مزایای جراحی بینی به روش بسته

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مزایای جراحی بینی به روش بسته آشنا کنیم. همه افراد زیبا هستند و دنبال زیبایی هستند که جراحی بینی کی از این روش ها است. جراحی بینی یکی از جراحی های پرطرفدار است که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند و همه افراد در هر سن و سالی از این جراحی زیبایی استفاده می کنند. جراحی بینی در مرکز صورت قرار دارد و یکی از مهم ترین اعضای صورت است که باید به آن توجه زیادی داشت زیرا بی دقتی در جراحی بینی می تواند باعث مشکلات تنفسی و مشکلات در ظاهر بینی شود.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

به جراحی بینی رینوپلاستی یا راینوپلاستی هم گفته می شود. پزشک در این جراحی می تواند در ظاهر بینی و در ساختار بینی تغییراتی به وجود بیاورد و مشکلات آن را از بین ببرد. مشکلاتی مثل گوشتی بودن بینی، قوز روی بینی، کج بودن بینی و افتادگی و سپتوم بینی را از برطرف کند. جراحی بینی یک از روش های جراحی زیبایی است که در ایران بیشتر رواج دارد و افراد از کشور های دیگر به ایران می آیند تا بینی خود را جراحی کنند.

 

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست ؟

دلیل انجام جراحی بینی چیست ؟

بینی یکی از اعضای مهم صورت است که می تواند در زیبایی صورت تاثیر زیادی داشته باشد زیرا در مرکز صورت قرار دارد. این زیبایی می تواند از نظر هر فردی فرق داشته باشد. در جراحی بینی بیشترین مشکل بینی های انحراف دار، گوشتی و بزرگ است. بهترین راه برای برای این که از این مشکلات خلاص شوید جراحی بینی است. جراحی بینی می تواند برای زیبا سازی بینی و از بین بردن مشکلات انجام شود. بیشتر افرادی که جراحی بینی انجام می دهند برای زیبایی است. جراحی بینی می تواند سپتوم بینی، شکستگی، پولیپ، انحراف و کج بودن بینی را از بین ببرد .

سن مناسب برای جراحی بینی :

سن مناسب برای جراحی بینی سنی است که دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود زیرا اگر در این دوره جراحی بینی انجام دهید نتیجه مناسبی از جراحی خود نمی گیرد و بینی شما به حالت اولیه خود قبل بر می گردد. در دوران بلوغ ممکن است تغییراتی در صورت افراد به وجود بیاید که افراد فکر کنند زشت هستند و باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود.

برای جراحی بینی سعی کنید دوره بلوغ شما تمام شود و صفحات رشد بینی شما بسته شود. صفحات رشد بینی در دختران در سن 15 سالگی و در پسران در سن 16 سالگی بسته می شود و بهترین سن برای جراحی بینی در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی است.

ویژگی های بینی استخوانی یا گوشتی :

برای اینکه نتیجه مناسبی از عمل بینی گوشتی بگیرید باید صبر داشته باشید تا دوره نقاهت شما به پایان برسد زیرا در جراحی بینی گوشتی زمان بیشتری نیاز دارد تا بینی استخوانی. بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی دوران نقاهت کمتری دارند و نتیجه آن ها زودتر دیده می شود. بینی های که پوست نازک و غضروف سفتی دارند استخوانی هستند. بینی های استخوانی برای از بین بردن قوز روی بینی و برآمدگی دست به جراحی بینی می زنند.

بینی گوشتی پوست ضخیمی  دارد و غضروف ان نرم است و نوک پهن و بزرگی دارد و غد چربی در این بینی ها بیشتر است. جراحی بینی برای از بین بردن افتادگی نوک بینی صورت می گیرد و پهن بودن نوک بینی را برطرف می کند. جراحی بینی برای بینی های استخوانی راحت تر انجام می شود و نتیجه آن بهتر است زیرا غضروف در بینی های استخوانی محکم است و تراشیدن آن و فرم دادن به آن راحت تر است.

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه مدل جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی، جراحی بینی نیمه فانتزی انجام می شود.

جراحی بینی به روش طبیعی :

در این روش شما بینی طبیعی دارید و ایرادات بینی شما از بین می رود و ظاهر بینی شما طبیعی است. بیشتر آقایان از این روش جراحی استفاده می کنند و به آن علاقه دارند.

جراحی بینی به روش فانتزی :

این روش یکی از حساس ترین روش های جراحی بینی است زیرا پزشک باید در این روش دقت زیاد و تجربه کافی داشته باشد در غیر این صورت امکان دارد مشکلات تنفسی به وجود بیاید. با تغییر بیش از اندازه در این روش امکان دارد زاویه بین بینی و لب زیاد باشد و بینی حالت خوکی بگیرد و باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی می شود.

