جراحی بینی بدون درد و کبودی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی بینی بدون درد و کبودی آشنا کنیم. امروزه یکی از پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی، جراحی بینی است که بسیاری از افراد در هر سن و سالی از این جراحی برای زیباتر شدن چهره و اصلاح فرم بینی و از بین رفتن مشکلات بینی استفاده می کنند. همه افراد زیبا هستند و به دنبال راهی برای زیباتر شدن می گردند که یکی از این روش های جراحی بینی است که می تواند در زیبایی افراد تاثیر بگذارد و باعث اعتماد به نفس در افراد می شود. در ادامه برای آشنا شدن با جراحی بینی بدون درد و کبودی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

در علم پزشکی به جراحی بینی رینوپلاستی یا راینوپلاستی هم گفته می شود. پزشک با تغییرات در ساختار بینی و درست کردن فرم بینی و از بین رفتن مشکلات بینی می تواند جراحی بینی را انجام دهد. مشکلاتی مانند قوز بینی، گوشتی بودن بینی و پهن بودن نوک بینی، افتادگی نوک بینی، کج بودن بینی با جراحی بینی از بین می روند.

بیشترین جراحی زیبایی در ایران جراحی بینی است که همه افراد از این جراحی برای زیباتر شدن استفاده می کنند. جراحی زیبایی بینی هم جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی دارد یعنی شما می توانید برای زیبا تر شدن بینی خود را جراحی کنید و یا برای از بین بردن مشکلات بینی مانند انحراف و پولیپ می توانید جراحی بینی انجام دهید.

جراحی بینی چیست ؟

انواع شکل و فرم بینی :

بینی افراد مثل اعضای دیگر بدن تفاوت ها و ویژگی هایی دارد که این تفاوت ها در شکل و فرم بینی لحاظ می شود. امکان دارد هر فردی شکل و فرم خاصی داشته باشد. در ادامه با انواع شکل و فرم بینی آشنا می شوید :

بینی گوشتی :

بینی گوشتی یکی از بیشترین مدل های جراحی بینی است. بینی گوشتی پوست ضخیمی دارد و غضروف آن ضعیف است و این اتفاق باعث می شود که با یک جراحی بی تجربه و تقویت نکردن بافت غضروفی نوک بینی باعث می شود بینی شما به حالت اول بر گردد. بینی گوشتی جراحی سخت و دشواری دارد و حتما برای جراحی باید پزشک با تجربه را انتخاب کنید تا دچار عوارض نشوید.

بینی قوز دار :

بینی قوز دار بینی است که شاید اکثر افراد این نوع بینی را دارا باشند. این مدل در اثر یک حادثه یا اتفاق عمیق در بزرگسالی یا کودکی اتفاق می افتد. ناهمواری در استخوان بینی مشاهده می شود و دچار انحراف هم هستند. افرادی که بینی آن ها قوز دارد مشکلات تنفسی دارند و می توانند به صورت زیبایی و درمانی بینی خود را جراحی کنند.

بینی استخوانی :

بینی استخوانی کی از بهترین انواع بینی است که در این مدل بینی ساختار بینی طوری است که پوست روی آن نازک و بدون بافت است. غضروف در بینی استخوانی مناسب تر است و نیازی به پیوند غضروف با استفاده از غضروف مصنوعی وجود ندارد. اکثر اوقات بینی استخوانی انحراف دارد و در جراحی از بین می رود.

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی با زو جراحی بینی بسته صورت می گرد که پزشک با توجه به نوع بینی و پوست شما و مشکلات بینی شما تصمیم می گیرد که از کدام نوع جراحی استفاده کند. هر دو روش با بیهوشی انجام می شود. گاهی اوقات امکان دارد این روش ها برای همه افراد مناسب نباشد و روش از روش های دیگر برای جراحی استفاده می کند. در ادامه با روش های جراحی بینی آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش هایی است که بیشتر پزشکان از این روش استفاده می کنند زیرا در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارد و تغییرات زیادی می تواند در بینی انجام دهد. برش در این نوع روش روی پوست انجام می شود و در قسمت پایین بینی با برش کوچکی پوست را از روی بینی بلند می کنند و  تغییرات را در بینی انجام می دهند. بیشتر پزشکان از این روش استفاده می کنند. برش ها بعد از جراحی از بین می روند و اثری از آن ها باقی نمی ماند. بیشتر جراحی های بینی گوشتی و بینی هایی که انحراف دارند با جراحی بینی باز صورت می گیرد. مدت زمان در این روش جراحی بیشتر از روش بسته است.

