امروزه عمل جراحی بینی یکی از پر طرفدار ترین روش های زیبایی برای خانم ها و آقایان می باشد ، عمل زیبایی بینی که به آن رینوپلاستی بینی هم گفته می شود یکی از رایج ترین روش های جراحی زیبایی پلاستیک در تمامی کشور های دنیا است ، در سال های گذشته تا به الان عمل زیبایی بینی توسط بسیاری از جراحان بینی با تکنیک حذف استخوان های بینی ، غضروف و پوست های اضافه در کنار حفظ آناتومی بومی و تقویت غضروف ها صورت می گیرد ، این عمل زیبایی در صورت هر فردی می توان هماهنگی و تناسب را ایجاد خواهد کرد و با اصلاح عملکرد بینی فرد ، اصلاح ناهنجاری های ظاهری بینی و تنفس در افراد را نیز درمان خواهد کرد .

تجزیه و تحلیل دقیق سیستامتیک بینی فرد قبل از انجام این عمل زیبایی توسط پزشک زیبایی ، ارزیابی تنفس همراه با بررسی انتظارات افراد بیمار و اهداف این عمل جراحی یکی از نکات بسیار مهمی است که یک پزشک جراح ماهر باید آن را رعایت کند ، در ادامه قصد داریم شما با عمل زیبایی بینی و روش انجام این عمل جراحی آشنا خواهیم کرد ممنون می شویم که ما را تا آخر این مقاله همراهی کنید .

عمل جراحی بینی چیست ؟

همان طور که در مقاله بالا گفته شده عمل زیبایی بینی در اصطلاح علمی رینوپلاستی و یا همان راینوپلاستی نیز نامیده می شود ، پزشک جراح بینی و یا متخصص گوش و حلق و بینی با ایجاد یک سری تغییرات بر روی ساختار بینی افراد به اصلاح فرم بینی و رفع مشکلات تنفسی می پردازد ، این مشکلات شامل قوز بینی ، کج بودن بینی ، افتادگی . یا پهن بودن نوک بینی ، کج بودن بینی با این عمل زیبایی کاملا برای شما قابل درمان می باشد .

بیشتر ما این موضوع را می دانیم که بیشترین عمل بینی در کشور ما انجام می شود ، سالانه بسیاری از افراد برای انجام این عمل زیبایی اقدام می کنند ، باید بدانید که عمل بینی در تهران بسیار رایج تر می باشد ، افراد بسیاری از متقاضیان انجام این عمل زیبایی از دیگر شهر ها به تهران سفر می کنند تا نزد بهترین پزشک جراح بینی در تهران این عمل زیبایی را انجام دهند ، حتی برخی از افراد خارج از کشور نیز به کشور ما سفر می کنند تا عمل بینی خود را به دست پزشکان جراح کشور خودمان بسپارند .

عمل جراحی بینی چیست ؟چه افرادی که مناسب انجام جراحی بینی نیستند ؟

برخی از افراد قبل از انجام عمل حراحی بینی خود این سوال برای آن ها پیش می آید که عمل جراحی بینی برای چه افرادی خطرناک می باشد ؟ اگر که عمل بینی یک عمل رایج در کشور ما می باشد اما در برخی از افراد این عمل جراحی امکان پذیر نمی باشد و نباید این عمل جراحی را انجام دهند ،  ممنوعیت عمل بینی شامل افراد زیر می شود:

 • برخی از افرادی مبتلا به چاقی شدید هستند نمی توانند این عمل جراحی را انجام دهند .
 • خانم هایی سن آن ها زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال هستند برای انجام عمل بینی مناسب نمی باشند .
 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
 • زنان باردار (عمل بینی برای زنان باردار ممنوع است)
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون (مانند مبتلایان به هموفیلی)
 • افرادی که عمل جراحی زیبایی بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است .
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند (اختلال بدریخت انگاری یا body-dysmorphic disorder )
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند .
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت (عمل بینی برای افراد مبتلا به دیابت در صورتی مجاز است که دیابت کنترل شده داشته باشند)
 • علاوه بر این، باید گفت که خانم هایی که قصد بارداری بعد از عمل بینی طبیعی دارند، باید حداقل 6 ماه بعد از جراحی بینی برای بارداری اقدام کنند.

انواع بینی

همان طور که می دانید افراد مختلف نوع بینی آن ها نیز با هم متفاوت می باشد ، از آن جایی که نوع بینی و همچنین ویژگی های آن از مخم ترین معیار هایی می باشد که در روند برنامه ریزی برای عمل بینی مورد توجه پزشکان متخصص و جراحان بینی قرار می گیرد در ادامه شما را با انواع بینی شما آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید .

