عوارض عمل بینی عروسکی【در سال 1401 ❤️】

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض عمل بینی عروسکی آشنا کنیم. جراحی بینی بکی از پر طرفدار ترین جراحی های بینی است که امروزه طرفدار زیادی دارد و همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا از این جراحی استفاده کنند. جراحی بینی می تواند مشکلات تنفسی بینی و ایرادات بینی را از بین ببرد و باعث زیبایی ظاهر بینی شما شود. جراحی بینی مدل هایی دارد که یکی از این مدل ها جراحی بینی عروسکی است. در ادامه برای آشنا شدن با عوارض عمل بینی عروسکی با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

در علم پزشکی به جراحی بینی رینوپلاستی یا راینوپلاستی می گویند. پزشک در ساختار بینی تغییرات ایجاد می کند و فرم بینی را درست می کند و ایرادات و مشکلات بینی را از بین می برد. مشکلاتی مانند قوز روی بینی، گوشتی بودن بینی، افتادگی یا پهن بودن بینی، کج بودن بینی با جراحی بیتی از بین می ورد. جراحی بینی یکی از جراحی های زیبایی است که امروزه محبوبیت زیادی در بین مردم ایران داشته است و همه افراد در هر سن و سالی از این جراحی استفاده می کنند.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

انواع روش های جراحی بینی :

جراحی بینی با دو روش جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به رو بسته صورت می گیرد که پزشک با توجه به نوع بینی و جنس پوست بینی شما تشخیص می دهد که از کدام یکی از این روش ها استفاده کند. هر دو روش ها با بیهوشی انجام می شود.امکان دارد پزشک از این روش ها برای شما استفاده نکند و روش دیگری را در نظر بگیرد که در ادامه با این روش ها آشنا می شوید :

جراحی بینی به روش باز :

جراحی بینی به روش باز یکی از روش های جراحی بینی است که اکثر پزشکان از این روش استفاده می کنند. این روش برای افرادی است که ایرادات و مشکلات زیادی دارند و باید تغییرات زیادی در بینی آن ها انجام شود. پزشک در این روش به همه نقاط بینی دسترسی دارد و می تواند تغییرات زیادی در بینی ایجاد کند. در این روش با یک برش بین سوراخ های بینی پوست را از روی بینی جدا می کنند و استخوان و غضروف های بینی را تغییر می دهند. یکی از مزایای این روش این است که برای ایرادات و مشکلات زیاد بینی استفاده می شود. جراحی بینی گوشتی و بینی هایی که انحراف دارند یا بینی هایی که دچار قوز هستند باید از این روش جراحی استفاده کنند. همه برش ها و بخیه ها در این روش در بیرون بینی است و دیده می شود امام بعد از مدتی این بخیه ها و برش ها از بین می ورد. مدت زمان این جراحی نسبت به روش های دیگر بیشتر است.

جراحی بینی به روش بسته :

جراحی بینی به روش بسته یکی دیگر از روش های جراحی بینی است که در این روش پزشک دسترسی کمی به همه نقاط بینی دارد و برای افرادی که ایرادات کمی دارد استفاده می شود. در این روش پوست بینی برداشته نمی شود و تغیرات در داخل سوراخ های بینی انجام می شود و به همین دلیل افراد درد و تورم زیادی را احساس نمی کند. در روش بسته بخیه ها و برش ها در داخل بینی است و دیده نمی شود. مدت زمان این جراحی کمتر از روش های دیگر است.

آلار پلاستی :

آلار پلاستی کی از جدید ترین روش های جراحی بینی است که برای افرادی مناسب است که می خواهند در سوراخ های بینی تغییراتی ایجاد کنند. این روش غضروف های نوک بینی را محدود می کند و پایه آلار را کوتاه یا بلند می کند. این تغییرات باعث می شود بینی باریک تر به نظر برسید.