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته برای مواقعی استفاده می شود که پزشک نمی خواهد تغییرات زیادی در بینی ایجاد کند و فقط برای مواردی است که بینی مشکلات کمی دارد. در این روش پوست بینی برداشته نمی شود و در بیشتر موارد از بخیه استفاده نمی شود و تورم و درد در روش بسته کمتر است.  در روش بسته برش ها در داخل بینی است و خبری از بخیه نیست و اگر هم بخیه ای وجود داشته باشد در داخل بینی است که دیده نمی شود. مدت زمان جراحی در این روش کمتر از روش باز است.

چه افرادی می توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بیشتر افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند و ایرادات بینی را از بین برند. افرادی که می خواهند قوز بینی را از بین برند، افرادی که می خواهند افتادگی نوک بینی را اصلاح کنند، افرادی که بینی آن ها گوشت زیادی دارند، افرادی که می خواهند پهن بودن نوک بینی را از بین ببرند، افرادی که می خواهند انحراف بینی و کجی آن را از بین برند می توانند از جراحی بینی استفاده کنند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

جراحی بینی برای بعضی از افراد ممنوعیت دارد و نمی توانند انجام دهند و می تواند برای آن ها خطراتی داشته باشد. این افراد عبارتند از :

 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
 • زنان باردار

روش های جراحی بینی

بینی استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

برای اینکه نتیجه جراحی بینی گوشتی را مشاهده کنید باید کمی صبر کنید زیرا دوران نقاهت جراحی بینی گوشتی نسبت به جراحی بینی استخوانی بیشتر است. بینی های استخوانی نتیجه زودتری دارد. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفتی دارد استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای از بین رفتن قوز بینی و برآمدگی جراحی بینی انجام می دهند. بینی گوشتی پوست ضخیمی دارد و غضروف آن نرم و ضعیف است و نوک پهنی دارد و غدد چربی در این بینی ها زیاد است. جراحی بینی گوشتی برای از بین رفتن افتادگی نوک بینی و پهن بودن نوک بینی صورت می گیرد. جراحی بینی برای بینی های استخوانی آسان تر است و نتیجه آن بهتر است. بینی استخوانی به علت غضروف محکم تراشیدنش راحت است.

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه مدل جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود. در ادامه به این مدل ها می پردازیم :

جراحی بینی طبیعی :

جراحی بینی طبیعی یکی از مدل های جراحی بینی است که بیشتر آقایان به آن علاقه دارند زیرا می خواهند بینی طبیعی داشته باشند. در این روش ایرادات بینی از بین می روند و شما یک بینی طبیعی دارید.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر جراحی بینی فانتزی عروسکی است که بسیاری از افراد  این جراحی را با این نام می شناسند. در این مدل پزشک باید تجربه زیادی داشته باشد زیرا باعث ایجاد مشکلات تنفسی می شود. فاصله لب و بینی باید در این مدل یکسان باشد در غیر این صورت بینی حالت خوکی می گرد و مشکلات تنفسی به وجود می آید.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

جراحی بینی نیمه فانتزی یکی از مدل هایی است که بیشتر خانم ها از این روش استفاده می کنند و به آن علاقه دارند. جراحی بینی هر دو ویژگی و خصوصیات بالا را دارد  زیرا در این روش شما یک بینی طبیعی با کمی قوس روی بینی دارید.

جراحی بینی چه عوارضی دارد ؟

جراحی بینی می توانند مانند سایر جراحی های دیگر عوارضی داشته باشد که این عوارض موقت و طبیعی هستند و بعد از مدتی از بین می روند. بعضی از عوارض امکان دارد طولانی مدت شوند و نیاز به جراحی ترمیمی بینی داشته باشند.

