جراحی بینی استخوانی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جراحی بینی استخوانی آشنا کنیم. جراحی بینی امروزه یکی از روش های پر طرفدار در کشور ایران است که بسیاری از افراد از کشورهای دیگر به ایران می آیند تا از این جراحی برای زیباتر شدن و از بین رفتن ایرادات بینی استفاده کنند. جراحی بینی می‌تواند مشکلاتی مانند قوز بینی، انحراف، پولیپ، شکستگی را از بین ببرد و درمان کند. در ادامه برای آشنا شدن با جراحی بینی استخوانی با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست ؟

در علم پزشکی به جراحی بینی رینوپلاستی راینوپلاستی گفته می‌شود. جراحی بینی یکی از جراحی های زیبایی پرطرفدار در جهان است. این جراحی برای بهتر شدن ظاهر بینی و از بین رفتن مشکلات بینی انجام می‌شود. جراحی بینی توسط پزشکان با تجربه و متخصص صورت می گیرد. در این عمل زیبایی با ایجاد برش در ناحیه پایینی بینی جراحی شروع می شود و با توجه به تغییراتی که مورد نیاز است شکل و فرم استخوان بینی تغییر می‌کند. یکی از دلایل جراحی بینی مشکل تنفس از بینی است زیرا بسته شدن بینی باعث اختلال در خواب، ورزش، خروپف و آپنه خواب می شود و یا در فعالیت های دیگر مشکلاتی به وجود می آورد و در این صورت باید جراحی بینی انجام شود.

جراحی بینی چیست ؟

انواع روش های جراحی بینی :

جراحی بینی با دو روش جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته انجام می شود. پزشکان با توجه به نیاز و شرایط افراد یکی از این روش‌ها را انتخاب می‌کنند. هر دو روش جراحی با بیهوشی انجام می شود انتخاب روش جراحی به تغییرات و نظر پزشک بستگی دارد. امکان دارد این روش‌ها برای جراحی مناسب نباشد و پزشک از روش‌های دیگری برای جراحی بینی استفاده کند. در ادامه با انواع روش‌های جراحی بینی آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش باز:

جراحی بینی به روش باز یکی از روش‌های جراحی بینی است. در این روش پزشک دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارد و می‌تواند تغییرات زیادی در بینی ایجاد کند. این روش برای افرادی مناسب است که ایرادات مشکلات زیادی دارند و می‌خواهند تغییرات زیادی در بینی آن ها انجام شود. پزشک در این نوع پوست را از روی بینی بلند می کند و تغییرات لازم را در استخوان و غضروف بینی انجام می دهد. در جراحی بینی گوشتی و بینی هایی که انحراف یا قوز دارند از جراحی بینی به روش باز استفاده می‌کنند. یکی از مزایای این روش جراحی این است که پزشک به همه نقاط بینی دسترسی دارد و می‌تواند تغییرات زیادی در بینی ایجاد کند و مشکلات بینی را از بین ببرد. همه برش و بخیه ها در بیرون بینی صورت می گیرد اما بعد از مدتی این بخیه ها برش و از بین می رود. مدت زمان این روش جراحی طولانی‌تر از روش‌های دیگر است.

جراحی بینی به روش بسته :

یکی دیگر از روش‌های جراحی بینی، جراحی بینی به روش بسته است. در این روش جراحی پزشک دسترسی کمی به همه نقاط بینی دارد و می تواند تغییرات کمی انجام دهد. این روش برای افرادی مناسب است که ایرادات و مشکلات کمی دارند و می‌خواهند تغییرات کمی در بینی آن ها صورت بگیرد. این روش مانند روش باز نیست و همه برش ها در داخل بینی انجام می شود تا ایرادات را از بین ببرند و پوست بینی برداشته نمی شود. به همین دلیل است که درد و تورم و خونریزی در این روش کمتر است. یکی از مزایای این جراحی این است که برش و بخیه ها در داخل بینی انجام می‌شود و مشاهده نمی‌شود. مدت زمان این روش نسبت به روش های دیگر کمتر است.

آلار پلاستی :

آلار پلاستی یکی از جدیدترین روش‌های جراحی بینی است که این روش برای افرادی مناسب است که می خواهند تغییراتی در سوراخ‌های بینی آن ها صورت بگیرد. این روش غضروف های نوک بینی را محدود می‌کند و پایه آلار را کوتاه یا بلند می کند. این تغییرات باعث باریک شدن بینی می‌شود و یکی از روش های جراحی بینی است.

