رینوپلاستی بسته

ما در این مقاله سعی داریم شما را با رینوپلاستی بسته آشنا کنیم. امروزه جراحی بینی یکی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی است که همه افراد در هر سن و سالی از این جراحی برای از بین رفتن ایرادات و مشکلات بینی و بهتر شدن ظاهر بینی استفاده می کنند. جراحی بینی روش هایی دارد که بسته به نوع بینی و ایرادات بینی و با تشخیص پزشک از این روش ها استفاده می شود. در ادامه برای آشنا شدن با این روش ها و رینوپلاستی بسته با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

در علم پزشکی به جراحی بینی رینوپلاستی یا راینوپلاستی هم گفته می شود. پزشک در این جراحی در ساختار بینی شما ایجاد می کند و فرم بینی را درست می کند و مشکلات تنفسی شما را از بین می برد. مشکلاتی مانند گوشتی بودن و اضافه بودن بینی، افتادگی و پهن بودن بینی، کج بودن بینی، سپتوم بینی در جراحی بینی از بین می رود. بیشترین جراحی در ایران جراحی زیبایی بینی است که بیشتر افراد به این جراحی علاقه دارند و از این جراحی استفاده می کنند. همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند و جراحی بینی انجام می دهند.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

هدف از جراحی بینی چیست ؟

هدف از جراحی بینی از بین رفتن ایرادات بینی و بهتر شدن ظاهر بینی و چهره افراد است. هدف از جراحی بینی تغییر نوک بینی، تغییر زاویه بین بینی و لب، صاف شدن بینی کج، تنگ و گشاد شدن سوراخ های بینی، باریک شدن استخوان بینی است.

دلیل انجام جراحی بینی :

بینی کی از اعضای مهم در صورت است و در مرکز صورت قرار دارد و از اهمیت زیادی برخوردار است و باعث زیبایی در صورت افراد می شود و این زیبایی می تواند از نظر هر فردی فرق داشته باشد. بینی های انحراف دار، گوشتی و بزرگ یکی از ایراداتی است که بیشتر افراد آن را دارا هستند. بهترین راه برای خلاص شدن از این مشکلات جراحی بینی است. جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی است که برای زیباسازی بینی و از بین رفتن ایرادات بینی انجام می شود. بیشتر افرادی که جراحی بینی انجام می دهند برای زیباتر شدن این جراحی را انجام می دهند.  جراحی بینی می تواند شکستگی، پولیپ، کج بودن و سپتوم بینی و انحراف بینی را درمان کند.

مدل های رینوپلاستی

جراحی بینی یا رینوپلاستی به سه مدل جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی طبیعی یکی از مدل های جراحی بینی است که بیشتر آقایان از این روش استفاده می کنند زیرا می خواهند بینی طبیعی داشته باشند. جراحی بینی ایرادات و مشکلات بینی را از بین می برد و باعث طبیعی بودن ظاهر بینی می شود و عملکرد تنفسی بینی را حفظ می کند.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر جراحی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی است. برای انجام دادن این روش باید در انتخاب پزشک دقت کنید زیرا این روش حساس است و کوچک ترین خطا باعث مشکل می شود. پزشک باید در این روش به زاویه بینی بینی و لب دقت کند زیرا در غیر این صورت باعث مشکلات تنفسی می شود و بینی حالت خوکی می گیرد.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتزی یکی دیگر از مدل های جراحی بینی است که بیشتر خانم ها به این مدل علاقه دارند و می خواهند بینی آن ها این مدلی شود زیرا در این مدل بینی آن ها هر دو ویژگی خصوصیات مدل های بالا را دارد یعنی شما یکی بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید.