جراحی بینی به روش نیمه فانتزی :

جراحی بینی به این روش هر دو ویژگی های روش های بالا را دارد و نتیجه جراحی شما یک بینی طبیعی با کمی قوس است. بیشتر خانم ها از این روش برای جراحی بینی استفاده می کنند.

چه افرادی می توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بیشتر افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند باید باید صبر کنند تا صفحات رشد بینی بسته شود و بعد اقدام به جراحی بینی کنند. افرادی که می خواهند افتادگی نوک بینی را از بین ببرند،افرادی که می خواهند کجی و انحراف بینی را برطرف کنند، افرادی که می خواهند فرم بینی را اصلاح کنند، افرادی که بینی آن ها قوز دارد و می خواهند پهن بودن نوک بینی را از بین ببرند و افرادی که می خواهند گوشت زیاد و اضافه بینی را از بین ببرند. این افراد می توانند جراحی بینی انجام دهند.

چه افرادی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

بعضی از افراد بنا به دلایلی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند و جراحی برای آن ها ممنوعیت دارد. در ادامه با این افراد آشنا می شوید :

  • خانم هایی که کمتر از 6 ماه از زایمان آن ها می گذرد.
  • زنان باردار
  • افراد مبتلا به بیماری های انعقاد خون
  • افراد مبتلا به چاقی شدید
  • افرادی که به دلیل روانی فرم بینی خود را نامناسب می بینند.
  • افراد سیگاری که در طول روز تعداد زیادی سیگار می کشند.
  • خانم های زیر 16 سال و آقایان زیر 18 سال
  • افرادی که به صورت حرفه ای یا غیر حرفه ای ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند تکواندو، بوکس، کشتی و … انجام می دهند.
  • کسانی که عمل بینی اولیه آن ها کمتر از 1 سال پیش انجام شده است.
  • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند سرطان یا دیابت

مزایای جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته به دلیل برشی که روی پوست بینی به وجود می آید و میزان تورم کمتر است و دوران نقاهت کمتری دارد. مدت جراحی بینی کوتاه است و نتیجه آن زودتر دیده می شود. بعد از جراحی شما جای زخمی را مشاهده نمی کنید زیرا زخم داخل سوراخ های بینی قرار دارد و دیده نمی شود. در جراحی بینی به روش بسته دوران نقاهت زودتر از روش باز است. این روش برای بینی هایی که ایرادات کمی دارند مناسب است. یکی از مزایای جراحی بینی به روش بسته این است که گردش خون در این روش بهتر جریان دارد.

مزایای جراحی بینی به روش بسته

جراحی روی بینی بینی استخوانی و گوشتی :

برای اینکه متوجه شوید بینی شما استخوانی است یا گوشتی باید قبل از جراحی بینی به پزشک مراجعه کنید و پزشک با معاینه می تواند تشخیص دهد بینی شما گوشتی است یا استخوانی. بینی هایی که غضروف محکمی دارد و لایه چربی در آن ها کمتر است و پره های بینی نازکی دارد به آن ها بینی استخوانی می گویند. بینی هایی که غضروف نرم و ضعیفی دارند و نوک بینی آن ها پهن است و غدد چربی روی پوست بینی بیشتر است بینی های گوشتی هستند. جراحی بینی استخوانی راحت از بینی گوشتی است و نتیجه آن بهتر است زیرا غضروف آن محکم است و به راحتی تراش می خورد و فرم می گیرد اما این کار در بینی های گوشتی سخت تر است. جراحی بینی در بینی های استخوانی برای از بین بردن بینی، برداشتن قوز و برآمدگی بینی، از بین رفتن پولیپ و کوچک شدن سایز بینی صورت می گیرد.

جراحی بینی در بینی های گوشتی سخت تر از بینی های استخوانی است زیرا غضروف بینی نرم است و تراشیدن و فرم دادن به آن سخت است. برای اینکه نتیجه بهتری از جراحی بینی بگیرید باید اسکلت بینی استحکام یابد. یکی از مرحله هایی که در جراحی بینی انجام داد تا نتیجه مناسبی گرفت برداشتن لایه چربی است. بینی های گوشتی غدد چربی زیادی دارند و برای اینکه نتیجه مناسبی از جراحی خود بگیرند باید صبور باشند.

