عمل بینی گوشتی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عمل بینی گوشتی آشنا کنیم. جراحی بینی یکی از جراحی های محبوب است که این جراحی بیشتر در ایران صورت می گیرد و همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا از این جراحی برای زیباتر شدن و از بین رفتن مشکلات استفاده کنند. جراحی بینی می تواند مشکلات بینی مانند انحراف بینی، قوز بینی، انحراف و مشکلات تنفسی را از بین ببرد و باعث زیباتر شدن ظاهر بینی و جذابیت بیشتر افراد شود. بینی انواعی دارد که یک نوع آن بینی گوشتی است که در ادامه برای آشنا شدن با عمل بینی گوشتی همراه ما باشید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی می تواند مشکلات زیادی درباره بینی مانند اندازه بینی، عرض بینی، سوراخ های بینی، اندازه و موقعیت بینی و برجستگی ها و فرورفتگی های بینی را از بین ببرد. بعضی از پزشکان با گذراندن دوره های قومیت شناسی و داشتن تخصص در این زمینه می توانند ظاهر بینی افراد را تغیر دهند. پزشکان می توانند حالت نوک بینی را تغییر شکل دهند و ظاهر سوراخ های بزرگ بینی را کوچک کنند و تقارن بینی را درست کنند. این سبک از جراحی بینی می تواند مشکلات تنفسی مانند مشکلات در اثر انحراف تیغه بینی را درست کنند. جراحی زیبایی برای از بین رفتن نقص های مادرزادی و بینی هایی که در تصادف و ورزش آسیب دیدند گزینه مناسبی است.

جراحی بینی چیست ؟

انواع شکل و فرم بینی :

انواع شکل و فرم بینی هر فرد با فرد دیگری تفاوت دارد و دارای ویژگی ها و تفاوت های خاصی است که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

بینی گوشتی :

بینی گوشتی یکی از بیشترین انواع مدل های بینی است که این نوع بینی پوست ضخیم و غضروف ضعیفی دارد. اگر پزشک تجربه کافی در این باره نداشته باشد امکان دارد غضروف نوک بینی بعد از مدتی به حالت اول خود برگردد. بینی گوشتی جراحی سخت و پیچیده ای دارد و برای جراحی زیبایی بینی باید یک پزشک با دقت و با تجربه انتخاب نمایید.

بینی قوز دار  :

9 درصد مردم جهان بینی قوز دار دارند و این مدل بینی در اثر یک ضربه عمیق در بزرگسالی یا در کودکی اتفاق می افتد. اکثر بینی های قوز دار دچار ناهمواری استخوان و دچار انحراف هستند. افرادی که بینی قوز دار دارند امکان دارد مشکلات تنفسی داشته باشند و هم می توانند به طور زیبایی و درمانی بینی خود را جراحی کنند.

بینی استخوانی :

یکی از بیشترین نوع بینی برای جراحی زیبایی بینی استخوانی است زیرا این نوع بینی طوری است که پوست روی آن نازک و بدون بافت است. غضروف در بینی استخوانی مناسب است و نیازی به پیوند غضروف یا غضروف مصنوعی نیست. بینی های استخوانی کمی انحراف دارند که در زمان جراحی از بین می روند.

چه افرادی برای جراحی بینی مناسب هستند ؟

بیشتر افراد برای جراحی بینی مناسب هستند و می توانند با این جراحی مشکلات خود را برطرف کنند. این افراد عبارتند از :

 • افرادی که بینی آن‌ها در حادثه یا اتفاق خاص دچار ضربه و شکستگی شده است.
 • افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند.
 • افرادی که به خاطر دلایل پزشکی نیاز به انجام جراحی بینی درمانی دارند.
 • افرادی که به دلایل ژنتیکی و مادرزادی بینی های بزرگ با فرم های نامناسبی دارند.

انواع روش های جراحی بینی

جراحی بینی انواع مختلفی از جمله جراحی بینی باز و بسته، جراحی بینی ثانویه، جراحی بینی پر کننده دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بینی است که بیشتر پزشکان از این روش برای جراحی استفاده می کنند زیرا در این روش پزشک به همه نقاط بینی دسترسی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی انجام دهد. در جراحی بینی به روش باز پزشک  با یک برش پوست بینی را از روی بینی بلند می کند و در ساختار بینی تغییرات لازم را انجام می دهد و بعد از اتمام کار ناحیه برش داده شده را بخیه می زند. برش ها و بخیه ها در این روش در بیرون بینی زده می شود و قابل مشاهده هستند اما بعد از مدتی از بین می روند. مدت زمان این جراحی نسبت به روش های دیگر بیشتر است و این روش برای افرادی که مشکلات زیادی دارند مناسب است.