کبودی یکی از عوارض جراحی بینی است که امکان دارد بعد از جراحی اتفاق بیفتد و اکثر افراد به آن دچار شوند که این عوارض با کمپرس سرد و گرم از بین می رود و کمتر می شود. کبودی در افراد مختلف است و در بینی های استخوانی این کبودی ها بیشتر مشاهده می شود. درد یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است که طبیعی است و با استفاده از قرص های مسکن از بین می رود. ورم بعد از 2 هفته از بین می رود و مقدار کمی در بینی باقی می ماند که بعد از مدت ها برطرف می شود. بعضی از عوارض ها هستند که طولانی مدت هستند مثل اختلال در نفس بینی، کج شدن بینی، اختلال در عصب ناحیه بینی و بی حس شدن بینی، جای زخم و بخیه عوارضی هستند که می تواند تا مدت ها با شما همراه باشد که در این صورت باید جراحی بینی ترمیمی انجام شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی :

برای اینکه از خطرات و عوارض جراحی بینی کاسته شود باید قبل از جراحی بینی مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  در روز عمل هیچ زیورآلاتی نباید همراه داشته باشید.
 • روز قبل از عمل آب بنوشید.
 • 2 هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 •  اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 • مصرف سیگار و قلیان باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون می شود به همین دلیل 2 هفته قبل از عمل بینی از آن استفاده نکنید.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز عمل پرهیز کنید.
 •  8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 •  راه های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.
 •  شب قبل از عمل دوش بگیرید.

جراحی بینی بدون درد و کبودی

جراحی زیبایی بینی که برای زیباسازی صورت و از بین بردن بیماری های مربوط به بینی انجام می شود، امکان دارد با عوارض جانبی دائمی یا موقتی همراه باشد. درد و کبودی از عوارض موقت جراحی بینی است و میزان این عوارض به حساسیت بدن و واکنش بدن به عمل بستگی دارد. درد و کبودی بعد از جراحی بینی بعد از عمل و مراقبت های بعدی از بین می رود.

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و استفاده از ابزارهای نوین پزشکی، میزان درد و کبودی بعد از جراحی بینی بسیار کمتر شده است، اما نمی توان گفت که جراحی بینی کاملاً بدون درد و کبودی است، زیرا در این عمل پزشک برش هایی در بینی ایجاد می کند و ساختارهای مختلف بینی مانند استخوان و غضروف ایجاد می کند و درد و کبودی مکانیسم طبیعی بدن در پاسخ به این عمل است اما میزان آن بستگی به واکنش بدن فرد دارد. تخصص پزشک و مراقبت های بعد از عمل و برای افراد مختلف متفاوت است.

جراحی بینی بدون درد و کبودی امکان پذیر نیست و تنها تفاوت آن در میزان کبودی و درد است که امروزه نسبت به قبل کمتر شده است، یعنی جراحی بینی با درد و کبودی کمتر قابل قبول تر از بدون درد یا کبودی است. اما روش های دیگری برای جراحی بینی وجود دارد که با لیزر و غیره انجام می شود که به دلیل تفاوت در روش ها عوارض کمتری نسبت به روش باز دارد و قطعا کبودی یا درد ناشی از این روش ها می تواند بسیار کم یا ناچیز باشد.

درد و کبودی در کدام روش جراحی بیشتر است ؟

همانطور که گفته شد جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود. در جراحی بینی بسته تمام برش های جراحی داخل بینی ایجاد می شود و زخم ها همگی داخلی هستند اما در جراحی بینی باز دسترسی پزشک به غضروف و استخوان های بینی بیشتر است اما امکان داشتن جای زخم کوچک روی بینی بینی باقی می ماند.

اگرچه مزایای جراحی بینی باز نسبت به نوع بسته آن بیشتر است اما در جراحی بسته روند بهبودی سریعتر است اما در جراحی باز مدت زمان بهبودی بیمار بیشتر است. همچنین میزان کبودی و درد بعد از جراحی بینی به نوع بینی و مدل جراحی بینی بستگی دارد. درد و کبودی بعد از جراحی بینی بیشتر مربوط به جراحی های فانتزی و بینی های استخوانی است.

جراحی بینی بدون درد و کبودی

کلام آخر

برای جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بزنید. مراقبت ها و دستورات پزشک را به خوب انجام دهد تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
عوارض جراحی بینی استخوانی
نوشتهٔ بعدی
انحراف بینی چیست ؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)