عوارض بعد از جراحی بینی :

جراحی بینی ممکن است عوارضی داشته باشد که این عوارض طبیعی هستند و بعد از گذشت چند هفته از بین می روند اما ممکن است بعضی عوارض وجود داشته باشد که از بین نرود و همیشگی باشد که باید برای از بین بردن این عوارض جراحی بینی ترمیمی انجام شود.

درد بعد از جراحی بینی کی از عوارضی است که ممکن است بیشتر افراد با آن مواجه شوند که طبیعی است و با مصرف مسکن از بین می رود. یکی دیگر از عوارض جراحی بینی ورم است که ورم بعد از 2 تا 3 هفته از بین می رود و 6 ماه بعد این ورم فرکش می کند.

کبودی یکی از از عوارض جراحی بینی است که در بیشتر افراد این اتفاق می افتد که با کمپرس سرد نمی توان کبودی را کاهش داد. در بینی های استخوانی کبودی بیشتر دیده می شود. بعضی عوارض دیگر مثل کج شدن و انحراف بینی، اختلال در عصب ناحیه بینی و بی حس شدن، اختلال در تنفس، باقی ماندن جای زخم روی بینی عوارضی است که می تواند هماره شما باشد و شاید نیاز به جراحی بینی ترمیم داشته باشید.

ویژگی های بهترین کلینیک جراحی بینی

یکی از موارد مهم در جراحی بینی انتخاب کلینیک و پزشک با تجربه است. در ادامه با ویژگی های بهترین کلینیک آشنا می شوید :

نمونه کارهای کلینیک :

قبل از جراحی بینی اول نمونه کارهای کلینیک را مشاهده کنید. نمونه کارها همان تصویر قبل و بعداز افراد است که شما با مشاهده ان می تواند از آن کلینیک اطمینان خاطر به دست آورید.

پزشکان و متخصصان با دقت و با تجربه :

یکی از مهم ترین اقدامات در جراحی بینی انتخاب پزشک است زیرا پزشک می تواند نتیجه مطلوبی در جراحی شما داشته باشد. پس سعی کنید برای جراحی بینی پزشک مناسبی انتخاب کنید و از افرادی که جراحی بینی انجام دادند پرس و جو کنید.

سابقه کلینیک :

کلینیک هایی که تازه تاسیس می شوند با تبلیغ ها و پایین آوردن هزینه می خواهند مشتریان زیادی را جذب کنند اما کلینیک هایی که سابقه زیادی دارند هیچ تبلیغی نمی کنند و افراد زیادی به دنبال گرفتن نوبت برای جراحی بینی هستند.  این کلینیک ها با داشتن پرسنلی مجرب می توانند بهترین و طبیعی ترین تبلیغ برای دیگران باشند. اگر کلینیک هایی که سابقه زیادی دارند و افراد زیادی آن ها را معرفی می کنند بدانید که این کلینیک پزشکان با تجربه و متخصصی دارد.

میزان رضایت مشتری :

قبل از جراحی سعی کنید از افرادی که جراحی بینی انجام دادند مشورت بگیرید و از آن ها سوال کنید و ببینید که به کدام کلینیک و کدام پزشک مراجعه کردند. اگر یک کلینیک را چند نفر تبلیغ کنند می تواند مطمئن شوید که آن کلینیک خوب است.

 

آیا می توان جراحی بینی با پولیپ بینی همزمان انجام شود ؟

پولیپ رشد بش از اندازه مخاط بینی است که در پاسخ به مواجه آلرژن یا مواد حساسیت زا به وجود می آید و فضای داخل بینی را اشغال می کند. به علت کاهش فضای داخل حفره بینی جریان هوا داخل بینی با مقاومت رو به رو می شود و افراد احساس گرفتگی می کنند.

این پولیپ فضای داخلی بینی و سینوس را اشغال می کند و افراد به غیر از گرفتگی دچار کاهش بویایی، احساس سردرد و فشار در صورت و خلط پشت حلق می باشد. با آندوسکوپی بینی و سینوس با جراحی بینی انجام می شود.

آیا بینی بعد از جراحی به حالت اول بر می گردد ؟

بینی 2 ماه زمان لازم دارد که ترمیم شود و جوش بخورد و در این زمان تحت تاثیر جاذبه زمین بینی به سمت پایین و ناحیه قبلی کشیده می شود و اگر  لازم باشد پزشک در این موقع ها توصیه هایی مثل چسب یا ماساژ به بیماری می دهد که از این اتفاق جلوگیری شود و بعد از این مدت دیگر بینی به سمت پایین کشیده نمی شود.