انجام جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است ؟

جراحی بینی برای همه افراد مناسب است و همه افراد می‌توانند از این جراحی برای زیباتر شدن ظاهر و از بین رفتن ایراد تا مشکلات خود استفاده کنند. افرادی که می خواهند پهن بودن نوک بینی را درست کنند، افرادی که می خواهند فرم بینی را اصلاح کنند، کسانی که قوز بینی دارند و می خواهند آن را درمان کنند، افرادی که نوک بینی آن ها افتاده است، کسانی که گوشت زیاد و اضافه بینی دارم و می خواهند آن را از بین ببرند، کسانی که انحراف بینی و کجی بینی دارند و می خواهند آن را درمان کنند می توانند جراحی بینی را انجام دهند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد هستند که نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی بینی برای آنها ممنوع است که در ادامه به این افراد می پردازیم :

 • افرادی که باردار هستند نمی‌توانند از این جراحی استفاده کنند.
 • افرادی که به چاقی شدید مبتلا هستند نمی‌توانند از جراحی بینی استفاده کنند.
 • کسانی که به صورت حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای ورزش های سنگین و مبارزه‌ای انجام می دهند جراحی بینی برای آن ها ممنوع است.
 • خانم هایی که زیر 16 سال و آقایانی که زیر 18 سال هستند.
 • خانم‌هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها گذشته است.
 • افراد سیگاری نمی توانند از جراحی بینی استفاده کنند.
 • افرادی که جراحی بینی اولیه آن ها کمتر از یک سال قبل انجام شده است.
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.
 • کسانی که بیماری های خاص مانند سرطان دیابت مبتلا هستند.

سن مناسب برای جراحی بینی :

زمانی که افراد به سن بلوغ می رسند تغییراتی در چهره آن ها به وجود می‌آید که احساس می‌کنند زشت هستند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و به دنبال راهی برای زیباتر شدن هستند که یکی از این راه‌ها جراحی بینی است. جراحی بینی باید بعد از تمام شدن دوره بلوغ و بسته شدن صفحات رشد افراد انجام شود زیرا در غیر این صورت می تواند مشکلاتی به وجود بیاورد و یکی از این مشکلات این است که بینی شما به حالت قبلی خود برمی گردد. صفحات رشد بینی در دختران در 15 سالگی و در پسران در 16 سالگی بسته می‌شود و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در 17 سالگی است. سعی کنید بعد از بسته شدن صفحات رشد و دوره بلوغ جراحی بینی انجام دهید و نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید.

عمل بینی چه مدل هایی دارد ؟

جراحی بینی به دسته جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می‌شود که در ادامه به آن می پردازیم :

جراحی بینی طبیعی :

یکی از مدل‌های جراحی بینی، جراحی بینی طبیعی است. بیشتر مردان خواستار انجام این مدل جراحی هستند زیرا می‌خواهند بینی آن ها طبیعی به نظر برسد. در این نوع مدل عملکرد بینی شما حفظ می‌شود و بینی شما ظاهری طبیعی دارد و مشکلات بینی شما از بین می رود.

جراحی بینی فانتزی :

نام دیگر جراحی بینی فانتزی جراحی بینی عروسکی است. برای انجام این نوع مدل بینی باید در انتخاب پزشک دقت کنید و باید پزشکی با تجربه و با دقت انتخاب کنید. هرگونه بی توجهی و بی دقتی در این نوع مدل بینی باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی می شود. پزشک باید در اندازه و سایز بینی و فاصله بین بینی و لب دقت کند زیرا در این صورت بینی حالت خوکی می‌گیرد و باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی می شود.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

بیشتر خانم ها خواستار این نوع مدل جراحی هستند زیرا در این جراحی شما یک بینی طبیعی با کمی قوس دارید و ایرادات و مشکلات بینی شما برطرف شده است.

عمل بینی چه مدل هایی دارد ؟

بینی های گوشتی و استخوانی چه ویژگی‌هایی دارند ؟

بینی های گوشتی پوست ضخیم و ضعیف و نرم دارند و نوک آن ها پهن و بزرگ است و غدد چربی در این بینی ها زیاد است. جراحی بینی گوشتی باعث می‌شود افتادگی نوک بینی و پهن بودن آن از بین برود. جراحی بینی برای بینی های استخوانی آسان‌تر صورت می‌گیرد و نتیجه آن بهتر است. بینی های استخوانی به دلیل داشتن غضروف محکم تراشیدن آن و فرم دادن به آن به راحتی انجام می‌شود.

