عمل بینی بدون تامپون

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عمل بینی بدون تامپون آشنا کنیم. عمل بینی یکی از جراحی های زیبایی است که امروزه طرفدار زیادی در بین مردم دارد و همه افراد خواستار این جراحی هستند. عمل بینی می تواند مشکلات و ایرادات بینی را از بین ببرد و باعث زیبایی ظاهر بینی و چهره افراد شود. بیشتر پزشکان بعد از تمام شدن جراحی برای این که افراد دچار خون ریزش نشوند از تامپون استفاده می کنند اما امکان دارد بعضی دیگر از بدون تامپون جراحی بینی انجام دهند که در ادامه با عمل بینی بدون تامپون آشنا می شوید.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی یکی از بهترین جراحی های پرطرفدار در جهان است که بیشترین آمار آن در کشور ایران است. این جراحی اگر به طور اصولی انجام شود از لحاظ ظاهری و عملکردی باعث بهتر شدن ظاهر بینی می شود. جراحی بینی با رینوپلاستی نوعی جراحی است که می تواند فرم و ساختار بینی و سایز آن را تغییر دهد و باعث بهتر شدن زیبایی صورت و از بین رفتن مشکلات تنفسی در افراد شود. جراحی بینی جنبه زیبایی و درمانی دارد و از نظر زیبایی می تواند باعث بهتر شدن ظاهر بینی و از لحاظ درمانی می تواند باعث برطرف کردن ایرادات بینی شود.

جراحی بینی چیست ؟

نحوه جراحی بینی :

جراحی بینی در بیمارستان یا کلینیک انجام می شود و زمان آن به نوع جراحی بستگی دارد. در ادامه با نحوه جراحی بینی آشنا می شوید :

بیهوشی :

قبل از جراحی بینی پزشک بی حسی به شما تزریق می کند و بعد از آن کمی آرام بخش و داروی بیهوشی تزریق می کند و شما را بیهوش می کند. جراحی بینی سختی و پیچیدگی هایی دارد و به همین خاطر باید تحت بیهوشی صورت بگیرد.

برش و شکاف جراحی بینی :

برش ها و شکاف در جراحی بینی به روش بسته در داخل بینی انجام می شود و در روش باز در بیرون بینی است. در روش باز پزشک برش ها را در ناحیه پایینی بینی و بینی سوراخ های بینی ایجاد می کند و پوست بینی را از روی آن بلند می کند و تغییرات لازم را انجام می دهد. بیشتر پزشکان از این روش برای جراحی استفاده می کنند زیرا در این روش دسترسی زیادی به همه نقاط بینی دارند و می توانند تغییرات زیادی در بینی انجام دهند.

تغیر شکل فرم بینی :

در این روش پزشک می تواند فرم نوک بینی و بقیه بخش ها بینی را با غضروف پیوندی تغییر دهد. غضروف های در بینی استفاده می شود از گوش یا دنده گرفته شده است. اگر تیغه بینی به هر علتی منحرف شده باشد پزشک باید آن را صاف کند و صیقل دهد. بعد از جراحی بینی نباید پره ها و حفره های بینی بعد بسته شود زیرا جراحی بینی استاندار نیست و افراد باید جراحی بینی ثانویه انجام دهند.

بخیه و پانسمان :

بعد از تغییر فرم بینی و تمام شدن جراحی پزشک ناحیه برش زده را بخیه می زند یعنی بعد از تمام شدن جراحی پزشک پوست بینی را به حالت قبلی بر می گرداند و در ناحیه بینی بخیه می زند و اگر نیاز باشد از گچ و پانسمان استفاده می کند.

دوران نقاهت :

بعد از تمام شدن جراحی بینی و پانسمان گچ بینی نوبت به مهم ترین دوره جراحی بینی یعنی دوره نقاهت می رسد که این دوره می تواند نتیجه مناسبی در جراحی بینی داشته باشد. امکان دارد بعد از جراحی بینی چهره شما کبود و ملتهب شده باشد و زیر چشم های شما سیاه باشد در این صورت باید خونسردی خود را حفظ کنید زیرا این موارد بعد از مدتی از بین می رود و بینی شما فرم نهایی خود را به دست می آورد.

امکان دارد به خاطر تورم یا وجود استامپ بینی 24 ساعت اول نتوانید توسط بینی نفس بکشید. به همین دلیل احتمال دارد بعضی از ناراحتی ها ایجاد شود که با داروهای مسکن می توان آن را کنترل کرد. بیشتر افرادی که جراحی زیبایی انجام می دهند می توانند بعد از 48 ساعت داروی مسکن را متوقف کند. بعضی از افراد بعد از جراحی بینی امکان دارد حالت تهوع داشته باشند که باید از داروهای ضد تهوع استفاده کنند.

هدف از جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی می تواند اندازه و شکل بینی را تغییر دهد. استخوان بینی را باریک کند، زاویه بین بینی و لب را تغییر دهد، سوراخ های بینی را تنگ یا گشاد کند، نوک بینی را تغییر دهد و بینی کج را صاف کند. هدف کلی جراحی بینی بهتر شدن ظاهر بینی و داشتن ظاهری بینی در افراد است.

