مراحل جراحی بینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل جراحی بینی آشنا کنیم. جراحی بینی کی از پرطرفدار ترین روش های جراحی زیبایی است که اکثر افراد به آن علاقه دارند. آمار جراحی بینی در کشور ایران بیشتر از کشور های دیگر است و همه افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا جراحی بینی انجام دهند. جراحی بینی روش هایی دارد که طبق نوع بینی و ایرادات بینی پزشک مشخص می کند که کدام نوع روش برای بینی شما مناسب است. در ادامه برای آشنا شدن با مراحل جراحی بینی با ما همراه باشید.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی است که باعث از بین رفتن ایرادات و مشکلات بینی است و باعث اصلاح فرم بینی می شود. مشکلات بینی مانند پولیپ، شکستگی بینی، انحراف بینی را از بین می برد و درمان می کند. بینی بعضی از افراد بزرگ و گوشتی یا استخوانی و دراز است و افراد برای درست کردن فرم بینی خود دست به جراحی بین می زنند. جراحی بینی باید توسط پزشک متخصص انجام شود تا نتیجه مناسبی داشته باشد. با برش در ناحیه پایینی بینی جراحی انجام می شود و تغییرات مورد نیاز روی بینی صورت می گیرد.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

هدف از جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی به غیر از زیبایی بینی می تواند مشکلات و ایرادات بینی را از بین ببرد. جراحی بینی می تواند زاویه بین بینی و لب را تغییر دهد، سوراخ های بینی را تنگ یا گشاد می کند، استخوان بینی را باریک می کند، نوک بینی را تغییر می دهد، بینی کج را صاف می کند و باعث زیباتر شدن فرم بینی می شود.

انواع شکل و فرم بینی :

بینی هر فردی می تواند ویژگی هایی داشته باشد و به همین دلیل بینی هر فردی با فرد دیگر با هم تفاوت دارد. در ادامه با انواع شکل و فرم بینی آشنا می شوید :

بینی گوشتی :

بینی گوشتی یکی از بیشترین مدل های جراحی بینی است. این نوع مدل بینی پوست ضخیمی دارد و غضروف آن ضعیف است. به همین دلیل باید در انتخاب پزشک دقت کنید زیرا جراحی توسط یک پزشک بی تجربه می تواند باعث برگشت بینی شود. بینی گوشتی جراحی سختی دارد و برای جراحی باید پزشک با تجربه را انتخاب کنید تا دچار عوارض و خطرات نشوید.

بینی قوز دار :

اکثر افراد بینی قو دارا بنی قوز دار هستند یعنی 9 درصد از مردم بینی قوز دار دارند. این مدل بینی در اثر یک ضربه و حادثه در کودکی یا بزرگسالی اتفاق می افتد. در این نوع بینی ها ناهمواری هایی در استخوان بینی دیده می شود و دچار انحراف است. افرادی که بینی آن ها قوز دارد دچار اختلال تنفسی می شوند.

بینی استخوانی :

بینی استخوانی یکی از بهترین مدل های بینی است که در این نوع بینی ساختار بینی طوری است که پوست روی آن نازک است و بدون بافت است. غضروف در بنی های استخوانی مناسب است و نیازی به پیوند غضروف با غضروف مصنوعی نیست.

سن مناسب برای جراحی بینی :

سن مناسب برای جراحی بینی زمانی است که افراد دوره بلوغ خود را پشت سر گذاشته باشند و صفحات رشد بینی در افراد بسته شده باشد زیرا در غیر این صورت جراحی در این دوره باعث می شود بینی شما به حالت قبلی برگردد. در دوران بلوغ تغییراتی در ظاهر افراد به وجود می آید که افراد گمان می کنند زشت هستند و بینی آن ها بد فرم است به همین دلیل می خواهند بینی خود را جراحی کنند. به همین دلیل باید صبر کنید دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی بسته می شود و بهترین زمان برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی اتفاق می افتد.

مدل جراحی بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود که در ادامه به آن می پردازیم :

جراحی بینی طبیعی  :

جراحی بینی بیعی برای از بین بردن ایرادات و مشکلات بینی صورت می گرد و در این مدل بینی ظاهر بینی شما یکی بینی طبیعی است و بیشتر آقایان به این روش علاقه دارند و از این روش جراحی استفاده می کنند زیرا در این روش مشخص نمی شود که شما بینی خود را جراحی کردید و طبیعی به نظر می رسد.