برای دیدن نتیجه بینی های گوشتی باید صبور باشید زیرا دوران نقاهت این نوع بینی ها طولانی است و نیاز به زمان زیادی دارد. بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارند و بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفت و محکم تری دارند استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای از بین رفتن قوز روی بینی و برآمدگی عمل زیبایی بینی انجام می دهند.

عوارض بعد از عمل بینی

جراحی بینی مانند سایر جراحی های دیگر می‌تواند عوارض و مزایای داشته باشد که این عوارض طبیعی هستند و بعد از مدتی از بین می‌رود. بعضی از این عوارض تا مدت های طولانی از بین نمی رود و امکان دارد تا همیشه با ما همراه باشد که در این صورت باید جراحی بینی ترمیمی انجام شود. بعد از جراحی بینی امکان دارد شما دچار دردی شوید که این اتفاق طبیعی است و با مصرف قرص های مسکن می‌توان آن را کنترل کرد. بعد از جراحی بینی در اطراف چشم و بینی کبودی هایی به وجود می‌آید که این یکی از عوارض شایع در بین بیماران است که با کمپرس سرد و گرم از بین می رود.

کبودی در بینی های استخوانی بیشتر صورت می گیرد. ورم بعد از دو تا سه هفته از بین می رود اما مقدار کمی در ناحیه بینی باقی می‌ماند که تا شش ماه بعد از جراحی بینی از بین می‌رود. بعضی از عوارض مانند کف شدن و انحراف بینی اختلال در عصب ناحیه بینی و بی حس شدن آن قسمت اختلال در تنفس باقی ماندن جای بخیه زخم روی بینی عوارضی هستند که امکان دارد تا مدتی با شما همراه باشد و در این صورت شما باید جراحی بینی ترمیمی انجام دهید.

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی :

برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید و عوارض و خطرات جراحی بینی را کم کنید باید مراقبت‌های انجام دهید که در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • در روزهای نزدیک به جراحی بینی مراقب سلامتی خود باشید تا سرماخوردگی اتفاق نیفتد زیرا اگر به سرماخوردگی دچار شوید جراحی بینی را باید به تاخیر بیندازید.
 • بعضی از قرص های مسکن باعث بیشتر شدن خونریزی می شود و قرص هایی مانند آسپیرین و پروفن این مشکل را بیشتر می‌کند. سعی کنید قبل از دو هفته از جراحی بینی از این قرص‌ها استفاده نکنید.
 • عکس قبل از جراحی بینی باید ناشتا باشید و از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 • سعی کنید از دو هفته قبل از جراحی بینی مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان را کم کنید و یا در صورت امکان از آن استفاده نکنید.
 • روز بعد از جراحی بینی سعی کنید مدارک و آزمایشات پزشکی خود را به همراه داشته باشید.

اقدامات بعد از جراحی بینی استخوانی

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی خود بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 • سعی کنید تا یک ماه بعد از عمل بینی از این استفاده نکنید زیرا استفاده از عینک به بینی شما فشار وارد می‌کند و امکان دارد روی شکل بینی شما تاثیر گذار باشد.
 • سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و به لب بالا فشار وارد نکنید.
 • بعد از جراحی بینی باید به صورت درازکش استراحت کنید طوری که سر شما بالاتر از شانه قرار بگیرد.
 • برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید زیرا این کار نیاز به تنفس بیشتری دارد و باعث می‌شود به بینی شما فشار بیشتری وارد شود.
 • تا دو هفته بعد از جراحی بینی سر خود را بالا نگه دارید و شب ها هنگام خوابیدن زیر سر خود چند بالش بگذارید تا دچار خونریزی نشوید.
 • روش درست کردن بینی را از پزشک بپرسید زیرا درست چسب نزدن باعث بد حالت گرفتن و کشته شدن بینی می شود.
 • از گاز زدن و جویدن غذا پرهیز کنید زیرا این کار به بینی شما فشار وارد می‌کند و باعث خونریزی می شود.
 • هنگامی که بینی شما پانسمان دارد سعی کنید برای حمام ایستاده زیر دوش قرار نگیرید.
 • هنگامی که در بینی شما پد قرار دارد و پانسمان دارید با دهن نفس بکشید.

اقدامات بعد از جراحی بینی استخوانی 

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید از افراد باتجربه کمک بگیرید و با آگاهی لازم این جراحی را انجام دهید. مراقبت های قبل و بعد از جراحی را به خوبی انجام دهید تا دچار خطرات و عوارض نشوید و نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید. ممنون از این که تا آخر مقاله جراحی بینی استخوانی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
مزایای جراحی بینی به روش باز
نوشتهٔ بعدی
بینی طبیعی بهتر است یا بینی نیمه فانتزی ؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)