کاندیدای مناسب برای جراحی بینی :

80 درصد افراد برای جراحی بینی مناسب هستند و می توانند از این جراحی استفاده کنند اما 20 درصد دیگر امکان دارد بینی هایی گوشتی و استخوانی داشته باشند و دارای بینی هایی بدون غضروف باشند که این افراد پیوند غضروف انجام دهند و امکان دارد از جراحی نتیجه مناسبی نگیرند. در ادامه با کاندیدای مناسب برای جراحی بینی آشنا می شوید :

 • افرادی که بینی آن ها بیش از اندازه پهن است.
 • بعضی از افراد شکستگی بینی دارند و امکان دارد بینی در مرکز صورت قرار نداشته باشد.
 • بعضی از افراد مشکلات تنفسی دارند و با جراحی بینی می توانند به بهتر شدن تنفس خود کمک کنند.
 • افرادی که در اثر آسیب یا ضربه بینی آن ها آسیب دیده است.
 • کسانی که در ناحیه پل بینی قوز دارند.
 • افراد می توانند ظاهر بینی خود را متناسب با ژنتیک تغییر دهند.
 • افرادی که نوک بینی آن ها ضخیم و نامتقارن است و حالت افتاده دارد کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی هستند.

آیا جراحی بینی خطرناک است ؟

جراحی بینی اگر توسط پزشک متخصص و کاربلد انجام شود هیچ خطری برای افراد ندارد اما اگر بدون دقت پزشک مورد نظر انتخاب شود و تجربه و تخصصی نداشته باشد امکان دارد افراد دچار عوارض و خطراتی شوند که در این صورت ممکن است افراد جراحی بینی ترمیمی انجام دهند.

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی به سه روش جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی و جراحی بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید :

جراحی بینی طبیعی :

در این روش جراحی اشکالات و ایرادات بینی از بین می رود و بینی حالتی طبیعی دارد. جراحی بینی طبیعی باعث به وجود آمدن تناسب بین بینی و اعضای دیگر صورت با حفظ عملکرد تنفسی است. بیشتر مردان از این جراحی استفاده می کنند زیرا می خواهند بینی طبیعی داشته باشند.

جراحی بینی فانتزی :

بعضی از افراد می خواهند در جراحی بینی، بینی کوچکی داشته باشند، جراحی بینی باید طوری انجام شود که با کوچک کردن بینی افراد دچار اختلالات تنفسی نشوند. در جراحی بینی باید تناسب بینی با اعضای دیگر صورت هماهنگ باشد و مشکلات و ایرادات بینی برطرف شود. برای انجام این روش باید در انتخاب پزشک دقت کنید زیرا زاویه بین بینی و لب باید هماهنگ باشد، در صورت هماهنگ نبودن امکان دارد بینی بیش از اندازه سر بالا باشد و حالت خوکی بگیرد.

جراحی بینی نیمه فانتزی :

در روش عمل بینی نیمه فانتزی از هر دو روش بالا استفاده می شود یعنی شما یک بینی طبیعی با کمی قوس دارید و ایرادات و مشکلات بینی شما برطرف شده است.

مدل های جراحی بینی

جراحی بینی چه مزایایی دارد ؟

اگر می خواهید جراحی بینی انجام دهید و ایرادات و مشکلاتی مانند نوک بینی برجسته، پل بینی کج یا سپتوم دارای انحراف دارید با جراحی بینی می توانید این مشکلات را از بین ببرید. جراحی بینی مزایایی دارد که در ادامه به آن می پردازیم :

 • در جراحی بینی، بینی می تواند با اعضای دیگر صورت هماهنگ باشد.
 • یکی از مزایای جراحی بینی شکل ظاهری متقارن و متوازن در صورت است.
 • افراد با جراحی بینی می توانند راحت تر نفس بکشند.
 • یکی از مزایای جراحی بینی بیشتر شدن اعتماد به نفس در افراد است.
 • در جراحی بینی ایرادات و مشکلات بینی برداشته می شود و باعث جذابیت در بینی می شود.
 • از مزایای جراحی بینی بهتر شدن کیفیت زندگی است.

خطرات و عوارض جراحی بینی :

جراحی بینی امکان دارد مانند سایر جراحی های دیگر دارای خطرات و عوارضی باشد که برای کمتر شدن این خطرات و عوارض باید در انتخاب پزشک خود دقت کنید. در ادامه با آن آشنا می شوید :

 • رضایت نداشتن از نتیجه جراحی بعد از عمل
 • عفونت
 • عوارض بیهوشی
 • مشکلات تنفسی
 • سوراخ شدن سپتال
 • نیاز به جراحی‌های اضافی و ترمیمی
 • خون ریزی

تامپون بینی چیست ؟

یکی از اصلی ترین ترس افراد بعد از جراحی بینی تامپون است. یکی از مرحله ها بعد از جراحی بینی گذاشتن تامپون در بینی است. بعد از تمام شدن جراحی بینی پزشک با استفاده از این نوع باند سوراخ هایی بینی افراد را مسدود می کند. این مسدود شدن طوری است که افراد نمی توانند با بینی نفس بکشند زیرا مسیر عبور اکسیژن بسته شده است و افراد باید از راه دهان نفس بکشند. پزشک این باندها را بعد از 3 روز از بینی خارج می کند.