جراحی بینی به روش بسته :

یکی دیگر از روش های جراحی بینی، جراحی بینی به روش باز است. در این روش پزشک دسترسی کمی به همه نقاط بینی دارند و این روش برای افرادی است که مشکلات کمی دارند زیرا در این روش برش و بخیه ها در داخل بینی زده می شود و پزشک مشکلات بینی را از داخلی بینی برطرف می کند. جراحان کمی از این روش استفاده می کنند و این روش کمدت زمان کمتری دارد.

جراحی بینی ثانویه :

جراحی بینی به روش ثانویه به جراحی دوباره هم معروف است. این جراحی برای درست کردن مشکلات باقی مانده یا به وجود آمده بعد از جراحی بینی قبلی صورت می گیرد. امکان دارد این مشکلات جزئی باشند و با راحتی برطرف شوند اما بیشتر مشکلات پیچیده ای هستند که به خاطر ضعیف شدن بافت بینی به خاطر جراحی قبلی امکان دارد روش جراحی را برای پزشک سخت کند. جراحی زیبایی بینی می تواند به صورت باز و بسته صورت بگیرد.

لیفت بینی با تزریق ژل :

لیفت بینی با تزریق ژل یکی دیگر از روش هایی است که می تواند باعث صاف کردن زاویه‌های تیز، پر کردن فرورفتگی‌های بینی، برگرداندن تقارن و کوچک تر و جذاب تر نشان دادن بینی، تغییر زاویه نوک بینی شود. بیشتر پزشکان به جای برداشتن فرورفتگی های بینی با انجام جراحی از پر کننده تزریقی برای یکنواخت کردن سطح و پل بینی استفاده می کنند. نتیجه این کار دائمی نیست و بعضی از پزشکان امکان دارد از پرکننده های تزریقی بافت نرم مثل Juvederm ، Restylane یا Radiesse برای صاف کردن بی نظمی های ایجاد شده روی سطح بینی بعد از جراحی استفاده کنند.

عوارض و خطرات جراحی بینی :

جراحی بینی مانند سایر جراحی دیگر دارای خطرات و عوارضی است که این عوارض موقتی هستند و بعد از مدتی از بین می روند. برای این که دچار عوارض و خطرات نشوید سعی کنید در انتخاب پزشک دقت زیادی داشته باشید زیرا پزشک با تجربه و کاربلد می تواند در جراحی شما نقش زیادی داشته باشد. در ادامه به عوارض و خطرات جراحی بینی آشنا می شوید :

 • تقارن نداشتن در پره‌های بینی
 • خون ریزی بعد از جراحی بینی
 • اسکار پوستی در پره‌های بینی
 • حساسیت به داروی بیهوشی بعد از جراحی بینی
 • آسیب به عصب بویایی
 • اختلالات تنفسی در اثر آسیب به آناتومی دستگاه تنفس در ناحیه بینی
 • بی حسی دائمی بینی و ناحیه اطراف جراحی
 • عفونت و به وجود آمدن مشکلات در اثر استفاده نکردن از آنتی بیوتیک مناسب
 • انحراف نوک بینی و عدم قرینگی

هدف از جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی می تواند اندازه، شکل و ظاهر بینی را تغییر دهد. جراحی بینی می تواند بینی کج را صاف کند، استخوان بینی را باریک کند، نوک بینی را تغییر دهد، سوراخ بینی را تنگ یا گشاد کند، زاویه بین بینی و لب را تغییر دهد. هدف از جراحی بینی ظاهر بهتر و از بین رفتن مشکلات است.