جراحی بینی فانتزی :

جراحی بینی برای از بین رفتن ایرادات بینی و کوچک تر شدن بینی انجام می شود. به این روش جراحی بینی، جراحی بینی عروسکی هم گفته می شود. برای جراحی بینی خود به این روش باید پزشک با تجربه و با مهارت انتخاب کنید زیرا پزشک باید به تغییر سایز و بالا رفت نوک بینی دقت کند در غیر این صورت تغییر زاویه بیش از اندازه بینی و فاصله زیاد بین بینی و لب باعث می شود مشکلات تنفسی برای افراد به وجود بیاید و این تغییر بیش از اندازه باعث خوکی شدن بینی می شود.

جراحی نیمه فانتزی :

عمل بینی نیمه فانتزی هر دو ویژگی ها و خصوصیات روش بالا را دارد زیرا در این رش ما یکی بینی طبیعی با کمی قوس دارید. بیشتر خانم ها به این مدل جراحی بینی علاقه دارند و از این مدل استفاده می کنند.

مدل جراحی بینی

چه افرادی برای جراحی بینی مناسب هستند ؟

جراحی بینی برای اکثر افراد که بینی آن ها ایرادات و مشکلاتی دارد مناسب است و اکثر افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند. افرادی که بینی آن ها افتادگی دارد، افرادی که می خواهند فرم بینی را درست کنند، افرادی که بینی آن ها قوز دارد، افرادی که می خواهند پهن بودن نوک بینی را درست کنند، افرادی که می خواهند گوشت زیاد و اضافه بینی را از بین ببرند، افرادی که می خواهند کجی و انحراف بینی را درست کنند می توانند جراحی بینی انجام دهند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

جراحی بینی برای بعضی از افراد ممنوعیت دارد و نمی توانند جراحی بینی انجام دهند. این افراد عبارتند از :

  • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
  • زنان باردار
  • افرادی که چاقی شدید مبتلا هستند
  • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند
  • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند
  • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
  • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت
  • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است
  • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد
  • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند

عوارض بعد از جراحی بینی

جراحی بینی مانند سایر روش های دیگر دارای مزایا و معایبی است که موقتی هستند و بعد از مدتی از بی می رود. ما بعضی از این عوارض اماکن دارد طولانی مدت باشد و از بین نرود که در این صورت باید جراحی بینی ترمیمی صورت بگیرید. یکی از عوارض جراحی بینی کبودی است که در بیشتر افراد دیده می شود که با کمپرس سرد و گرم از بین می رود. میزان این کبودی ها در افراد متفاوت است و در بینی های استخوانی بیشتر دیده می شود.

درد یکی دیگر از عوارض جراحی بینی است که طبیعی است و با استفاده از قرص های مسکن از بین می رود. ورم بینی تا 2 تا 3 هفته بعد از جراحی از بین می ورد اما مقدار کمی از آن باقی می ماند که بعد از 6 ماه به طور کامل از بین می ورد. بعضی از عوارض جراحی بینی هستند مانند انحراف و کج شدن بینی، اختلال در عصب ناحیه بینی و بی حسی شدن آن، باقی ماندن جای زخم و بخیه روی بینی، اختلال در تنفس بینی عوارضی هستند که ممکن است باقی بماند و در این صورت باید جراحی بینی ترمیمی انجام دهید.

بینی استخوانی و گوشتی چه ویژگی هایی دارد ؟

اگر بینی گوشتی دارید برای اینکه نتیجه جراحی را مشاهده کنید باید کمی صبر کنید زیرا دوران نقاهت بینی طولانی تر است. بینی های استخوانی در مقایسه با بینی های گوشتی نتیجه بهتری دارند. بینی هایی که پوست نازک و غضروف سفت و محکمی دارند استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز روی بینی و برآمدگی دست به جراحی می زنند.

بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند. غضروف آن ها نرم تر است و نوک پهن و بزرگی دارند و غدد چربی در این بینی ها بیشتر است. عمل بینی گوشتی باعث از بین رفتن افتادگی نوک بینی می وشند و پهن بودن نوک بینی را از بین می برد. جراحی بینی برای بینی های استخوانی راحت تر انجام می شود و نتیجه آن بهتر است. بینی استخوانی غضروف محکمی دارد و فرم دادن به آن راحت تر است.

مراحل جراحی بینی

جراحی بینی یکی از جراحی های زیبایی است که در بیمارستان و کلینیک های مخصوصی انجام می شود. جراحی بینی به روش باز امکان دارد تا 3 ساعت طول بکشد و یا جراحی ترمیمی امکان دارد زمان بیشتری نیاز داشته باشد. جراحی بینی مراحلی دارد که در ادامه با مراحل جراحی بینی آشنا می شوید :

بیهوشی :

بیهوشی یکی از مراحل جراحی بینی است. بسته به نوع عمل، جراح امکان دارد از بی حسی موضعی در ناحیه آسیب دیده استفاده کند و سپس با تزریق آرامبخش یا بیهوشی عمومی شما را بیهوش کند. به طور کلی جراحی بینی ثانویه با توجه به عوارضی که دارد با بیهوشی عمومی انجام می شود. در حالی که جراحی پرکننده بینی فقط به بی حسی موضعی نیاز دارد.

برش و شکاف بینی :

برش های  پوست بینی در روش بسته فقط در داخل بینی و برش ها در داخل بینی ایجاد می شود. اما در روش باز، برش هایی در سرتاسر کلوملا ایجاد می شود. سپس جراح بافت های نرم بینی به نام غضروف را از طریق این برش ها برمی دارد. این به جراح اجازه می دهد تا به تمام جزئیات بینی دسترسی داشته باشد و به راحتی عمل زیبایی بینی را انجام دهد.

تغییر شکل فرم بینی :

در این مرحله، پزشک می تواند شکل نوک بینی و سایر قسمت های بینی را با استفاده از غضروف پیوند شده تغییر دهد. غضروف اهدایی از تیغه بینی یا گاهی از غضروف گوش یا دنده گرفته می شود. اگر تیغه بینی به هر دلیلی منحرف شد، جراح باید آن را صاف و صیقل دهد. در صورت لزوم، سوراخ‌های بینی و سوراخ‌های بینی پس از جراحی نباید مسدود شوند، در غیر این صورت جراحی بینی هرگز استاندارد نیست و فرد برای رفع این عارضه باید دوباره تحت عمل جراحی ثانویه قرار گیرد.

بخیه و پانسمان :

یکی دیگر از مراحل جراحی بینی بخیه و پانسمان است. بعد از تمام شدن تغیرات فرم بینی نوبت به بخیه زدن ناحیه برش داده می رسد. در این مرحله پوست های برداشته شده به حالت اول برمی گردد و اگر نیاز بود بینی گچ گرفته می شود.

دوران نقاهت :

یکی از مهم ترین نکات در مراحل جراحی بینی دوران نقاهت آن است. باید این دوران را به خوبی پشت سر بگذارید تا نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرید. احتمال دارد بعد از دیدن چهره خود کمی اضطراب داشته باشید زیرا چهره شما دچار کبودی و ورم است. بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید زیرا این مشکلات بعد از مدتی از بین می رود و و فرم نهایی بینی شما به دست می آید. امکان دارد به خاطر تورم زیاد و وجود تامپون نتوانید به راحتی نفس بکشید.

احتمال به وجود آمدن بعضی ناراحتی ها وجود دارد که با استفاده از داروهای مسکن می توان آن را کنترل کرد. بیشتر افرادی که جراحی بینی انجام می دهند می‌توانند بعد از 48 ساعت داروی مسکن را قطع کنند. بعضی از افراد امکان دارد بعد از عمل جراحی ناراحتی معده داشته باشند که در این حالت مصرف داروهای ضد تهوع بسیار مفید است.

مراحل جراحی بینی

کلام آخر

قبل از انجام جراحی بینی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید. مراقبت ها لازم را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید. از افراد با تجربه و پزشک متخصص و کاربلد مشورت بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تفاوت بینی گوشتی و استخوانی
نوشتهٔ بعدی
بهترین جراح بینی ترمیمی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)