دلیل استفاده از تامپون بینی :

دلیل استفاده از تامپون بینی به دلیل این است که به غشای تیغه بینی فشار وارد شود تا استخوان به راحتی ترمیم شود و از جمع شدن خون در زیر پوست جلوگیری می کند. تامپون برای کمتر شدن خون ریزی باید یک فشار مناسب  در ناحیه درمان به وجود بیاورد. باید به تیغه میانی یک فشار مناسب در موقعیت مناسب وارد شود تا شکل درست خود را از دست ندهد.

عمل بینی بدون تامپون

استفاده از تامپون برای حفظ موقعیت سپتوم بینی است که با استفاده از بخیه های داخلی می تواند در جای خود تابت بماند. یکی از دلایلی که از تامپون استفاده می شود جلوگیری از خونریزی است. با استفاده از فرکانس های رادیویی با بقیه روش ها مثل استفاده از اسپلیت می تواند از خون ریزی بعد از جراحی جلوگیری کرد و دیگر نیازی به تامپون نیست. تامپون های بینی در کمتر از 5 درصد جراحی ها استفاده می شود و در مورد ترمیم بخش بزرگی از جداره بینی استفاده می شود و افراد درد و ناراحتی در اثر کشیدن تامپون را احساس نمی کنند. مدت زمان بهتر شدن امکان دارد 20 روز طول بکشد تا زخم ها بهتر شود و تورم در اثر جراحی کم شود. جنس تامپون از پنبه یا گاز استریل است و در زمان استفاده تامپون را به پماد تتراسایکلین آغشته می کنند و چرب می شود و بعد داخل بینی می کنند. دلیل استفاده از تامپون این است که در روز های اول ترشحاتی در بینی جمع می شود و جذب تامپون می شود. اگر از تامپون استفاده نشود ترشحات داخل بینی خشک می شود و برای بهتر شدن و تنفس زمان زیادی نیاز است. در گذشته بیشتر پزشکان از تامپون در جراحی بینی استفاده می کردند که هنگام خارج کردن از بینی کمی با درد همراه بود. امروزه در جایگزین تامپون از استنت استفاده می کنند که از جنس پلاستیک سیلیکونی است.

آیا خارج کردن تامپون بعد از جراحی بینی با خون ریزی همراه است ؟

خون ریزی بعد از جراحی بینی امکان دارد اتفاق بیفتد به ویژه در افرادی که جراحی انحراف بینی انجام دادند. به همین دلیل پزشک چند دقیقه بینی را با انگشت فشار می دهد و بعد قطره های منقبض کننده مثل فنیل افرین استفاده می کند. استفاده منظم از سرم شست و شو می تواند به جلوگیری خون ریزی کمک کند.

مراقبت بعد از جراحی بینی

یکی از مسائل مهم در جراحی بینی مراقبت های بعد از جراحی است. برای این که نتیجه مناسبی از جراحی بینی بگیرید و خطرات و عوارض را کاهش دهید باید مراقبت های بعد از جراحی را به خوبی انجام دهید. در ادامه با مراقبت های جراحی بینی آشنا می شوید :

 •  بعد از جراحی بینی مسافرت با هواپیما در روزهای اول توصیه نمی شود.
 • برای حمام کردن بهترین زمان را از پزشک بپرسید.
 •  از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول پرهیز کنید.
 •  تا 24 ساعت بعد از جراحی از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم برای کمتر شدن کبودی و تورم استفاده کنید.
 •  از خوراکی هایی که برای کم شدن تورم صورت مناسب است استفاده کنید.
 •  با دهان باز عطسه و یا سرفه کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.
 •  از خوردن نمک پرهیز کنید.
 •  از فین کردن و فشار به بینی خودداری کنید زیرا امکان دارد باعث خون ریزی می شود.
 •  تا چند هفته اول از پایین انداختن سر و بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های ورزشی اجتناب کنید.
 •  از خوردن غذاها و میوه هایی که نیاز به جویدن داشته باشد پرهیز کنید.
 •  چسب زدن برای کم شدن تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت است سعی کنید در نحوه چسب زدن دقت کنید.
 •  تا 2 ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود.
 •  از مسواک نرم استفاده کنید.

مراقبت بعد از جراحی بینی

کلام آخر 

برای انجام جراحی بینی از افراد با تجربه و پزشک متخصص و با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید با اطلاعات و آگاهی دست به انجام جراحی بینی بزنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید
نوشتهٔ پیشین
کاندیدای مناسب برای جراحی بینی
نوشتهٔ بعدی
بهترین جراح بینی استخوانی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
دریافت مشاوره (کلیک کنید)