ویژگی بینی استخوانی

 • برخلاف بینی های از نوع گوشتی، بینی های استخوانی نیز دارای پوستی نازک می باشند که روی استخوان بزرگ بینی کشیده می شود و ظاهر استخوانی برای بینی ایجاد کرده است که کاملاً مشخص است.
 • همچنین میزان غضروف و استخوان بینی برای بسیاری از افراد یک حالت گوشتی دارد و همین امر موجب شده که بعد از انجام عمل بینی های استخوانی احتمال افتادگی نوک بینی بسیار کاهش پیدا می کند ، زیرا که نوک بینی دارای تکیه گاه محکم برای غضروف و استخوان می باشد .
 • در بسیاری از موارد بینی های از نوع استخوانی دارای یک قوز می باشند که موجب شده به این نوع از بینی ها ، بینی های کمانی و یا عقابی نیز بگویند .
 • در ناحیه پره های بینی چربی بسیار کمتری نسبت به دیگر جاها وجود دارد و به همین دلیل پره های بینی همیشه نازک می باشند.
 • در بینی های از نوع استخوانی کمترین میزان جربی تجمع پیدا می کنند و به همین خاطر بعد از انجام عمل بینی بالاترین رضایتمندی را در افرادی که دارای بینی های استخوانی می باشند شاهد هستیم .
 • بینی های استخوانی از نوع استخوانی در بسیاری از موارد بهتر از بینی های گوشتی جراحی می شوند و نتیجه عمل بینی های استخوانی به مراتب بهتر خواهد بود.
 • بینی های استخوانی احتمال بازگشت کمتری دارند و بینی بعد از سالیان سال رشد نخواهد داشت.
 • یک بینی استخوانی آسیب پذیر تر است و بهتر است که بیمار تا ماه ها مراقب ساختار بینی خود باشد.

انواع بینیویژگی بینی گوشتی

 • انجام عمل جراحی بینی های گوشتی برای افراد محدودیت های مختلفی را دارد .
 • از مهم ترین ویژگی های بینی های از نوع گوشتی این است که ضخامت پوست بینی های گوشتی بیشتر است که از مهم ترین مشخصه های بارز این نوع از بینی می باشد .
 • بینی های از نوع گوشتی دارای پوستی ضخیم می باشند و همچنین چربی های زیادی را در نواحی پوست خود جمع می کنند .
 • بینی های گوشتی، استخوان و غضروف کمی دارند و بخش عمده بینی را پوست بینی تشکیل داده است.
 • پهنای نوک و پل بینی زیاد است.
 • بینی میزان چربی بیشتری دارد.

  ویژگی بینی نیمه استخوانی – نیمه گوشتی

  در بسیاری از موارد شاهد این هستیم بینی برخی از افراد از هر دو نوع بینی قبلی ویژگی هایی را دارد و دقیقا نمی توان به درستی تشخیص داد که این نوع از بینی ها در کدام یک از دسته بندی ها یا همان بینی های گوشتی و استخوانی قرار می گیرد ، برای مثال برخی از افراد بینیشان دارای قوز می باشد اما با مشاهده و بررسی های بیشتر متوجه این موضوع می شویم که این بینی دارای پوست و چربی ضخیمی می باشد ، پس یک ویژگی بینی استخوانی و یک ویژگی بینی های گوشتی خود را دارد .

  در چنین مواردی پزشکان جراح بر اساس دانش و تجربیات خود می توانند به طور دقیق تشخیص دهند که بینی فرد از چه نوعی می باشد ، در برخی از موارد نیز مشاهده می کنیم که بینی نا متقارن می باشد که می تواند گوشتی و یا استخوانی باشد .

  انواع جراحی بینی

  عمل جراحی بینی از تنوع و تعداد بسیاری برخوردار می باشد و عمل بینی و یا همان رینوپلاستی بینی صرفا یک نوع از انواع مختلف عمل  بینی می باشد ، انواع جراحی های بینی با اهداف متفاوتی برای افراد انجام می شود و طبیعتا نیز نتیجه های مختلفی را برای افراد به همراه خواهد داشت ،  از مهم ترین انواع جراحی های بینی، موارد زیر را می توان نام برد:

  جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی : در عمل بینی زیبایی یکی از مهم ترین اهدافی که دنبال می باشد حذف ایرادات موجود در بینی و همچنین فرم دهی زیباتر به بینی افراد می باشد ، به همین خاطر این عمل جراحی همان طور که از نامش پیداست در دسته عمل های جراحی زیبایی قرار می گیرد ، در عمل زیبایی بینی قوس بر روی بینی به خوبی فرم داده می شود و نوک بینی کمی کوچک می شود و افتادگی بینی به طور کامل از بین می رود ، یکی از مهم ترین تصورات غلطی که افراد در مورد عمل جراحی بینی کج و همچنین عمل جراحی انحراف بینی دارند این است که این دو را یکی می دانند و این در حالی است که این دو از جراحی ها با هم تفاوت دارند ، همان طور که قبلا گفته ایم انحراف بینی در نواحی سپتوم و یا داخل بینی اتفاق می افتد ، در برخی از موارد این انحراف به هیچ وجه با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نمی باشد ، همچنین ممکن است که انحراف در تیغه بینی تاثیر را در ظاهر بینی افراد نداشته باشد ، اما کجی بینی، عارضه ای است که کاملاً در ظاهر بینی قابل مشاهده است.

  عمل درمان انحراف بینی یا سپتوپلاستی : در بین لوله های بینی در نواحی داخلی خود یک تیغه به نام سپتو وجود دارد که در برخی از افراد این تیغه ها دارای انحرافی می باشند که موجب بروز مشکلاتی در افراد می شود ، برای مثال انحراف در تیغه بینی باعث افزایش آبریزش بینی ، اختلال در عملکرد بینی طبیعی و خرخر کردن های شبانه در افراد می شود ، به همین خاطر افراد برای بهبود وضعیت بینی خود برای انجام عمل جراحی سپتوپلاستی اقدام می کنند ، تفاوت جراحی انحراف بینی با عمل جراحی رینوپلاستی در این می باشد که این عمل جراحی در دسته عمل های جراحی درمانی قرار گرفته است و به همین دلیل تمامی شرکت های بیمه هزینه این عمل جراحی را پرداخت می کند ، در واقع هدف از انجام این عمل جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی درمانی می باشد نه زیبایی ،  جراحی انحراف بینی جراحی درمانی است. عمل بینی کج زیر مجموعه جراحی رینوپلاستی قرار می گیرد.

  انواع جراحی بینی

  عمل جراحی بینی ترمیمی : عمل بینی ترمیمی به اصلاح مشکلات بینی به دلیل انجام عمل جراحی اولیه برای افراد انجام می شود ، عمل  بینی ترمیمی و یا رینوپلاستی ثانویه یک عمل شایعی است ، زیرا بسیاری از افراد که عمل بینی خود را انجام می دهند و به پزشک بی تجربه مراجعه می کنند و تنها به دلیل هزینه پایین تر پزشک نا مناسبی را انتخاب می کنند و همین امر موجب می شود که بینی ایده آلی را نداشته باشید و بینی با مشکلات عملکردی و ساختاری بسیاری مواجه شود و حتی نفس کشیدن هم برای آن ها کمی سخت باشد ، به افراد توصیه می شود که به مدت یک سال صبر کنند و بعد از این که بینی شکل نهایی خود را گرفت برای انجام عمل جراحی ترمیمی خود مراجعه کنند .

  بهترین کاندیدا برای جراحی بینی

  یکی از بهترین گزینه ها برای انجام این عمل بینی افرادی هستند که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد :

  • برخی از افرادی که به بیماری های خاصی مبتلا نمی باشد از جمله بیماری هپاتیت و ایدز افراد مناسبی برای انجام این عمل جراحی هستند .
  • برخی از افرادی که دارای مشکلات عمده ای در نواحی بینی هستند و ضروری است که برای رفع آنها به عمل بینی دست بزنند.
  • افرادی که بینی شان دارای قوز است و نمای بدی ایجاد کرده است.
  • افرادی که پل بینی و نوک بینی شان بسیار پهن است.
  • افرادی که دارای مشکلاتی از جمله مشکلات تنفسی در ناحیه بینی هستند.
  • افرادی که دچار انحراف در ناحیه تیغه میانی بینی شان هستند.
  • افرادی که نگاه واقع بینانه ای نسبت به روند جراحی و نیز نتایج حاصله از آن دارند.

  کلام آخر 

  از این که ما را تا آخر مقاله جراحی بینی همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، همچنین اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما نیز در میان بگذارید .

  امتیاز دهید
  نوشتهٔ پیشین
  رینوپلاستی بینی های گوشتی
  نوشتهٔ بعدی
  بهترین جراح بینی

  پست های مرتبط

  نتیجه‌ای پیدا نشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

  فهرست
  دریافت مشاوره (کلیک کنید)