کاندیدای مناسب جراحی بینی :

همه افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند و ایرادات و مشکلات بینی را از بین ببرند. افرادی که می خواهند فرم بینی را درست کنند، افرادی که می خواهند قوز روی بینی را از بین ببرند، افرادی که می خواهند پهن بودن نوک بینی را اصلاح کنند، افرادی که می خواهند گوشتی و اضافه بودن بینی را برطرف کنند، افرادی که می خواهند افتادگی نوک بینی را از بین ببرند، افرادی که می خواهند کج بودن بینی را درمان کنند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی بینی برای این افراد ممنوعیت دارد که در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

 • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
 • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به چاقی شدید
 • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
 • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی انجام می دهند.
 • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند.
 • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.
 • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون

چگونگی انجام جراحی زیبایی بینی

بیشتر جراحی های بینی در بیمارستان ها یا کلینیک های خصوصی انجام می شود. زمان انجام جراحی به نوع جراحی شما بستگی دارد. جراحی بینی مراحلی دارد که باید این مراحل را طی کنید که در ادامه با مراحل جراحی بینی آشنا می شوید :

بیهوشی : 

پزشک ناحیه مورد جراحی را بی حسی تزریق می کند و با تزریق آرام بخش با داروی بیهوشی شما را بیهوش می کند. جراحی بینی ثانویه به علت پیچیدگی هایی که دارد تحت بیهوشی انجام می شود طوری که جراحی بینی پر کننده فقط به بی حسی احتیاج دارد.

برش و شکاف بینی : 

برش پوست بینی در روش بسته در داخل بینی و شکاف به صورت داخلی صورت می گیرد. در روش باز برش ها در کل ناحیه کلوملا ایجاد می شود و پزشک توسط این برش ها بافت های نرم بینی که غضروف نام دارد را بالا می کشند. این اتفاق باعث می شود تا پزشک به همه جزئیات بینی دسترسی داشته باشد و به آسانی جراحی را انجام دهد.

تغییر شکل دادن فرم بینی :

در این مرحله پزشک می تواند فرم نوک بینی و سایز قسمت هایی را با غضروف مصنوعی تغییر دهد. غضروف هایی که پیوند می زنند از تیغه بینی یا از گوش یا غضروف دنده خارج می کنند. اگر تیغه بینی منحرف شده باشد پزشک باید آن را صاف کند. اگر نیاز باد پره ها و حفره های بینی بعد از جراحی نباید مسدود شود در غیر این صورت جراحی استاندارد نیست و فرد باید برای از بین رفتن این عوارض جراحی بینی ترمیمی انجام دهد.

بخیه و پانسمان :

بعد از این که فرم بینی تغییر کرد باید برش ها را بخیه زد که در این مرحله پوست های برداشته شده به حالت اول خود بر می گردند و در صورت نیاز بینی بیمار گچ گرفته می شود.

دوره نقاهت :

بعد از اینکه جراحی بینی تمام شد و برش ها و بخیه ها زده شد دوره نقاهت بینی شروع می شود. برای اینکه از جراحی بینی نتیجه مناسبی بگیرید باید این مراقبت ها را به خوبی انجام دهید.

چگونگی انجام جراحی زیبایی بینی

هدف از جراحی بینی چیست ؟

هدف از جراحی بینی تغییر اندازه بینی و شکل و ظاهر بینی است. جراحی بینی می تواند استخوان بینی را باریک کند، زاویه بینی بینی و لب بالا را تغییر دهد، جراحی بینی می تواند نوک بینی را تغییر دهد، جراحی بینی می تواند بینی کج را صاف کند، جراحی بینی می تواند سوراخ های بینی را تنگ یا گشاد کند. جراحی بینی می تواند ایرادات و مشکلات بینی را از بین ببرد.

جراحی بینی عروسکی چیست ؟

در جراحی مدل بینی فانتزی و مدل بینی عروسکی باید همه اعضای صورت با هم تناسب داشته باشند. برای مثال کسی که صورت بزرگی دارد و بقیه اجزای صورتش بزرگ است نباید جراحی مدل بینی فانتزی را انتخاب کند زیرا باعث می شود از جراحی بینی خود نتیجه نگیرید. در جراحی مدل بینی عروسکی بینی سر بالا و کوچک و قوس دار می شود. در افرادی که بینی های بزرگ و گوشتی دارند نمی توانند بینی بینی آن ها را بیش از اندازه کوچک کرد و بالا برد. افرادی که می خواهند جراحی بینی عروسکی انجام دهند باید همه خصوصیت های مدل بینی را داشته باشد و فقط خواستار این نباشند که بینی آن ها قوس داشته باشد. به این نوع بینی ترکیبی از بینی طبیعی و فانتزی است بینی نیمه فانتزی می گویند. این نوع بینی برای افرادی مناسب است که بعد از جراحی نمی خواهند تغییر زیادی کنند.