سن مناسب برای جراحی بینی :

هنگامی که نوجوانان به سن بلوغ می رسند تغییراتی در ظاهر آن ها ایجاد می شود که گمان می کنند زشت هستند و باید جراحی بینی انجام دهند. اما باید صبر کنند تا دوره بلوغ آن ها تمام شود و صفحات رشد آن ها بسته شود زیرا در غیر این صورت بینی آن ها به حالت قبلی بر می گردد. بسته شدن صفحات رشد در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی اتفاق می افتد و بهترین زمان برای جراحی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است. و سعی کنید در این سنین اقدام به جراحی کنید تا نتیجه بهتری از جراحی بینی خود داشته باشید.

رینوپلاستی چه روش هایی دارد ؟

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی به روش باز و بسته صورت می گیرد. هر دو روش جراحی ها با بیهوشی انجام می شود و بسته به نوع بینی و ایرادت بینی و با بررسی پزشک مشخص می شود که کدام روش برای شما مناسب است.

رینوپلاستی باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بینی است که بیشتر پزشکان از این روش برای جراحی استفاده می کنند زیرا در این رو پش پزشک دسترسی بیشتری به همه نقاط بینی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد. در این روش پزشک با ایجاد برش در بین دو سوراخ بینی پوست را از بینی جدا می کند و تغییرات لازم  را در استخوان و غضروف بینی انجام می دهد. از این روش برای زمانی استفاده می شود که بینی مشکلات و ایرادات زیادی دارد. مدت زمان جراحی بینی به روش باز بیشتر از بسته است. همه برش ها در این روش در بیرون بینی است و قابل مشاهده هستند که بعد از مدتی از بین می روند.

رینوپلاستی بسته :

در این روش پزشک به همه نقاط بینی دسترسی ندارد نمی تواند تغییرات زیادی انجام دهد به همین دلیلی این روش برای بینی هایی که مشکلات و ایرادات کمی دارد استفاده می شود. در روش رینوپلاستی بسته پوست بینی برداشته نمی شود و برش ها داخل بینی است و دیده نمی شود و بعد از جراحی درد و تورم کمتری دارید. یکی از مزایای روش ربنوپلاستی بسته این است که جای برش و زخم روی بینی نمی ماند. مدت زمان رینوپلاستی بسته کم است.

مدل های رینوپلاستی 

چه افرای می توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

همه افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند و مشکلات بینی را از بین ببرند. افرادی که می خواهند افتادگی نوک بینی را از بین ببرند، افرادی که می خواهند فرم بینی را درست کنند، افرادی که می خواهند گوشت بینی را از بین ببرند، افرادی که قوز بینی دارند، افرادی که بینی آن ها کج است و انحراف بینی دارند، افرادی که نوک بینی آن ها پهن است و می خواهند آن را اصلاح کنند. این افراد می توانند از جراحی بینی استفاده کنند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی بینی برای آن ها ممنوعیت دارند. این افراد عبارتند از :

 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند
 • زنان باردار
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی انجام می دهند
 • افرادی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند

ویژگی های بینی استخوانی و گوشتی :

برای اینکه نتیجه بینی گوشتی را مشاهده کنید باید صبر کنید زیرا بینی های گوشتی دوران نقاهت طولانی دارند. بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی نتیجه زودتر و بهتری دارن. بینی های استخوانی پوست نازک و غضروف سفت و محکمی دارند و در این نوع بینی ها برای از بین بردن قوز روی بینی و برآمدگی باید جراحی بینی انجام داد.

بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند و غضروف ضعیف و نرم و نوک پهنی دارند و غدد چربی در این نوع بینی های زیاد است. بینی گوشتی باید برای از بین رفتن افتادگی نوک بینی و پهن بودن بینی جراحی بینی انجام دهد. جراحی بینی برای بینی های استخوانی راحت تر است و نتیجه آن بهتر است. بینی های استخوانی غضروف محکمی دارند و تراشیدن و فرم دادن آن راحت تر است.