بعد از عمل بینی دچار ورم می شوید که مقدار آن به نوع عمل پزشک و جنس پوست بیمار بستگی دارد و برای اینکه این ورم از بین برود حدود 1 سال زمان نیاز است. بینی بعد از عمل از نظر شکل ظاهری تا 1 سال تغییر می کند که این تغییرات خوب و بد هستند اما بعد از این زمان دیگر بینی شکل ثابتی پیدا کرده و تغییر نمی کند.

ویژگی های بهترین کلینیک جراحی بینی

معایب عمل بینی بسته :

در کنار تمام مزایای عمل بینی به روش بسته باید بدانید این نوع تکنیک جراحی نیز مانند سایر روش‌ های جدید جراحی بینی عوارض و معایبی به همراه دارد. در این روش به دلیل اینکه برشی برای مشاهده ساختار بینی ایجاد نمی شود، تسلط پزشک بر بینی و نواقص آن نسبت به روش باز کمتر است. بنابراین پزشک باید از مهارت و تجربه کافی برای انجام جراحی برخوردار باشد. یکی دیگر از مهم‌ ترین معایب این تکنیک، محدودیت آن برای رفع نواقص و مشکلات اساسی بینی است. به عنوان مثال این روش برای جراحی ترمیمی بینی توصیه نمی شود. بنابراین افرادی که نیاز به تغییرات جزئی دارند، می توانند از این روش استفاده کنند.

احتمال آسیب رساندن به دیگر بخش های بینی به دلیل عدم تسلط کافی پزشک به ساختار بینی وجود دارد. احتمال افتادگی نوک بینی از دیگر عوارض جراحی بسته بینی است. تغییر شکل نوک بینی بعد از عمل یکی از از عوارضی است که ممکن است در هر نوع جراحی چه به روش بسته باشد به روش باز مشاهده شود. البته اگر جراحی با توجه به ساختار و شکل بینی به درستی انجام شده باشد و مراقبت های اساسی بعد از جراحی به صورت کامل رعایت شوند به ندرت شاهد چنین عوارضی خواهید بود.

دوران نقاهت بعد از عمل بینی به شیوه بسته :

در طول جراحی بینی به شیوه بسته نسبت به شیوه باز، آسیب کمتری به بافت های بینی وارد می شود. به این ترتیب دوران نقاهت به مراتب کوتاه تر است. بسیاری از بیماران می توانند دو تا سه روز بعد از جراحی به انجام فعالیت های روزانه خود بازگردند. همچنین 5 تا 7 روز بعد از جراحی می توانند به محل کار خود باز گردند. بعد از برداشتن گچ بینی شاهد تورم و کبودی کمتری خواهید بود و رد و آثار ناچیزی از جراحی بر جای می ماند.

در دوران نقاهت بعد از جراحی بینی بسته نیز همانند روش دیگر مراقبت های لازم را رعایت کنید . مراقبت های بعد از این دو عمل تقریبا مشابه است و تفاوتی ندارد. بعد از جراحی بینی از ورزش کردن خود داری کنید سعی کنید به اندازه کافی استراحت نمایید. استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم و کبودی بعد از عمل مفید است. همچنین معمولا بعد از جراحی استفاده از میوه ها و آبمیوه ها توصیه می شود. مصرف میوه آناناس در کاهش کبودی و بهبود سریع تر زخم ها موثر است.

برای اطمینان از بهبودی کامل، باید حدود یک هفته از کار خود مرخصی بگیرید. برای اطمینان از ثابت ماندن و ایمن ماندن بینی، یک آتل روی بین شما گذاشته می شود و تورم و حتی کبودی قابل توجهی در اطراف بینی و چشم ها وجود خواهد داشت. پس از هفته اول، قسمت بیشتر ورم و کبودی کاهش یافته است و در عوض شش هفته، می توانید با خیال راحت به فعالیت های معمول خود، از جمله ورزش کردن برگردید. بعد از عمل، به استراحت و آرامش نیاز دارید. همچنین که تورم کاهش می یابد و فروکش می کند، تفاوت در ظاهر خود را خواهید دید، که معمولا فقط یک تا دو هفته طول می کشد.

کلام آخر

قبل از جراحی سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای جراحی انتخاب کنید. از افرادی که قبلا این جراحی را انجام دادند پرس و جو کنید و با آگاهی کامل دست به انجام جراحی بزنید. ممنون از اینکه تا آخر مقاله مزایای جراحی بینی به روش بسته همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما درباره مزایای جراحی بینی به روش بسته در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
تفاوت بینی فانتزی و نیمه فانتزی
نوشتهٔ بعدی
عوارض جراحی بینی استخوانی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)