بینی عروسکی بزای چه صورت هایی مناسب است ؟

برای جراحی بینی فانتزی باید قبل از جراحی ساختار و نوع بینی بررسی شود و معاینه شود تا نتیجه بهتری داشته باشد. افرادی که بینی استخوانی دارند افراد مناسبی برای جراحی بینی عروسکی هستند. برای جراحی بینی نباید صدمه ای به بینی بیمار و تنفس او وارد شود و بینی او باید با همه اجزای صورتش هماهنگ باشد. افرادی که می خواهند جراحی بینی طبعی فانتزی انجام دهند نباید برای کوچک کردن بینی بیش از اندازه اصرار داشته باشند زیرا امکان دارد بینی ظاهر مناسبی نداشته باشد و به عملکرد بینی آسیب وارد شود. از مشخصات مدل بینی عروسکی قوس روی بینی و سربالا بودن و اندازه کوک بینی است. افرادی که برای جراحی مدل بینی عروسکی مناسب هستند بینی های استخوانی با پوست نازک و غضروفی محکم دارند.

جراحی بینی نیمه فانتزی برای بینی گوشتی مناسب است ؟

بعضی از انواع مدل های جراحی بینی برای افرادی که بینی های گوشتی دارند و پوست بینی آن ها چرب است مناسب نیست. افرادی که با بینی های گوشتی جراحی مدل بینی عروسکی انجام دادند از نتیجه جراحی راضی نبودند. اگر افراد جراحی بینی فانتزی انجام دهند و بعد از جراحی از نتیجه راضی نباشند و بخواهند از جراحی بینی ترمیمی استفاده کنند به دلیل اینکه بینی آن ها کوچک است ترمیم بینی آن ها مشکل می شود. جراحی بینی طبیعی فانتزی برای بینی های بزرگ و گوشتی مناسب نیست.

اقدامات قبل از جراحی بینی :

برای اینکه از عوارض و خطرات جراحی بینی کم کنید باید اقداماتی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن دوری کنید.
 •  شب قبل از عمل دوش بگیرید.
 •  2 هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.
 •  اگر لاک ناخن دارید آن را پاک کنید.
 •  دخانیات و نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و باعث اختلال گردش خون می شود و 2 هفته قبل از عمل بینی از استفاده آن دوری کنید.
 •  آزمایش و مدارک پزشکی خود را در روز عمل به همراه داشته باشید.
 •  روز قبل از عمل آب بنوشید.
 •  از خوردن و آشامیدن در روز جراحی خودداری کنید.
 •  راه های رسیدن به محل کلینیک و یا بیمارستانی که قرار است بروید را بررسی کنید تا در روز عمل استرس نداشته باشید.
 •  در روز عمل زیورآلاتی نباید همراه شما باشد.

اقدامات بعد از جراحی بینی

برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید . در ادامه با مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  تا 24 ساعت از مایعات و غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید.
 •  با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 •  بهترین زمان برای حمام کردن بعد از عمل بینی را از پزشک بپرسید.
 • از خوردن نمک خودداری کنید.
 •  تا 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کاهش کبودی و تورم استفاده کنید.
 •  از مسواک نرم استفاده کنید.
 •  چسب زدن برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است و باید در نحوه چسب زدن دقت کرد.
 •  از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول پرهیز کنید.
 •  بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 •  از فین کردن و فشار به بینی بپرهیزید زیرا امکان دارد باعث خونریزی شود.
 •  تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین، فعالیت های ورزشی خودداری کنید.
 •  هنگام استراحت و خواب چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 •  تا 2 ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود.

عوارض عمل بینی عروسکی

یکی از مشکلات اساسی که برخی افراد بعد از جراحی بینی عروسکی یا فانتزی داشتند این بود که بینی آن ها بسیار کوچک شده و فرم صورتشان با مشکل جدیدی مواجه شد. یا اینکه بینی عروسکی آن ها در عملکردها و فعالیت های حیاتی اش دچار مشکل می شود و در تنفس آن ها اختلال ایجاد می کند.