اقدامات قبل از رینوپلاستی بسته

برای اینکه از عوارض و خطرات جراحی بینی کم کنید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه با این مراقبت ها آشنا می شوید :

رژیم غذایی :

در هفته های قبل از جراحی باید رزیم غذایی مناسبی داشته باشید. تغذیه مناسب می تواند باعث سریع بهتر شدن و کم شدن عفونت شود. افراد باید از میوه و سبزیجات زیاد استفاده کنند و مکمل های تغذیه هم مناسب است. پزشکان می توانند مکمل های خاصی مانند ویتامین A، ویتامین C و بروملین را به افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند پیشنهاد کنند.

افرادی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند باید بعضی از مواد غذایی و مکمل هایی که باعث کاهش بهتر شدن و بیشتر شدن عوارض و خطرات می شود دوری کنند. افراد باید مکمل هایی مانند جینسنگ، زنجبیل، ویتامین E، گینگو را مصرف نکنند. بعضی از مکمل های هومیوپاتی می تواند عوارض ناشی از بیهوشی را به وجود بیاورد و افراد باید قبل از مصرف هر تغذیه ای با پزشک مشورت کنند. الکل می تواند در کبد تاثیر گذار باشد و آن را تحت تاثیر قرار دهد و پزشکان توصیه می کنند 2 هفته قبل از جراحی بینی از مصرف الکل خودداری کنند.

دارو :

در جلسات مشاوره قبل از جراحی اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا بیماری خاصی دارید باید به پزشک اطلاع دهید زیرا بعضی از داروها می تواند عوارضی داشته باشد و پزشک داروهایی که برای شما  مناسب است را تجویز می کند. سعی کنید تا چند هفته قبل از جراحی بینی از داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شود جلوگیری کنید زیرا می تواند عوارض زیادی داشته باشد.

مصرف سیگار :

مصرف سیگار و قلیان می تواند باعث کاهش جریان خون شود و اکسیژن نمی تواند به ناحیه برش برسد و افراد سیگاری امکان دارد زمان زیادی برای بهتر شدن بعد از جراحی نیاز داشته باشند. افرادی که سیگار مصرف می کنند ممکن است خطرات و عوارض در آن ها بیشتر باشد. افرادی که سیگار می کشند می توانند جراحی بینی انجام دهند به شرطی که قبل از جراحی تا 2 هفته از کشیدن سیگار جلوگیری کنند.

آماده شدن برای دوران نقاهت :

دوران نقاهت در جراحی بینی امکان دارد 2 هفته طول بکشد و افراد باید برای این 2 هفته آمادگی داشته باشند و باید در این 2 هفته از کار خود بگذرند و فردی را انتخاب کنند که به آن ها کمک کنند. بعد از جراحی نمی توانید فعالیت های سنگین انجام دهید پس مراقبت کنید تا بهتر شوید و در روز های اول نمی توانید از غذاهای جویدنی استفاده کنید باید غذای نرم مصرف کنید.

اقدامات قبل از رینوپلاستی بسته 

اقدامات بعد از رینوپلاستی بسته

برای اینکه بعد از جراحی بینی به نتیجه دلخواه خود برسید و دوران نقاهت شما زودتر به پایان برسد باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول دوری کنید.
 •  بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول ممنوع است.
 •  بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را از پزشک سوال کنید.
 •  تا 24 ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید زیرا نمی توانید از غذای جویدنی استفاده کنید.
 •  از فین کردن و فشار به بینی خودداری کنید زیرا امکان دارد باعث خونریزی شود.
 •  با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 •  از خوردن نمک خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت بعد از جراحی از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید.
 •  از مسواک نرم استفاده کنید.
 •  هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 • تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های ورزشی خودداری کنید.
 •  چسب زدن برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است و سعی کنید در درست چسب زدن بینی دقت داشته باشید.
 •  تا 2 ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود.

کلام آخر

قبل از جراحی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید تا نتیجه دلخواه خود را از جراحی بگیرید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله رینوپلاستی بسته همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
جراحی بینی فانتزی
نوشتهٔ بعدی
سپتوپلاستی چیست ؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)