هستند که باعث ایجاد قوز بینی می شوند که امکان دارد این علت در اثر ضربه، عوامل ارثی یا ژنتیکی، فرورفتگی پیشانی، جوش خوردن نامناسب استخوان بینی بعد از شکستگی باشد.

اگر برآمدگی بینی شما ارثی است، برآمدگی بینی به خاطر استخوان نیست و مربوط به غضروف بینی است. با جراحی قوز می توانید این مشکل را حل کنید. اگر برآمدگی بینی به خاطر شکستگی بینی باشد، برداشتن توده بینی تنها با جراحی توده بینی قابل انجام است، برای جراحی توده بینی محدودیت سنی وجود ندارد. اما بهترین زمان برای انجام جراحی بینی برای خانم ها 15 تا 17 سال و برای آقایان 17 تا 19 سال است.

قوز بینی چه انواعی دارد ؟

قوز بینی انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

  • قوز بینی واقعی : طول برآمدگی نوک بینی با فاصله بین لب و بینی برابر است.
  • قوز بینی کاذب : طول برآمدگی نوک بینی کمتر از فاصله بین لب و بینی است.
  • قوز بینی پنهان : طول برآمدگی نوک بینی بیشتر از فاصله بین لب و بینی است.

این که قوز بینی شما جز کدام یک از دسته ‌بندی‌ها باشد، تعیین می‌کند که پزشک شما در هنگام جراحی از بین رفتن قوز بینی چه کاری باید انجام بدهد.

روش عمل بینی قوز دار :

جراحی بینی باید با دقت و حساسیت زیادی انجام شود. به همین خاطر پزشک از همان ابتدا از بیمار عکس رادیولوژی می گیرد که بر اساس آن می توان جراحی را با موفقیت بیشتری انجام داد. برای دسترسی آسان تر به استخوان های برآمدگی و برداشتن برآمدگی روی بینی، جراح برشی را در زیر پره های بینی ایجاد می کند و سپس بخشی از استخوان را می تراشد تا شکل بهتری به برآمدگی بدهد.

برای جلوگیری از خونریزی و کبودی، پزشک سعی می کند این جراحی را با ملایمت انجام دهد. در نهایت، برش ها را بخیه می زند، سپس بینی شما را با یک آتل نزدیک به رنگ پوست می بندد تا از بینی محافظت کند.

به منظور جلوگیری از خون ریزی و کبودی جراح تلاش می کند این جراحی را بسیار آرام انجام دهد. در آخر، برش های ایجاد شده را بخیه می زند و در مرحله بعد بینی شما با یک آتل نزدیک به رنگ پوست بسته می شود تا از بینی محافظت کند.

چقدر کاهش قوز بینی برای افراد نیاز است ؟

برقراری ارتباط مناسب با جراح برای بیمار برای تعیین میزان کم شدن قوز بینی ضروری است. تصمیم گیری در مورد این موضوع بسیار به ترجیحات شخصی و اهداف زیبایی شناختی بیمار بستگی دارد. پزشک باید بتواند میزان کم شدن ایجاد شده در قوز بینی را با استفاده از تجهیزات دیجیتال شبیه سازی کند و در نتیجه بتواند تصویر مناسبی را برای سطوح مختلف برداشتن قوز به بیمار ارائه دهد تا تصمیم بگیرد.

برخی از بیماران ترجیح می دهند پس از جراحی قوز، مقدار کمی از حجم پل بینی خود را حفظ کنند. این شرایط امکان دارد به خاطر حفظ برخی ویژگی های قومی یا خانوادگی باشد یا به علایق شخصی بیمار مربوط باشد.

علائم عمل بینی قوز دار

عمل بینی قوز دار دارای علائمی است که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

  • احتمال کبودی در اطراف چشم و تورم بینی
  • روز های اول احتمال خون ریزی از بینی وجود دارد
  • احتمال سردرد های مبهم
  • 2 تا 3 هفته زمان نیاز است تا بهبود یابید. روش بهتر شدن کامل تا چند ماه طول می کشد.
  • چند هفته اول تنفس دچار مشکل می شود.

علائم عمل بینی قوز دار

علت قوز بینی :

پشت بینی ساختار استخوانی و غضروفی است که بینی شما را به صورت شما متصل می‌کند. بسیاری از ما از آن به عنوان “پل” بینی خود یاد می‌کنیم. پشتی به دلایل مختلفی می‌تواند قوز ایجاد کند.

ژنتیک

برخی از افراد قوز پشتی را به صورت ژنتیکی به ارث می‌برند.  این بدان معناست که آنها به دلیل ساختار بینی با تمایل به ایجاد برجستگی در بینی خود متولد می‌شوند. قوز پشتی که ناشی از ژنتیک است همیشه در دوران کودکی ظاهر نمی‌شود، اما ممکن است در دوران بلوغ و زمانی که بینی هنوز در حال رشد است ظاهر شود.

تروما یا جراحت

ضربه یا آسیب به بینی نیز می‌تواند باعث ایجاد قوز پشتی شود. کبودی روی بینی یا شکستگی بینی می‌تواند منجر به قوز پشتی شود اگر غضروف و استخوان به طور ناهموار ترمیم شوند. قوز بینی در اثر ضربه یکی از علل مراجعه عمل جراحی رفع قوز بینی است. غالباً قوز پشتی ناشی از آسیب، به خودی خود ایجاد می‌شود. مواردی مانند برداشتن بینی، کندن موهای پوشاننده سوراخ بینی یا حتی سوراخ کردن بینی می‌تواند باعث تحریک شود که در نهایت منجر به عفونت باکتری یا قارچ می شود. قرمزی و تورم ممکن است رخ دهد و عفونت‌۰های شدید منجر به برآمدگی پشتی شود.

علل پزشکی

آلرژی‌های بد، گاهی اوقات مقصر برآمدگی‌های پشتی هستند. علاوه بر این، پولیپ‌ها (توده‌های دردناک) می‌توانند سینوس‌ها را بپوشانند و منجر به ناراحتی شوند. جوش‌ها عفونت فولیکول‌های مو هستند که توسط نوع خاصی از باکتری به نام استافیلوکوکوس اورئوس یا «استاف» ایجاد می‌شوند.

علل عفونی 

هنگامی که باکتری‌ها یا قارچ‌ها از فولیکول‌های موی پوشاننده سوراخ‌های بینی عبور می‌کنند یا زمانی که در فولیکول‌ها انسداد وجود دارد، می‌تواند منجر به عفونت شود. برخی از عفونت‌ها آنقدر شدید می‌شوند که برآمدگی پشتی ایجاد می‌شود.

کلام آخر

قبل از جراحی بینی از افراد با تجربه کمک بگیرید و درباره عمل بینی تحقیق کنید و با آگاهی کامل دست به انجام عمل بینی بزنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله جراحی قوز بینی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
ماساژ بینی بعد از جراحی بینی
نوشتهٔ بعدی
تفاوت بینی فانتزی و نیمه فانتزی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)