مشکلات تنفسی یکی از مهم ترین عوارض عمل بینی عروسکی است. همچنین از نظر زیبایی، بینی عروسکی جذاب نیست. برای به دست آوردن بهترین فرم و تناسب بینی با سایر جنبه های صورت، باید بینی فرد را با توجه به سایر جنبه های صورت تغییر داد. به این ترتیب فرد ظاهری طبیعی پیدا می کند و حتی بسیاری از افراد قادر به تشخیص جراحی بینی نیستند. در حالی که عمل بینی ظاهر فرد را مصنوعی می کند و عمل جراحی کاملاً واضح است، این خود یک نقطه ضعف است.

جراحی بینی عروسکی عوارض زیادی دارد و عملا بیشترین تغییرات را در بینی شما ایجاد می کند. بنابراین اولین اصل این است که با یک متخصص رینوپلاستی با تجربه و آگاه مشورت کنید تا اساساً تغییراتی که باید در بینی ایجاد شود مشخص شود.

عوارض عمل بینی عروسکی

انواع مدل‌های جراحی بینی عروسکی :

یکی از پرطرفدار ترین و در عین حال پر عوارض ترین عمل‌های بینی عمل بینی عروسکی می‌باشد. تفاوت اصلی آن با سایر مدل‌ها زاویه بین لب و بینی می‌باشد. این زاویه به دلیل زیاد بودن از حد نرمال سبب آسیب رساندن به ساختار طبیعی بینی شده و ظاهری مصنوعی به بینی فرد می‌دهد. انواع مدل‌های این نوع بینی پرطرفدار خصوصا در بین خانم‌ها شامل موارد زیر خواهد بود.

بینی طبیعی

هدف از جراحی بینی عروسکی به شکل طبیعی رفع نواقص بینی به همراه ترمیم قوس اطراف بینی می‌باشد. توجه داشته باشید زاویه مناسب حدود ۱۰۵ درجه می‌باشد.

بینی فانتزی

زاویه بینی عروسکی فانتزی کمی از مدل طبیعی بیشتر بوده و تا ۱۱۰ درجه نیز اعمال خواهد شد. تفاوت دیگر سربالا بودن نوک بینی فانتزی پس از عمل و کوچک بودن اندازه سوراخ‌های بینی از حد معمول خواهد بود.

بینی مردانه

بینی عروسکی بیشتر مناسب صورت‌های زنانه می‌باشد با این حال چنانچه مردی مایل به عمل این مدل بینی باشد باید جراح مراقب باشد نوک بینی را زیاد بالا نبرده و قوس بینی کمی کمتر از خانم‌ها اعمال شود تا بینی ابهت مردانه خود را حفظ کرده و با سایر اجزای صورت زیباجو همخوانی بیشتری داشته باشد. همچنین باید در حین جراحی مراقب بود تا بینی بیش از حد کوچک نشود. زاویه ۹۵ تا ۱۰۰ درجه زاویه ای مناسب برای بینی مردانه می‌باشد.

بینی باریک

در این مدل پره‌های بینی بیش از اندازه کوچک شده که سبب باریک جلوه دادن بینی خواهد شد. دقت داشته باشید به دلیل آسیب به مجرای تنفسی و مشکلات جدی این نوع عمل بینی به هیچ وجه توصیه نخواهد شد.

بینی نوک تیز

این عمل بینی فانتزی علاوه بر سربالا بودن، موجب می‌شود نوک بینی حالت تیزی به خود بگیرد. این گونه عمل بینی حالت غیر طبیعی و مصنوعی به چهره افراد خواهد داد. زاویه بین پل بینی و لب کمتر از مورد مشابه اما با نوک گرد خواهد بود.

بینی نوک گرد

بینی عروسکی نوک گرد نوعی عمل نیمه فانتزی بوده که مناسب افرادی است که می‌خواهند علاوه بر کوچک کردن بینی، نوک بینی حالت طبیعی خود را حفظ کرده و به اصطلاح تیز نباشد. زاویه اعمال شده بین ۹۵ تا ۱۰۵ خواهد بود.

کلام آخر

قبل از جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله عوارض عمل بینی عروسکی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره عوارض عمل بینی عروسکی در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی【سال 1401 ❤️】
نوشتهٔ بعدی
تفاوت جراحی بینی مردان و زنان❤️【در سال 1401】

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)