انواع روش های جراحی بینی

عمل بینی گوشتی

بینی گوشتی یکی از بیشترین مدل های بینی است. یکی از مقایسه های بینی با بینی های دیگر پهن بودن پره های بینی است و غضروف در بینی گوشتی پهن است و میزان ترشح چربی از غدد چربی روی بینی زیاد است. روی بینی های گوشتی منافذ باز زیادی وجود دارد. بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارد و غضروف آن ها کوچک و ضعیف است. پوست ضخیم روی بینی باعث سنگین شدن بافت بینی می شود و بعضی از بینی های گوشتی حالت افتاده ای دارند. پره های بزرگ و گرد در بینی های گوشتی قابل مشاهده است که یکی از ویژگی های بینی گوشتی است. این اتفاقات می تواند جذابیت صورت را کم کند و باعث کاه اعتماد به نفس در افراد شود.

مدت زمان چسب بینی گوشتی :

مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی بیشتر از بینی استخوانی است زیرا با توجه به به ویژگی هایی که این بینی دارد تورم در آن زیاد است و به همین خاطر پزشک به افراد توصیه می کند مدت زمان زیادی از چسب استفاده کنند. برای چسب زدن می توانید 4 تا 6 هفته به پزشک مراجعه کنید و نحوه چسب زدن را آموزش ببینید.

ورم بینی گوشتی بعد از جراحی بینی :

تورم و کبودی بعد از عمل بینی گوشتی در هفته های اول طبیعی است. میزان ورم در افراد متفاوت است. ورم بینی در بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی ضخامت زیادی دارد و ورم بینی گوشتی بعد از جراحی بینی می تواند باعث نگرانی افراد شود. 60 تا 70 درصد تورم های زیاد بعد از 2 ماه از بین می ورد و 80 تا 90 درصد تا 1 سال بعد از بین می زود. افرادی که بینی های گوشتی دارند تا بهتر شدن کامل باید صبور باشند و بعد از از بین رفتن کبودی ها و تورم ها بینی خود را قضاوت کنند.

قبل از جراحی بینی باید چه مراقبت هایی انجام داد ؟

برای این که از عوارض و خطرات جراحی بینی کم کنید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  سعی کنید روز قبل از عمل به میزان کافی آب بنوشید.
 •  2 هفته قبل از جراحی نباید از آسپرین استفاده کنید.
 •  دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون می شود پس سعی کنید 2  هفته قبل از جراحی بینی از استفاده آن دوری کنید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز جراحی همراه داشته باشید.
 •  8 ساعت قبل از جراحی بینی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 •  اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 •  شب قبل از جراحی دوش بگیرید.
 •  در روز عمل هیچ زیورآلاتی نباید همراه داشته باشید.

بعد از جراحی بینی باید چه مراقبت هایی انجام دهید ؟

برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی انجام دهید که در ادامه به آن ها می پردازیم :

 •  تا 24 ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید.
 •  زمان حمام کردن بعد از جراحی بینی را از پزشک خود سوال کنید.
 •  از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول پرهیز کنید.
 •  سعی کنید در روز های اول بعد از جراحی از مسافرت با هواپیما خودداری کنید.
 •  از فین کردن و فشار به بینی دوری کنید زیرا امکان دار باعث خون ریزی شود.
 • سعی کنید از خوردن نمک اجتناب کنید.
 •  تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کم شدن کبودی و تورم استفاده کنید.
 • از مسواک نرم استفاده کنید تا به بینی شما فشار وارد نشود.
 •  تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین و انجام دادن فعالیت های ورزشی دوری کنید.
 •  تا 2 ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود.
 •  با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 •  چسب زدن برای کم شدن تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است پس سعی کنید در چسب زدن دقت زیادی داشته باشید.

سن مناسب برای عمل بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی یکی از عمل هایی است که بسیار پرطرفدار است و همه افراد در هر سن و سالی خواستار انجام این جراحی هستند. بهترین سن مناسب برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران 17 سالگی است. جراحی بینی گوشتی باید در سنی انجام شود که صورت و اجزای آن به اندازه رشد کرده باشند طوری که بعد از جراحی بینی به حالت قبلی برنگردد. اگر می خواهید نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید بعد از تمام شدن بلوغ و بسته شدن صفحات رشد بینی این کار را انجام دهید.

سن مناسب برای عمل بینی گوشتی

کلام آخر

برای انجام عمل بینی گوشتی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید. مراقبت ها و دستورات پزشک را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این جراحی بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تفاوت جراحی بینی باز و بسته
نوشتهٔ بعدی
تفاوت تیپ پلاستی با جراحی بینی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)